Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι έτσι απλά.
Όλοι εσείς που αντιμετωπίζετε το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο και την κεφαλαιοποίηση της πρώτης λέξης, γιατί πολυ απλά δεν βάζετε το Gboard? Είναι εξαιρετικά καλό πληκτρολόγιο, με πολύ καλή φωνητική πληκτρολόγηση, με swype typing και πολλά άλλα χαρακτηριστικά. Αυτό χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια και δουλεύει ρολόι. (εκτός από το διάστημα που είχα iPhone, και φυσικά τότε δεν δούλευε σωστά, όπως και σχεδόν τίποτα που δεν είναι native της apple... είναι πετσοκομμένο)
Το προτείνω έτσι σαν λύση για να μην έχετε το γνωστό bug.
Εμένα προσωπικά με βολεύει περισσότερο της Samsung. Επίσης χρησιμοποιώ τα ar emoji της Samsung, κάτι που από το πληκτρολόγιο της Google δεν έχω πρόσβαση. Επίσης είναι native εφαρμογή, με οτι συνεπάγεται αυτό( καλύτερη αλληλεπιδραση με Samsung pass , γράψιμο με πενάκι -όταν έχω ήδη βγαλμένο το πενάκι - και άλλα).

Sent from my Galaxy.


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για την αριθμομηχανή: https://apps.samsung.com/appquery/appDetail.as?appId=com.sec.android.app.popupcalculator&cId=000006459820

Για τους τηλεφακους ( δεν ξέρω αν υποστηρίζεται σε s21 και αν είναι μόνο για το s22,δοκίμασε το) :
https://apps.samsung.com/appquery/appDetail.as?appId=com.samsung.android.app.cameraassistant

και βάλε στο off στην επιλογή στον κυκλο

95e0834a573e334a28d7f1620b8fac6a.jpg

Sent from my Galaxy.

Καλησπέρα,
Δεν υποστηρίζεται στο S21 Ultra.
Ίσως σε κάποια από τις επόμενες αναβαθμίσεις δοθούν τα έξτρα χαρακτηριστικά όπως αυτό αλλά και η αστροφωτογράφιση που υπάρχει στο S22 Ultra, μέσω συγκεκριμένου μενού.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

εχω δυο θεματα με ενα s21 ultra που πηρα εχθες μεταχειρισμενο . 

το ενα ειναι σε νυχτερινες οπου εχει φως κανει πολυ μεγαλη αντανακλαση , και το δευτερο ειναι οτι ολη η αριστερη πλευρα βγαινει παντα θολομενη. ανεβαζω και τις φωτογραφιες να δειτε.

το κανει και σε σας η εχει προβλημα το κινιτο (το φακο τον καθαρισει)

 

 

 

 

 

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Edited by adok13
adok13
Link to comment
Share on other sites

Φοράς κάποια θήκη ή προστασία στις κάμερες? 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι ,τιποτα τα βγαλα ολα θηκκες ολα.το καθαρισα καλα αλλα τα ιδια. το πηγα smartec σημερα και τα παιδια εκει οπως παντα εξυπηρετικοί και ευγενικοι (δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τετοιο sevice στην ελλαδα) μου αλλαξαν σε 2 ωρες το module της καμερας.

Αυριο θα το παραλαβω να δω αν εχει διορθωθεί το προβλημα.

εχετε εσεις τετοιο θεμα; με focus και πολυ εντονες αντανακλασεις απο το φως;

adok13
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, adok13 said:

οχι ,τιποτα τα βγαλα ολα θηκκες ολα.το καθαρισα καλα αλλα τα ιδια. το πηγα smartec σημερα και τα παιδια εκει οπως παντα εξυπηρετικοί και ευγενικοι (δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τετοιο sevice στην ελλαδα) μου αλλαξαν σε 2 ωρες το module της καμερας.

Αυριο θα το παραλαβω να δω αν εχει διορθωθεί το προβλημα.

εχετε εσεις τετοιο θεμα; με focus και πολυ εντονες αντανακλασεις απο το φως;

Τώρα αυτό για να λυθεί σωστά η απορία σου θα ήταν σωστό με μια ίδια συσκευή σε ίδιες συνθήκες να δούμε τι γίνεται.οντως πάντως οι φωτογραφίες που ανέβασες δεν ήταν σωστές. Με το καινούργιο module δοκίμασε το να μας πεις. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, challenge143 said:

Τώρα αυτό για να λυθεί σωστά η απορία σου θα ήταν σωστό με μια ίδια συσκευή σε ίδιες συνθήκες να δούμε τι γίνεται.οντως πάντως οι φωτογραφίες που ανέβασες δεν ήταν σωστές. Με το καινούργιο module δοκίμασε το να μας πεις. 

Αυτό ήθελα πιο πολύ να μάθω , αν σας φαίνονται φυσιολογικές σε σύγκριση με τα δικά σας για να δω αν είναι software η έχει βλάβη  το δικό μου.αυριο θα δω με την αλλαγή της κάμερας αν διορθωθεί το πρόβλημα.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Λογικά για να σου άλλαξαν τις κάμερες θα διαπιστώθηκε πρόβλημα. Το περίεργο είναι ότι ποτέ δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο σε πρόβλημα από την άλλη όμως όντως οι φωτογραφίες που ανέβασες δεν ήταν καλές, από την άλλη πως θα είσαι σίγουρος ότι θα αλλάξουν τις κάμερες κ δεν θα σου πουν διάφορα ψέματα.; Μια δοκιμή θα σε πείσει αύριο.ευχομαι να λυθεί το πρόβλημα κ να το έχεις σεταρει σωστά τις κάμερες. Προσπαθώ να βρω φωτογραφία να σου δείξω βραδινή αλλά είναι όλες με την οικογένειά μου κ το παιδί για να έβλεπες τι καλή διαχείριση κάνει το βράδυ κ σε πίσω φωτισμό κολώνας. Θα περιμένουμε εντυπώσεις αύριο κ ελπίζω να είναι θετικές 

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολύ. Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα αρκετές αναφορές με ίδιο πρόβλημα και αλλαγή του module , και στο Reddit και στο Samsung community. Για να μου λες πάντως ότι έχει καλή διαχείριση το βράδυ σε φωτεινές πηγές πάει να πει ότι δικό μου έχει πρόβλημα .μακάρι να μου άλλαξαν τη κάμερα όπως μου είπαν.σευχαριστω πάντως για τη βοήθεια.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Παντως κ γω μεταχειρισμενο το χα παρει κ του χαν βαλει τζαμακι με ρο οποιο εβγαζε χαλια. Το αφαιρεσα κ μετα απο καλο καθαρισμα βγαζει μια χαρα. 

Αλλα αν το συγκρινω ρε παιδια με το lg wing που εχω... ενα εχω να πω λειπεις lg...

20221124_135627.jpg

Edited by vaggouras90
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάποιος να μας δώσει dns γιατί πάλι δεν δουλεύουν αυτά που είχατε δώσει παραπάνω?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, adok13 said:

οχι ,τιποτα τα βγαλα ολα θηκκες ολα.το καθαρισα καλα αλλα τα ιδια. το πηγα smartec σημερα και τα παιδια εκει οπως παντα εξυπηρετικοί και ευγενικοι (δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τετοιο sevice στην ελλαδα) μου αλλαξαν σε 2 ωρες το module της καμερας.

Αυριο θα το παραλαβω να δω αν εχει διορθωθεί το προβλημα.

εχετε εσεις τετοιο θεμα; με focus και πολυ εντονες αντανακλασεις απο το φως;

Το πρόβλημα αυτο με το θολό πλαινό στις φωτογραφίες το εχω κι εγω...Δυστυχως δεν ξερω αν φτιάχνεται...Ειμαι στην εγγυηση ακόμη,αλλά δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να το πάω στη Smartec και να μεινω χωρίς κινητό για μερες,γιατι ειμαι εκτός Αθήνας...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

 

Θα δοκιμασω και σε χαμηλο φωτισμο το βραδυ να δω αν ειναι ολα οκ , αλλα οπως βλεπετε και στα δειγματα κατω νομιζω οτι η διαφορα ειναι ηδη εμφανη. Η πρωτη ειαι στο καταστημα μετα την επισκευη και η δευτερη εχθες ε το προβλημα.

Εκτος τω αλλων βλεπω οτι ειχα προβλημα και με το ευρος της φωτογραφιας. Κι οι δυο ειναι τραβηγμενες με το κυριο φακο 1x

 

new.thumb.jpg.e93c8503f1096e191037c54612191da3.jpgold.thumb.jpg.4aecd2d7d6d3719982e002898051ada8.jpg

5 minutes ago, LAGGI said:

Το πρόβλημα αυτο με το θολό πλαινό στις φωτογραφίες το εχω κι εγω...Δυστυχως δεν ξερω αν φτιάχνεται...Ειμαι στην εγγυηση ακόμη,αλλά δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να το πάω στη Smartec και να μεινω χωρίς κινητό για μερες,γιατι ειμαι εκτός Αθήνας...

μου το φτιαξανε σε δυο ωρες , ρωτα τους για courrier γιατι νομιζω οτι ερχονται και το παιρνουν απο το χωρο σου και στο επιστρεφουν .

Edited by adok13
adok13
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, adok13 said:

 

Θα δοκιμασω και σε χαμηλο φωτισμο το βραδυ να δω αν ειναι ολα οκ , αλλα οπως βλεπετε και στα δειγματα κατω νομιζω οτι η διαφορα ειναι ηδη εμφανη. Η πρωτη ειαι στο καταστημα μετα την επισκευη και η δευτερη εχθες ε το προβλημα.

Εκτος τω αλλων βλεπω οτι ειχα προβλημα και με το ευρος της φωτογραφιας. Κι οι δυο ειναι τραβηγμενες με το κυριο φακο 1x

 

new.thumb.jpg.e93c8503f1096e191037c54612191da3.jpgold.thumb.jpg.4aecd2d7d6d3719982e002898051ada8.jpg

μου το φτιαξανε σε δυο ωρες , ρωτα τους για courrier γιατι νομιζω οτι ερχονται και το παιρνουν απο το χωρο σου και στο επιστρεφουν .

Ξερω οτι συνεργάζονται με ACS...και ειναι δωρεάν.Σου κανανε Factory Reset ή όχι?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Just now, LAGGI said:

Ξερω οτι συνεργάζονται με ACS...και ειναι δωρεάν.Σου κανανε Factory Reset ή όχι?

καταρχην αν εχεις το ιδιο προβλημα να το πας μη το σκεφτεσαι , γιατι ειναι κριμα να εχεις τετοιο κινιτο , και η καμερα σου να ναι άχρηστη στην ουσια.

format δεν μου εκαναν και νομιζω οτι ουτε εσενα θα κανουν γιατι αλλαζουν μονο το module της καμερας .

Για να εισαι σιγουρος παρε ενα back up στο samsung και στο google account σου .

 

adok13
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, petraKOS07 said:

Παιδιά έχει κάποιος να μας δώσει dns γιατί πάλι δεν δουλεύουν αυτά που είχατε δώσει παραπάνω?

Εγώ έβαλα το πρόγραμμα adguard που έχει και επιλογή για να μην βγάζει το σπαστικό μήνυμα για τα cookies. Προς το παρόν δουλεύει μια χαρά. Για παράδειγμα ένα από τα dns που χρησιμοποιουσα μου έκοβε την πρόσβαση στην στοίχημαν. 

Edited by Arian13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το πρόγραμμα adguard που έχει και επιλογή για να μην βγάζει το σπαστικό μήνυμα για τα cookies. Προς το παρόν δουλεύει μια χαρά. Για παράδειγμα ένα από τα dns που χρησιμοποιουσα μου έκοβε την πρόσβαση στην στοίχημαν. 
ποιο adguard έβαλες; αυτό που μπαίνει σαν add on στον browser;το πρώτο της φώτο που ανέβασα η το άλλο που λέει και VPN? d936a4fb1761ed6f7a3ae31c5603608e.jpg
Link to comment
Share on other sites

Adok13  μπράβο ρε φίλε αντε να το χαρείς γιατί είναι αμαρτία τέτοια συσκευή.  Δεν το γνώριζα  ότι υπήρχε τέτοιο θέμα δεν είχε ακουστεί εδω μεσα κ με έκανες  να τραβάω φωτογραφίες να δω αν υπάρχει κάποιο  θέμα κ εγώ  χαχαχα , όλα καλά όμως  τραβάει αρκετά ποιοτικές φωτογραφίες κ ποτέ δεν είχα προσέξει το παραμικρό, αλλά το μοναδικο παράπονο μου είναι ότι όταν ο μικρός γίνεται τασμανιας πρέπει να πατήσω πολλά κλικ  για να πιάσω σωστά την κίνηση. Μπράβο κ στην smarteck που είναι τίμια κ κάνει σωστή δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ilka71 said:

ποιο adguard έβαλες; αυτό που μπαίνει σαν add on στον browser;το πρώτο της φώτο που ανέβασα η το άλλο που λέει και VPN? d936a4fb1761ed6f7a3ae31c5603608e.jpg

Από ότι βλέπω δεν υπάρχει πλέον στο playstore. Βάλε στο Google adguard Premium και θα στο βρει το apk. Για τα cookies η διαδικασία είναι: 

Settings> Content Blocking> Filters> Annoyances> enable 'I don't care about cookies'

Για το dns επιλέγεις dns filtering το βάζεις στο on και από το select dns server επιλέγεις οποίο dns από τα διαθέσιμα θέλεις. Εγώ έβαλα το cloudfare dns που θεωρείται γρήγορο, αλλά έχει και άλλες επιλογές 

Edited by Arian13
Link to comment
Share on other sites

Ρε ομάδα έχετε να προτείνετε κάποια συσκευή μέχρι 400 - 500€ για τη γυναίκα μου? S21 FE αξίζει ή καλύτερα Α53? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosz1 said:

Ρε ομάδα έχετε να προτείνετε κάποια συσκευή μέχρι 400 - 500€ για τη γυναίκα μου? S21 FE αξίζει ή καλύτερα Α53? 

S21FE χωρίς συζήτηση.Αν είναι να πάρεις A53, πάρε A52s  καλύτερα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

μετά την τελευταία αναβάθμιση σε one ui 5.0 δεν έχω ήχο σε κλήσεις

αν το κάνω restart φτιάχνει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια

το έχει κανείς άλλος αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leon09 said:

μετά την τελευταία αναβάθμιση σε one ui 5.0 δεν έχω ήχο σε κλήσεις

αν το κάνω restart φτιάχνει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια

το έχει κανείς άλλος αυτό;

 

Δεν έχω τέτοιου είδους πρόβλημα...όλα λειτουργούν άψογα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε βρει καμία άκρη ρε παιδιά όταν έχουμε συνδεδεμένο στο τηλέφωνο ρολόι huawei + ακουστικά Samsung ας πούμε, όταν κάνουμε κλήση να πηγαίνει στα ακουστικά αυτόματα και να μη πρέπει να το επιλέξεις χειροκίνητα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, DjTony said:

Έχουμε βρει καμία άκρη ρε παιδιά όταν έχουμε συνδεδεμένο στο τηλέφωνο ρολόι huawei + ακουστικά Samsung ας πούμε, όταν κάνουμε κλήση να πηγαίνει στα ακουστικά αυτόματα και να μη πρέπει να το επιλέξεις χειροκίνητα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Γιατί δεν το πηγαίνει αυτόματα; είχα διαβάσει ότι το πρόβλημα υπήρχε αν δεν απατώμαι στην σειρά gt2 . Μετά το πρόβλημα λύθηκε.  Έχω το gt3 elite κ δεν αντιμετωπίζω προσωπικά θέμα με αυτό το θέμα κ αυτόματα πάει στα Bluetooth κ στο car kit του αυτοκινήτου σε pioneer z7200dav κ δεν έκανα να θυμάμαι καμία ρύθμιση. Βέβαια ακόμα είμαι με την 12 αναβάθμιση  δεν έχω βάλει την 13 αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό κ το βρω μπροστά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...