Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπαρχει καποιος τροπος να ανανεωσω χωρις να πληρωσω τον φορο?

Όχι, ενώ μπορείς να βάλεις ό,τι ποσό θέλεις από τα καταστήματα της, παρόλα αυτά ο φόρος θα μειώνεται.

Αυτό γίνεται τουλάχιστον στη WIND αν και μόνο αν, βάλεις το ποσό που θέλεις από ένα κατάστημά τους.

Για τη Vodafone δε γνωρίζω να σου πω.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να ανανεωσω χωρις να πληρωσω τον φορο?

 

Για να μην πληρωσεις φορο . υπαρχει μονο 1 τροπος !

Να μην κανεις ανανεώσει !

ή αν βρεις πουθενα τις παλιες 3€ κάρτες που δεν εχουν φορο !

Link to comment
Share on other sites

το bonus των 3€ στην 30αρα ισχυει ανεκαθεν στην cosmote.

βγαλε απο τα 30€ το 12% και προσθεσε τα 3€.

 

Άρα αν ανανεώσεις με 30€ το bonus των 3€ περίπου συμψηφίζεται με τον φόρο.

 

Επίσης, πιθανόν να βρεις κάπου τίποτα παλιές κάρτες χωρίς φόρο. Κάτι είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι κάποια ΑΒ μπορεί να έχουν παλιές κάρτες στα μεγαλύτερα ποσά ανανέωσης.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν ανανεώσεις με 30€ το bonus των 3€ περίπου συμψηφίζεται με τον φόρο.

 

Επίσης, πιθανόν να βρεις κάπου τίποτα παλιές κάρτες χωρίς φόρο. Κάτι είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι κάποια ΑΒ μπορεί να έχουν παλιές κάρτες στα μεγαλύτερα ποσά ανανέωσης.

Ο φόρος και το bonus αλληλοαναιρούνται θα έλεγα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν ανανεώσεις με 30€ το bonus των 3€ περίπου συμψηφίζεται με τον φόρο.

 

Επίσης, πιθανόν να βρεις κάπου τίποτα παλιές κάρτες χωρίς φόρο. Κάτι είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι κάποια ΑΒ μπορεί να έχουν παλιές κάρτες στα μεγαλύτερα ποσά ανανέωσης.

 

29,79 παίρνεις με την κάρτα των 30 ευρώ.

Πιθανόν να βρείς ακόμα κάρτα των 30 ευρώ που να μην έχει τον φόρο . Δύσκολα αγοράζονται.Στο Buy και sell του myphone κάποιοι πουλάνε χρόνο ομιλίας με έκπτωση .

Link to comment
Share on other sites

30-12%=3.6 άρα 26,4 καθαρή κάρτα + bonus 3€, πάμε στα 29,4€

Αν ο φόρος αφαιρείται από το ποσό των 33€, τότε έχουμε 33€-12%=3,96, άρα έχουμε 29,04€ καθαρή κάρτα.

Το 29,79€ που το βρήκες;:confused:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

30-12%=3.6 άρα 26,4 καθαρή κάρτα + bonus 3€, πάμε στα 29,4€

Αν ο φόρος αφαιρείται από το ποσό των 33€, τότε έχουμε 33€-12%=3,96, άρα έχουμε 29,04€ καθαρή κάρτα.

Το 29,79€ που το βρήκες;:confused:

 

Δεν είναι έτσι. 33/1,19=27,73

27,73*12%=3,33

33-3,33=29,67

 

http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/foryou/telos_syndromiton_kinitis_tilefonias.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. 33/1,19=27,73

27,73*12%=3,33

33-3,33=29,67

 

http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/foryou/telos_syndromiton_kinitis_tilefonias.pdf

Δεν καταλαβαίνω τη διαδικασία.

Το ποσό της κάρτας γιατί το διαιρείς με το 1,19;

 

Σύμφωνα με το pdf που παρέθεσες, αν βάλω 50-100€ ο φόρος θα είναι 15%;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος δεν εφαρμόζετε στο δώρο

Άρα 30 /1,12 =26,79 + 3 ευρώ δώρο = 29,79

Γιατί διαιρουμε με το 1,12 ?

Διότι ο φόρος δεν επιβάλεται στην τελική αξία της κάρτας αλλά πάνω στην αφορολόγητη αξία

Δηλαδή 26,79 +12 % =30 ή 26,79 *1,12 =30

Η αντίστροφη πράξη είναι μία διαίρεση

30/1,12 = 26,79

δεύτερον

Ο φόρος Επιβάλετε στην αξία πώλησης της κάρτας .Όχι στο δώρο .

ας πούμε στα συμβόλαια κάπιος έχει πάγιο 30 ευρώ , αλλά πέρνει και 3,5 ευρώ έκπτωση γιατί δεν πήρε συσκευή. .

Ο φόρος είναι στα 26,5 και όχι στα 30.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος δεν εφαρμόζετε στο δώρο

Άρα 30 /1,12 =26,79 + 3 ευρώ δώρο = 29,79

 

Αυτό δεν το γνωρίζω. Ένα τηλ στο 1313 και τα λύνει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις τώρα....αφου και τώρα να βρείς κάρτες χωρίς τέλος καρτοκινητής θα ειναι προσωρινή λύση και όχι μόνιμη;)

 

Ερώτηση άσχετη/σχετική.....

ξέρει κανείς αν η απόδειξη που σου δίνουν απο το περίπτερο μετράει όταν βάζεις κάρτα?Στα συμβόλαια είπαν ότι δεν μετράει...αλλα στην καρτοκινητή με την απλή απόδειξη απο που θα το καταλάβουν?

Αν σκεφτεί κανείς ότι όσοι έχουν π.χ cosmocarta βάζουν τουλάχιστον μια προνομιακή το μήνα είναι ένα 250ευρω-300ευρω άνετα το χρόνο...

 

p.s=θέλω και εγώ με την σειρά μου να στείλω e-mail στην cosmote για τις χρεώσεις...σε ποιο e-mail στέλνουμε???

Edited by electronic396
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

μου παρουσιάτηκε το εξής πρόβλημα εντελώς ξαφνικά και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει, να μου πει πως το φτιάχνω...

Έχω what's up, και εδώ και κανά 3ήμερο, δεν μπορώ να στείλω μύνημα σε έναν συγκεκριμένο αριθμό (πάλι what's up), ενώ σε αρκετούς άλλους δεν υπάρχει πρόβλημα(ασχέτως δικτύου).

δεν έχω πειράξει τίποτα ρυθμίσεις μυνημάτων, και οι δύο μας έχουμε νόκια, και...δεν ξέρω τι άλλο ...

Τα φώτα σας..

Ευχαριστώ

 

ειναι κλασικο προβλημα με την κοσμοτε αυτο οταν θελεις να επικοινωνησεις δεν μπορεις . οποτε μην ανυσηχεις δεν φταιει το κινητο σου αμα δεν ειχες σωστο το κεντρο μυνηματων δεν θα εφευγε κανενα μυνημα. και εγω νοκια εχω. και ωρες ωρες γραφει αποτυχια συνεχεια οταν στελνω (μονο σε what's up ) και φευγει με την 5η φορα 'η με την 10η μερικες φορες. ευτυχως που το what's up το εχω σαν δευτερο αριθμο διοτι θα ειχα φουνταρει εαν το ειχα σαν βασικο νουμερο. ευτυχως με το κλασικο μου νουμερο (vodafone) ποτε δεν ειχα προβλημα με την αποστολη μυνηματων ολα πηγαινανε μια χαρα και ποτε αποτυχια !.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο Γερμανό της γειτονιάς μου και ζήτησα αλλαγή στοιχείων ταυτοποίησης μιας και είχε λάθος πατρώνυμο.

Στον υπολογιστή της πωλήτριας είδα ότι μπήκε μέσα στα στοιχεία μου κι ενώ μπορούσε να σβήσει το λάθος πεδίο και να το συμπληρώσει με το σωστό, δεν το έκανε. Παρόλα αυτά έβγαλε φωτοτυπία την ταυτότητα μου και έγραψε ένα αίτημα για αλλαγή στοιχείων ταυτοποίησης λόγω λάθος καταχώρησης και έβαλα την υπογραφή μου.

Δεν μπορώ να καταλάβω, ενώ γινόταν τσακ μπαμ η δουλειά μου, έμπλεξα με τόση γραφειοκρατεία.:mad:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ spartak:)

θα στείλω και εγώ ενα e-mail για cosmocarta.Aν και με της χρεώσεις της vodafone στην καρτοκινητή της βλέπω σύντομα να πηγαίνω εκεί.... έστω και προσωρινά μέχρι να αποφασίσει η cosmote να μας θυμηθεί και εμάς.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια! ειχα κανει αιτηση φορητοτητας απο cosmote σε vodafone και ειχε ημερομηνια ενεργοποιησης σημερα. τους πηρα ομως την κυριακη στο βοντα και τους ειπα να την ακυρωσουν και μου ειπαν οκ! ετσι λοιπον σημερα και ενω μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα το whats up εβαλα μια 10ευρη καρτα αλλα μολις τωρα πρεπει να ολοκληρωθηκε η φορητοτητα γιατι σταματησε να λειτουργει o whats up:Oτι να κανω τωρα?τα εχασσα τα χρηματα της ανανεωσης?:O
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια! ειχα κανει αιτηση φορητοτητας απο cosmote σε vodafone και ειχε ημερομηνια ενεργοποιησης σημερα. τους πηρα ομως την κυριακη στο βοντα και τους ειπα να την ακυρωσουν και μου ειπαν οκ! ετσι λοιπον σημερα και ενω μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα το whats up εβαλα μια 10ευρη καρτα αλλα μολις τωρα πρεπει να ολοκληρωθηκε η φορητοτητα γιατι σταματησε να λειτουργει o whats up:Oτι να κανω τωρα?τα εχασσα τα χρηματα της ανανεωσης?:O

Ότι τα έχασες τα χρήματα της ανανέωσης είναι σίγουρο, εκτός κι αν μεταφέρθηκαν στη vodafone, πράγμα χλωμό εώς απίθανο.

Για επιστροφή στην cosmote, ρώτα στην εξυπηρέτηση της vodafone μήπως γίνεται από εκεί, αλλιώς εκ νέου φορητότητα στην cosmote.

Αφού επιστρέψεις στην cosmote, κάνε μια απόπειρα να τους ρωτήσεις για την κάρτα ανανέωσης. Προϋπόθεση βασική: να έχεις κρατημένη την κάρτα σου και συγκεκριμένα τον κωδικό που βρίσκεται πίσω, κάτω δεξιά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

για να γήνει η φωρητότητα πρέπει πρωτανα παρεις την καινούρια σιμ , να τη φορέσεις 1η φορα στο κινητό σου και ετσι κοβεται το σημα απο την άλλη
Link to comment
Share on other sites

για να γήνει η φωρητότητα πρέπει πρωτανα παρεις την καινούρια σιμ , να τη φορέσεις 1η φορα στο κινητό σου και ετσι κοβεται το σημα απο την άλλη

Λάθος κάνεις. Παίρνεις την καινούρια SIM κι όταν κοπεί το σήμα από την παλιά, βάζεις την καινούρια και μόλις ενεργοποιήσεις το κινητό πιάνει μετά από λίγο σήμα. Κάνεις και την πρώτη σου κλήση και ακούς και το καλωσόρισμα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια! ειχα κανει αιτηση φορητοτητας απο cosmote σε vodafone και ειχε ημερομηνια ενεργοποιησης σημερα. τους πηρα ομως την κυριακη στο βοντα και τους ειπα να την ακυρωσουν και μου ειπαν οκ! ετσι λοιπον σημερα και ενω μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα το whats up εβαλα μια 10ευρη καρτα αλλα μολις τωρα πρεπει να ολοκληρωθηκε η φορητοτητα γιατι σταματησε να λειτουργει o whats up:Oτι να κανω τωρα?τα εχασσα τα χρηματα της ανανεωσης?:O

 

Bασικά μου έκανε εντύπωση ότι σου ειπαν οκ από τη voda, μου φαίνεται κουφό να ανατραπεί φορητότητα που είναι να γίνει Τρίτη πρωί με τηλεφώνημε τη Κυριακή που δεν είναι εργάσιμη άρα τη Δευτερα θα περάστηκε κάποιο αίτημα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τα αιτήματα μπορούν να καταγραφούν οποιαδήποτε μέρα και ώρα. Η φορητότητα μπορεί να ακυρωθεί και την ίδια μέρα που είναι να γίνει αν και επικίνδυνο μέχρι να ενημερωθεί η μια εταιρεία από την άλλη.

Στην περίπτωσή σου μάλλον καταγράψανε το αίτημα αλλά δεν την ακύρωσαν επειδή ίσως θα σε έστειλαν στο αρμόδιο τμήμα της βόνταφον όπου θα σε έπαιρναν να σε ρωτήσουν γιατί ακυρώνεις και να σε πείσουν να μην ακυρώσεις μόνο που το τμήμα αυτό λειτουργεί τις εργάσιμες δηλαδή Τρίτη και επομένως δεν πρόλαβαν γιατί έγινε η φορητότητα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω βοηθεια! ειχα κανει αιτηση φορητοτητας απο cosmote σε vodafone και ειχε ημερομηνια ενεργοποιησης σημερα. τους πηρα ομως την κυριακη στο βοντα και τους ειπα να την ακυρωσουν και μου ειπαν οκ! ετσι λοιπον σημερα και ενω μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα το whats up εβαλα μια 10ευρη καρτα αλλα μολις τωρα πρεπει να ολοκληρωθηκε η φορητοτητα γιατι σταματησε να λειτουργει o whats up:Oτι να κανω τωρα?τα εχασσα τα χρηματα της ανανεωσης?:O

 

Καλα εσυ πηγες και εκανες φορητοτητα και τη μερα που ειναι να γινει η φορητοτητα σκεφτηκες οτι δε θες να γινει?;)

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ πηγες και εκανες φορητοτητα και τη μερα που ειναι να γινει η φορητοτητα σκεφτηκες οτι δε θες να γινει?;)

 

οχι φιλε,η φορητοτητα εγινε την τριτη και εγω τους πηρα την κυριακη τηλεφωνο για να το ακυρωσω

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα sim της Vodafone από πότε την έχεις; Αν την είχες πάρει πριν την Κυριακή, απορώ πως σου είπαν ΟΚ. Όταν έχεις παραλάβει πακέτο σύνδεσης--δηλαδή την κάρτα--η φορητότητα ΔΕΝ ακυρώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...