Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 ώρες πριν, jaranor said:

"Πεθαίνεις; Αν δεν έχεις λεφτά, δεν κλείνεις καν ραντεβού κύριε"

Εάν είναι επείγον, παίρνεις 112, 166 χωρίς χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω δύο συσκευές και τη δεύτερη τη χρησιμοποιώ μόνο για δεδομένα. Και οι δύο είναι στο what's up. Στο κινητό που έχω μόνο δεδομένα βάζω κάθε μήνα 10 ευρώ για το πακέτο με τα 8,5 ευρώ με τα 3 giga. Έτσι όμως κάθε μήνα το υπόλοιπο αυξάνεται οπότε επειδή το έχω με αυτόματη ανανέωση φοβάμαι μην το ανανεώσει χωρίς να βάλω χρήματα και χάσω το reload. Τι μπορώ να κανω; Εκτός αν άλλαξε κάτι και δεν το έμαθα. 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Κάπως περίεργη η περίπτωση σου. Θεωρώ προσωπικά πως ακόμη και αν έχεις χρήματα μέσα που επαρκούν ώστε να ανανεωθεί το πακέτο σου αυτόματα, το σύστημά τους θα είναι έτσι ρυθμισμένο (χωρίς να το έχω δοκιμάσει) ώστε κάθε μήνα να σου τραβάει το ποσό,γιατί ειναι εταιρεία και θέλουν χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις ανανέωση  μια δύο μέρες πριν λήξει το πακέτο.

Έτσι μόλις ανανεωθει το πακέτο αυτόματα , θα αρχίσει να καταναλώνει ΜΒ από το reload που θα λήγει πρώτο. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bbbb said:

Κάπως περίεργη η περίπτωση σου. Θεωρώ προσωπικά πως ακόμη και αν έχεις χρήματα μέσα που επαρκούν ώστε να ανανεωθεί το πακέτο σου αυτόματα, το σύστημά τους θα είναι έτσι ρυθμισμένο (χωρίς να το έχω δοκιμάσει) ώστε κάθε μήνα να σου τραβάει το ποσό,γιατί ειναι εταιρεία και θέλουν χρήματα.

Το θέμα μου δεν είναι αν θα τραβήξει τα λεφτά για την ανανέωση, αλλά αν θα μου δώσει για αυτήν την ανανέωση το reload από τη στιγμή που δε θα έχω βάλει χρήματα. Γιατί, νομίζω λέει σε κάθε ανανέωση. 

3 ώρες πριν, Vasileios said:

Να κάνεις ανανέωση  μια δύο μέρες πριν λήξει το πακέτο.

Έτσι μόλις ανανεωθει το πακέτο αυτόματα , θα αρχίσει να καταναλώνει ΜΒ από το reload που θα λήγει πρώτο. 

 

Δε θα αρχίσει να καταναλώνει ΜΒ από το reload γιατί εγώ θα πρέπει να το ενεργοποιήσω, αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, αν δε βάλω χρήματα ώστε να φαίνεται η ανανέωση, ίσως δε μου δώσει reload και χάσω όσα έχω μαζεμένα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Το reload δίνεται σε κάθε ανανέωση χρηματικού υπολοίπου. 

Δεν δίνεται με ανανέωση πακέτου ομιλίας κ.τ.λ.

Για να μην χάσεις τα συσωρευμενα ΜΒ πρέπει να αρχίσεις να τα τρως. 

Για να έχουν προτερεοτητα πρέπει να κάνεις ανανέωση χρηματικού υπολοίπου και reload  μια μέρα πριν την αγορά πακέτου. Έτσι μόλις αγοραστεί πακέτο θα αρχίσει η κατανάλωση του reload που λήγει πρώτο. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω δύο συσκευές και τη δεύτερη τη χρησιμοποιώ μόνο για δεδομένα. Και οι δύο είναι στο what's up. Στο κινητό που έχω μόνο δεδομένα βάζω κάθε μήνα 10 ευρώ για το πακέτο με τα 8,5 ευρώ με τα 3 giga. Έτσι όμως κάθε μήνα το υπόλοιπο αυξάνεται οπότε επειδή το έχω με αυτόματη ανανέωση φοβάμαι μην το ανανεώσει χωρίς να βάλω χρήματα και χάσω το reload. Τι μπορώ να κανω; Εκτός αν άλλαξε κάτι και δεν το έμαθα. 
Μπορείς να κάνεις ρύθμιση πάγιας εντολής, για αυτόματη ανανέωση υπόλοιπου μέσω οποιαδήποτε κάρτας, σε ημερομηνία 2-3 μέρες πριν τη λήξη ανανέωσης του πακέτου (για σιγουριά).
Όλα μέσα από την εφαρμογή γίνονται εύκολα.
Να προσέξεις όμως ότι από τα €10 αφαιρεί το ΦΠΑ και με το υπόλοιπο κάνει ανανέωση του πακέτου. Άρα δώσε εντολή να βάζει €10,5 για σιγουριά...
Τα "ρέστα" μένουν στο υπόλοιπο εξάλλου.
Μετά, δεν θα χρειάζεται ούτε καν να το κοιτάς...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Απλά εγώ θέλω να σιγουρευτώ ότι αν έχοντας λεφτά μέσα στην κάρτα και όταν έρθει η στιγμή της επόμενης ανανέωσης και υπάρχει ικανό υπόλοιπο και ανανεώσει το πακέτο, χωρίς να βάλω εγώ χρήματα, αν θα μου έρθει reload. Δηλαδή θέλω να διευκρινίσω αν το reload έρχεται όταν αυτόματα αυτόματα αγοράζεις το πακέτο ή όταν βάζεις χρήματα στην κάρτα; Γιατί μέχρι τώρα, έβαζα χρήματα όταν μου έστελνε μήνυμα ότι δεν επαρκούν τα χρήματα για την αυτόματη ανανέωση και μόλις έβαζα αφαιρούσε το ανάλογο ποσό για να αγοράσει το πακέτο. Εν κατακλείδι, βάζοντας χρήματα ή αγοράζοντας πακέτο έρχεται το reload;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bbbb said:

To reload it έρχεται κάθε φορά που βάζεις χρήματα

Ευχαριστώ πολύ. Άρα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρω κάποια χρήματα από αυτή τη συσκευή στην κύριά μου συσκευή που και σε αυτήν έχω what's up. Το θέμα μου είναι να μην συσσωρεύονται χρήματα βάζοντας κάθε μήνα και από την άλλη να με ειδοποιεί πότε να βάλω για να τα πάρει αυτόματα ώστε να έχω κάθε μήνα τον έλεγχο. Το ίδιο κάνω και με το κύριο τηλέφωνό μου, αλλά εκεί επειδή το πακέτο που βάζω είναι 10€ και όχι 8,5, βάζοντας μια 12 και μια 10 ευρώ το κοντρολάρω με αυτόν τον τρόπο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Nαι μπορείς με το easy transfer να βάζεις χρήματα στο 2ο νούμερο, να παίρνεις το reload σε αυτό και μετά να κάνεις μεταφορά τα χρήματα στο άλλο σου νούμερο. Η μεταφορά κοστίζει 0,20€ και το νούμερο που θα δεχθεί τα χρήματα δεν παίρνει κάποιο bonus. Δηλαδή ακόμη και αν στείλεις στο βασικό σου νούμερο 10€ απο το 2ο σου νούμερο, δε θα πάρεις στο βασικό σου το reload (που θα έπαιρνες αν αντι για μεταφορά, έκανες κανονική ανανέωση) αλλά παρόλα αυτά η ημερομηνία λήξης του υπολοίπου στο νούμερο που δέχεται τα χρήματα επεκτείνεται κανονικά για ένα δίμηνο. Στην εφαρμογή του whatsup -->whatsup extras-->easy transfer αναφέρει αναλυτικά πως γίνεται η μεταφορά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bbbb said:

Nαι μπορείς με το easy transfer να βάζεις χρήματα στο 2ο νούμερο, να παίρνεις το reload σε αυτό και μετά να κάνεις μεταφορά τα χρήματα στο άλλο σου νούμερο. Η μεταφορά κοστίζει 0,20€ και το νούμερο που θα δεχθεί τα χρήματα δεν παίρνει κάποιο bonus. Δηλαδή ακόμη και αν στείλεις στο βασικό σου νούμερο 10€ απο το 2ο σου νούμερο, δε θα πάρεις στο βασικό σου το reload (που θα έπαιρνες αν αντι για μεταφορά, έκανες κανονική ανανέωση) αλλά παρόλα αυτά η ημερομηνία λήξης του υπολοίπου στο νούμερο που δέχεται τα χρήματα επεκτείνεται κανονικά για ένα δίμηνο. Στην εφαρμογή του whatsup -->whatsup extras-->easy transfer αναφέρει αναλυτικά πως γίνεται η μεταφορά

Απάντησα και πριν αλλά δεν ξέρω γιατί δεν εμφανίζεται. Για το easy transfer κάτι θυμόμουν αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Βασικά είναι αυτό που χρειάζομαι και σε ευχαριστώ πολύ. Για παράδειγμα να στέλνω 5€ κάθε τόσο που θα πλησιάζει στο να ανανεώνεται με τα λεφτά που έχω, ώστε να μην ανανεώνεται μόνο του και ξεχαστώ. Από την άλλη , στο κύριο τηλέφωνο μπορώ να το ελέγχω καλύτερα γιατί βάζω πακέτο των 10€ και άρα τη μια βάζω 10 και την άλλη 12 οπότε το ελέγχω για να μην ανεβεί αρκετά το ποσό.

Και πάλι σε ευχαριστώ

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum,

σήμερα μου έστειλαν κωδικό reload για τα Χρόνια Πολλά που ήρθα στο whats up.

Αν επιλέξω 2gb για μια βδομάδα, ενώ έχω υπόλοιπο gb από άλλα reload που λήγουν στις 2/3/22, τα νέα μαζί με τα παλαιά θα λήγουν σε μια βδομάδα ή στις 2/3/22 που λήγουν και τα προηγούμενα ?  

Link to comment
Share on other sites

Θα λήγουν στις 02/03.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Just now, titikos said:

παιδια καλησπέρα,

για ταξιδι στο εξωτερικο πρεπει να πάρω κάπου τηλέφωνο ή αυτόματα γινεται rooaming?

ΕΕ η αλλού ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει μετατροπή από συμβόλαιο σε καρτοκινητο, θα πρέπει η περιαγωγή να ενεργοποιηθεί από αυτούς αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει ξανά. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι ήδη ενεργή, αν δεν έχεις ζητήσει να την απενεργοποιήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομάδα. Μια βοήθεια. Έκανα πριν μια εβδομάδα μια ανανέωση12 ευρώ μέσω του whatsup αλλά κουπόνι box δε μου έδωσε. Τους στο ανέφερα στην εξυπηρέτηση και ακόμα περιμένω. Κάνω πάλι ανανέωση σήμερα και πάλι κουπόνι δεν πήρα. Τους έστειλα μνμ αυτή τη φορά δια μέσω του BOX. Αναφέροντας ότι αν ήξερα ότι δεν αποδίδει το κουπόνι θα έκανα 10 ευρώ ανανέωση και όχι 12 και αυτό που κάνετε είναι απάτη. Περιμένω την επίσημη απάντηση τους με την προοπτική να τους τραβήξω καταγγελία. Ξέρει μήπως κάποιος που μπορούμε να το κάνουμε αυτό? Σε ποια υπηρεσία; ΕΕΤΤ; Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, pn1fon1 said:

Καλημέρα ομάδα. Μια βοήθεια. Έκανα πριν μια εβδομάδα μια ανανέωση12 ευρώ μέσω του whatsup αλλά κουπόνι box δε μου έδωσε. Τους στο ανέφερα στην εξυπηρέτηση και ακόμα περιμένω. Κάνω πάλι ανανέωση σήμερα και πάλι κουπόνι δεν πήρα. Τους έστειλα μνμ αυτή τη φορά δια μέσω του BOX. Αναφέροντας ότι αν ήξερα ότι δεν αποδίδει το κουπόνι θα έκανα 10 ευρώ ανανέωση και όχι 12 και αυτό που κάνετε είναι απάτη. Περιμένω την επίσημη απάντηση τους με την προοπτική να τους τραβήξω καταγγελία. Ξέρει μήπως κάποιος που μπορούμε να το κάνουμε αυτό? Σε ποια υπηρεσία; ΕΕΤΤ; Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πολλές φορές δεν μου έχει αποδόσει το κουπόνι απλά λέγοντας προσπαθήστε ξανά και ξανά. Με την εξυπηρέτηση δεν θα βγάλεις άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές δεν μου έχει αποδόσει το κουπόνι απλά λέγοντας προσπαθήστε ξανά και ξανά. Με την εξυπηρέτηση δεν θα βγάλεις άκρη. 
Δεν μου προτείνεις και λύση όμως. Κοροϊδεύουν τον κόσμο δλδ. Την πρώτη ανανέωση όντως έβγαλε το λάθος που λες. Στην δεύτερη κανένα λάθος. Απλώς δεν έδωσε το κουπόνι. Κοροϊδεύουν τον κόσμο. Θα τους κάνω την καταγγελία γιατί δεν θα έκανα ανανέωση 12 ευρώ αν ήξερα ότι δεν το αποδίδουν. Πάντα έκανα 10. Τώρα τελευταία κάνω 12 γιατί χρησιμοποιώ το box. Άσε που αύριο πρωί θα επικοινωνήσω μαζί τους να ακυρώσω και την ανανέωση




Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα ανανέωση 12 ευρώ και το κουπόνι BOX ήρθε 4 ώρες μετά.

Όσες φορές στο παρελθόν δεν εκδόθηκε κωδικός , άκρη δεν βρήκα.

 

 

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...