Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για να μου κόψουν μια sim σε microsim θα με χρεώσουν στο κατάστημα (νομίμως);

Να την κόψω μόνος με ψαλίδι για να μην περιμένω στις ουρές, έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία; :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου αρέσει η βεβαιότητα ότι θα υπάρξει και επόμενη καραντίνα.

 

Δυστυχώς το έχουν ήδη ανακοινώσει ότι το φθινόπωρο είναι πολύ πιθανό (και βολικό) να ξαναγριεψει ο ιός

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Με την αυτόματη μηνιαία ενεργοποίηση του πακέτου 3gb 8.5ευρώ τα υπόλοιπα μεταφέρονται στον άλλο μήνα ? βρίσκομαι εξωτερικό και λέω να το κάνω ώστε όταν γυρίσω κατά τον Ιούλιο Αύγουστο να έχω μαζέψει.

Και γιατί να μαζέψεις τόσο ακριβά ΜΒ

Όταν έρθεις αγοράζεις το 3GB 4 ευρώ για 7 ημέρες .

Και μετά ξανααγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έχουν ήδη ανακοινώσει ότι το φθινόπωρο είναι πολύ πιθανό (και βολικό) να ξαναγριεψει ο ιός

 

Εγω από ότι διαβασα σε ειδησεογραφικα σαιτς ενας υπουργος ειπε ότι δεν υπαρχει γενικη καραντινα καθως τωρα εχουν την εμπερια που δεν ειχαν πριν.Κ ότι αν γινει καραντινα θα είναι σε κατά τοπους περιοχες σε περιπτωση που υπαρχουν αυξημένα κρουματα.Ελπιζω να μην γινει καθολου βεβαια διοτι ηδη θα επρεπε να εχω πιασει δουλεια(ξενοδοχειο) κ ακομα είναι κλειστα κ παει να ανοιξει ιουλιο.Οποτε δεν ειμαστε για καραντινες:(

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο έγινε πριν 2 εβδομάδες. Ενεργοποιήθηκε χωρίς να το ζητήσω ή να κάνω κάτι.

Η πλάκα είναι ότι μένω μόνος μου κι αυτό σημαίνει ότι έχω 1000 λεπτά για να καλώ δωρεάν από το σταθερό μου στο ...κινητό μου και τούμπαλιν.

 

 

Κι εγώ μια απ' τα ίδια... Υποθέτω το κάνουν μήπως και ψηθούμε να φέρουμε και κανένα άλλο μέλος της οικογένειας στην Cosmote...

Μπορεί κάποτε να φανεί χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μαζέψεις τόσο ακριβά ΜΒ

Όταν έρθεις αγοράζεις το 3GB 4 ευρώ για 7 ημέρες .

Και μετά ξανααγοράζεις.

Θεωρητικά ναι. Αλλά αν τώρα το καλοκαίρι το κάνουν όπως πέρισυ που έδιναν με 8.5€ 16gb και που μεταφέρονταν, θα συμφέρει εκείνο σε σχέση με το εβδομαδιαίο

Link to comment
Share on other sites

Το παρε μοίρασε πόσο καιρό έχεις να το κάνεις από τη στιγμή που ανανεώνεις?
Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έχω προσπαθήσει δεν έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων στο what's up μου. Δοκίμασα τα πάντα μέχρι και με την εξυπηρέτηση πελατών μίλησα και ούτε αυτοί με βοήθησαν με ότι μου είπαν να κάνω. Μήπως έχει να κάνει με την συσκευή που έχω (oneplus 6) η έχει θέμα η cosmote? Στο cu το ενεργοποιησα και δουλεύει άψογα!
Link to comment
Share on other sites

Το παρε μοίρασε πόσο καιρό έχεις να το κάνεις από τη στιγμή που ανανεώνεις?

Copy-paste από το app:

 

"- Τα ΜΒ έχουν διάρκεια ισχύος 1 μήνα

- Τώρα κάθε φορά που ανανεώνεις το χρόνο ομιλίας σου παίρνεις ΔΩΡΟ MB που μπορείς να μοιραστείς με τους φίλους σου: 100MB για σένα και άλλα 300MB για να τα κάνεις πάσα σε 3 κολλητούς & να σερφάρετε παρέα στο super γρήγορο δίκτυο COSMOTE!

- Τα δώρα μπορείς να τα μοιράσεις μέσα σε 60 ημέρες από την τελευταία σου ανανέωση.

- Η κατανάλωση των διαθέσιμων ΜΒ του πακέτου είναι διαθέσιμη για χρήση και στην περιαγωγή εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης."

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία και χρήσιμα ήταν αυτά τα άπειρα gigabyte που μας στέλνανε την περίοδο της καραντίνας... Θα το επαναλάβουν άραγε ανεξαρτήτως καταστάσεων;

 

Μάλλον τα έδωσαν για να μπορεί να τα βάλει η ΕΕΤΤ στη δική της έρευνα, για να δείξουν ότι έχουμε φτηνά δεδομένα :D.

 

Παιδιά για να μου κόψουν μια sim σε microsim θα με χρεώσουν στο κατάστημα (νομίμως);

Να την κόψω μόνος με ψαλίδι για να μην περιμένω στις ουρές, έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία; :P

 

Λίγοι το κάνουν τσάμπα, αρκετοί δεν το κάνουν καθόλου. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, γίνεται μια χαρά.

Βολεύει να έχεις τυπωμένο πατρόν ή πλαστικό ανταπτοράκι από multi-SIM για οδηγό.

Micro είναι σχετικά ασφαλές, στην nano θέλει περισσότερη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Λίγοι το κάνουν τσάμπα, αρκετοί δεν το κάνουν καθόλου. Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, γίνεται μια χαρά.

Βολεύει να έχεις τυπωμένο πατρόν ή πλαστικό ανταπτοράκι από multi-SIM για οδηγό.

Micro είναι σχετικά ασφαλές, στην nano θέλει περισσότερη προσοχή.

 

Ευχαριστώ. Βρήκα ένα pdf με πατρόν όπως λες, δοκίμασα σε μια άχρηστη sim που είχα σε ξεχασμένο κινητό και φαίνεται να το πέτυχα σωστά. Τώρα δεν ξέρω αν θα το επιχειρήσω στη sim που θέλω (δεν είναι κ δικιά μου) ή θα πάω στο κατάστημα για σιγουριά :lol:

Link to comment
Share on other sites

a) Καλείς την εξυπηρέτση πελατών 13888 από σταθερό ή άλλο κινητό. Θα σου ζητήσουν το 20ψήφιο αριθμό που υπάρχει πίσω από την sim

Σε λίγα λεπτά η κάρτα θα συνδεθεί στο δίκτυο.

β) Στην συνέχεια πας σε ένα Γερμανό ή cosmote για δήλωση στοιχείων.

γ) Κάνεις την πρώτη κλήση και η κάρτα είναι έτοιμη.

 

Υπάρχει πίσω απ'την σιμ εικοσαψηφιος αριθμός; Θα το τσεκαρω, ευχαριστώ πολύ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο θα κανω. ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γιατί να μαζέψεις τόσο ακριβά ΜΒ

Όταν έρθεις αγοράζεις το 3GB 4 ευρώ για 7 ημέρες .

Και μετά ξανααγοράζεις.

 

μαλλον αυτο θα κανω. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εμφανίστηκε στην εφαρμογή:

10GB από αύριο Παρασκευή στις 18.00 ως την Δευτέρα 23.59 με 1€.

 

https://ibb.co/jLRZ327

 

 

Edit:

Εν τω μεταξύ, τώρα εξαφανίστηκε.

Ευελπιστώ να το ξαναβάλουν γιατί δεν πρόλαβα να το αγοράσω.

Εκτός κι αν νόμιζαν ότι τώρα είναι το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος και μπερδεύτηκαν (το λέω επειδή αναφέρει πως: έρχεται τριήμερο...). Βρίσκω πολύ πιθανή αυτήν την εξήγηση.

 

Αναρωτιέμαι, αν προλάβαινα να το αγοράσω, θα μου το παρείχαν κανονικά;

Όχι τίποτ' άλλο, η προσφορά έμεινε σίγουρα πάνω από 20 λεπτά στην εφαρμογή και επειδή φυσικά δεν περίμενα να την αποσύρουν, είπα να την αγοράσω λίγο αργότερα.

Δεν αποκλείεται, βέβαια, απλά να μου το ενεργοποιούσαν την επόμενη Παρασκευή που όντως θα είναι το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος. Τουλάχιστον τώρα έχουμε μια ιδέα τι προσφορά θα έρθει το επόμενο ΠΣΚ.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω συμβόλαιο με την Cosmote πληρώνω πολλά και δεν έχω σκοπό να συνεχίσω. Το συμβόλαιο λήγει την Δευτέρα και δεν μου προσφέρουν κάτι συμφέρον. Χωρίς να αλλάξω νούμερο τι να προτιμήσω Καρτοσυμβόλαιο, Κάρτα ή What's up και πως γίνεται η μετάβαση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω συμβόλαιο με την Cosmote πληρώνω πολλά και δεν έχω σκοπό να συνεχίσω. Το συμβόλαιο λήγει την Δευτέρα και δεν μου προσφέρουν κάτι συμφέρον. Χωρίς να αλλάξω νούμερο τι να προτιμήσω Καρτοσυμβόλαιο, Κάρτα ή What's up και πως γίνεται η μετάβαση;

 

Στον ΟΤΕ η Γερμανό κάνεις μια αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητο. Ετοιμάσου για μια πλύση εγκεφάλου να παραμείνεις σε συμβόλαιο η καρτοσυμβολαιο. Θα κάνουν ότι είναι δυνατό για να σε πείσουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω συμβόλαιο με την Cosmote πληρώνω πολλά και δεν έχω σκοπό να συνεχίσω. Το συμβόλαιο λήγει την Δευτέρα και δεν μου προσφέρουν κάτι συμφέρον. Χωρίς να αλλάξω νούμερο τι να προτιμήσω Καρτοσυμβόλαιο, Κάρτα ή What's up και πως γίνεται η μετάβαση;
Whats up

Δίνει πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω συμβόλαιο με την Cosmote πληρώνω πολλά και δεν έχω σκοπό να συνεχίσω. Το συμβόλαιο λήγει την Δευτέρα και δεν μου προσφέρουν κάτι συμφέρον. Χωρίς να αλλάξω νούμερο τι να προτιμήσω Καρτοσυμβόλαιο, Κάρτα ή What's up και πως γίνεται η μετάβαση;
Τι ανάγκες έχεις μηνιαίως; Μόνο έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Είναι πολύ αόριστο αυτό που γράφεις
Link to comment
Share on other sites

Τι ανάγκες έχεις μηνιαίως; Μόνο έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Είναι πολύ αόριστο αυτό που γράφεις

Ευχαριστώ. Σύμφωνα με τον τελευταίο λογαριασμό έχω

 

Κλήσεις προς δίκτυο COSMOTE 2:57:57

Εθνικές κλήσεις προς σταθερά 0:46:09

Κλήσεις προς άλλα δίκτυα κινητής 1:22:15

Μετάδοση δεδομένων 1241,569 MB

Απεσταλμένα SMS 8

 

και τους προηγούμενους μήνες πάνω κάτω στα ίδια είμαι...

Μόνο το καλοκαίρι κάνω λίγο περισσότερο χρήση δεδομένων λόγω του ότι είμαι συχνά στην παραλία

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το whatsup app στο κινητό σου και δες ποιοι από αυτούς που μιλάς σε cosmote είναι whatsup. Αν είναι αρκετοί, τότε με 12€ έχεις στο whatsup 300' + SMS προς όλους και 300' προς whatsup και 2GB (αν ανανεώσεις ηλεκτρονικά) Internet. Όλα αυτά μεταφέρονται στον επόμενο μήνα αν κάνεις την ανανέωση και την ενεργοποίηση των πακέτων πριν αυτά λήξουν.

 

Αν πάλι δεν είναι αρκετοί whatsup, τότε με την cosmoκαρτα και 12€ ανανέωση θα έχεις 300’ & 200SMS προς όλους, 300΄ προς COSMOTE & 400ΜΒ και 600ΜΒ για 15 μέρες.

 

Υπόψιν ότι η ελάχιστη χρέωση είναι τρία λεπτά (πχ μιλάς 1 λεπτό και χρεώνεται 3 λεπτα, μιλάς 5 λεπτά και χρεώνεται 5 λεπτά)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Σύμφωνα με τον τελευταίο λογαριασμό έχω

 

 

 

Κλήσεις προς δίκτυο COSMOTE 2:57:57

 

Εθνικές κλήσεις προς σταθερά 0:46:09

 

Κλήσεις προς άλλα δίκτυα κινητής 1:22:15

 

Μετάδοση δεδομένων 1241,569 MB

 

Απεσταλμένα SMS 8

 

 

 

και τους προηγούμενους μήνες πάνω κάτω στα ίδια είμαι...

 

Μόνο το καλοκαίρι κάνω λίγο περισσότερο χρήση δεδομένων λόγω του ότι είμαι συχνά στην παραλία

 

Κοινώς καταναλώνεις κάθε μήνα περίπου 180 λεπτά προς cosmote, 170 λεπτά προς ολους, 1300mb και λίγα sms. Δεν ξέρω πόσα πληρωνες στο συμβόλαιο αλλά εδώ θα παίξεις με 10-20 ευρώ αν πας σε whatsup. Αν βάλεις το auto combo call them all με τα 8.5€ θα έχεις 300 λεπτά προς όλους και 400 προς whatsup, ένα κάρο sms και 200 mb. Αν υπολογίσεις και τα 1200mb για ενα μήνα από το reloadit που παίρνεις με κάθε ανανέωση από 10€ online θα φτάνεις τα 1400mb. Το πακέτο μπαίνει αυτόματα κάθε μήνα όσο έχεις χρήματα μέσα. Το reloadit χειροκίνητα όταν βάζεις κάρτα. Αν δε σε φτάνουν θα πρέπει να βάζεις και δεύτερη φορά 10€ και να ενεργοποιείς το πακέτο μόνος. Όλα αυτά γίνονται από την εφαρμογή του whatsup. Θέλει κοινώς να αφιερώνεις λίγο χρόνο κάθε μήνα να βαζεις καρτα και να ενεργοποιεις... και να παρακολουθείς τα υπόλοιπα σου τακτικά, τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να δεις πόσα καταναλώνεις.

Edited by pn1fon1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, με αυτα που διαβασα σχετικα με οικονομικο ιντερνετ σε ταβλετ

1. αν βαλουμε πχ frog gia 6μηνες θα πληρωσουμε 7 πακετα * 4,44 ( 7 επειδη ειναι 25μερες) = 31,08

 

2. αν βαλουμε whatsup για 6 μηνες ποσο??

βαζουμε την περιπτωση οτι εχουμε και δευτερο whatsup που το εχω δωσει στο παιδι και το εχει περισσοτερο οταν κανει βολτες με το ποδηλατο να μπορουμε να τον βρουμε και να παρει ενα τηλεφωνο.

 

 

 

 

Γνώμη για ίντερνετ , χρήση περίπου 1γιγα το μήνα, δίκτυο λόγο κάλυψης μόνο cosmote

Τι θα κάνετε για πιο οικονομικ

χρηση σε ταμπλετ

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

10€ τον πρώτο μήνα και reloadit bonus που δινει 1.2gb για ένα μήνα. Και τον 2ο μήνα αγοράζεις το πακέτο 8.5€-->2gb

 

Αν θες μόνο ίντερνετ κάνε το Frog. Με 4.44 θα έχεις 2 γίγα για 25 μέρες. Με 10 ευρώ δλδ θα περνάς 50 μέρες. Αν σου μένουν mb μεταφέρονται με ενεργοποίηση ίδιου πακέτου.

 

Με το what's up θα έχει για 60 ημέρες. Στο 6μηνο θα του βγαίνει 1 μηνας δώρο.

 

Αν έχεις συγγενή ή φίλο με Whats up που το χρησιμοποιεί μπορείς να βάζεις εσύ 10 ευρώ πχ για να πάρεις 1.2gb από reload it και μετά να του μεταφέρεις τα χρήματα

 

Για να μπορέσει να γίνει αυτό πρέπει να βάζει 12€ όπου περισσεύουν 10.71€ καθώς η μεταφορά των 10€ με το easy transfer, κοστίζει 10.20€

Απο την άλλη αν βάζει 12€ μπορει να στέλνει στο άλλο wu 2 φορές απο 5€ συνολικό κόστος 10.40€ και επειτα απο εκείνο να κάνει προς τον εαυτό του το παρε-μοιρασε και κερδίζει επιπλέον 600mb τα οποια μεταφέρονται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...