Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εισαι Ελλάδα ή Αγγλία? Οταν λέμε οτι τα λεπτά του πακέτου (προς όλους) ισχύουν σε περιαγωγή σημαίνει οτι μπορείς να τα χρησιμοποιείς από την ΕΕ (άρα και Αγγλία) προς Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσα σε w.up νούμερο έχοντας μόνο λεπτά προς w.up και όχι προς όλους. Όπως βλέπω όμως στα πακέτα ομιλίας στην εφαρμογή του w.up λέει πως τα λεπτά προς w.up δεν ισχύουν για περιαγωγή αλλά μόνο τα προς όλους και άρα γιαυτό πιστεύω ότι με χρέωσε. Από την άλλη όμως η μητέρα του φίλου μου με αριθμό w.up και αυτή κατά 99% δεν θα είχε λεπτά προς όλους καθώς το κινητό το έχει για να καλεί w.up κυρίως αριθμούς και ότι άλλο καλεί μια φορά στο τόσο χρεώνεται από το χρηματικό υπόλοιπο που έχει στην κάρτα της, λέω όμως 99% γιατί μπορεί αυτός που της ενεργοποίησε το πακέτο αυτή τη φορά να της έβαλε κάποιο πακέτο και με λεπτά προς όλους και να μην το ξέρει. Έπρεπε να με χρεώσει στα διαθέσιμα λεπτά που έχω προς w.up τελικά και όχι στην κάρτα? Επίσης έτσι όπως το είπες μου δημιούργησες και άλλη απορία. Ο φίλος μου έχοντας φυσικά διαθέσιμα λεπτά προς w.up και χωρίς ή και με διαθέσιμα προς όλους μπορεί να καλεί Ελλάδα χωρίς να χρεώνεται το χρηματικό του υπόλοιπο και η χρέωση να πηγαίνει στα πακέτα ομιλίας?

 

 

Εάν είσαι Αγγλία ή οπουδήποτε εντός Ε.Ε, τότε για να μην σου εξαντλήσει χρηματικό υπόλοιπο, θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο πακέτο, που να περιέχει λεπτά προς όλους.

 

Τα λεπτά προς What's Up, ΔΕΝ ισχύουν σε περιαγωγή, παρά μόνο τα προς όλους.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Κάλεσα σε w.up νούμερο έχοντας μόνο λεπτά προς w.up και όχι προς όλους. Όπως βλέπω όμως στα πακέτα ομιλίας στην εφαρμογή του w.up λέει πως τα λεπτά προς w.up δεν ισχύουν για περιαγωγή αλλά μόνο τα προς όλους και άρα γιαυτό πιστεύω ότι με χρέωσε. Από την άλλη όμως η μητέρα του φίλου μου με αριθμό w.up και αυτή κατά 99% δεν θα είχε λεπτά προς όλους καθώς το κινητό το έχει για να καλεί w.up κυρίως αριθμούς και ότι άλλο καλεί μια φορά στο τόσο χρεώνεται από το χρηματικό υπόλοιπο που έχει στην κάρτα της, λέω όμως 99% γιατί μπορεί αυτός που της ενεργοποίησε το πακέτο αυτή τη φορά να της έβαλε κάποιο πακέτο και με λεπτά προς όλους και να μην το ξέρει. Έπρεπε να με χρεώσει στα διαθέσιμα λεπτά που έχω προς w.up τελικά και όχι στην κάρτα? Επίσης έτσι όπως το είπες μου δημιούργησες και άλλη απορία. Ο φίλος μου έχοντας φυσικά διαθέσιμα λεπτά προς w.up και χωρίς ή και με διαθέσιμα προς όλους μπορεί να καλεί Ελλάδα χωρίς να χρεώνεται το χρηματικό του υπόλοιπο και η χρέωση να πηγαίνει στα πακέτα ομιλίας?

 

Για εσένα μπορούμε να απαντήσουμε τα εξής. : α)Αν είσαι σε περιαγωγή ισχύουν μόνο τα λεπτά ομιλίας προς όλους. Φοιτητικά πακέτα εξαιρούνται . Δηλαδή αν εσύ είσαι σε περιαγωγή μπορείς να καλείς οποιονδήποτε αριθμό της Ευρωπαικής Ένωσης (κινητό ή σταθερό ) με χρέωση των δωρεάν λεπτών προς όλους. Πακέτα προς την ίδια εταιρεία ή προσφορές δύο αριθμών προς την ίδια εταιρεία (Cosmokarta) δεν ισχύουν για την Ευρωπαϊκή Ένωση.

β) Αν βρίσκεσαι στην Ελλάδα , χρεώνεσαι κανονικά με τα λεπτά ομιλίας προς Whats up εφόσον ο φίλος σου είναι Whats Up είται βρίσκεται στην Αγγλία είτε ακόμα και στην Χαβάη ή όπου αλλού.

Για την μητέρα του φίλου σου απλά ικασίες μπορούμε να κάνουμε αφού και εσύ δεν είσαι σίγουρος για το πως χρεώνεται.

Προφανώς σου δώσαν πολύ κακή ενημέρωση στο κατάστημα που ρώτησες.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εισαι Ελλάδα ή Αγγλία? Οταν λέμε οτι τα λεπτά του πακέτου (προς όλους) ισχύουν σε περιαγωγή σημαίνει οτι μπορείς να τα χρησιμοποιείς από την ΕΕ (άρα και Αγγλία) προς Ελλάδα.

 

Εάν είσαι Αγγλία ή οπουδήποτε εντός Ε.Ε, τότε για να μην σου εξαντλήσει χρηματικό υπόλοιπο, θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο πακέτο, που να περιέχει λεπτά προς όλους.

 

Τα λεπτά προς What's Up, ΔΕΝ ισχύουν σε περιαγωγή, παρά μόνο τα προς όλους.

 

Για εσένα μπορούμε να απαντήσουμε τα εξής. : α)Αν είσαι σε περιαγωγή ισχύουν μόνο τα λεπτά ομιλίας προς όλους. Φοιτητικά πακέτα εξαιρούνται . Δηλαδή αν εσύ είσαι σε περιαγωγή μπορείς να καλείς οποιονδήποτε αριθμό της Ευρωπαικής Ένωσης (κινητό ή σταθερό ) με χρέωση των δωρεάν λεπτών προς όλους. Πακέτα προς την ίδια εταιρεία ή προσφορές δύο αριθμών προς την ίδια εταιρεία (Cosmokarta) δεν ισχύουν για την Ευρωπαϊκή Ένωση.

β) Αν βρίσκεσαι στην Ελλάδα , χρεώνεσαι κανονικά με τα λεπτά ομιλίας προς Whats up εφόσον ο φίλος σου είναι Whats Up είται βρίσκεται στην Αγγλία είτε ακόμα και στην Χαβάη ή όπου αλλού.

Για την μητέρα του φίλου σου απλά ικασίες μπορούμε να κάνουμε αφού και εσύ δεν είσαι σίγουρος για το πως χρεώνεται.

Προφανώς σου δώσαν πολύ κακή ενημέρωση στο κατάστημα που ρώτησες.

 

Εγώ είμαι Ελλάδα και κάλεσα τον φίλο που είναι Αγγλία. Άρα λοιπόν μόνο με λεπτά προς όλους οι κλήσεις προς ΕΕ χρεώνονται στο πακέτο με τα λεπτά προς όλους. Και ο φίλος που είναι Αγγλία αντίστοιχα μπορεί να καλεί Ελλάδα έχοντας λεπτά προς όλους. Με πακέτο με λεπτά προς όλους μπορεί να καλεί ελληνικό νούμερο που έχει άλλο άτομο στην Αγγλία επίσης με χρέωση στο πακέτο λεπτών προς όλους? Αυτό ισχύει μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Πως γίνεται να με χρέωσε τότε εφόσον και ο φίλος στην Αγγλία είναι w.up και είχα διαθέσιμα λεπτά προς w.up εγώ? Το συγκεκριμένο κατάστημα(Γερμανός) αν και δεν είχα πάει εγώ αλλά ο φίλος το ξέρω και από προσωπική εμπειρία είναι χάλια από ενημέρωση το προσωπικό του. Και με την αποχώρηση της από ΕΕ τι γίνεται? Θα συνεχίσει να ισχύει αυτό?

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

καταρχην με την αποχωρηση της Αγγλιας δεν υπαρχει κατι δεδομενο ακομα,γιατι δεν εχει μπει σε εφαρμογη.

Δευτερον εσυ εφοσον εισαι σε Ελλάδα δεν αλλάζει τιποτα. Αν καλεσεις ελληνικο αριθμο οπουδηποτε βρισκεται θα χρεωθεις απο εκει που πρεπει. Εσυ δεν εισαι σε περιαγωγη. Αν καλεσες αριθμο wu επρεπε να σου παρει τα λεπτα απο το πακετο (αν ειχες προς wu ή αν ειχες προς ολους).Δεν θα μπορουσε να γινει κατι αλλο. Που ξερω εγω αν ο αλλος ειναι στο εξωτερικο οταν τον παιρνω?

Link to comment
Share on other sites

Τα "λεπτά προς όλους" είναι προς όλους τους ελληνικούς αριθμούς, είτε είναι Ελλάδα είτε είναι εξωτερικό. Εάν εσύ είσαι εκτός Ελλαδος, αλλά εντός Ε.Ε., τα "λεπτά προς όλους" ισχύουν προς όλους τους ευρωπαϊκούς αριθμούς.
Link to comment
Share on other sites

Και στην Αυστραλία να είναι ο whats Up φίλος σου εσύ θα χρεωθείς προς WhatsUp ,

Κλήση προς Αγγλία θεωρείται η κλήση προς αριθμούς που εκινούν από 0044 είτε βρίσκονται στην Αγγλία είτε στην Ελλάδα

Δηλαδή αν καλέσεις Εγγλέζικο αριθμό στην Ελλάδα θα χρεωθείς διεθνή κλήση προς Αγγλία

Αν καλέσεις Ελληνικό αριθμό στην Αγγλία θα χρεωθείς κανονικά σαν να βρισκόταν στην Ελλάδα.

Αν χρεώθηκες τότε ο φίλος σου δεν είναι whats Up

Πως θα το ελένξεις ; στείλε WU και τον αριθμό του στο 1314 π.χ. WU6971234567

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! Εχω καρτοκινητο what's up κ σκέφτομαι για μεταφορά σε άλλη εταιρία..ποια συμφέρει? Μπορώ να διατηρήσω τον αριθμό μου?
Link to comment
Share on other sites

Για ποιον ακριβώς το λόγο θέλεις να μεταφερθείς σε άλλη εταιρεία ; Τι είναι αυτό που σου χρειάζεται.

Τι είναι αυτό που συμφέρει εσένα ;

Βεβαίως διατηρείς τον αριθμό σου πληρώνοντας 30 ευρώ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! Εχω καρτοκινητο what's up κ σκέφτομαι για μεταφορά σε άλλη εταιρία..ποια συμφέρει? Μπορώ να διατηρήσω τον αριθμό μου?
Μπορείς να τον διατηρήσεις τον αριθμό σου αν αλλάξεις εταιρία εννοείται! Αλλά θα δώσεις 5€ επιπλέον αν θυμάμαι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για ποιον ακριβώς το λόγο θέλεις να μεταφερθείς σε άλλη ετιαρεία ; Τι είναι αυτό που σου χρειάζεται.

Τι είναι αυτό που συμφέρει εσένα ;

Βεβαίως διατηρείς τον αριθμό σου πληρώνοντας 30 ευρώ.

30 το κάνανε!!!!??? Αυτά είναι......

5€ τον είχα πληρώσει πριν κατι χρονια που πήρα τον αριθμό μου από wind και τον έφερα στην Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Για εσένα μπορούμε να απαντήσουμε τα εξής. : α)Αν είσαι σε περιαγωγή ισχύουν μόνο τα λεπτά ομιλίας προς όλους. Φοιτητικά πακέτα εξαιρούνται . Δηλαδή αν εσύ είσαι σε περιαγωγή μπορείς να καλείς οποιονδήποτε αριθμό της Ευρωπαικής Ένωσης (κινητό ή σταθερό ) με χρέωση των δωρεάν λεπτών προς όλους. Πακέτα προς την ίδια εταιρεία ή προσφορές δύο αριθμών προς την ίδια εταιρεία (Cosmokarta) δεν ισχύουν για την Ευρωπαϊκή Ένωση.

β) Αν βρίσκεσαι στην Ελλάδα , χρεώνεσαι κανονικά με τα λεπτά ομιλίας προς Whats up εφόσον ο φίλος σου είναι Whats Up είται βρίσκεται στην Αγγλία είτε ακόμα και στην Χαβάη ή όπου αλλού.

Για την μητέρα του φίλου σου απλά ικασίες μπορούμε να κάνουμε αφού και εσύ δεν είσαι σίγουρος για το πως χρεώνεται.

Προφανώς σου δώσαν πολύ κακή ενημέρωση στο κατάστημα που ρώτησες.

 

Εγώ είμαι Ελλάδα και κάλεσα τον φίλο που είναι Αγγλία. Άρα λοιπόν μόνο με λεπτά προς όλους οι κλήσεις προς ΕΕ χρεώνονται στο πακέτο με τα λεπτά προς όλους. Και ο φίλος που είναι Αγγλία αντίστοιχα μπορεί να καλεί Ελλάδα έχοντας λεπτά προς όλους. Με πακέτο με λεπτά προς όλους μπορεί να καλεί ελληνικό νούμερο που έχει άλλο άτομο στην Αγγλία επίσης με χρέωση στο πακέτο λεπτών προς όλους? Αυτό ισχύει μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Πως γίνεται να με χρέωσε τότε εφόσον και ο φίλος στην Αγγλία είναι w.up και είχα διαθέσιμα λεπτά προς w.up εγώ? Το συγκεκριμένο κατάστημα(Γερμανός) αν και δεν είχα πάει εγώ αλλά ο φίλος το ξέρω και από προσωπική εμπειρία είναι χάλια από ενημέρωση το προσωπικό του. Και με την αποχώρηση της από ΕΕ τι γίνεται? Θα συνεχίσει να ισχύει αυτό?

 

καταρχην με την αποχωρηση της Αγγλιας δεν υπαρχει κατι δεδομενο ακομα,γιατι δεν εχει μπει σε εφαρμογη.

Δευτερον εσυ εφοσον εισαι σε Ελλάδα δεν αλλάζει τιποτα. Αν καλεσεις ελληνικο αριθμο οπουδηποτε βρισκεται θα χρεωθεις απο εκει που πρεπει. Εσυ δεν εισαι σε περιαγωγη. Αν καλεσες αριθμο wu επρεπε να σου παρει τα λεπτα απο το πακετο (αν ειχες προς wu ή αν ειχες προς ολους).Δεν θα μπορουσε να γινει κατι αλλο. Που ξερω εγω αν ο αλλος ειναι στο εξωτερικο οταν τον παιρνω?

 

Τα "λεπτά προς όλους" είναι προς όλους τους ελληνικούς αριθμούς, είτε είναι Ελλάδα είτε είναι εξωτερικό. Εάν εσύ είσαι εκτός Ελλαδος, αλλά εντός Ε.Ε., τα "λεπτά προς όλους" ισχύουν προς όλους τους ευρωπαϊκούς αριθμούς.

 

Και στην Αυστραλία να είναι ο whats Up φίλος σου εσύ θα χρεωθείς προς WhatsUp ,

Κλήση προς Αγγλία θεωρείται η κλήση προς αριθμούς που εκινούν από 0044 είτε βρίσκονται στην Αγγλία είτε στην Ελλάδα

Δηλαδή αν καλέσεις Εγγλέζικο αριθμό στην Ελλάδα θα χρεωθείς διεθνή κλήση προς Αγγλία

Αν καλέσεις Ελληνικό αριθμό στην Αγγλία θα χρεωθείς κανονικά σαν να βρισκόταν στην Ελλάδα.

Αν χρεώθηκες τότε ο φίλος σου δεν είναι whats Up

Πως θα το ελένξεις ; στείλε WU και τον αριθμό του στο 1314 π.χ. WU6971234567

 

Καλά το είχα ξεχάσει ότι μπορείς να τσεκάρεις έτσι αν ο αριθμός είναι w.up. Το δοκίμασα τώρα και λέει ότι δεν είναι, στο κατάστημα είχε πάει για αυτόν τον λόγο για το κάνει w.up. Τώρα από Αγγλία μπορεί με ALPAK στο 1314? Λογικά ως πρώτη αλλαγή θα του είναι δωρεάν ή θα χρεωθεί τα 3€? Και καταλήγουμε στο ότι η μητέρα του είχε λεπτά προς όλους και γιαυτό δεν υπήρχε χρέωση στο χρηματικό υπόλοιπο. Αν το κάνει w.up μετά όσοι τον καλούμε από Ελλάδα εφόσον ο αριθμός του θα είναι πλέον όντως w.up θα χρεωνόμαστε στα διαθέσιμα λεπτά που έχουμε προς w.up! Συγγνώμη για το μπέρδεμα και αν σας κούρασα αλλά έτσι όπως μου τα έλεγε ο φίλος και με αυτά που διαβάζω στις σελίδες της cosmote είχα μπερδευτεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

5 η 30? Κυρίως λέω ν φύγω γιατί από Απρίλιο δεν θα δίνουν ιντερνέτ κ θα βγάλουν τ πακέτο με τ λεπτά ομιλίας προς όλους
30! Τι εννοείς δεν θα δίνουν ίντερνετ;

Όλο και κάτι άλλο θα βάλουν.....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν έχει αναφερθεί κάτι του τύπου δε θα δίνουν ιντερνετ αλλά του ότι απο τον μάρτιο μειώνουν την διάρκεια του reload it σε 15 ημέρες απο 30. Και κάποιες αλλες αλλαγές στο bonus internet απο τα καταστήματα.Και αλλαγές-κατάργηση των περισσότερων αν όχι σχεδόν όλων πακέτων ομιλίας του wu.

Ναι πλέον η φορητότητα κοστίζει 30€

Παρόλα αυτά προσωπικά συνεχίζω να θεωρώ ότι σε συνδυασμό με το σήμα της cosmote δεν υπάρχει κάπου άλλου να πάω..

Link to comment
Share on other sites

Τα "λεπτά προς όλους" είναι προς όλους τους ελληνικούς αριθμούς, είτε είναι Ελλάδα είτε είναι εξωτερικό. Εάν εσύ είσαι εκτός Ελλαδος, αλλά εντός Ε.Ε., τα "λεπτά προς όλους" ισχύουν προς όλους τους ευρωπαϊκούς αριθμούς.

 

Όχι ακριβώς. Ισχύουν προς Ελλάδα και προς την χώρα που επισκέπτεσαι. Όχι προς όλους τους ευρωπαϊκούς αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ιντερνετ δεν χρησιμοποιω καθολου απο το κινητο (μονο απο το λαπτοπ και μονο οταν ειμαι σπιτι)

μυνηματα καθολου (βαριεμαι το γραψιμο)

θελω το κινητο μονο για τηλεφωνα.

τι με συμφερει? κοσμοκαρτα ή what's up ?

Link to comment
Share on other sites

Κοσμοκαρτα,εχει χρόνο προς όλα τα δίκτυα. Εκτος αν έχεις πολλές επαφές whatsup οποτε συμφερει το whatsup πιο πολύ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ιντερνετ δεν χρησιμοποιω καθολου απο το κινητο (μονο απο το λαπτοπ και μονο οταν ειμαι σπιτι)

μυνηματα καθολου (βαριεμαι το γραψιμο)

θελω το κινητο μονο για τηλεφωνα.

τι με συμφερει? κοσμοκαρτα ή what's up ?

 

Whats Up,αν εχουν και οι επαφες σου.Με 7,06€ εχεις 400' προς Whats Up και 300' προς ολους μεσα απο το app ή μεσα απο το m.whatsup.gr.Απο το 1330 παιρνεις 200' προς ολους και 400' προς Whats Up.

Και 240' προς Whats Up μεσω του Reload it αν κανεις online ανανεωση.

Αλλιως 120' αν κανεις ανανεωση με

καρτα ανανεωσης ή σε καταστημα γερμανος/κοσμοτε.

Το πακετο με 7,06€ θα γινει 7,50€ το μαρτιο και θα δινει 400' προς Whats Up,300' προς ολους και 100MB.

Και με 0,20€ στελνοντας sms στο 19019 παιρνεις κωδικο deals 4 you.

Δινει 1+1 στα everest,στο Village Cinemas,στα Goodys Burger House.

Επισης εχει εκπτωση στα intersport και αλλου.

Η κοσμοκαρτα δινει 250' προς ολους με 6€ και αυτοματη ενεργοποιηση.

Επισης μπορεις να παρεις κωδικους deals 4 you.Με ανανεωση 10€ παιρνεις δωρο 500Mb για 15 μερες.

Επισης περισσοτερες προσφορες κατα τη διαρκεια του χρονου,εχει το Whats Up.Η κοσμοτε δινει προσφορες δωρεαν και μη ειτε για ολα τα καρτοκινητα και τα συμβολαια ειτε μονο για το Whats Up.

Αν εχεις smartphone εστω με 3G αξιζει να εχεις ιντερνετ,ακομα και 1GB το μηνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 η 30? Κυρίως λέω ν φύγω γιατί από Απρίλιο δεν θα δίνουν ιντερνέτ κ θα βγάλουν τ πακέτο με τ λεπτά ομιλίας προς όλους

 

Το κόστος φορητότητας, είναι 30€. Όντως από Απρίλιο θα μειωθεί η διάρκεια του reload it, από ένα μήνα σε 15 ημέρες.

 

Σου προτείνω να κοιτάξεις προς Vodafone CU. Είναι εξαιρετική επιλογή αυτή τη στιγμή.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Ισχύουν προς Ελλάδα και προς την χώρα που επισκέπτεσαι. Όχι προς όλους τους ευρωπαϊκούς αριθμούς.

 

Δηλαδή εάν εγώ έχω στο ελληνικό μου νούμερο 100 λεπτά προς όλους και είμαι Ισπανία, εάν καλέσω Γαλλία δε θα αφαιρεθούν λεπτά από τα 100 προς όλους; Τι θα χρεωθώ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Ισχύουν προς Ελλάδα και προς την χώρα που επισκέπτεσαι. Όχι προς όλους τους ευρωπαϊκούς αριθμούς.

 

Ναι ακριβώς.

Προς όλη την Ε.Ε.

Χρόνια σου πολλά από την Μάλτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι Ελλάδα και κάλεσα τον φίλο που είναι Αγγλία. Άρα λοιπόν μόνο με λεπτά προς όλους οι κλήσεις προς ΕΕ χρεώνονται στο πακέτο με τα λεπτά προς όλους. Και ο φίλος που είναι Αγγλία αντίστοιχα μπορεί να καλεί Ελλάδα έχοντας λεπτά προς όλους. Με πακέτο με λεπτά προς όλους μπορεί να καλεί ελληνικό νούμερο που έχει άλλο άτομο στην Αγγλία επίσης με χρέωση στο πακέτο λεπτών προς όλους? Αυτό ισχύει μέχρι σήμερα τουλάχιστον. Πως γίνεται να με χρέωσε τότε εφόσον και ο φίλος στην Αγγλία είναι w.up και είχα διαθέσιμα λεπτά προς w.up εγώ? Το συγκεκριμένο κατάστημα(Γερμανός) αν και δεν είχα πάει εγώ αλλά ο φίλος το ξέρω και από προσωπική εμπειρία είναι χάλια από ενημέρωση το προσωπικό του. Και με την αποχώρηση της από ΕΕ τι γίνεται? Θα συνεχίσει να ισχύει αυτό?

 

Για την ιστορία και μόνο να πω ότι έστειλε ΑΛΠΑΚ στο 1314 ο φίλος που είναι Αγγλία τώρα και χωρίς χρέωση σαν πρώτη αλλαγή έγινε w.up ο αριθμός του. Τον κάλεσα από Ελλάδα και χρεώθηκα στα διαθέσιμα λεπτά που είχα προς w.up. Αντίστοιχα και ο φίλος με κάλεσε από Αγγλία έχοντας διαθέσιμα λεπτά προς όλους (του έστειλα εγώ με το δώρο που έχει η κοσμοτέ για αυτές τις μέρες) με κάλεσε και χρεώθηκε από τα λεπτά προς όλους. Τα ΜΒ (πάλι που έστειλα εγώ το δώρο από άλλο αριθμό) τα χρησιμοποιεί κανονικά.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στις απορίες μου και την βοήθεια. Καλή χρονιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία και μόνο να πω ότι έστειλε ΑΛΠΑΚ στο 1314 ο φίλος που είναι Αγγλία τώρα και χωρίς χρέωση σαν πρώτη αλλαγή έγινε w.up ο αριθμός του. Τον κάλεσα από Ελλάδα και χρεώθηκα στα διαθέσιμα λεπτά που είχα προς w.up. Αντίστοιχα και ο φίλος με κάλεσε από Αγγλία έχοντας διαθέσιμα λεπτά προς όλους (του έστειλα εγώ με το δώρο που έχει η κοσμοτέ για αυτές τις μέρες) με κάλεσε και χρεώθηκε από τα λεπτά προς όλους. Τα ΜΒ (πάλι που έστειλα εγώ το δώρο από άλλο αριθμό) τα χρησιμοποιεί κανονικά.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στις απορίες μου και την βοήθεια. Καλή χρονιά σε όλους!

 

Μια χαρα,καλα εκανε και το εκανε whats up.Θα Παιρνει πολλα περισσοτερα δωρα και αν εχει πολλους φιλους με whats up,θα καταναλωνει λιγοτερα λεπτα προς ολους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς.

Προς όλη την Ε.Ε.

Χρόνια σου πολλά από την Μάλτα.

Χρόνια πολλά και από Ελλάδα φίλε Vasileios.

Edited by Allare
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια καλησπέρα , καλή χρονιά σε όλους :) ... Όσο κουλό και αν σας φαίνεται εμένα μου μπήκε με μια ανάποδα.... Έστειλα μήνυμα σε όλες τις επαφές που έχω στο κινητό ( 92 όλες εντός Ελλάδος ) έχοντας φοιτητικό πακέτο με 1200σμσ προς όλους κτλπα... Μπαίνω στην εφαρμογή του Whatsapp και βλέπω το υπόλοιπο μου -45.18€... Τι φάση; Υποτίθεται ότι άμα δεν έφτανε το υπόλοιπο δεν στέλνονταν εμένα στάλθηκαν σε όλες τις επαφές και το κινητό δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα.. Τι κάνω τώρα; Πρέπει να τα πληρώσω όλα αυτά τα χρήματα; Έχει συμβεί σε κάποιον; Αν πάω σε ένα κατάστημα της Κοσμοτε λέτε να με βοηθήσουν;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...