Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια γρηγορη ερωτηση. Εχω whats up. Χρειαζεται να κανω κατι για να ενεργοποιησω την περιαγωγη η ειναι εξ αρχης ενεργοποιημενη ?

 

Είναι ενεργοποιημένη δεν χρειάζεται να κάνεις κατι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα τελικά κόπηκαν τα φοιτητικά και μετατράπηκαν στα πακέτα που έλεγαν σε όσους έχει λήξει το πάσο ? ή δεν το εφάρμοσε ακόμα? η κόκκινη στις 15/12 γράφει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σίγουρα θα έχει απαντηθεί, αλλά είναι πολλές οι σελίδες για ψάξιμο. Εαν μπορεί κάποιος να με απαντήσει την εξής ερώτηση: εχω φρογκ "μανίσιο" και θελω να το κάνω γουατσ απ με το αλπακ στο 1330. Α)θα χρεωθω 3ε; β) τα λεφτα που εχω στο φρογκ χάνονται; γ) ποιο ειναι το φτηνοτερο πακετο δεδομενων;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mol. Εαν κανω ανανεωση 5 ευρω ονλαιν, παίρνω καθόλου mb για 1 μήνα; Στο σαιτ λεει 'κανε ανανέωση (δε λεει ποσό) και κέρδισε (δειχνει 3 επιλογες, απο τις οποίες η μία ειναι 600μβ για 1μήνα).
Link to comment
Share on other sites

10€ χρειάζεται για να παρεις reloadit,1 απο τα 3 που γράφει δηλαδή. Αν την κάνεις online παίρνεις τα διπλά δηλαδή 1200 mb.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σίγουρα θα έχει απαντηθεί, αλλά είναι πολλές οι σελίδες για ψάξιμο. Εαν μπορεί κάποιος να με απαντήσει την εξής ερώτηση: εχω φρογκ "μανίσιο" και θελω να το κάνω γουατσ απ με το αλπακ στο 1330. Α)θα χρεωθω 3ε; β) τα λεφτα που εχω στο φρογκ χάνονται; γ) ποιο ειναι το φτηνοτερο πακετο δεδομενων;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η αλλαγή από FROG ή και σε FROG χρεώνεται πάντα με 3 ευρώ. Το υπόλοιπο σου δεν χάνεται.

To φτηνώτερο πακέτο δεδομένων είναι το 24 ώρες 1GB με 1 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

πως ανεβαζω φωτογραφια στο φορουμ??
Με tapatalk ανεβαίνει κανονικά

 

MI5 via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

τελικά κόπηκαν τα φοιτητικά what's up ? σε όσους είχε λήξει το πάσο ? ή όχι ακόμα? δεν απάντησε κανένας? επίσης έκοψαν και τα πακέτα τα φοιτητικά που ήτανε ήδη ενεργά? και τα 600 λεπτά και 600 mb ? και έπρεπε να αγοράσει κάποιος τα special? η όχι?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως??

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με tapatalk ανεβαίνει κανονικά

 

MI5 via Tapatalk

 

Δηλαδή πως??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έψαξα λίγο να δω τι παίζει με καρτοκινητά γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση με το συμβόλαιο μου. Κάθε τρεις και λίγο αυξάνεται και απομακρύνεται κατά πολύ από το αρχικό deal που είχα κάνει. Διορθώστε με σε ότι γράψω λάθος γιατί κάποια πράγματα μου είναι θολά.

Έχω μία σύνδεση στην κοσμοτέ 1500 ομιλία/sms προς όλους κ 2.8 GB και δίνω 35 ευρώ. Βρήκα μία προνομιακή whats up κάρτα με 1500 ομιλία προς όλους και 1.5GB με 8.5 ευρώ. Το θέμα μου είναι ότι είναι καινούριος αριθμός και θέλω να κρατήσω και τον παλιό - οπότε σκέφτηκα να τον κάνω καρτοκινητό μιας και το συμβόλαιο μου λήγει σε 10 μέρες. Υπάρχει τρόπος να το κάνω καρτοκινητό χωρίς χρεώσεις; Εάν παραμείνει στην κοσμοτέ σε κάρτα θα πληρώσω 15 ευρώ για μετατροπή; Εάν το πάω σε άλλη εταιρία θα πληρώσω φορητότητα 30 ευρώ; Εάν το πάω cyta κάρτα μπορεί να βγει όλη η διαδικασία τζάμπα; Έχω καταλάβει σωστά τις επιλογές μου ή κάνω κάπου λάθος; Επίσης σε περίπτωση που πάω cyta επικοινωνώ από τώρα μαζί τους και ζητάω μεταφορά αριθμού και μετατροπή σε κάρτα ή να περιμένω τις δέκα μέρες για να λήξει το συμβόλαιο μου; Τέλος από την στιγμή που κάνω κάρτα το τηλέφωνο θα πρέπει να βάζω κάποια χρήματα κάθε τρεις μήνες για να κρατήσω τον αριθμό “ζωντανό”, σωστά; (ρωτάω γιατί θα χρησιμοποιώ τον αριθμό μόνο για να δέχομαι κλήσεις και όχι για εξερχόμενες - οπότε στην πραγματικότητα δεν έχω λόγο να βάζω χρήματα).

Link to comment
Share on other sites

10€ χρειάζεται για να παρεις reloadit,1 απο τα 3 που γράφει δηλαδή. Αν την κάνεις online παίρνεις τα διπλά δηλαδή 1200 mb.

 

Σίγουρα 10; Στη σελιδα δε γράφει συγκεκριμενα 10 και ούτε έχει ψιλά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έψαξα λίγο να δω τι παίζει με καρτοκινητά γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση με το συμβόλαιο μου. Κάθε τρεις και λίγο αυξάνεται και απομακρύνεται κατά πολύ από το αρχικό deal που είχα κάνει. Διορθώστε με σε ότι γράψω λάθος γιατί κάποια πράγματα μου είναι θολά.

Έχω μία σύνδεση στην κοσμοτέ 1500 ομιλία/sms προς όλους κ 2.8 GB και δίνω 35 ευρώ. Βρήκα μία προνομιακή whats up κάρτα με 1500 ομιλία προς όλους και 1.5GB με 8.5 ευρώ. Το θέμα μου είναι ότι είναι καινούριος αριθμός και θέλω να κρατήσω και τον παλιό - οπότε σκέφτηκα να τον κάνω καρτοκινητό μιας και το συμβόλαιο μου λήγει σε 10 μέρες. Υπάρχει τρόπος να το κάνω καρτοκινητό χωρίς χρεώσεις; Εάν παραμείνει στην κοσμοτέ σε κάρτα θα πληρώσω 15 ευρώ για μετατροπή; Εάν το πάω σε άλλη εταιρία θα πληρώσω φορητότητα 30 ευρώ; Εάν το πάω cyta κάρτα μπορεί να βγει όλη η διαδικασία τζάμπα; Έχω καταλάβει σωστά τις επιλογές μου ή κάνω κάπου λάθος; Επίσης σε περίπτωση που πάω cyta επικοινωνώ από τώρα μαζί τους και ζητάω μεταφορά αριθμού και μετατροπή σε κάρτα ή να περιμένω τις δέκα μέρες για να λήξει το συμβόλαιο μου; Τέλος από την στιγμή που κάνω κάρτα το τηλέφωνο θα πρέπει να βάζω κάποια χρήματα κάθε τρεις μήνες για να κρατήσω τον αριθμό “ζωντανό”, σωστά; (ρωτάω γιατί θα χρησιμοποιώ τον αριθμό μόνο για να δέχομαι κλήσεις και όχι για εξερχόμενες - οπότε στην πραγματικότητα δεν έχω λόγο να βάζω χρήματα).

 

Εγω θα προτεινα Q αντι για Cyta.Μπορεις μεσα απο το site της Q να κανεις φορητοτητα με 10€ χρεωση(επειδη πρεπει να παρεις καρτα ανανεωσης).Και 5€ καρτα μεσα απο το myQ καθε 4 μηνες για εισερχομενες θελει.Αν θες κοσμοτε,για να το πας whats up.Αξιζει να πληρωσεις τα 15€ γιατι θα μπορεις να παιρνεις διπλους κωδικους deals 4 you,μεταφορα υπολοιπου απο τον βασικο σου αριθμο στο προνομιακο και αντιστροφρα.Αξιζει και για το afterdark πακετο 10GB απο τις 22:00 μεχρι τις 08:00 το πρωι(να παρεις 2 φορες απο 10GB στο καθε νουμερο).

Για μετατροπη σε Whats Up/καρτοκινητο.1) Η διαδικασια κραταει 30 ημερες αρα στον τελευταιο μηνα του συμβολαιου κανεις την αιτηση.

2)Η χρεωση μετατροπης απο συμβολαιο σε καρτοκινητο ερχεται στον τελευταιο λογαριασμο του συμβολαιου,τα 15€ δηλαδη.

3) Απο συμβολαιο μετατρεπεται το νουμερο σε κοσμοκαρτα.Μετα πας σε Whats Up μεσω του ΑΛΠΑΚ στελνοντας ΑΛΠΑΚ και μετα W(Whats up) στο 1314 με sms.

Η πρωτη αλλαγη δωρεαν,μετα 3€ χρεωση.Υπολοιπο και mb στην καρτα διατηρουνται και μεταφερονται κατα την μετατροπη απο Whats Up σε κοσμοκαρτα και το αντιστροφο.

Να σημειωσω οτι η δωρεαν αλλαγη δεν ισχυει απο κοσμοκαρτα/whats up σε Frog και δεν υπαρχει η μεταφορα υπολοιπου απο καρτοκινητο(ακομα και Frog να ειναι) ή απο συμβολαιο.

Σε Whats Up/Κοσμοκαρτα ισχυει κανονικα.

Για την φορητοτητα σε αλλη εταιρεια το κανεις μερικες μερες πριν.Η διαρκεια της κραταει κανονικα μερικες ωρες αλλα γινεται μεσα σε 2-3 ημερες.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγο μου ηρθε αναβάθμιση στην εφαρμογή, αλλά όταν παω να κάνω login με τον αριθμό του κινητού δεν μου στέλνει sms για την επιβεβαίωση .

Συμβαινει και σε άλλους ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πριν από λίγο μου ηρθε αναβάθμιση στην εφαρμογή, αλλά όταν παω να κάνω login με τον αριθμό του κινητού δεν μου στέλνει sms για την επιβεβαίωση .

Συμβαινει και σε άλλους ?

 

Και εμένα όταν μου'χε έρθει το update.

 

Μπες με username κ password και ΟΚ μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα όταν μου'χε έρθει το update.

 

Μπες με username κ password και ΟΚ μετά.

θα έμπαινα αν τα θυμόμουν :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 10; Στη σελιδα δε γράφει συγκεκριμενα 10 και ούτε έχει ψιλά γράμματα.

 

Οι όροι συμμετοχής άρθρο 4.

4) Για να θεωρηθεί κάποιος ως συμμετέχων στο Πρόγραμμα (εφεξής «ο Συμμετέχων») θα πρέπει κατά τη διάρκεια του Προγράμματος: α) να ανανεώσει τον χρόνο ομιλίας στον αριθμό της WHAT’S UP σύνδεσης του κατά τη Διάρκεια του Προγράμματος, έτσι ώστε να λάβει με SMS, χωρίς χρέωση, ένα πενταψήφιο αλφαριθμητικό αριθμό (ο συμμετέχων θα λαμβάνει έναν πενταψήφιο κωδικό σε κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας ποσού 10€ και άνω), και β) να εισάγει, εντός 7 ημερών από τη λήψη του κωδικού, στα αντίστοιχα πεδία της ιστοσελίδας http://www.whatsup.gr τον άνω αριθμό σύνδεσής του και τον 5ψήφιο αλφαριθμητικό κωδικό. Διευκρινίζεται ότι με κάθε ανανέωση χρόνου ομιλίας ποσού 10€ και άνω ο συμμετέχων θα λαμβάνει ένα διαφορετικό κωδικό και αυτόν και μόνο θα μπορεί να εισάγει στην ιστοσελίδα.

https://www.whatsup.gr/reloadit/terms

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Για μετατροπη σε Whats Up/καρτοκινητο.1) Η διαδικασια κραταει 30 ημερες αρα στον τελευταιο μηνα του συμβολαιου κανεις την αιτηση.

 

Παιδια να ρωτησω κατι πανω σε αυτο;

Ληγει το συμβολαιο μου 29/12/17 και εχω λαβει εδω και μερες sms οτι δικαιουμαι ανανεωση.

Στο τηλεφωνο η προσφορα ανανεωσης που πηρα ηταν για γελια και κλαματα και ζητησα κωδικο μετατροπης σε καρτα.

Με 3 διαφορετικα ατομα που εχω μιλησει, ολοι μου ειπαν να κανω την αιτηση διακοπης και μετατροπης την τελευταια βδομαδα του συμβολαιου γιατι νωριτερα θα υπαρξει ποινη...

Επισης οι 2 απο τους 3 δεν ηταν απλα το αρχικο supoort, αλλα το τμημα διακοπης που μου εκαναν και εξτρα 'προσφορα' για να παραμεινω στο συμβολαιο. Αρα θεωρω οτι τουλαχιστον αυτοι ηξεραν τι ελεγαν;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι πανω σε αυτο;

Ληγει το συμβολαιο μου 29/12/17 και εχω λαβει εδω και μερες sms οτι δικαιουμαι ανανεωση.

Στο τηλεφωνο η προσφορα ανανεωσης που πηρα ηταν για γελια και κλαματα και ζητησα κωδικο μετατροπης σε καρτα.

Με 3 διαφορετικα ατομα που εχω μιλησει, ολοι μου ειπαν να κανω την αιτηση διακοπης και μετατροπης την τελευταια βδομαδα του συμβολαιου γιατι νωριτερα θα υπαρξει ποινη...

Επισης οι 2 απο τους 3 δεν ηταν απλα το αρχικο supoort, αλλα το τμημα διακοπης που μου εκαναν και εξτρα 'προσφορα' για να παραμεινω στο συμβολαιο. Αρα θεωρω οτι τουλαχιστον αυτοι ηξεραν τι ελεγαν;;

 

Είμαι βέβαιος ότι το κάνουν επίτηδες. Βρέθηκα ακριβώς στην ίδια θέση πρόσφατα.

Κι εμένα μου έλεγαν να κάνω την διακοπή την τελευταία μέρα, κάτι που προφανώς δεν έκανα, μάλιστα πήγα με τον κωδικό αλλά και τυπωμένη την αύξηση που είχαν ανακοινώσει, ώστε εάν τυχόν με χρέωναν, να επικαλούμουν αυτή για να μη με χρεώσουν επιπλέον.

Τελικά στο κατάστημα με ρώτησαν ακριβώς την ημερομηνία που θέλω να γίνει η αλλαγή. Τους είπα την ημέρα λήξης της δέσμευσής μου και έγινε ακριβώς τότε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...