Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω f2go και ειμαι γενικα ευχαριστημενος εκτος απο το θεμα του σηματος σε ιντερνετ 3G/4G.

 

Οποτε σκεφτομαι να παω σε Cosmote.

 

To θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι διαφορες εχει η κοσμοκαρτα απο whats up.Ενταξει η κοσμοκαρτα γενικα καταλαβα οτι δινει περισσοτερο χρονο ομιλιας σε ολους.

 

Εγω ανα μηνα περιπου θελω:

300 λεπτα προς ολους

30 sms

800 mb

 

Ειμαι διατεθειμενος να ξοδεψω maximum 15 ευρω/μηνα.

 

Με πια καρτα θα μπορω να τα αξιοποιησω καλυτερα;

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

Εχω f2go και ειμαι γενικα ευχαριστημενος εκτος απο το θεμα του σηματος σε ιντερνετ 3G/4G.

 

Οποτε σκεφτομαι να παω σε Cosmote.

 

To θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι διαφορες εχει η κοσμοκαρτα απο whats up.Ενταξει η κοσμοκαρτα γενικα καταλαβα οτι δινει περισσοτερο χρονο ομιλιας σε ολους.

 

Εγω ανα μηνα περιπου θελω:

300 λεπτα προς ολους

30 sms

800 mb

 

Ειμαι διατεθειμενος να ξοδεψω maximum 15 ευρω/μηνα.

 

Με πια καρτα θα μπορω να τα αξιοποιησω καλυτερα;

Δες και διάλεξε:https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T13_20/section/Prepaid_Prs

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εχω f2go και ειμαι γενικα ευχαριστημενος εκτος απο το θεμα του σηματος σε ιντερνετ 3G/4G.

 

Οποτε σκεφτομαι να παω σε Cosmote.

 

To θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι διαφορες εχει η κοσμοκαρτα απο whats up.Ενταξει η κοσμοκαρτα γενικα καταλαβα οτι δινει περισσοτερο χρονο ομιλιας σε ολους.

 

Εγω ανα μηνα περιπου θελω:

300 λεπτα προς ολους

30 sms

800 mb

 

Ειμαι διατεθειμενος να ξοδεψω maximum 15 ευρω/μηνα.

 

Με πια καρτα θα μπορω να τα αξιοποιησω καλυτερα;

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση. Μάλιστα απο τους παλιούς του f2g με όλα τα προνόμια, αλλά δεν παλεύεται άλλο ατό με το σήμα για ιντερνετ. Τι να τα κάνω τα δωρεάν GB αν δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω;

 

Ποια σύνδεση όμως;

Οι ανάγκες μου είναι παρόμοιες

Θέλω

300 προς όλους

300 προς κανα δύο αριθμούς κοσμοτε της αρεσκείας μου

1GB data

 

θέλω να δίνω βαριά 15 ευρω

Νομίζω ότι cosmokarta είναι πιο ενδεδειγμένη για τα παραπάνω. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Εχω f2go και ειμαι γενικα ευχαριστημενος εκτος απο το θεμα του σηματος σε ιντερνετ 3G/4G.

 

Οποτε σκεφτομαι να παω σε Cosmote.

 

To θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι διαφορες εχει η κοσμοκαρτα απο whats up.Ενταξει η κοσμοκαρτα γενικα καταλαβα οτι δινει περισσοτερο χρονο ομιλιας σε ολους.

 

Εγω ανα μηνα περιπου θελω:

300 λεπτα προς ολους

30 sms

800 mb

 

Ειμαι διατεθειμενος να ξοδεψω maximum 15 ευρω/μηνα.

 

Με πια καρτα θα μπορω να τα αξιοποιησω καλυτερα;

Και με κόσμοκάρτα τα έχεις άνετα. Με το 300' προς όλους και 500mb για ένα μήνα + 500mb δωρεάν για 15 μέρες με 8.50ε και τα υπόλοιπα 5 ευρώ για 30 × 0.17ε το SMS= 5.1ε σύνολο 15ε.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

και τα υπόλοιπα 5 ευρώ για 30 × 0.17ε το SMS= 5.1ε σύνολο 15ε.

Όχι. Αγοράζει το πακέτο των 100 sms για 30 ημέρες με 4,03€.:)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αγοράζει το πακέτο των 100 sms για 30 ημέρες με 4,03€.:)

Σωστός το είχα ξεχάσει. :)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί προφανώς υπάρχουν άτομα που δεν εχουν viber κλπ ή συνεχώς ενεργό ίντερνετ και επίσης πολλές φορές θέλεις το sms να πάει άμεσα και σίγουρα στον αποδέκτη.
Link to comment
Share on other sites

Με online ανανεωση 10ευρω στην κοσμοκαρτα δινει τιποτα δωρο;

 

Γιατι στο site αναφερει για δωρο 500mb μονο στο WHATS UP,για την κοσμοκαρτα δε λεει τιποτα.

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή Web2sms μπορείς να στέλνεις δωρεάν SMS μέσω δικτύου. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι δωρεάν. Ψάξτε το.
Link to comment
Share on other sites

Θέλει να εχεις λογαριασμό στο mycosmote με ενεργοποιημένη την υπηρεσία webmail ή στο παλιότερο mycosmos για όσους το εχουν κρατήσει.

Στην αναγνώριση των απεσταλμένων sms γράφει web2sms (οσον αφορά οσα χρησιμοποιούν την υπηρεσία της κοσμοτέ) και μεσα στο μήνυμα έχει το webmail,δεν φαίνεται το νούμερο του αποστολέα πουθενά.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

το τι φαινεται ειναι αναλογως την υπηρεσια που χρησιμοποιεις,

δηλαδη στο mycosmos φαινεται το κινητο γιατι ειναι με email της μορφης 69XXXXXXXX@mycosmos.gr

 

ειχε "πλακα" παντως καποτε που ηθελε φιλος μου να μου απαντησει στο sms και πατησε απευθειας απαντηση

στελνοντας μου ουσιαστικα email προφανως :D

Link to comment
Share on other sites

Με online ανανεωση 10ευρω στην κοσμοκαρτα δινει τιποτα δωρο;

 

Γιατι στο site αναφερει για δωρο 500mb μονο στο WHATS UP,για την κοσμοκαρτα δε λεει τιποτα.

Δινει 500MB με ονλαιν ανανεωση ή απο καταστημα για 15 μερες σε κοσμοκαρτα.Στη Whats Up παιρνεις τα 500 της ανανεωσης και αλλα 500 για ενα μηνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω f2go και ειμαι γενικα ευχαριστημενος εκτος απο το θεμα του σηματος σε ιντερνετ 3G/4G.

 

Οποτε σκεφτομαι να παω σε Cosmote.

 

To θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι διαφορες εχει η κοσμοκαρτα απο whats up.Ενταξει η κοσμοκαρτα γενικα καταλαβα οτι δινει περισσοτερο χρονο ομιλιας σε ολους.

 

Εγω ανα μηνα περιπου θελω:

300 λεπτα προς ολους

30 sms

800 mb

 

Ειμαι διατεθειμενος να ξοδεψω maximum 15 ευρω/μηνα.

 

Με πια καρτα θα μπορω να τα αξιοποιησω καλυτερα;

 

 

Δες Whats Up,αμα βγαλεις τα sms πας στα 10€ το μηνα με 500MB ανανεωση απο καταστημα/ονλαιν και αλλα 500 απο την προσφορα του whats up.Με 7€ αμα ενεργοποιησεις ονλαιν απο το whats up app ή την σελιδα m.whatsup.gr παιρνεις 400' προς Whats Up και 300' προς ολους.

Με 4€ παιρνεις 100sms προς ολους(απο τα sms choice πακετα νομιζω).Με 13-15€ καρτα εισαι μια χαρα.Αν και για μενα καλυτερα να βαζεις αντι για μηνυματα 600MB με 6€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση. Μάλιστα απο τους παλιούς του f2g με όλα τα προνόμια, αλλά δεν παλεύεται άλλο ατό με το σήμα για ιντερνετ. Τι να τα κάνω τα δωρεάν GB αν δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω;

 

Ποια σύνδεση όμως;

Οι ανάγκες μου είναι παρόμοιες

Θέλω

300 προς όλους

300 προς κανα δύο αριθμούς κοσμοτε της αρεσκείας μου

1GB data

 

θέλω να δίνω βαριά 15 ευρω

Νομίζω ότι cosmokarta είναι πιο ενδεδειγμένη για τα παραπάνω. Σωστά;

 

Whats Up προτεινω γιατι αμα εχουν οι φιλοι συμφερει,400' προς Whats Up και 300' προς ολους με 7€,με ονλαιν ενεργοποιηση.Για MB απο ανανεωση σε καταστημα ή ονλαιν 500MB για 15 μερες και με την προσφορα της whats up αλλα 500 για ολο το μηνα.10€ το μηνα θα βαζεις αλλα αμα μπορεις να δινεις και 15€ βαζεις αλλα 600MB με 6€.

Αλλα προτεινω αμα θες να μιλας με νουμερα οχι μονο ιδιου πακετου αλλα με το ιδιο δικτυο γενικοτερα να κοιταξεις το CU της Vodafone.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

το τι φαινεται ειναι αναλογως την υπηρεσια που χρησιμοποιεις,

δηλαδη στο mycosmos φαινεται το κινητο γιατι ειναι με email της μορφης 69XXXXXXXX@mycosmos.gr

 

ειχε "πλακα" παντως καποτε που ηθελε φιλος μου να μου απαντησει στο sms και πατησε απευθειας απαντηση

στελνοντας μου ουσιαστικα email προφανως :D

 

ναι εχεις δικιο εγω το ειχα ξεχασει γιατι ειχα αλλάξει στις ταυτοτητες που εχει το email ωστε να φαινεται το ονομα μου (μιας και το cosmote νουμερο που ειχα δεν το ηξεραν ολοι)

Link to comment
Share on other sites

Πως λειτουργεί η εφαρμογή Web2sms γράφει αναλυτικά στις λεπτομέρειες στο Google Play γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Γερμανό είχα δώσει 10 ευρώ, τα οποία έμειναν στη κάρτα!

 

Πόσο πάει το "μαλλί" για φορητότητα από F2G σε What's Up; :rolleyes:

 

Εμένα όταν πήγα να κάνω την αίτηση σε Γερμανό (από Q σε whatsup) μου είχαν πει ότι είναι δωρεάν. Όταν λοιπόν πήγα να παραλάβω τη νεα μου κάρτα, σε 1 μέρα είχε γίνει :D, μου λέει κοστίζει 5€, λεω δεν με ενημερώσατε για κόστος μιας και μου είπατε δωρεάν. Ναι, λέει η φορητότητα είναι δωρεάν, η νέα κάρτα κοστίζει 5€. Και εννοείται τα 5€ στην τσέπη τους πήγαν και μέσα είχα 0 εις το πηλίκο

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω συμβολαιο και θελω να γυρισω σε cosmocarta.

 

Ομως ηδη εχω δυο καρτες sim (η μια με ανταπτορα) σε δυο συσκευες. Κλεινω τη μια και ανοιγω την αλλη οταν χρειαστει να χρησιμοποιησω τη δευτερη συσκευη.

 

Τωρα αν κανω αιτηση να κανω το συμβολαιο κοσμοκαρτα, θα χρειαστει να πληρωσω για νεες sim ή μπορω να κρατησω αυτες που ηδη εχω. ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν πήγα να κάνω την αίτηση σε Γερμανό (από Q σε whatsup) μου είχαν πει ότι είναι δωρεάν. Όταν λοιπόν πήγα να παραλάβω τη νεα μου κάρτα, σε 1 μέρα είχε γίνει :D, μου λέει κοστίζει 5€, λεω δεν με ενημερώσατε για κόστος μιας και μου είπατε δωρεάν. Ναι, λέει η φορητότητα είναι δωρεάν, η νέα κάρτα κοστίζει 5€. Και εννοείται τα 5€ στην τσέπη τους πήγαν και μέσα είχα 0 εις το πηλίκο

 

Όπως κ να'χει η Cosmote στην καρτοκινητή της με φορητότητα ΣΕ αυτή είναι η φθηνότερη από όλες τις άλλες αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν πήγα να κάνω την αίτηση σε Γερμανό (από Q σε whatsup) μου είχαν πει ότι είναι δωρεάν. Όταν λοιπόν πήγα να παραλάβω τη νεα μου κάρτα, σε 1 μέρα είχε γίνει :D, μου λέει κοστίζει 5€, λεω δεν με ενημερώσατε για κόστος μιας και μου είπατε δωρεάν. Ναι, λέει η φορητότητα είναι δωρεάν, η νέα κάρτα κοστίζει 5€. Και εννοείται τα 5€ στην τσέπη τους πήγαν και μέσα είχα 0 εις το πηλίκο

 

Δε ξέρω αυτό που είπα έγινε στο Γερμανό στο Αγρίνιο! 3 φορητότητες (2 wup, 1 cosmokarta) απο πέρυσι (η τελευταία τα φετινά Χριστούγεννα) και το κόστος 10 ευρώ, τα οποία μου έμειναν στη κάρτα. Ίσως μπορεί να εξαρτάται και από τη πολιτική του εκάστοτε καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανανέωση υπολοίπου πριν από μια ώρα και ενώ έγινε κανονικά η χρέωση, ήρθε και το mail κτλ δεν έχουν μπει τα χρήματα και τα 500 mb.

 

Μου έβαλαν μόνο τα 40 λεπτά προς what's up και άλλαξε η λήξη του υπολοίπου για τον Μάιο.

 

Πραγματικά τραγικό αυτό που συμβαίνει σε μια τόσο απλή διαδικασία.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ανανέωση υπολοίπου πριν από μια ώρα και ενώ έγινε κανονικά η χρέωση, ήρθε και το mail κτλ δεν έχουν μπει τα χρήματα και τα 500 mb.

 

Μου έβαλαν μόνο τα 40 λεπτά προς what's up και άλλαξε η λήξη του υπολοίπου για τον Μάιο.

 

Πραγματικά τραγικό αυτό που συμβαίνει σε μια τόσο απλή διαδικασία.

 

Πήγαινε στο call back τους και θα σε καλέσουν αυτοί άμεσα! Δώσε και τον αριθμό συναλλαγής και φαντάζομαι θα ειναι εντάξει!

Πραγματικά τα ιντερνετικά της κοσμοτέ (εφαρμογές, κτλ.) έχουν πολλά προβλήματα σε σχέση με τα αντίστοιχα των άλλων 2 εταιριών! Τουλάχιστον είναι η μόνη εταιρία που έχει αξιόπιστη κάλυψη που εν τέλει αυτό είναι που μετράει!

Edited by johnnyb88
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα στο Facebook και μου απάντησαν σε δύο λεπτά κυριολεκτικά. Το διόρθωσαν και μου έβαλαν 500+500=1gb, διότι μόλις μου έβαλαν 500mb χειροκίνητα, ήρθαν και τα 500mb του bonus.

 

Τα 40 λεπτά μου τα δίνει με κάθε ανανέωση (ανά μήνα). Δεν ξέρω ποια προσφορά είναι ακριβώς, πρόσφατα ήρθα στην Cosmote.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...