Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αλλά εάν σερφάρεις μισή ώρα με 4αρι πιό πολλά τρως, παρά με μισή ώρα με Εdge

Αν θες να βάλεις παράδειγμα με ώρες, good for you. Δεν τρως παραπάνω mb. Η σελίδα το ίδιο θα φορτώσει είτε με 2g, 3g, 4g, 4g+

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστά, τον ίδιο όγκο δεδομένων θα καταναλώσει. Ο χρόνος που θα τα κατεβάσει μπορεί να διαφέρει, αλλά ειδικά για σελίδες η διάφορα δεν φαίνεται πολύ.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εάν σερφάρεις μισή ώρα με 4αρι πιό πολλά τρως, παρά με μισή ώρα με Εdge

 

Το περίεργο δε το βρίσκω στο παραπάνω, ή απλά διατυπώνεις μια γενική αλήθεια? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσει +500ΜΒ για 1 μήνα έπρεπε να το έχεις ενεργοποιήσει. Για whatsup γίνεται μέσω της εφαρμογής (το λέει "τωρα data" ) ενω στην κοσμοκάρτα γίνεται μεσω sms που μου διαφεύγει τώρα. Η προσφορά είναι ως 31/10, δεν ξέρω αν θα πάρει παράταση. Είναι ξεχωριστή προσφορά δεν έχει σχέση με τα 500mb της online ανανέωσης για 15 μέρες.

 

Αν λες για αυτό (500ΜΒ για 1 μήνα):

http://m.whatsup.gr/service/2w3flV1VfUkVDSF9CT05VU181MDBNQl9SRUc,

Και με sms MB στο 1330,

Ισχύει μόνο για WhatsUp και όχι για άλλα (Cosmokarta, Frog)

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο δε το βρίσκω στο παραπάνω, ή απλά διατυπώνεις μια γενική αλήθεια? :confused:

Την κοινή λογική γράφω... Άλλο mbps (megabytes per second) έχει το 4g και άλλο, πιο αργό το edge. Άρα, μέσα σε μισή π.χ. ώρα με 4g είναι λογικό να φας πιο πολλά megabytes per second, παρά εαν σερφαρες με edge.

Link to comment
Share on other sites

Δες το αλλιώς. Ας πούμε ότι έχεις συγκεκριμένη χρήση που κάνεις με τη συσκευή σου, και σε μισή ώρα κάνεις Χ πράγματα σπίτι σου με Wi-Fi. Αν βγεις εκτός και συνεχίσεις τα ίδια, με 4G θα έχεις τη δυνατότητα να επαναλάβεις την ίδια χρήση. Με Edge, το πιθανότερο είναι να σου πάρει περισσότερη ώρα για τα ίδια πράγματα, ή διαφορετικά να σε μισή ώρα να κάνεις λιγότερα.
Link to comment
Share on other sites

Την κοινή λογική γράφω... Άλλο mbps (megabytes per second) έχει το 4g και άλλο, πιο αργό το edge. Άρα, μέσα σε μισή π.χ. ώρα με 4g είναι λογικό να φας πιο πολλά megabytes per second, παρά εαν σερφαρες με edge.

 

Α. Οκ, τότε. Προφανώς και έτσι είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Και το πιο σημαντικό ρε παιδιά. Αν βλέπεις YouTube με 4g , "κατεβαίνει" σε δευτερόλεπτα όλο το το βίντεο. Οπότε και στο επόμενο τραγούδι να πας, πριν τελειώσει αυτό που έβλεπες θα έχει ξοδέψει αρκετά mb. Ενώ αν είσαι με 3g δεν θα έχει κατεβάσει τα ίδια megabyte με το 4g.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πσκ στο 1330. Απάντηση μηδεν.

Παιρνω 13555, το ενεργοποιω.

Απαντηση μηδεν.

 

Σε σας στειλαν καποιο σμσ?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΕΣ ΔΩΡΟ 500 ΖΕΣΤΑ ΜΒ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ #PARE_POUSOUKOU. ΚΑΛΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ!

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Πήγα τις προάλλες στο Γερμανό στο Cosmos της Θεσσαλονίκης να αλλάξω τη SIM μου (σε αναμονή του καινούριου κινητού) και τους ζήτησα από αυτές που είναι κομμένες και στα τρία μεγέθη από πριν. Η υπάλληλος, αφού με τα χίλια ζόρια κατάλαβε τί ζητούσα, πήγε πρώτα να μου πλασάρει nano SIM+ανταπτορα, και όταν της εξήγησα ότι δεν θέλω αυτή τη λύση μου είπε (αγενως) ότι δεν υπάρχουν τέτοιες κάρτες στην cosmote. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Γιατί μου φαινεται πολύ κουλό όλο αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Στην cosmote όντως δεν έχουν multisim αλλά θα έπρεπε να στο πει ευγενικά.

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχουν multisim. π.χ Βυρωνας Νέα Μάκρη Πανεπιστημίου

Μερικά καταστήματα μπορεί να μην έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχουν multisim. π.χ Βυρωνας Νέα Μάκρη Πανεπιστημίου

Μερικά καταστήματα μπορεί να μην έχουν.

Πρώτη φορά το ακούω..

Όπου και αν ρώτησα πήρα την ίδια απάντηση, όπως και πολλά άλλα παιδιά.

Υ.Γ. Ούτε και στο site τους βρίσκω κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

Edited by Amyntaios
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω..

Όπου και αν ρώτησα πήρα την ίδια απάντηση, όπως και πολλά άλλα παιδιά.

Υ.Γ. Ούτε και στο site τους βρίσκω κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

 

http://i63.tinypic.com/2my2ol.jpg

 

 

Άσχετα αν στην συγκεκριμένη εικόνα είναι FROG όπως σαφώς φαίνεται είναι και για whatsup και cosmokarta.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Vasileios. Εγώ για κάτι άλλο ρώτησα στο συγκεκριμένο μαγαζί του Γερμανου 2 φορές, την μία φορά μου είπαν ένα σκέτο 'δε ξέρουμε' και τη δεύτερη φορά η υπάλληλος δεν ήθελε να καταλάβει με τίποτα αυτό που της έλεγα. Βέβαια στο Cosmos δεν είναι το μοναδικό κατάστημα με υπαλλήλους 'βιζματα' (και την αντίστοιχη αδιάφορη συμπεριφορά), υπάρχει και το κατάστημα του Μασουτη και της Εθνικής Τράπεζας...
Link to comment
Share on other sites

Ειχε καποιος προβλημα με το ίντερνετ? Κατα τις 03:00 προσπαθούσα να συνδεθω. Καμια τυχη.

Μετά απο ωρα συνδεθηκε αλλα δεν ανοιγαν ολες οι σελιδες.

Πριν λιγο φαινεται να αποκαταστάθηκε το προβλημα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://i63.tinypic.com/2my2ol.jpg

 

 

Άσχετα αν στην συγκεκριμένη εικόνα είναι FROG όπως σαφώς φαίνεται είναι και για whatsup και cosmokarta.

 

Αυτό είναι για αγορά νέου αριθμού. Ο φίλος πιο πάνω θέλει να κάνει αντικατάσταση της SIM, στην οποία συνήθως δεν υπάρχει δυνατότητα multi sim.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και το πιο σημαντικό ρε παιδιά. Αν βλέπεις YouTube με 4g , "κατεβαίνει" σε δευτερόλεπτα όλο το το βίντεο. Οπότε και στο επόμενο τραγούδι να πας, πριν τελειώσει αυτό που έβλεπες θα έχει ξοδέψει αρκετά mb. Ενώ αν είσαι με 3g δεν θα έχει κατεβάσει τα ίδια megabyte με το 4g.

 

Ειδικά για το youtube δεν είναι εντελώς ακριβές, αφού στις περισσότερες πλατφόρμες δεν φορτώνει όλο το βίντεο, αλλά ένα ικανό κομμάτι ώστε να μην διακόπτεται η αναπαραγωγή, που εξαρτάται από την ταχύτητά σου. Μάλιστα σε ταχύτερη σύνδεση φορτώνει μικρότερο μελλοντικό κομμάτι :).

Link to comment
Share on other sites

Θα εξαρτάται και από το μέγεθος του κλιπ λογικά. Αν είναι μισή ώρα και πάνω ας πούμε, το μικρό κομμάτι που θα φορτώσει θα είναι αρκετά mb συγκριτικά με ένα βιντεάκι λίγων λεπτών.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στο ρυθμό κατανάλωσης των δεδομένων του σε what's up;

Βασικά μόνο στα δωρεάν που δίνει πλέον με κάθε ανανέωση των 10 ευρώ.

Έβαλα δυο κάρτες των 10 στις 28/10 και πήρα δώρο συνολικά 1gb + κάποια mb από reload και τα άλλα πακέτα που δίνεις σε φίλους και κερδίζεις κι εσυ. Είχα συνολικά γύρω στα 1.3gb!

Αυτή τη στιγμή εχω 538mb! Δεν έχω αλλάξει κάποια συνήθεια κατα την πλοήγησή μου όταν είμαι με δεδομένα! Ότι έκανα με το πακέτο των 500mb κάνω και με τα δωρεάν! Τα 500 μου βγάζουν άνετα μήνα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και μου έφαγε κοντά 800mb σε 4 μερες!

Και τον προηγούμενο μήνα τα ίδια! Είχα πάρει στην εξυπηρέτηση αλλά δν έβγαλα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στο ρυθμό κατανάλωσης των δεδομένων του σε what's up;

Βασικά μόνο στα δωρεάν που δίνει πλέον με κάθε ανανέωση των 10 ευρώ.

Έβαλα δυο κάρτες των 10 στις 28/10 και πήρα δώρο συνολικά 1gb + κάποια mb από reload και τα άλλα πακέτα που δίνεις σε φίλους και κερδίζεις κι εσυ. Είχα συνολικά γύρω στα 1.3gb!

Αυτή τη στιγμή εχω 538mb! Δεν έχω αλλάξει κάποια συνήθεια κατα την πλοήγησή μου όταν είμαι με δεδομένα! Ότι έκανα με το πακέτο των 500mb κάνω και με τα δωρεάν! Τα 500 μου βγάζουν άνετα μήνα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και μου έφαγε κοντά 800mb σε 4 μερες!

Και τον προηγούμενο μήνα τα ίδια! Είχα πάρει στην εξυπηρέτηση αλλά δν έβγαλα άκρη.

 

Στα στατιστικά του δικτύου δεδομένων κινητής πρέπει να σου δείχνει και ποιες εφαρμογές το έχουν χρησιμοποιήσει. Εκεί κοίταξες?

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161101/a86b135af349f9fee66189a4a6b3d0b3.jpg

Για να δούμε τί κακό θα μας βρει.. :p

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...