Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως δεν είναι νοοτροπία να διαμαρτύρεσαι όταν πληρώνεις τις χρεώσεις αυτές κι όχι όταν επιβάλλονται - ανακοινώνονται από την εταιρία.

 

Κακά τα ψέματα, δεν διαμαρτυρήθηκες για τις υπερβολικές χρεώσεις άλλα για τα 26 € που χρεώθηκες, αν και υπ ευθύνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτυρήθηκα για τα 26€ από τη στιγμή που τους είπα ότι ειναι απαράδεκτοι σε τέτοιες εποχές, μια τέτοιου μεγέθους εταιρία να χρεώνει με 1€/ΜΒ τους πελάτες της; δεν μίλησα για μένα φίλε, μίλησε και για σένα και για όλους. Κι επειδή η κοσμοτέ και η κάθε κοσμοτέ έβγαλε την υπηρεσία που δεν σε αφήνει να μπεις στο ίντερνετ όταν τελειώσουν τα ΜΒ δεν σημαίνει ότι το έκανε με την καλή της την καρδιά. Σημαίνει ότι ορισμένοι άνθρωποι διαμαρτυρήθηκαν γι αυτή την τιμολογιακή πολιτική και όχι μόνο όταν τους έφαγαν λεφτά. Γιαν πέρνα μια βόλτα από τη σελίδα του φβ του what's up να δεις σχόλια ανθρώπων που είδαν το υπόλοιπο τους να μηδενίζεται σε λίγα λεπτά. Τέλος πάντων, όταν κι εσείς δείτε κάποια στιγμή 26€ να γίνονται 0 μέσα σε 2' ίσως σκεφτείτε το ίδιο
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Μπα, εμείς φωνάζουμε και όταν καίγεται το χωράφι του διπλανού μας, όχι μόνο όταν καεί ο δικός μας ο πισινός.

 

BRUTAL

SAVAGE

REKT

 

Ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις αυτά που λέω ;)

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οτι είναι χρέος του χρήστη να φροντίσει να μην βρεθεί στην κατάσταση αυτή που θα χάσει χρήματα. Μένουν 20-30-50-80mb; Από τη στιγμή που έχεις χρήματα μέσα, και κάνεις έναν στοιχειώδη έλεγχο και βλέπεις με τι ρυθμό τα καταναλώνεις, πάρε ένα νέο πακέτο όταν έχεις φτάσει εκεί. Είναι απλό.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου κι εγώ αλλά όπως και να χει αυτές οι χρεώσεις πρέπει να κοπούν μαχαίρι όπως και να χει
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι καπου στην μεση και το δικαιο εσυ εκανες λαθος γιατι πηρες τουρμπο αμαξι που αν τρεχεις ρουφαει το αγλεωρα αλλα πας με 200 καθε μερα και μετα γκρινιαζεις και αυτοι ειναι αλητες που χρεωνουν τοσα χρονια τοσο ακριβα....το θεμα ομως ειναι αλλο αφου την πατησες βγηκες και εκανες σαματα με 5 ποστ οταν εγινες πρωτη φορα πελατης τους ειχαν τις ιδιες χρεωσεις αλλα δεν εκανες τιποτα για αυτο αντιθετος πηγες και υπεγραψες.αρα τωρα δεν βρισκω τον λογο να γκρινιαζεις και ναι θελεις δεν θελεις χαρη σου εκαναν μετο 10ευρω γιατι ηταν ξεκαθαροι μαζι σου(μας)εκανες την πατατα και δεν γουσταραν δεν εκοβαν τιποτα.....αν εχεις μαγαζι θα καταλαβαινεις τι εννοω και στα λεω καλοπροαιρετα.....να ξερεις πως εγω ειμαι πρωτος που τους κραζω αυτους εξου και απο 8 χρονια συμβολαιο με 41.43.46 ευρω καθε μηνα τους εγραψα και πηγα wu με 14 ευρω το μηνα και με διπλασια ολα!!! Edited by Mark_K
αφαίρεση προσβλητικού χαρακτηρισμού

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου κι εγώ αλλά όπως και να χει αυτές οι χρεώσεις πρέπει να κοπούν μαχαίρι όπως και να χει

Οπως σου ειπαν τα παιδια. Δεν διαμαρτυρηθηκες απο την πρωτη μερα που εβαλες κοσμοτε, αλλα μολις σου εφαγαν (απο δικη σου απροσεξια) το υπολοιπο σου. Δεν μου αρεσει η υποκριτικη σου σταση. Να εχεις το θαρρος να πεις: "εκανα λαλακια και θα υποστω τις συνεπειες", (τις οποίες γνωριζα και αποδεχτηκα), οχι να θεωρεις τον εαυτο σου Ρομπεν που μαχεται για το δικαιο.

Μαγκια σου βεβαια που το παλεψες και καταφερες να δικαιωθεις εν μερει. Αυτο νομιζω πρεπει να κρατησουμε ως συμπερασμα απ την περιπτωση σου. Να "ενοχλουμε" κι εμεις τις εταιρειες, οχι μονο να μας ενοχλουν εμας.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν τα παιδια. Δεν διαμαρτυρηθηκες απο την πρωτη μερα που εβαλες κοσμοτε, αλλα μολις σου εφαγαν (απο δικη σου απροσεξια) το υπολοιπο σου. Δεν μου αρεσει η υποκριτικη σου σταση. Να εχεις το θαρρος να πεις: "εκανα λαλακια και θα υποστω τις συνεπειες", (τις οποίες γνωριζα και αποδεχτηκα), οχι να θεωρεις τον εαυτο σου Ρομπεν που μαχεται για το δικαιο.

 

Μαγκια σου βεβαια που το παλεψες και καταφερες να δικαιωθεις εν μερει. Αυτο νομιζω πρεπει να κρατησουμε ως συμπερασμα απ την περιπτωση σου. Να "ενοχλουμε" κι εμεις τις εταιρειες, οχι μονο να μας ενοχλουν εμας.

 

Δεν υποκρινεται καθολου...η εταιρεια δεν θα επρεπε να προειδοποιησει...θυμαμαι πριν κανα 7μηνο οταν εβαζα καρτα μου ερχοταν μηνυμα οτι εμειναν 10MB και το εκλεινα.Πες και οτι ελεγχω μεσω App,εχω και μετρητη...αλλα δεν το παρω χαμπαρι.Η Wind σημερα μου εστειλε οτι σας μενουν 50MB ακομα και χθες στην Q πηρα το ιδιο μηνυμα.Οσο και να τα κοιτας...καποτρ θα ξεφυγεις.Και δεν ειναι 5€...ειναι 26€.Ευτυχως το 10αρικο θα του το δωσουν.Αν και ελαχιστες φορες επιστρεφουν...ο ανθρωπος δικαιωθηκε εδω.

 

Sent from mTalk

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

σε ανανέωση χρονου μέσω χρεωστική σου δίνει κάποιο δώρο σε χρόνο ομιλίας προς όλους ή μόνο GB?
Link to comment
Share on other sites

σε ανανέωση χρονου μέσω χρεωστική σου δίνει κάποιο δώρο σε χρόνο ομιλίας προς όλους ή μόνο GB?

 

1GB για 15 μερες δινει...αλλα αμα παρεις πακετο 120 με 3€ ή 500MB με 5€ τα μεταφερεις εως το τελος του μηνα.

 

Sent from mTalk

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό έβγαλαν αυτήν την υπηρεσία http://myinternet.cosmote.gr/ για να αποφεύγονται τέτοια πράγματα.

Εμένα στο φοιτητικό πάντως μου λέει ότι η ενεργοποίηση δε μπορεί να γίνει στο πακέτο μου...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν τα παιδια. Δεν διαμαρτυρηθηκες απο την πρωτη μερα που εβαλες κοσμοτε, αλλα μολις σου εφαγαν (απο δικη σου απροσεξια) το υπολοιπο σου. Δεν μου αρεσει η υποκριτικη σου σταση. Να εχεις το θαρρος να πεις: "εκανα λαλακια και θα υποστω τις συνεπειες", (τις οποίες γνωριζα και αποδεχτηκα), οχι να θεωρεις τον εαυτο σου Ρομπεν που μαχεται για το δικαιο.

Μαγκια σου βεβαια που το παλεψες και καταφερες να δικαιωθεις εν μερει. Αυτο νομιζω πρεπει να κρατησουμε ως συμπερασμα απ την περιπτωση σου. Να "ενοχλουμε" κι εμεις τις εταιρειες, οχι μονο να μας ενοχλουν εμας.

Θεωρώ πως καλά έκανε και το κυνήγησε! Εξάλλου σε περίπτωση που δεν του έστειλε μήνυμα ότι τα mb του πακέτου τελείωσαν (όπως αναφέρει ρητά στους όρους ότι το κάνει), σε αυτή την περίπτωση δεν φταίει καθόλου αφού η εταιρεία δεν τον ενημέρωσε ότι τα mb τελείωσαν και διεκδίκησε αυτά που δικαιούταν. Αλλά και έτσι να μην είναι, δεν βρίσκω άσχημο να ζητά κάποιος από την εταιρεία του μια πιο ανθρώπινη τιμολογιακά μεταχείριση. Επίσης θεωρώ σίγουρο πως και με την νέα υπηρεσία my internet πάλι τεχνικά προβλήματα θα υπάρχουν και πολλοί θα χρεώνονται χωρίς λόγο. (δεν πιστεύω ότι θα βάλει σε όλους φραγή και δεν θα χρεώνονται).

 

Εμένα στο φοιτητικό πάντως μου λέει ότι η ενεργοποίηση δε μπορεί να γίνει στο πακέτο μου...

Και εμένα όταν εστειλα την ενεργοποίηση μέσω sms όπως λέει το δελτίο τύπου μου απάντησε ότι δεν ενεργοποιείται με sms στο πρόγραμμά μου και το ενεργοποίησα από την σελίδα της υπηρεσίας. Είναι κάποια τεχνικά προβλήματα της υπηρεσίας νομίζω! Δοκίμασε με τους άλλους τρόπους που λέει στο δελτίο τύπου!!!

Edited by lord1982
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν τα παιδια. Δεν διαμαρτυρηθηκες απο την πρωτη μερα που εβαλες κοσμοτε, αλλα μολις σου εφαγαν (απο δικη σου απροσεξια) το υπολοιπο σου. Δεν μου αρεσει η υποκριτικη σου σταση. Να εχεις το θαρρος να πεις: "εκανα λαλακια και θα υποστω τις συνεπειες", (τις οποίες γνωριζα και αποδεχτηκα), οχι να θεωρεις τον εαυτο σου Ρομπεν που μαχεται για το δικαιο.

Μαγκια σου βεβαια που το παλεψες και καταφερες να δικαιωθεις εν μερει. Αυτο νομιζω πρεπει να κρατησουμε ως συμπερασμα απ την περιπτωση σου. Να "ενοχλουμε" κι εμεις τις εταιρειες, οχι μονο να μας ενοχλουν εμας.

την πρώτη μέρα που έβαλα whats up (πριν 6 χρόνια περίπου) δεν γνώριζα ΚΑΝ ότι υπάρχει τέτοια χρέωση ανά 1ΜΒ καθώς δεν το αναφέρουν φανερά παρά μόνο σε "ψιλά" γράμματα. το ότι υπάρχει αυτή η χρέωση το έμαθα φέτος και το κατάλαβα καλά όταν έγινε και το συμβάν που αναφέρω. πάντα προσπαθούσα να έχω ΜΒ πριν γίνει αυτό που έγινε ή να φροντίζω να ενεργοποιώ κάποιο πακέτο ίντερνετ. προφανώς όμως στην προκειμένη περίπτωση ξεχάστηκα, άργησε και λίγο να έρθει το μήνυμα ότι τελείωσαν τα ΜΒ όπως είναι λογικό (δεν έρχεται ακαριαία μόλις τελειώσουν τα ΜΒ) και έγινε αυτό που έγινε. δεν βρίσκω λοιπόν το λάθος μου σε όλη αυτή τη διαδικασία... το μόνο λάθος που μπορεί να υπάρχει είναι ότι δεν απαίτησα όλο το ποσό και αρκέστηκα στα 10 ευρώ.

λαλακία θα το θεωρούσα αν η χρέωση ήταν 1 ευρώ τα 10ΜΒ για παράδειγμα ή κάτι εξίσου λογικό και όχι αυτή η χρέωση που υπάρχει τώρα... προφανώς δεν έμεινα ικανοποιημένος από όλη την διαδικασία από τη στιγμή που αυτή η χρέωση εξακολουθεί και ισχύει και κάποιος ο οποίος μπορεί να μην το γνωρίζει θα πάθει το ίδιο πράγμα αλλά εδώ είναι που χρειάζεται μαζική διαμαρτυρία και από όλους και στις 3 εταιρίες που κάνουν το ίδιο πράγμα

w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Το ίντερνετ στην Ελλάδα είναι χρυσός, ενώ σε ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης ειναι στραγάλια. Από τη στιγμή που η ΕΕΤΤ αφήνει τις εταιρίες να κάνουν οτιδήποτε θέλουν, δε βρίσκεις άκρη. Γενικά στην Ελλάδα δε βρίσκεις άκρη σε πολλά πράγματα, στη χρέωση ίντερνετ θα βρεις? Κάνε συχνό έλεγχο στα υπόλοιπα σου (δωρεάν είναι) και μη χαλάς τη διάθεση σου, πραγματικά δεν αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

την πρώτη μέρα που έβαλα whats up (πριν 6 χρόνια περίπου) δεν γνώριζα ΚΑΝ ότι υπάρχει τέτοια χρέωση ανά 1ΜΒ καθώς δεν το αναφέρουν φανερά παρά μόνο σε "ψιλά" γράμματα. το ότι υπάρχει αυτή η χρέωση το έμαθα φέτος και το κατάλαβα καλά όταν έγινε και το συμβάν που αναφέρω. πάντα προσπαθούσα να έχω ΜΒ πριν γίνει αυτό που έγινε ή να φροντίζω να ενεργοποιώ κάποιο πακέτο ίντερνετ. προφανώς όμως στην προκειμένη περίπτωση ξεχάστηκα, άργησε και λίγο να έρθει το μήνυμα ότι τελείωσαν τα ΜΒ όπως είναι λογικό (δεν έρχεται ακαριαία μόλις τελειώσουν τα ΜΒ) και έγινε αυτό που έγινε. δεν βρίσκω λοιπόν το λάθος μου σε όλη αυτή τη διαδικασία... το μόνο λάθος που μπορεί να υπάρχει είναι ότι δεν απαίτησα όλο το ποσό και αρκέστηκα στα 10 ευρώ.

λαλακία θα το θεωρούσα αν η χρέωση ήταν 1 ευρώ τα 10ΜΒ για παράδειγμα ή κάτι εξίσου λογικό και όχι αυτή η χρέωση που υπάρχει τώρα... προφανώς δεν έμεινα ικανοποιημένος από όλη την διαδικασία από τη στιγμή που αυτή η χρέωση εξακολουθεί και ισχύει και κάποιος ο οποίος μπορεί να μην το γνωρίζει θα πάθει το ίδιο πράγμα αλλά εδώ είναι που χρειάζεται μαζική διαμαρτυρία και από όλους και στις 3 εταιρίες που κάνουν το ίδιο πράγμα

 

Δεν κάνουν όλες οι εταιρείες το ίδιο πράγμα

Μόνο η Cosmote έχει αυτήν την απαράδεχτη χρέωση 1ευρώ το MB μέχρι να περάσουν οι 30 ημέρες

Μόνο μετά τις 30 ενεργοποιείται το ημερήσιο πάσο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Αν κανω μια ονλαιν ανανεωση των 10€ για να παρω το 1GB για 15 μερες, μπορω λιγο πριν περασει το διαστημα αυτο πχ μετα απο 14 ημερες να βαλω τα 500Mb με 5€ κ να παρουν παραταση οσα data εχουν απομεινει για 1 μηνα ακομα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Αν κανω μια ονλαιν ανανεωση των 10€ για να παρω το 1GB για 15 μερες, μπορω λιγο πριν περασει το διαστημα αυτο πχ μετα απο 14 ημερες να βαλω τα 500Mb με 5€ κ να παρουν παραταση οσα data εχουν απομεινει για 1 μηνα ακομα;

Ναί φίλε μου μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...