Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά μεγαλη Απάτη η κοσμοτε κ το γουατσ απ. Ειχα ενα υπόλοιπο 5€ το οποιο το καναν μηδέν, ετσι απλα απο μόνοι τους. Μαρεσει που στηλαν μνμ ενημερωτικό για το χρόνο ομιλίας. Χωρίς να εχω κανει καμια κλήση! Βέβαια πριν κανα 2εβδομαδες με ενοχλουσαν για να κάνω συμβόλαιο 18μηνες. Ουτε 18 λεπτα δεν κάνω. ...........

 

Όλες οι εταιρίες έχουν τους όρους τους. Αν το υπόλοιπο ήταν ανενεργό για 1 χρόνο ή 6 μήνες, υπάρχει η λήξη του. Αυτό ισχύει σε όλες τις εταιρίες, όχι μόνο την κοσμοτέ. Άρα, κατηγορείς όλες τις εταιρίες για το 6μηνο που δίνουν (πλέον) στο υπόλοιπο της κάρτας και λήγει αν δεν γίνει νέα ανανέωση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αναφορά/παράπονο στην ΕΕΤΤ. Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν Ενεργό, δεν υφίσταται το 6μηνο η ο χρόνος .Απλά μου μηδενισαν το πακέτο που είχα στις 20-12(έστηλα στης 19 μνμ για υπολ), κάλεσα το 13838 δεν πήρα απάντηση σε αυτό που ρωτούσα, με χρέωσαν και 1€ απο το 0,19 που λεν, έστηλα εμαιλ απάντηση δεν πηρα (και για την χρεωση του 1€). Την είχα ψιλιαστει οτι κάτι δεν παει καλά και απλά έλεγχα το τηλ να δω τι παίζει, μιας και έχω σύνδεση αλλού.

Σήμερα που μηδενισαν το υπόλοιπο έγινε εσκεμμένα γιατί δεν ενεδωσα σε 18μηνη σύνδεση μετα απο πολλές κλήσεις που δέχθηκα τον τελευταίο μήνα απο το τμήμα προσφορών της εν λόγο Απατοεταιριας.ουστ που θελουν και συμβόλαιο, γαμ...κοσμοτε...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που μηδενισαν το υπόλοιπο έγινε εσκεμμένα γιατί δεν ενεδωσα σε 18μηνη σύνδεση...

Λίγο περίεργο ακούγεται αυτό.

Δηλαδή σου έφαγε λεφτά επειδή δε δέχτηκες μια προσφορά? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν Ενεργό, δεν υφίσταται το 6μηνο η ο χρόνος .Απλά μου μηδενισαν το πακέτο που είχα στις 20-12(έστηλα στης 19 μνμ για υπολ), κάλεσα το 13838 δεν πήρα απάντηση σε αυτό που ρωτούσα, με χρέωσαν και 1€ απο το 0,19 που λεν, έστηλα εμαιλ απάντηση δεν πηρα (και για την χρεωση του 1€). Την είχα ψιλιαστει οτι κάτι δεν παει καλά και απλά έλεγχα το τηλ να δω τι παίζει, μιας και έχω σύνδεση αλλού.

Σήμερα που μηδενισαν το υπόλοιπο έγινε εσκεμμένα γιατί δεν ενεδωσα σε 18μηνη σύνδεση μετα απο πολλές κλήσεις που δέχθηκα τον τελευταίο μήνα απο το τμήμα προσφορών της εν λόγο Απατοεταιριας.ουστ που θελουν και συμβόλαιο, γαμ...κοσμοτε...

 

Όλο αυτό που περιγράφεις δεν βγάζει νόημα να το καταλάβει κανένας, οπότε ή το ξαναγράφεις πιο αναλυτικά για να το καταλάβει έστω ένα άτομο και να σου απαντήσει, ή η απάντηση για τα όσα γράφεις μέχρι τώρα είναι ότι κάπου κάνεις λάθος/γράφεις δράκους. Αυτά που περιγράφεις, έτσι όπως τα περιγράφεις δεν συμβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό που περιγράφεις δεν βγάζει νόημα να το καταλάβει κανένας, οπότε ή το ξαναγράφεις πιο αναλυτικά για να το καταλάβει έστω ένα άτομο και να σου απαντήσει, ή η απάντηση για τα όσα γράφεις μέχρι τώρα είναι ότι κάπου κάνεις λάθος/γράφεις δράκους. Αυτά που περιγράφεις, έτσι όπως τα περιγράφεις δεν συμβαίνουν.

 

 

Στις 15-11 και 1-12 εβαλα τα 200 λεπτα προς όλους. Στις 19-12 στέλνω υπολ και παίρνω 2 μνμ με 183 κ 18 λεπτα υπολ.στις 20-12 κ ωρα 14+25 έρχεται μνμ με 0 υπολ χρονου, με μια κλήση Παρασκευή ως Σάββατο του ενος λεπτού. Παιρνω στο 13838 αφου ειδα στο σαιτ οτι έχει χρέωση 0.19, ακρη δεν έβγαλα. Πριν πάρω στο 13838 πηρα στο 1314 και είχα 5.96€ μετα την κλήση ειχα υπόλοιπο μείον 1€ στελνω εμεηλ καμια απάντηση. Σημερα αφού δεν εκανα καμιά χρήση το γουατσαπ μου στηλαν μνμ οτι εχω 0 υπόλοιπο. Απο αρχες του μήνα δεχθηκα αρκετά τηλ απο το τμημα προσφορών γιατι εβαζα περίπου 2καρτες των 10 το μηνα για να κάνω καρτοπρογραμμα.

Τελικα δεν το έκανα.ολος περίεργος εως στις 20-12 ηταν τα χαρτια στην κουριερ δεν τα πηρα.και στις 14:25 την ιδια μερα πηρα ενα μηδενισμό στο χρονο ομιλιας.

σημερα μηδενισε και το υπόλοιπο. Το περίμενα κ γιαυτό δεν εκανα καποια ανανέωση για να βάλω καποιο πακέτο.

Ξερω ακούγεται περίεργο. Και σε μενα περίεργο φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αίτημα για αναλυτική κατάσταση κλήσεων .

Αυτό έκανε ο γυιός μου και του επέστρεψαν τα χρήματα πίσω σε ανάλογη περίπτωση.

Σε 10 ημέρες σου έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο περίεργο ακούγεται αυτό.

Δηλαδή σου έφαγε λεφτά επειδή δε δέχτηκες μια προσφορά? :confused:

 

Περίεργο, αλλά στο γουατσαπ εχω το φον μπανκινκ και το πεηπαλ.οι υπάλληλοι δεν κάθονται για πλάκα εκεί, με μια ματιά στπεριέργεια που ανέφεραλησεων και στις ανανεώσεις που έκανα μπηκαν στον κόπο να μου κάνουν προσφορά για πρόγραμμα. οταν δεν το πηρα ειδα αυτα τα περιεργα.

παρολα αυτά εχω κ σύνδεση και τωρα λεω να δηλώσω αυτο το νουμερο στις υπηρεσίες πουχω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αίτημα για αναλυτική κατάσταση κλήσεων .

Αυτό έκανε ο γυιός μου και του επέστρεψαν τα χρήματα πίσω σε ανάλογη περίπτωση.

Σε 10 ημέρες σου έρχεται.

 

Θα παω Δευτέρα να τη ζητήσω. Παντος τα σμσ τα εχω στη συσκευή μου.Θα ενημερώσω το φορουμ για την εξέλιξη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μοίραζαν στο mall κάρτες ανανέωσης 200 λεπτόν προς what's up.

Εγώ δεν έχω what's up. όποιος θέλει ας μου στείλει PM να του στείλω τον κωδικό ανανέωσης.

η ενεργοποίηση πρέπει να γίνει έως και 31/12.

edit:

Εξαντλήθηκαν. ευχαριστώ πολύ.

Καλή χρονιά σε όλους.

Edited by Dimis164

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στα φοιτητικά προγράμματα αν ανανεώσεις το πακέτο πριν λήξει ο μήνας μεταφέρονται τα λεπτά τον επόμενο μήνα όπως στη Voda η λήγουν ξεχωριστά τα δύο υπόλοιπα όπως στη wind;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια καλά.ο υιός μου έχει cosmokarta σήμερα έβαλε μια κάρτα 10 ευρώ και αφού αφαίρεσαν 3 ευρώ του δώσανε 400 λεπτά για ένα μήνα.τί παίζει έως πότε είναι αυτή η προσφορά
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια καλά.ο υιός μου έχει cosmokarta σήμερα έβαλε μια κάρτα 10 ευρώ και αφού αφαίρεσαν 3 ευρώ του δώσανε 400 λεπτά για ένα μήνα.τί παίζει έως πότε είναι αυτή η προσφορά

 

Αν ειχε εγγραφει στην προσφορα των 300΄σε ανανεωση των 10 ευρο, η cosmote το εκανε τωρα ετσι. Σου δινει 400' και σου αφαιρει 3 ευρο.

Μπορεις να το ακυρωσεις αν θες, δεν θυμαμε τωρα πως, αλλα αυτος νομιζω ειναι και ο στοχος της εταιρειας ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε που είμαι στα 200 λεπτά με 5 ευρώ μπορώ να πηγαίνω σε αυτό το πρόγραμμα

 

Όχι δε γίνεται για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Εδώ και μια εβδομάδα μου ήρθαν τα παρακάτω μηνύματα χωρίς να έχω κάνει ανανέωση. Να υποθέσω ότι κάθε 1η του μήνα αν βάζω 5€ θα μου δίνουν τα παραπάνω και το ταληρο θα μένει μέσα;;;

 

MOΛIΣ ΠHPEΣ ΔΩPO 200' ΠPOΣ OΛA TA ΔIKTYA ΓIA 1 MHNA. MHN ΞEXNAΣ: ΓIA TOYΣ EΠOMENOYΣ 6 MHNEΣ ΣTHN ΠPΩTH ANANEΩΣH KAΘE MHNA ΘA EXEIΣ AYTOMATA ΔΩPO 200'ΠPOΣ OΛOYΣ

 

MOΛIΣ ΠHPEΣ ΔΩPO 600' ΠPOΣ WHAT'S UP ΓIA 1 MHNA. MHN ΞEXNAΣ: ΓIA TOYΣ EΠOMENOYΣ 6 MHNEΣ ΣTHN ΠPΩTH ANANEΩΣH KAΘE MHNA ΘA EXEIΣ AYTOMATA ΔΩPO 600'ΠPOΣ WHAT'S UP!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Εδώ και μια εβδομάδα μου ήρθαν τα παρακάτω μηνύματα χωρίς να έχω κάνει ανανέωση. Να υποθέσω ότι κάθε 1η του μήνα αν βάζω 5€ θα μου δίνουν τα παραπάνω και το ταληρο θα μένει μέσα;;;

 

MOΛIΣ ΠHPEΣ ΔΩPO 200' ΠPOΣ OΛA TA ΔIKTYA ΓIA 1 MHNA. MHN ΞEXNAΣ: ΓIA TOYΣ EΠOMENOYΣ 6 MHNEΣ ΣTHN ΠPΩTH ANANEΩΣH KAΘE MHNA ΘA EXEIΣ AYTOMATA ΔΩPO 200'ΠPOΣ OΛOYΣ

 

MOΛIΣ ΠHPEΣ ΔΩPO 600' ΠPOΣ WHAT'S UP ΓIA 1 MHNA. MHN ΞEXNAΣ: ΓIA TOYΣ EΠOMENOYΣ 6 MHNEΣ ΣTHN ΠPΩTH ANANEΩΣH KAΘE MHNA ΘA EXEIΣ AYTOMATA ΔΩPO 600'ΠPOΣ WHAT'S UP!

 

Και στη μητέρα μου ήρθαν. Είχε να βάλει κάρτα μήνες. Επιλεκτικές προσφορές είναι για να σου δώσουν κίνητρο να ανανεώνεις κάθε μήνα. Ισχύουν κανονικά αυτά που γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια, χρονια πολλα!!

Ηθελα να ρωτησω κατι. Επειδη θα παω Κυπρο για 3 μηνες, οι πιθανοτητες να δουλεψει η κοσμοτε και το whats up ειναι μηδενικες ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια, χρονια πολλα!!

Ηθελα να ρωτησω κατι. Επειδη θα παω Κυπρο για 3 μηνες, οι πιθανοτητες να δουλεψει η κοσμοτε και το whats up ειναι μηδενικες ε;

Θα δουλέψει στο να δέχεσαι κλήσεις (βέβαια με κόστος του roaming). Δε συμφέρει στο να παίρνεις γιατί θα πληρώνεις κανονικά και το κόστος κλήσης και το roaming. Δεν ξέρω αν έχει καμιά προσφορά για χώρες εντός ευρωπαϊκής ένωσης

 

Υπάρχει αυτό https://www.whatsup.gr/el/cosmote-periagogi

Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει στο να δέχεσαι κλήσεις (βέβαια με κόστος του roaming). Δε συμφέρει στο να παίρνεις γιατί θα πληρώνεις κανονικά και το κόστος κλήσης και το roaming. Δεν ξέρω αν έχει καμιά προσφορά για χώρες εντός ευρωπαϊκής ένωσης

 

Υπάρχει αυτό https://www.whatsup.gr/el/cosmote-periagogi

Ευχαριστω φιλε μου. Οπως το φανταστηκα. Κυριως το θελα γτ εχω πολλα MB.. Αλλα δεν νομιζω οτι θα ισχυει το πακετο των data που εχω, στην Κυπρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες!

Δεν ήξερα πού να το ρωτήσω, οπότε θεώρησα πως το κοντινότερο νήμα ήταν αυτό, οπότε και ρωτάω:

Μπορεί υπάλληλος καταστήματος Γερμανός να αρνηθεί να διακπεραιώσει αίτημα φορητότητας προς την Κοσμοτέ από Βόνταφον; Γενικά, μπορεί να αρνηθεί να εξυπηρετήσει πελάτη ο οποίος δεν έχει κάνει τίποτα παρά μόνο αυτά που δικαιούται;

Ξέρω, ακούγεται περίεργο ως ερώτημα αλλά αυτό αντιμετώπισα πρόσφτα και σκέφτομαι αν υπάρχουν κάποιοι θεσμοί και κανόνες που μας διαφυλάττουν από τέτοιες συμπεριφορές...

Καλή χρονιά και πάλι!

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κανει ότι θέλει.

Κάθε φορά που παραβιάζονται τα δικαιώματα μας προσφευγουμε στην δικαιοσύνη

Αλλά επειδή αυτό αργεί και κοστίζει οι εναλακτικές είναι

α) τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών της cosmote και καταγγελία του καταστήματος

β) Καταγγελία στην E.E.T.T.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες!

Δεν ήξερα πού να το ρωτήσω, οπότε θεώρησα πως το κοντινότερο νήμα ήταν αυτό, οπότε και ρωτάω:

Μπορεί υπάλληλος καταστήματος Γερμανός να αρνηθεί να διακπεραιώσει αίτημα φορητότητας προς την Κοσμοτέ από Βόνταφον; Γενικά, μπορεί να αρνηθεί να εξυπηρετήσει πελάτη ο οποίος δεν έχει κάνει τίποτα παρά μόνο αυτά που δικαιούται;

Ξέρω, ακούγεται περίεργο ως ερώτημα αλλά αυτό αντιμετώπισα πρόσφτα και σκέφτομαι αν υπάρχουν κάποιοι θεσμοί και κανόνες που μας διαφυλάττουν από τέτοιες συμπεριφορές...

Καλή χρονιά και πάλι!

καλη χρονια σε ολους,

λιγο κουφο μου φαινεται αυτο δηλαδη δεν θελει πελατη νέο η κοσμοτε(απίθανο) ή εχουν κανει συμφωνια τα δικτυα δεν μου παιρνεις δεν σου παιρνω(παρα πολυ απιθανο).

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά, στο φοιτητικό what's up μπορώ να βάλω φοιτητικό πακέτο μέσο της εφαρμογής what's up ή μόνο με κλήση στο 1330?
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά. Ναι, μπορείς να τα ενεργοποιήσεις τα φοιτητικά πακέτα μια χαρά μέσω της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους και όλες!

Δεν ήξερα πού να το ρωτήσω, οπότε θεώρησα πως το κοντινότερο νήμα ήταν αυτό, οπότε και ρωτάω:

Μπορεί υπάλληλος καταστήματος Γερμανός να αρνηθεί να διακπεραιώσει αίτημα φορητότητας προς την Κοσμοτέ από Βόνταφον; Γενικά, μπορεί να αρνηθεί να εξυπηρετήσει πελάτη ο οποίος δεν έχει κάνει τίποτα παρά μόνο αυτά που δικαιούται;

Ξέρω, ακούγεται περίεργο ως ερώτημα αλλά αυτό αντιμετώπισα πρόσφτα και σκέφτομαι αν υπάρχουν κάποιοι θεσμοί και κανόνες που μας διαφυλάττουν από τέτοιες συμπεριφορές...

Καλή χρονιά και πάλι!

 

καλη χρονια σε ολους,

λιγο κουφο μου φαινεται αυτο δηλαδη δεν θελει πελατη νέο η κοσμοτε(απίθανο) ή εχουν κανει συμφωνια τα δικτυα δεν μου παιρνεις δεν σου παιρνω(παρα πολυ απιθανο).

 

Δεν έχει να κάνει με αυτό. Τι μπορεί να συνέβη:

 

1. Μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή να είχε πολλή δουλειά το κατάστημα και ο υπάλληλος να έπρεπε να περάσει στο σύστημα συνδέσεις (που μετρούν στο στόχο και έχουν προτεραιότητα) ή να εξυπηρετήσει πελάτη που ενδιαφέρεται για σύνδεση. Αν η φορητότητα αφορούσε σε καρτοκινητό, τότε ίσως αρνήθηκε να εξυπηρετήσει ή παρέπεμψε τον πελάτη σε άλλο κατάστημα (το πιο πιθανό) για να δώσει προτεραιότητα σε κάποια άλλη δουλειά εκείνη τη στιγμή.

2.Ακόμη μπορεί να είχαν λίγες κάρτες σιμ στο κατάστημα (και λόγω ημερών πολύ πιθανό) και να μην ήθελε να "χαλάσει" μια κάρτα σιμ για φορητότητα σε καρτοκινητό, τη στιγμή που μπορεί να τη χρειαζόταν λίγο αργότερα για νέα σύνδεση (που μετράει στο στόχο). Θα ήταν τραγικό να μην μπορεί να εξυπηρετήσει σε νέα σύνδεση λόγω έλλειψης σε κάρτες σιμ. Μπορεί ακόμη να είχαν τελειώσει οι κάρτες σιμ, γι αυτό να μην σε εξυπηρέτησε (τι άλλο θα μπορούσε να κάνει σε αυτή την περίπτωση; ).

3. Μπορεί να είχαν τεχνικό θέμα στο συγκεκριμένο κατάστημα και να μην μπορούσε να διεκπαιρεώσει τη φορητότητα.

 

Είναι πολλές οι πιθανές αιτίες. Το πιο πιθανό, με βάση την εμπειρία μου, είναι είτε να είχαν πολύ λίγες κάρτες και να έκαναν "οικονομία" όπου μπορούσαν (να ξέρετε ότι συνήθως μια φορά τη βδομάδα τα καταστήματα παραλαμβάνουν κάρτες και είναι πακέτο με συγκεκριμένο αριθμό καρτών, αν τελειώσουν μεσοβδόμαδα δεν μπορούν να κάνουν κάτι), είτε να μην είχαν καθόλου κάρτες, είτε να είχαν τεχνικό πρόβλημα στο σύστημα. Με την καταγγελία, δεν θα βρει καμία άκρη. Το κατάστημα μπορεί να δικαιολογηθεί ποικιλοτρόπως. Θα έπρεπε να ρωτήσει εκείνη τη στιγμή γιατί δεν μπορούσαν να τον εξυπηρετήσουν και να λύσει το θέμα με το κατάστημα.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...