Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε το 13888. Πρέπει να έχεις πρόχειρα τα στοιχεία της μητέρας σου αν είναι στο ονομα της. Αριθμός ταυτότητας κτλ

 

Είναι στο όνομα μου. Πήρα τηλέφωνο και δεν το κάνουν. Πρέπει λέει να στείλει μήνυμα. Που δεν υπάρχει περίπτωση καμία...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι στο όνομα μου. Πήρα τηλέφωνο και δεν το κάνουν. Πρέπει λέει να στείλει μήνυμα. Που δεν υπάρχει περίπτωση καμία...

Περίεργο αυτό, ενώ είναι στο όνομά σου.

Φαντάζομαι μπορείς από την εφαρμογή του καρτοκινητού (WhatsUp; ή Cosmokarta; ), αν την εγκαταστήσεις στο δικό σου κινητό, απλά πρέπει να συνδεθείς με τα στοιχεία του κινητού της μητέρας σου, ή αν δεν έχει κάνει εγγραφή, που είναι πιο πιθανό, να κάνεις δυο λεπτά. Θα σου ζητηθεί όμως τηλέφωνο (της μητέρας σου) και για επιβεβαίωση θα σταλεί SMS εκεί. Οπότε αν μπορεί πρέπει να ανοίξει το μήνυμα και να σου πει τον κωδικό.

 

Αν είναι whatsup η εφαρμογή είναι

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.whatsup

 

αν είναι Cosmokarta νομίζω είναι

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.myaccount.widget

 

σ'αυτήν βλεπεις νομίζω γενικώς για Cosmote (whatsup, cosmokarta, συμβόλαιο), εγώ μπαίνω κι εκεί αν και έχω whatsup.

 

Από υπολογιστή αν σε βολεύει καλύτερα:

https://www.cosmote.gr/hub/

 

Δεν ξέρω αν από το site μπορείς να αποφύγεις το SMS που έλεγα, αν κάνεις εγγραφή με δικό σου mail για παράδειγμα για να σταλεί εκεί email επιβεβαίωσης, αλλά να δηλώσεις το κινητό της μητέρας σου για να το διαχειρίζεσαι.

 

Όπως και να 'χει, θα μπεις είτε στην εφαρμογή, είτε στο site, και εκεί που είναι το πακέτο με την αυτόματη ενεργοποίηση θα το απενεργοποιήσεις. Μετά κάθε φορά θα πρέπει να ενεργοποιείς το πακέτο που χρησιμεύει στη μητέρα σου για να έχει "δωρεάν" χρόνο κλπ.

 

Εγώ έχω σε ταμπλετ, που δεν παίρνει καν SIM, την εφαρμογή του whatsup της δικής μου μητέρας και διαχειρίζομαι από εκεί ό,τι χρειάζεται. Οπότε, γίνεται, αρκεί κάπως να συνδεθείς με το δικό της αριθμό.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σε καρτοκινητο που έχω δώσει στη μητέρα μου, πως μπορώ να ακυρώσω την αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου; να βάζω δηλαδή χρήματα και να μένουν μέσα. Υπόψιν θέλω αν μπορώ να γίνει από απόσταση γιατί είναι αδύνατον να στείλει η ίδια μήνυμα.
Στείλε B_OFF στο 1317

 

From my Mi 9 Lite via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό, ενώ είναι στο όνομά σου.

Φαντάζομαι μπορείς από την εφαρμογή του καρτοκινητού (WhatsUp; ή Cosmokarta; ), αν την εγκαταστήσεις στο δικό σου κινητό, απλά πρέπει να συνδεθείς με τα στοιχεία του κινητού της μητέρας σου, ή αν δεν έχει κάνει εγγραφή, που είναι πιο πιθανό, να κάνεις δυο λεπτά. Θα σου ζητηθεί όμως τηλέφωνο (της μητέρας σου) και για επιβεβαίωση θα σταλεί SMS εκεί. Οπότε αν μπορεί πρέπει να ανοίξει το μήνυμα και να σου πει τον κωδικό.

 

Αν είναι whatsup η εφαρμογή είναι

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.whatsup

 

αν είναι Cosmokarta νομίζω είναι

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.cosmote.myaccount.widget

 

σ'αυτήν βλεπεις νομίζω γενικώς για Cosmote (whatsup, cosmokarta, συμβόλαιο), εγώ μπαίνω κι εκεί αν και έχω whatsup.

 

Από υπολογιστή αν σε βολεύει καλύτερα:

https://www.cosmote.gr/hub/

 

Δεν ξέρω αν από το site μπορείς να αποφύγεις το SMS που έλεγα, αν κάνεις εγγραφή με δικό σου mail για παράδειγμα για να σταλεί εκεί email επιβεβαίωσης, αλλά να δηλώσεις το κινητό της μητέρας σου για να το διαχειρίζεσαι.

 

Όπως και να 'χει, θα μπεις είτε στην εφαρμογή, είτε στο site, και εκεί που είναι το πακέτο με την αυτόματη ενεργοποίηση θα το απενεργοποιήσεις. Μετά κάθε φορά θα πρέπει να ενεργοποιείς το πακέτο που χρησιμεύει στη μητέρα σου για να έχει "δωρεάν" χρόνο κλπ.

 

Εγώ έχω σε ταμπλετ, που δεν παίρνει καν SIM, την εφαρμογή του whatsup της δικής μου μητέρας και διαχειρίζομαι από εκεί ό,τι χρειάζεται. Οπότε, γίνεται, αρκεί κάπως να συνδεθείς με το δικό της αριθμό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά. Έχω συνδέσει το email μου και μπορώ να μπω στη σελίδα που μου έδωσες και βλέπω το κινητο της. Δεν βλέπω όμως που είναι το ενεργοποιημένο πακέτο.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά. Έχω συνδέσει το email μου και μπορώ να μπω στη σελίδα που μου έδωσες και βλέπω το κινητο της. Δεν βλέπω όμως που είναι το ενεργοποιημένο πακέτο.

 

από εδώ: https://account.cosmote.gr/profile

αν πατήσεις αριστερά "Συνδέσεις" βλέπεις το κινητό της έτσι;

 

Εγώ δεν έβλεπα το δικό μου και μόλις το καταχώρησα, αλλά μου ζήτησε επιβεβαίωση με SMS.

Τώρα αν μπω από την εφαρμογή στο κινητό μου (το δεύτερο λινκ πιο πάνω) με τα ίδια στοιχεία που συνδέθηκα στο σάιτ, βλέπω το υπόλοιπό μου σε ευρώ. Επάνω δεξιά έχει το "shop", το πατάω και στην επόμενη οθόνη, στη δεύτερη σειρά πατάω τον αριθμό μου (εσύ της μητέρας σου) και βλέπω τα πακέτα του Whatsup που έχω. Λογικά εκεί πρέπει να βρεις το ίδιο πακέτο που είναι ενεργοποιημένο και να το απενεργοποιήσεις.

 

EDIT: βλέπω ότι στην εφαρμογή My Cosmote δεν μου δείχνει το auto combo πως το λένε (δειχνει τα υπόλοιπα πακέτα), ενώ στην εφαρμογή του whatsup την δείχνει ξεχωριστά. Αλλά εγώ δεν το έχω ενεργοποιημένο, ίσως γι αυτό. Ρίξε μια ματιά μήπως και.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα, το deadline της 12ης Απριλίου αυτή τη στιγμή το έχουν (για κάποιο λόγο) ανοικτό. Δεν ισχύει.

 

Στην εφαρμογή της Cosmote λέει: ως 20/04. Μακάρι να πάρει κι άλλη παράταση...

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή της Cosmote λέει: ως 20/04. Μακάρι να πάρει κι άλλη παράταση...
Μα και στο what's up μέχρι 20 λέει....

Το άλλαξαν και εκεί.

Άρα λογικά επίσημη η παράταση!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο what's up μέχρι 20 λέει....

Το άλλαξαν και εκεί.

Άρα λογικά επίσημη η παράταση!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, εννοώ κι άλλη πέρα από τις 20.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δώστε μου τα φώτα σας. Έχει 2-3 μέρες που έχω θέμα με το νούμερό μου. 2-3 άτομα που προσπάθησαν να μου τηλεφωνήσουν μου είπαν ότι βγάζει τεχνική βλάβη η συσκευή μου. Όντως πήρα από το σταθερό μου και μου έβγαζε το γνωστό μήνυμα "η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους." Δεν είχα εισερχόμενες, αλλά εξερχόμενες κλήσεις είχα κανονικά.

Θυμήθηκα πριν κάποιους μήνες που είχα αλλάξει SIM και μου είχε κάνει κάτι παρόμοιο το Wifi Calling. Έτσι δοκίμασα και σήμερα και χτες να απενεργοποιήσω και να ενεργοποιήσω ξανά το wifi calling. Και το πρόβλημα τουλάχιστον προσωρινά λύθηκε.

Είναι όντως το Wifi Calling ή γενικά έχει θέματα η Cosmote τις τελευταίες μέρες;

Παίζει ρόλο που χρησιμοποιώ VPN; Επηρεάζει τις κλήσεις;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δώστε μου τα φώτα σας. Έχει 2-3 μέρες που έχω θέμα με το νούμερό μου. 2-3 άτομα που προσπάθησαν να μου τηλεφωνήσουν μου είπαν ότι βγάζει τεχνική βλάβη η συσκευή μου. Όντως πήρα από το σταθερό μου και μου έβγαζε το γνωστό μήνυμα "η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους." Δεν είχα εισερχόμενες, αλλά εξερχόμενες κλήσεις είχα κανονικά.

Θυμήθηκα πριν κάποιους μήνες που είχα αλλάξει SIM και μου είχε κάνει κάτι παρόμοιο το Wifi Calling. Έτσι δοκίμασα και σήμερα και χτες να απενεργοποιήσω και να ενεργοποιήσω ξανά το wifi calling. Και το πρόβλημα τουλάχιστον προσωρινά λύθηκε.

Είναι όντως το Wifi Calling ή γενικά έχει θέματα η Cosmote τις τελευταίες μέρες;

Παίζει ρόλο που χρησιμοποιώ VPN; Επηρεάζει τις κλήσεις;

 

 

Χωρίς VPN πάλι το ίδιο κάνει μέσω Wifi Caliing?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δώστε μου τα φώτα σας. Έχει 2-3 μέρες που έχω θέμα με το νούμερό μου. 2-3 άτομα που προσπάθησαν να μου τηλεφωνήσουν μου είπαν ότι βγάζει τεχνική βλάβη η συσκευή μου. Όντως πήρα από το σταθερό μου και μου έβγαζε το γνωστό μήνυμα "η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δε λειτουργεί προσωρινά για τεχνικούς λόγους." Δεν είχα εισερχόμενες, αλλά εξερχόμενες κλήσεις είχα κανονικά.

Θυμήθηκα πριν κάποιους μήνες που είχα αλλάξει SIM και μου είχε κάνει κάτι παρόμοιο το Wifi Calling. Έτσι δοκίμασα και σήμερα και χτες να απενεργοποιήσω και να ενεργοποιήσω ξανά το wifi calling. Και το πρόβλημα τουλάχιστον προσωρινά λύθηκε.

Είναι όντως το Wifi Calling ή γενικά έχει θέματα η Cosmote τις τελευταίες μέρες;

Παίζει ρόλο που χρησιμοποιώ VPN; Επηρεάζει τις κλήσεις;

 

Από περιέργεια: Το VPN σου έχει IP εκτός Ελλάδας;

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια: Το VPN σου έχει IP εκτός Ελλάδας;

Δεν έχω σταθερό server. Και ξένους βάζω, και ελληνικούς.

 

Χωρίς VPN πάλι το ίδιο κάνει μέσω Wifi Caliing?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και τις δύο φορές που το έπαθα, δεν είχα ενεργοποιημένο το VPN, αλλά με απενεργοποίηση και ενεργοποίηση εκ νέου του Wifi Calling, έστρωσε.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σταθερό server. Και ξένους βάζω, και ελληνικούς.

 

 

 

Και τις δύο φορές που το έπαθα, δεν είχα ενεργοποιημένο το VPN, αλλά με απενεργοποίηση και ενεργοποίηση εκ νέου του Wifi Calling, έστρωσε.

 

 

Όταν θα χεις κλειστό το VPN, βάλε μια λειτουργία πτήσης για λίγα λεπτά ώστε να βγεις εκτός δικτύου και ξαναπροσπάθησε να δεις αν σου βγάζει το ίδιο.. αυτά εννοείται αν σου παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι το WiFi calling. Τώρα έχω στείλει εντολή end WiFi call να δω αν το εμφανίσει ξανά.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και χθες με sms...

 

"ΓIA NA EXEIΣ ΠEPIΣΣOTEPO INTERNET, ΣOY ENEPΓOΠOIOYME AYTOMATA ΣTO KINHTO ΣOY ΔΩPO 10GB ΓIA 1 MHNA, ΓIA XPHΣH ENTOΣ EΛΛAΔAΣ. TO ΔΩPO EINAI EΠIΠΛEON OΠOIAΣΔHΠOTE AΛΛHΣ ΠPOΣΦOPAΣ DATA!"

Χθες το απόγευμα μου ήρθε το ίδιο μήνυμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... κάψιμο! :lol::X:D

50GB με 10€!!!

cosmote-50-GB.jpg

 

Χθες το βράδυ γύρω στις 23:00 προσπάθησα να ενεργοποιήσω την προσφορά! 3 φορές χωρίς επιτυχία!

Μου έβγαζε μήνυμα "Χμ! Κάτι πήγε στραβά δοκιμάστε αργότερα!"

Σήμερα μέχρι και πριν από λίγο δεν ξανά εμφανίστηκε η προσφορά!

Έλεγε ενεργοποίηση μέχρι τις 14.04.2020...

Μάλλον το χάσαμε το "πακέτο"... πατριώτη!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο. Τα 50γκιγκα προσθέτονται με άλλα αγορασμενα γκιγκα;
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ γύρω στις 23:00 προσπάθησα να ενεργοποιήσω την προσφορά! 3 φορές χωρίς επιτυχία!

Μου έβγαζε μήνυμα "Χμ! Κάτι πήγε στραβά δοκιμάστε αργότερα!"

Σήμερα μέχρι και πριν από λίγο δεν ξανά εμφανίστηκε η προσφορά!

Έλεγε ενεργοποίηση μέχρι τις 14.04.2020...

Μάλλον το χάσαμε το "πακέτο"... πατριώτη!

Μέχρι 12-04-2020, ήταν !

Link to comment
Share on other sites

Είναι προσωπική προσφορά για το φίλο και, όπως βλέπουμε και στη φωτογραφία που έβαλε, ισχύει μέχρι σήμερα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτε ρε εγγύηση!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοσμοτε ρε εγγύηση!!!
Δεν ανέβηκε η φώτο πριν;;;034ecd22a54b63296e8506d6de3529d9.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει πλέον το 3μηνο για κάθε ανανέωση 12€ και άνω;

Έβαλα 12 ευρώ αλλά η διάρκεια του υπόλοιπου ανανεώθηκε για 2 μήνες.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...