Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιο αυτό το τελευταίο δε γνωρίζω τίποτα. Έχω χρόνια που πήρα τη δική μου τη SIM, δεν ξέρω πόσο κοστίζουν και τι χρόνο ομιλίας έχουν μέσα.

 

 

 

Σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Με την κάρτα νέων δεν γίνεται φοιτητικό απλά σου δίνει 600' what's up και 600μβ κάθε μήνα με προϋπόθεση ανανέωσης 10€ τον προηγούμενο μήνα. Επίσης δεν έχει τα φοιτητικά πακέτα 1000' προς όλους με 4 ευρώ κτλ...
Άλλο λέω. Αυτό που λες ισχύει όταν πας με την κάρτα νέων σε ένα κατάστημα Γερμανός ή Cosmote για να την δηλώσεις στον αριθμό σου. Εγώ λέω στη φόρμα που δηλώνεις τον αριθμό σου για να γίνει φοιτητικό, αντί για το πάσο σου να επισυνάψεις την ευρωπαϊκής κάρτα νέων. Τότε στο κάνουν φοιτητικο. Τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει. Δεν το έχω δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο λέω. Αυτό που λες ισχύει όταν πας με την κάρτα νέων σε ένα κατάστημα Γερμανός ή Cosmote για να την δηλώσεις στον αριθμό σου. Εγώ λέω στη φόρμα που δηλώνεις τον αριθμό σου για να γίνει φοιτητικό, αντί για το πάσο σου να επισυνάψεις την ευρωπαϊκής κάρτα νέων. Τότε στο κάνουν φοιτητικο. Τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει. Δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Και τι ακριβώς δηλώνεις την κάρτα νέων ότι είναι? Αφού ούτε πάσο μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε κάτι άλλο. Πως να την περάσεις στην σελίδα του what's up στην εγγραφή του φοιτητικού? Ως Erasmus? Τι ακριβώς είχες διαβάσει γιατί άμα ήταν μια περίπτωση μπορεί να έτυχε και να πέρασε στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο 250 λεπτά προς όλους δεν υπάρχει στην εφαρμογή της Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Και τι ακριβώς δηλώνεις την κάρτα νέων ότι είναι? Αφού ούτε πάσο μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε κάτι άλλο. Πως να την περάσεις στην σελίδα του what's up στην εγγραφή του φοιτητικού? Ως Erasmus? Τι ακριβώς είχες διαβάσει γιατί άμα ήταν μια περίπτωση μπορεί να έτυχε και να πέρασε στο σύστημα.
Επιλέγεις πάσο αλλά ανεβάζεις μια φώτο από την κάρτα νέων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το γνωρίζετε ότι πλέον η φορητότητα απο άλλη εταιρεία σε Κοσμοκάρτα χρεώνεται 30 ευρώ; :blink:

Πήγα στον Γερμανό για να κάνω αίτηση και έφυγα με ελαφριά πηδηματάκια...:cry:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κοσμοκάρτα το πακέτο 300 λεπτά ομιλίας προς όλους και 500mb κάθε μήνα στα 8,5 ευρώ, το οποίο ανανεώνεται αυτόματα κάθε μήνα. Υπάρχει τρόπος να μην μηδενίζει το υπόλοιπο στη λήξη των 30 ημερών; Πιο πολύ με ενδιαφέρει να κρατάω καβάτζα τα mb για να τα χρησιμοποιώ το καλοκαίρι στο χωριό.
Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχίσει και τα μεταφέρει στον επόμενο μηνα πλέον αλλα δεν ξέρω αν ισχύει ακομα για το πακέτο σου. Ήρθε μήνυμα π.χ. για το πακέτο των 250' οτι τα λεπτά μεταφέρονται αν ενεργοποιηθεί νέο πριν τη λήξη του (παρότι εχει την αυτόματη ενεργοποίηση). Θα έλεγα οτι δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις,να το ενεργοποιήσεις πάλι πριν λήξει το τρέχον πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα. Σε κινητό που κάθε μήνα ενεργοποιώ πακέτο 400 προς what's up και 100 προς όλους και 100mb με 6 ευρώ έβαλα σήμερα το ίδιο πακέτο και όσα λεπτά είχαν μείνει μεταφέρθηκαν με τα υπόλοιπα για 1 μήνα. Δεν είχε έρθει μήνυμα. Οπότε μεταφέρονται τα πάντα δεν πάει τίποτα χαμένο. Άψογα μπορώ να πω.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα. Σε κινητό που κάθε μήνα ενεργοποιώ πακέτο 400 προς what's up και 100 προς όλους και 100mb με 6 ευρώ έβαλα σήμερα το ίδιο πακέτο και όσα λεπτά είχαν μείνει μεταφέρθηκαν με τα υπόλοιπα για 1 μήνα. Δεν είχε έρθει μήνυμα. Οπότε μεταφέρονται τα πάντα δεν πάει τίποτα χαμένο. Άψογα μπορώ να πω.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Άρα το μόνο που μένει να διαπιστωσουμε είναι αν μεταφέρονται τα λεπτά από την φοιτητική προσφορά.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα. Σε κινητό που κάθε μήνα ενεργοποιώ πακέτο 400 προς what's up και 100 προς όλους και 100mb με 6 ευρώ έβαλα σήμερα το ίδιο πακέτο και όσα λεπτά είχαν μείνει μεταφέρθηκαν με τα υπόλοιπα για 1 μήνα. Δεν είχε έρθει μήνυμα. Οπότε μεταφέρονται τα πάντα δεν πάει τίποτα χαμένο. Άψογα μπορώ να πω.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Εγώ χτες ενεργοποίησα το πακέτο των 8€ (400+400 προς wu, 100+100 προς όλους και 100 MB), και μου μετέφερε μόνο τα MB και τα λεπτά προς όλους. Λεπτά προς WU και μηνύματα προς WU και προς όλους έχουν δύο διαφορετικές ημερομηνίες λήξης.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Άρα το μόνο που μένει να διαπιστωσουμε είναι αν μεταφέρονται τα λεπτά από την φοιτητική προσφορά.

 

Και τα λεπτά όσων κατέχουν την προσφορά promo4. Θα σας ενημερώσω σε λίγες ημέρες που θα την ξανά ενεργοποιήσω.

 

Υ.Γ Θυμίζω: 600' προς What's Up και 200' προς όλους για ένα μήνα, μόνο με 4€.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Για τη μεταφορά (ή μη) του υπολοίπου σε mb, στην αυτόματη ενεργοποίηση του whatsup (αναφέρομαι στο πρόγραμμα 1200mb με 6€), ξέρουμε τίποτα σίγουρο;

Έστειλα τελικά μήνυμα προχθές στο whatsup, ζητώντας την απάντηση στο e-mail μου (και να μου υποδείξουν τρόπο διακοπής της αυτόματης ενεργοποίησης, αν δε μεταφέρονται τα υπόλοιπα mb) και ακόμα να λάβω απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτες ενεργοποίησα το πακέτο των 8€ (400+400 προς wu, 100+100 προς όλους και 100 MB), και μου μετέφερε μόνο τα MB και τα λεπτά προς όλους. Λεπτά προς WU και μηνύματα προς WU και προς όλους έχουν δύο διαφορετικές ημερομηνίες λήξης.

Εγώ που έβαλα ακριβώς το ίδιο πακέτο τα μετέφερε και τα πρόσθεσε με τα άλλα έχουν ίδια ημερομηνία λήξης. Πάλι 2 5αρες πάλι 800mb πάρε μοίρασε και reload it. Με ένα 6ευρω δηλαδή για όσους δεν έχουν το promo 4 είναι κομπλέ εκτός αν πάνε στο combo call them all με τα 400 και τα 300προς όλους. Για MB δεν χρειάζεται νομίζω να βάζει κανείς πακέτο εκτός και αν τρώει 4 5GB κάθε μήνα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω ή τα ελληνικά μου είναι λίγα.

Στο side της Cosmote και συγκεκριμένα στα πακέτα

1) Mobile Internet 200MB (δίνει 600ΜΒ) και

2) Mobile Internet 60MB (δίνει 120ΜΒ)

και τα 2 για ένα μήνα (ΚΟΣΜΟΚΑΡΤΑ)

διαβάζω:

"Τα δωρεάν MB για περιήγηση στο Διαδίκτυο που δεν καταναλώνονται εντός της αντίστοιχης περιόδου των 30 ημερών και δεν μεταφέρονται στον επόμενο μήνα, εκτός εάν το δευτερεύον ενεργοποιήσει μία νέα περίοδο ισχύος του Πακέτου Δεδομένων ενός μηνός. Στην περίπτωση αυτή, η ημερομηνία απενεργοποίησης όλων των πακέτων ρυθμίζεται σύμφωνα με την τελευταία ενεργοποιημένη συσκευασία και η διαθέσιμη δωρεάν χρήση μπορεί να καταναλωθεί ανάλογα."

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας "μεταφράσει"

με απλά λόγια τι ακριβώς θέλει να μας πει ο ποιητής (η Cosmote);;;

 

Κάθε προσέγγιση καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω ή τα ελληνικά μου είναι λίγα.

Στο side της Cosmote και συγκεκριμένα στα πακέτα

1) Mobile Internet 200MB (δίνει 600ΜΒ) και

2) Mobile Internet 60MB (δίνει 120ΜΒ)

και τα 2 για ένα μήνα (ΚΟΣΜΟΚΑΡΤΑ)

διαβάζω:

"Τα δωρεάν MB για περιήγηση στο Διαδίκτυο που δεν καταναλώνονται εντός της αντίστοιχης περιόδου των 30 ημερών και δεν μεταφέρονται στον επόμενο μήνα, εκτός εάν το δευτερεύον ενεργοποιήσει μία νέα περίοδο ισχύος του Πακέτου Δεδομένων ενός μηνός. Στην περίπτωση αυτή, η ημερομηνία απενεργοποίησης όλων των πακέτων ρυθμίζεται σύμφωνα με την τελευταία ενεργοποιημένη συσκευασία και η διαθέσιμη δωρεάν χρήση μπορεί να καταναλωθεί ανάλογα."

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας "μεταφράσει"

με απλά λόγια τι ακριβώς θέλει να μας πει ο ποιητής (η Cosmote);;;

 

Κάθε προσέγγιση καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ.

 

Τι δε καταλαβαινεις;;;

Σου λεει ξεκαθαρα οτι τα mb εχουν διαρκεια ενα μηνα, επισης σου λεει οτι αν ενεργοποιησεις καινουριο πακετο mb's πριν ληξη το προηγουμενο τοτε τυχον mb απο το πρωτο πακετο μεταφερονται και λιγουν μαζι με το δευτερο. Αν ενεργοποιησεις τριτο πακετο ιντερνετ τοτε φανατζομαι οτι καταλαβες τι γινεται με τα mb του δευτερου.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω σε φοιτητικό νουμεράκι πριν λίγο πηρα πακέτο 1200' 1200 sms και 600ΜΒ λίγο πριν ληξει το προηγουμενο πακετο και προτέθηκαν και τα λεπτά ομιλίας εκτός των ΜΒ... :rolleyes: :)
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω σε φοιτητικό νουμεράκι πριν λίγο πηρα πακέτο 1200' 1200 sms και 600ΜΒ λίγο πριν ληξει το προηγουμενο πακετο και προτέθηκαν και τα λεπτά ομιλίας εκτός των ΜΒ... :rolleyes: :)

 

Υπερευχαριστα νέα! Πλέον δεν υπερτερεί σε τίποτα το cu student!

 

Ε λογικά θα αθροιστουν και τα λεπτά προς Wu που δίνει κάθε μήνα άνευ ανανέωσης, μένει να το δούμε.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΣTO WHAT'S UP TIΠOTA ΔEN ΠAEI XAMENO! ΠAPE NEO ΠAKETO ME 200' ΠPOΣ OΛOYΣ+100MB MEXPI 28/08 KAI TA 36' ΠPOΣ OΛOYΣ ΠOY EXEIΣ AΠO ΠPOHΓOYMENH ENEPΓOΠOIHΣH TOY ΠAKETOY ΘA ΠPOΣTEΘOYN ΣTA NEA ME IΣXY ΓIA AKOMA 1 MHNA.

 

Μου ηρθε και εμενα το μηνυμα.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να ανανεώσει χρόνο ομιλίας με πακέτο διαφορετικό από την προηγούμενη ανανέωση και να μεταφέρθηκαν τα λεπτά του ίδιου τύπου; Για παράδειγμα, κάποιος που έβαλε 400wu + 200 προς όλους, και την επόμενη φορά έβαλε 200 προς όλους, πριν λήξει το προηγούμενο, τα λεπτά προς όλους μεταφέρθηκαν;;;

Θένκιου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να ανανεώσει χρόνο ομιλίας με πακέτο διαφορετικό από την προηγούμενη ανανέωση και να μεταφέρθηκαν τα λεπτά του ίδιου τύπου; Για παράδειγμα, κάποιος που έβαλε 400wu + 200 προς όλους, και την επόμενη φορά έβαλε 200 προς όλους, πριν λήξει το προηγούμενο, τα λεπτά προς όλους μεταφέρθηκαν;;;

Θένκιου.

 

Λογικά θα γίνεται μεταφορά μόνο των προς όλους. Υπόθεση κάνω φυσικά. Από όσο θυμάμαι στο CU αυτό ισχύει.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κοσμοκάρτα το πακέτο 300 λεπτά ομιλίας προς όλους και 500mb κάθε μήνα στα 8,5 ευρώ, το οποίο ανανεώνεται αυτόματα κάθε μήνα. Υπάρχει τρόπος να μην μηδενίζει το υπόλοιπο στη λήξη των 30 ημερών; Πιο πολύ με ενδιαφέρει να κρατάω καβάτζα τα mb για να τα χρησιμοποιώ το καλοκαίρι στο χωριό.

 

Εχει αρχίσει και τα μεταφέρει στον επόμενο μηνα πλέον αλλα δεν ξέρω αν ισχύει ακομα για το πακέτο σου. Ήρθε μήνυμα π.χ. για το πακέτο των 250' οτι τα λεπτά μεταφέρονται αν ενεργοποιηθεί νέο πριν τη λήξη του (παρότι εχει την αυτόματη ενεργοποίηση). Θα έλεγα οτι δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις,να το ενεργοποιήσεις πάλι πριν λήξει το τρέχον πακέτο.

 

Στο συγκεκριμένο πακέτο (επειδή το είχα), μεταφέρονται πλέον και τα λεπτά (μέχρι τώρα μεταφερόντουσαν μόνο τα mbs) τον επόμενο μήνα.

 

Φυσικά, με την προϋπόθεση να γίνει ανανέωση του πακέτου πριν τη λήξη του (αν το αφήσεις να στο ανανεώσει αυτόματα, δε σου μεταφέρει τα υπόλοιπα)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνεται μεταφορά μόνο των προς όλους. Υπόθεση κάνω φυσικά. Από όσο θυμάμαι στο CU αυτό ισχύει.

 

Νομίζω στο CU τα λεπτά μεταφέρονται μόνο αν βάλεις το ίδιο πακέτο, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

Εγώ ρωτάω αν στο what's up βάλεις διαφορετικό πακέτο, αν μεταφέρονται τα λεπτά του ίδιου τύπου. Αν δηλαδή βάλεις καινούργιο πακέτο που έχει λεπτά προς όλους, αν θα μαζέψει ό,τι έχεις σε λεπτά προς όλους.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...