Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βέβαια, σε τέτοιες περιπτώσεις το κόστος θα έπρεπε να το επωμιζεται η εταιρεία κινητής και όχι ο συνδρομητής. 

Παλιότερα διετίθεντο και λύσεις τύπου "τέλειο σήμα" ή κάπως έτσι τέλος πάντων. 

 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, paanos said:

Το τέλειο σήμα επίσης απαιτούσε Internet, όπως απαιτεί και το WiFi Calling. 

Νομίζω το σχόλιο αναφερόταν στο ότι με λίγη "γκρίνια" στο έδιναν τσάμπα 😉
Και τώρα κάνουν τέτοιες εξυπηρετήσεις με repeaters/εσωτερικές κεραίες, αλλά δύσκολα σε οικιακούς πελάτες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, minast said:

Νομίζω το σχόλιο αναφερόταν στο ότι με λίγη "γκρίνια" στο έδιναν τσάμπα 😉
Και τώρα κάνουν τέτοιες εξυπηρετήσεις με repeaters/εσωτερικές κεραίες, αλλά δύσκολα σε οικιακούς πελάτες.

 

 

Ακριβώς. 

Όταν λοιπόν υπάρχει πρόβλημα, η κάθε εταιρεία οφείλει να υποστηρίζει τον συνδρομητή της. 

Edited by p_k

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, απλώς τόσο στο τέλειο σήμα όσο και στο WiFi Calling, αναφερόμαστε σε λύσεις που χρησιμοποιούν σύνδεση στο ίντερνετ. Μπορεί να δίνανε δωρεάν το τελειο σήμα όπως τώρα δίνουν δωρεάν το WiFi Calling. 

Οι εξωτερικές κεραίες κλπ είναι φυσικά λύσεις αλλά ποτέ δεν τις έδινε δωρεάν η Cosmote, τουλάχιστον σε περιοχές (όπως είναι ένα σπίτι) που το όφελος θα είναι μικρό. Σε εργοστάσια και επαγγελματικούς χώρους, εγκαθιστούν αρκετά συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, zerokill said:


Υποθέτω οτι δεν έχεις σταθερό ιντερνετ στο σπίτι διαφορετικά θα ειχες και την επιλογή wificall. Αν όμως είσαι με mobile μόνο οκ το 4G booster που έβαλες είναι μονόδρομος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι δεν έχω, ΟΤΕ ήθελε 2500+ για να μου βάλει γραμμή και για να πληρώνω 50Mbs γραμμή και να πιάνω στην καλύτερη 24.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, p_k said:

2500;;; 

 

Ναι πληρώνεις τις κολώνες κλπ αν δεν έχει στην περιοχή σου

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Και μιλάμε για τέτοια ποσά; 

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Και μιλάμε για τέτοια ποσά; 

Ξέρω σε πελάτες πού έπρεπε να πληρώσουν πολύ παραπάνω λόγο μεγαλύτερης απόστασης. Φυσικά αν καλύπτεσαι από 4g/5g τους γράφεις και  βάζεις μέσω κινητής εννοείται με unlimited. Σε κάποιους είναι μονόδρομος αν είναι μάπα και τα δίκτυα κινητής. Η άλλη λύση είναι μέσω παρόχων ασύρματου internet αλλά και εκεί δεν είναι σίγουρο ότι θα σε καλύπτουν στην περιοχή σου και συνήθως δεν είναι το ίδιο αξιόπιστες οι υπηρεσίες τους σε σύγκριση με τους μεγάλους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, cmvr said:

Ναι πληρώνεις τις κολώνες κλπ αν δεν έχει στην περιοχή σου

 

21 ώρες πριν, p_k said:

2500;;; 

 

Yeap!  10 ευρώ το μέτρο....! Είμαι σε οικισμό, είχα παλιά τηλέφωνο στο συγκεκριμένο σπίτι...αλλά έπαθε βλάβη το καλώδιο και επειδή παλιά περνούσαν τις κολώνες από τα χωράφια και πλέον έχει αλλάξει αυτό, πρέπει να πληρώσω να βάλουν νέες κολώνες  από τον κεντρικό δρόμο που κάνει τα 50 μέτρα της "ευθείας" των χωραφιών, πάνω από 250 μέτρα απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, cmvr said:

Ξέρω σε πελάτες πού έπρεπε να πληρώσουν πολύ παραπάνω λόγο μεγαλύτερης απόστασης. Φυσικά αν καλύπτεσαι από 4g/5g τους γράφεις και  βάζεις μέσω κινητής εννοείται με unlimited. Σε κάποιους είναι μονόδρομος αν είναι μάπα και τα δίκτυα κινητής. Η άλλη λύση είναι μέσω παρόχων ασύρματου internet αλλά και εκεί δεν είναι σίγουρο ότι θα σε καλύπτουν στην περιοχή σου και συνήθως δεν είναι το ίδιο αξιόπιστες οι υπηρεσίες τους σε σύγκριση με τους μεγάλους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

Πάλι καλά να λέμε, που ευτυχώς έχουν βγει πλέον τα unlimited πακέτα, γιατί διαφορετικά θα ήταν δράμα η κατάσταση!

Βέβαια το κακό με την κινητή στο 4G, είναι ότι πληρώνεις διπλάσια τιμή σε πάγιο για να κάνεις την δουλειά σου σε επίπεδα 50αρας VDSL και δυστυχώς η απόδοση δεν είναι σταθερή που θεωρώ πως έχει να κάνει με την χρήση του δικτύου εκείνη την στιγμή. Σε ώρες χαλαρές η ταχύτητα φτάνει τα 60 με 70mbps ενώ σε ώρες αιχμής 25 με 30mbps.

Αν μπει βέβαια το 5G η τιμή δεν θα φαίνεται ακριβή σε σχέση με τις ταχύτητες που δίνει, αλλά αυτό πιστεύω ότι ακόμα θα αργήσει για την περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε 3 μήνες λήγουν τα συμβόλαια το δικό μου και της γυναίκας μου, και έχουμε ήδη σταθερό Cosmote. (2 κινητά και 1 σταθερό στο Cosmote One)

Είδα ότι τα Gigamax Family είναι πιο ελκυστικά, αλλά στη φόρμα παραγγελίας λέει κάτι για αποστολή νέων Sim και νέων αριθμών, ή κατάλαβα λάθος; Μπορούμε ώς υπάρχοντες πελάτες Cosmote να πάμε σε αυτά τα πακέτα με τα ίδια νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Σε 3 μήνες λήγουν τα συμβόλαια το δικό μου και της γυναίκας μου, και έχουμε ήδη σταθερό Cosmote. (2 κινητά και 1 σταθερό στο Cosmote One)
Είδα ότι τα Gigamax Family είναι πιο ελκυστικά, αλλά στη φόρμα παραγγελίας λέει κάτι για αποστολή νέων Sim και νέων αριθμών, ή κατάλαβα λάθος; Μπορούμε ώς υπάρχοντες πελάτες Cosmote να πάμε σε αυτά τα πακέτα με τα ίδια νούμερα;

Εννοείται!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, 8an05 said:

Καλησπέρα

Σε 3 μήνες λήγουν τα συμβόλαια το δικό μου και της γυναίκας μου, και έχουμε ήδη σταθερό Cosmote. (2 κινητά και 1 σταθερό στο Cosmote One)

Είδα ότι τα Gigamax Family είναι πιο ελκυστικά, αλλά στη φόρμα παραγγελίας λέει κάτι για αποστολή νέων Sim και νέων αριθμών, ή κατάλαβα λάθος; Μπορούμε ώς υπάρχοντες πελάτες Cosmote να πάμε σε αυτά τα πακέτα με τα ίδια νούμερα;

To θέμα είναι αν σε συμφέρει να πας σε οικογενειακό πακέτο, γιατί όπως βλέπεις τα δεδομένα τα δίνει με το σταγονόμετρο... 

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι αν σε συμφέρει να πας σε οικογενειακό πακέτο, γιατί όπως βλέπεις τα δεδομένα τα δίνει με το σταγονόμετρο... 

Με One στα διπλασιάζει εγω στο Family M έχω 20 Gb που μου φτάνουν πανηγυρικά.
Έχει βέβαια και L το θέμα είναι το deal που θα κάνεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, zerokill said:


Εννοείται!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αλλά φαντάζομαι ότι μπορώ να το κάνω μόνο κοντά στη λήξη των τρέχοντων συμβολαίων που έχουμε, ετσι; Θα περιμένω το Μάρτιο...

 

 

14 ώρες πριν, MeddlingMageGR said:

To θέμα είναι αν σε συμφέρει να πας σε οικογενειακό πακέτο, γιατί όπως βλέπεις τα δεδομένα τα δίνει με το σταγονόμετρο... 

Με καλύπτουν, και ήδη δίνω μεγαλύτερο πάγιο για πολύ λιγότερες παροχες

Edited by 8an05
Link to comment
Share on other sites

Με καλύπτουν, και ήδη δίνω μεγαλύτερο πάγιο για πολύ λιγότερες παροχες

Ένα μήνα πρίν θα αν δεν σε πάρουν οι ίδιοι για προσφορά ανανέωσης κυνηγάς εσύ φυσικά να είσαι έτοιμος και να ψαχτείς και αλλού να εχεις μια ιδέα τι προσφορά σου κάνουν άλλοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν υπαρχει καποια προσφορα αυτη την στιγμη για το unlimited σε ολα αν ερθω με φορητοτητα μαζι με αλλο ενα σταθερο;

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, venividivici said:

Ξερετε αν υπαρχει καποια προσφορα αυτη την στιγμη για το unlimited σε ολα αν ερθω με φορητοτητα μαζι με αλλο ενα σταθερο;

Αν μεταφέρεις "ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ" κινητό και σταθερό, βγαίνει το κινητό unlimited στα 35€ περίπου. Ψάξε καλά τις κινήσεις που πρέπει να κάνεις. 

ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ όχι λίγο αργότερα ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ! 

ελπίζω να το είπα ότι πρέπει να γίνει η μεταφορά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ληγει το συμβολαιο μου σε εναμιση μηνα , εχω το cosmote mobile Μ που μου κοστιζει 20 ευρω τον μηνα και μου  δινει  2gb internet +1,5gb απο cosmote one δηλαδη 3,5gb συνολο, 1500 λεπτα προς cosmote, 600 προς ολους και 600sms προς ολους, και οι προτασεις που μου κανανε τηλεφωνικα σημερα για ανανεωση με εκτπωση παγιου ( οχι επιδοτηση για συσγκευη) ειναι ειτε να συνεχιζω στο ιδιο cosmote Μ αλλα αντι για 20 ευρω να πληρωνω 27 ευρω, ειτε να παω στο cosmote L που δινει  data 5Gb+5gb απο one  με κοστος 31 ευρω.

Δηλαδη οι προτασεις τους ειναι ειτε να συνεχισω στο ιδιο προγραμμα αλλα με 40% αυξηση τιμης(!) ειτε να παω σε κατι μεγαλυτερο με 50%+ αυξηση απο οσο πληρωνω τωρα.

Επειδη  προσωπικα μου φαινονται οτι με δουλευουν, μπορω να επιτυχω καποια καλυτερη προσφορα η απλα να το κλεισω να το γυρισω σε whats up και να τελειωνει η ιστορια?

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pwpwpw said:

Ληγει το συμβολαιο μου σε εναμιση μηνα , εχω το cosmote mobile Μ που μου κοστιζει 20 ευρω τον μηνα και μου  δινει  2gb internet +1,5gb απο cosmote one δηλαδη 3,5gb συνολο, 1500 λεπτα προς cosmote, 600 προς ολους και 600sms προς ολους, και οι προτασεις που μου κανανε τηλεφωνικα σημερα για ανανεωση με εκτπωση παγιου ( οχι επιδοτηση για συσγκευη) ειναι ειτε να συνεχιζω στο ιδιο cosmote Μ αλλα αντι για 20 ευρω να πληρωνω 27 ευρω, ειτε να παω στο cosmote L που δινει  data 5Gb+5gb απο one  με κοστος 31 ευρω.

Δηλαδη οι προτασεις τους ειναι ειτε να συνεχισω στο ιδιο προγραμμα αλλα με 40% αυξηση τιμης(!) ειτε να παω σε κατι μεγαλυτερο με 50%+ αυξηση απο οσο πληρωνω τωρα.

Επειδη  προσωπικα μου φαινονται οτι με δουλευουν, μπορω να επιτυχω καποια καλυτερη προσφορα η απλα να το κλεισω να το γυρισω σε whats up και να τελειωνει η ιστορια?

Να το πας σε άλλο δίκτυο για να σου κάνουν καλύτερη αντιπροσφορά. Έτσι και αλλιώς με τόσα λίγα δεδομένα που καταναλώνεις όπου και να πας θα είσαι οκ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ληγει το συμβολαιο μου σε εναμιση μηνα , εχω το cosmote mobile Μ που μου κοστιζει 20 ευρω τον μηνα και μου  δινει  2gb internet +1,5gb απο cosmote one δηλαδη 3,5gb συνολο, 1500 λεπτα προς cosmote, 600 προς ολους και 600sms προς ολους, και οι προτασεις που μου κανανε τηλεφωνικα σημερα για ανανεωση με εκτπωση παγιου ( οχι επιδοτηση για συσγκευη) ειναι ειτε να συνεχιζω στο ιδιο cosmote Μ αλλα αντι για 20 ευρω να πληρωνω 27 ευρω, ειτε να παω στο cosmote L που δινει  data 5Gb+5gb απο one  με κοστος 31 ευρω.
Δηλαδη οι προτασεις τους ειναι ειτε να συνεχισω στο ιδιο προγραμμα αλλα με 40% αυξηση τιμης(!) ειτε να παω σε κατι μεγαλυτερο με 50%+ αυξηση απο οσο πληρωνω τωρα.
Επειδη  προσωπικα μου φαινονται οτι με δουλευουν, μπορω να επιτυχω καποια καλυτερη προσφορα η απλα να το κλεισω να το γυρισω σε whats up και να τελειωνει η ιστορια?

Κούνα τους το μαντήλι….


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cmvr said:

Να το πας σε άλλο δίκτυο για να σου κάνουν καλύτερη αντιπροσφορά. Έτσι και αλλιώς με τόσα λίγα δεδομένα που καταναλώνεις όπου και να πας θα είσαι οκ.

Το θέμα είναι ότι στην περιοχή μου μόνο η COSMOTE έχει σωστό σήμα, αλλιως θα είχα φύγει χθες με τις προσφορές που μου κάνουν, αν δεν κάνουν κάτι λογικό σε προσφορά το γυρνάω σε κάρτα και άντε γεια.

57 minutes ago, zerokill said:


Κούνα τους το μαντήλι….


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και το αστείο εκεί ότι είμαι  χρόνια πελάτης, σταθερό συν αλλά 3κινητα κινητά στην οικογένεια  (4με το δικό μου) όλα στο δίκτυο τους.

Ειδικά όταν με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι η πρώτη  προσφορά τους με έκπτωση παγίου, ειναι ουσιαστικά να συνεχίσω στο COSMOTE m με 27 ευρω(αντί 20 που έχω) με πέθανε, της λεω, δηλαδη η προσφορά που  κάλεσες να μου κανείς, ειναι αύξηση  του λογαριασμού μου  κατά 40%? Και δεν ήξερε τι να απαντήσει😂

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...