Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 minutes ago, VIPdriver said:

Εσυ αυτη τη στιγμή είσαι σε καρτοκινητό;

Πριν 18μηνο μου έδωσαν το gigamax10 με 8,44 και τελειώνει τον Μάιο . Σε frog που ήμουν πριν βολευόμουν με μία κάρτα των 10 για δύο μήνες καθώς όλη μέρα είμαι σε σταθερή γραμμή . Και πάλι κάρτα μάλλον θα το γυρίσω καθώς ποτέ δεν πέρασα τα 3gb μηνιαίως και ομιλία σχεδόν καθόλου , αφού όταν έκανα το συμβόλαιο είχα μαζεμένα γύρω στα 1000 λεπτά από πακέτα των 60' που μεταφέρονταν από μήνα σε μήνα .

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις γιατί θέλω unlimited. Είναι από την κανονική σιμ. Η έξτρα σιμ έχει άλλες καταναλώσεις. 

Screenshot_20240314_113335_Settings.jpg

Screenshot_20240314_113217_Settings.jpg

Screenshot_20240314_113226_Settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, katsiletra said:

Καταλαβαίνεις γιατί θέλω unlimited. Είναι από την κανονική σιμ. Η έξτρα σιμ έχει άλλες καταναλώσεις. 

Screenshot_20240314_113335_Settings.jpg

Screenshot_20240314_113217_Settings.jpg

Screenshot_20240314_113226_Settings.jpg

Με διαμοιρασμό;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MIKU said:

Με διαμοιρασμό;

Όχι, κανονικά. Για διαμοιρασμό έχω την έξτρα sim σε mifi.

Link to comment
Share on other sites

 

 

1 hour ago, MIKU said:

Κακά τα ψέματα αυτό ήταν κατόρθωμα της Nova.

Έδωσε εκείνα τα πακέτα τον Ιανουάριο του 2023 και μπήκαν όλοι στη διαδικασία να ακολουθήσουν.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι έιχε δώσει η ΝΟΒΑ κάτω απο 17 ευρώ τότε,αλλά και πάλι δεν έδινε και δεν δίνει 2 βασικά πράγματα στα δικά της unlimited. Απεριόριστα προς κινητά+σταθερά στην ΕΕ και extrasim. Και οι πρόσφορες της τελείωσαν εκεί οπότε αυτά που έδιναν οι άλλες 2 ηταν πολύ περισσότερα ουσιαστικά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

59 minutes ago, jimmis11 said:

Εγώ πλέον αντιλαμβάνομαι πως όσο περνούν τα χρόνια όλα γίνονται πιο περίπλοκα και σύνθετα και τελικά αντί να ομαλοποιείτε η αγορά, τόσο πιο χάος επικρατεί.

Και δεν μιλώ μόνο για την κινητή τηλεφωνία που γίνεται πάρτι με εμπορικές τιμές, ονομαστικές τιμές, προσφορές, αναπροσαρμογές, 18μηνα, 24μηνα συμβόλαια που μπορεί να αλλάξουν τα πάγια τον 13ο μήνα ή άλλα που άλλο πάγιο έχεις στο πρώτο 8μηνο και άλλο έπειτα...

Όσο για τις περιβόητες προσφορές, στον κάθε έναν ξεχωριστά κάνουν άλλη προσφορά με άλλους όρους αναπροσαρμογής, και  τελικά βλέπεις στα 100 άτομα να υπάρχουν 100 διαφορετικές χρεώσεις, χωρίς υπερβολή!

Ενώ υπάρχουν και αυτοί που δεν τους κάνουν καθόλου προσφορά...

Θα μου πεις κάποιοι "κερδίζουν" και κάποιοι "χάνουν"

Τέλος οι ρυθμιστικές αρχές πιστεύω τελικά πως υπάρχουν για να βολεύονται κάποιοι ημέτεροι παίρνοντας τεράστιους μισθούς για να μας κοροϊδεύουν μέσα στα μούτρα μας, ότι και καλά προασπίζονται το δίκαιο του πελάτη.

ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΟΣ...

Όσο για την αγορά της ενέργειας... Να μη μιλήσω γιατί θα βγω και εκτός θέματος.

Συμφωνώ.Τουλάχιστον η μεγάλη παρέα εδώ έχει ανοίξει τα μάτια σε πολύ κόσμο και διεκδικούν περισσότερα.Κερδισμένοι βγαίνουμε σίγουρα οι περισσότεροι εδώ μέσα,και δεν πέφτουμε αμαχητί στην όρεξή τους.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, zerokill said:

Δεν θυμάμαι ακριβώς τι έιχε δώσει η ΝΟΒΑ κάτω απο 17 ευρώ τότε,αλλά και πάλι δεν έδινε και δεν δίνει 2 βασικά πράγματα στα δικά της unlimited. Απεριόριστα προς κινητά+σταθερά στην ΕΕ και extrasim. Και οι πρόσφορες της τελείωσαν εκεί οπότε αυτά που έδιναν οι άλλες 2 ηταν πολύ περισσότερα ουσιαστικά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Τότε είχε βγάλει τα προγράμματα που έχει τώρα με 13 ευρώ το μικρότερο. Αυτό το μικρό βόλεψε πολλούς με τις απεριόριστες κλήσεις. Και στα 27 ήταν το πραγματικά απεριόριστο ως προς τα ΜΒ.

Μετά μπήκαν οι άλλοι στη διαδικασία και κυρίως ο ΟΤΕ να ρίξουν τις τιμές. Δεν υπήρχε περίπτωση τότε να πάρεις το απεριόριστο κάτω από 40 χωρίς φορητότητα. Εγώ το πήρα στα 23,50 έτσι απλά με μετατροπή καρτοκινητού!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zerokill said:

Συμφωνώ.Τουλάχιστον η μεγάλη παρέα εδώ έχει ανοίξει τα μάτια σε πολύ κόσμο και διεκδικούν περισσότερα.Κερδισμένοι βγαίνουμε σίγουρα οι περισσότεροι εδώ μέσα,και δεν πέφτουμε αμαχητί στην όρεξή τους.

Και πάλι φίλε μου, όλα είναι σχετικά και κυρίως θέμα τύχης, σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις, ποια χρονική στιγμή, τι προσφορά βγάζει το σύστημα για σένα προσωπικά, κάτι που δεν υπάρχει κανείς να το εξηγήσει πως βγαίνουν αυτές οι περίφημες "προσφορές" κλπ.

Το μόνο που δεν έχει αλλάξει κατά κανόνα, γιατί υπάρχουν και κάποιες λίγες εξαιρέσεις, είναι πως αν δεν "ζητιανέψεις" προσφορά κατά την λήξη του συμβολαίου σου, σου κάνουν απίθανες δήθεν προσφορές για γέλια και ξεκινάει μετά η "μάχη" της φορητότητας, των αντιπροσφορών, αν είσαι τυχερός, και πάει λέγοντας.

Εγώ πάντως κάποιες φορές που επικαλέστηκα προσφορές και εκπτώσεις που διάβασα εδώ, η απάντηση που έσπερνα ήταν πως δεν υπάρχουν αυτές οι χρεώσεις και οι προσφορές που τους έλεγα πως πήραν κάποιοι...

Με δυο λόγια με έβγαζαν και ψεύτη! 

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jimmis11 said:

Και πάλι φίλε μου, όλα είναι σχετικά και κυρίως θέμα τύχης, σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις, ποια χρονική στιγμή, τι προσφορά βγάζει το σύστημα για σένα προσωπικά, κάτι που δεν υπάρχει κανείς να το εξηγήσει πως βγαίνουν αυτές οι περίφημες "προσφορές" κλπ.

Το μόνο που δεν έχει αλλάξει κατά κανόνα, γιατί υπάρχουν και κάποιες λίγες εξαιρέσεις, είναι πως αν δεν "ζητιανέψεις" προσφορά κατά την λήξη του συμβολαίου σου, σου κάνουν απίθανες δήθεν προσφορές για γέλια και ξεκινάει μετά η "μάχη" της φορητότητας, των αντιπροσφορών, αν είσαι τυχερός, και πάει λέγοντας.

Εγώ πάντως κάποιες φορές που επικαλέστηκα προσφορές και εκπτώσεις που διάβασα εδώ, η απάντηση που έσπερνα ήταν πως δεν υπάρχουν αυτές οι χρεώσεις και οι προσφορές που τους έλεγα πως πήραν κάποιοι...

Με δυο λόγια με έβγαζαν και ψεύτη! 

Έπεσες σε βιολί. Στα τμήματα των προσφορών είναι ντουντουκα και το γνωρίζουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zerokill said:

Έπεσες σε βιολί. Στα τμήματα των προσφορών είναι ντουντουκα και το γνωρίζουν όλοι.

Πολλα βιολια εχουνε μαλλον, ορχηστρα ολοκληρη!

Εμενα μου δινουν το Family Unlimited για 2 νουμερα στα 63!

Και ειμαι ηδη σε family προγραμμα, γι αυτο με εχουν γραμμενο.

Ακομα και για το Family M που ειμαι τωρα, το δινουν €6 πιο ακριβα, τι να λεμε.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mythos said:

Πολλα βιολια εχουνε μαλλον, ορχηστρα ολοκληρη!

Εμενα μου δινουν το Family Unlimited για 2 νουμερα στα 63!

Και ειμαι ηδη σε family προγραμμα, γι αυτο με εχουν γραμμενο.

Ακομα και για το Family M που ειμαι τωρα, το δινουν €6 πιο ακριβα, τι να λεμε.

Πολλά είναι 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, katsiletra said:

Καταλαβαίνεις γιατί θέλω unlimited. Είναι από την κανονική σιμ. Η έξτρα σιμ έχει άλλες καταναλώσεις. 

Screenshot_20240314_113335_Settings.jpg

Screenshot_20240314_113217_Settings.jpg

Screenshot_20240314_113226_Settings.jpg

 

Για να δω αν με συμφέρει το gigamax20 από 1η Μαρτίου δεν έχω ανοίξει wifi , ούτε καν για ενημερώσεις εφαρμογών (όλα από τα δεδομένα) , σήμερα 14 του μηνός έχω καταναλώσει 2,9gb .

Από περιέργεια , πως φτάνεις σε τέτοια νούμερα ; Αν θέλεις και με πμ !

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, kosmous said:

 

Για να δω αν με συμφέρει το gigamax20 από 1η Μαρτίου δεν έχω ανοίξει wifi , ούτε καν για ενημερώσεις εφαρμογών (όλα από τα δεδομένα) , σήμερα 14 του μηνός έχω καταναλώσει 2,9gb .

Από περιέργεια , πως φτάνεις σε τέτοια νούμερα ; Αν θέλεις και με πμ !

Φαντάζομαι streaming (Netflix, Disney plus, Cosmote TV, YouTube ).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kosmous said:

 

Για να δω αν με συμφέρει το gigamax20 από 1η Μαρτίου δεν έχω ανοίξει wifi , ούτε καν για ενημερώσεις εφαρμογών (όλα από τα δεδομένα) , σήμερα 14 του μηνός έχω καταναλώσει 2,9gb .

Από περιέργεια , πως φτάνεις σε τέτοια νούμερα ; Αν θέλεις και με πμ !

Λόγω δουλειάς, κάνουμε μεταφόρτωση μεγάλων αρχείων, πολυμέσων κτλ. σε NAS. Επίσης όταν είμαι γραφείο παίζει youtube μουσική σε  PiP σε και ακούω σε Bluetooth ηχείο. Το τηλ τα χει παίξει με την χρήση που κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2024 at 10:07 ΜΜ, sou_d said:

Πριν λίγο, διαπίστωσα πάλι πρόβλημα στην ταχύτητά μου. Έκανα έλεγχο σύνδεσης μέσω της εφαρμογής και επιβεβαιώθηκε. Πάλι μου πρόσφεραν 500 λεπτά και 5gb, για όλους τους αριθμούς που παρακολουθώ στην εφαρμογή, για 2 εβδομάδες

Screenshot_2024-03-13-21-34-41-55_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc~2.jpg

Screenshot_2024-03-13-22-00-35-97_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc~2.jpg

Σε συνέχεια της βλάβης... σήμερα με κάλεσε ο τεχνικός του ΟΤΕ και με ρώτησε τι πρόβλημα υπήρχε. Του εξήγησα ότι συνέβη 2 φορές μέσα σε 10 μέρες η πτώση της ταχύτητας και προς μεγάλη μου και ευχάριστη έκπληξη, μου πρότεινε από μόνος του την αντικατάσταση του router. Μου είπε μάλιστα, πως αν ξανά συμβεί οτιδήποτε, να τον καλέσω απευθείας στο κινητό και να μην μπαίνω στην διαδικασία με την εφαρμογή. Αύριο πάω για αλλαγή λοιπόν (δωρεάν εννοείται). Τώρα που το σκέφτομαι, τώρα στα κοντά λήγει και το συμβόλαιο με το σταθερό. Κάτι τέτοια μου κάνει η κόσμο και δεν θέλω να φύγω

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, sou_d said:

Σε συνέχεια της βλάβης... σήμερα με κάλεσε ο τεχνικός του ΟΤΕ και με ρώτησε τι πρόβλημα υπήρχε. Του εξήγησα ότι συνέβη 2 φορές μέσα σε 10 μέρες η πτώση της ταχύτητας και προς μεγάλη μου και ευχάριστη έκπληξη, μου πρότεινε από μόνος του την αντικατάσταση του router. Μου είπε μάλιστα, πως αν ξανά συμβεί οτιδήποτε, να τον καλέσω απευθείας στο κινητό και να μην μπαίνω στην διαδικασία με την εφαρμογή. Αύριο πάω για αλλαγή λοιπόν (δωρεάν εννοείται). Τώρα που το σκέφτομαι, τώρα στα κοντά λήγει και το συμβόλαιο με το σταθερό. Κάτι τέτοια μου κάνει η κόσμο και δεν θέλω να φύγω

Αυτό δεν το συναντάς συχνά…είναι μερικοί στον ΟΤΕ που είναι τσακάλια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nikolas14 said:

Αυτό δεν το συναντάς συχνά…είναι μερικοί στον ΟΤΕ που είναι τσακάλια.

Όντως! Ειλικρινά αιφνιδιάστηκα ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hercoulis said:

Για να μη φύγεις το έκανε…

Ίσως να το πέτυχε. Ιδίως αν πάρω κανένα αξιοπρεπές router και ξεφύγω επιτέλους από αυτό το speedport...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, sou_d said:

Σε συνέχεια της βλάβης... σήμερα με κάλεσε ο τεχνικός του ΟΤΕ και με ρώτησε τι πρόβλημα υπήρχε. Του εξήγησα ότι συνέβη 2 φορές μέσα σε 10 μέρες η πτώση της ταχύτητας και προς μεγάλη μου και ευχάριστη έκπληξη, μου πρότεινε από μόνος του την αντικατάσταση του router. Μου είπε μάλιστα, πως αν ξανά συμβεί οτιδήποτε, να τον καλέσω απευθείας στο κινητό και να μην μπαίνω στην διαδικασία με την εφαρμογή. Αύριο πάω για αλλαγή λοιπόν (δωρεάν εννοείται). Τώρα που το σκέφτομαι, τώρα στα κοντά λήγει και το συμβόλαιο με το σταθερό. Κάτι τέτοια μου κάνει η κόσμο και δεν θέλω να φύγω

Και εγώ το έχω συναντήσει σε τεχνικό 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το συναντάς ενίοτε.
Συμβαίνει γιατί τους μετράνε αρνητικά την επανεμφάνιση βλάβης που έχουν διαχειριστεί, και προτιμούν να έχουν το χρόνο να το διαγνώσουν κανονικά και όχι μόνο στα 15' ραντεβού που τους έχουν κλείσει 😉

Το πρόβλημα για αυτούς είναι ότι πολλές φορές το κάνουν στον προσωπικό τους χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, minast said:

Πράγματι το συναντάς ενίοτε.
Συμβαίνει γιατί τους μετράνε αρνητικά την επανεμφάνιση βλάβης που έχουν διαχειριστεί, και προτιμούν να έχουν το χρόνο να το διαγνώσουν κανονικά και όχι μόνο στα 15' ραντεβού που τους έχουν κλείσει 😉

Το πρόβλημα για αυτούς είναι ότι πολλές φορές το κάνουν στον προσωπικό τους χρόνο...

Τραγικό πάντως, το σφάλμα της εταιρείας, να το επωμίζονται αυτοί και τα εύσημα η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα σας. 

Μετά από επικοινωνία στο τηλέφωνο 2106297928 αφήσαμε τα στοιχειά μας και μας κάλεσαν. Η προσφορά που δόθηκε είναι η παρακάτω. 

Cosmote unlimited στα 18.45€ εάν συνδυαστεί με σταθερό cosmote. 

1 πάγιο δώρο και στο σταθερό και στο κινητό και επιταγή 100€ για αγορά από Γερμανό λόγο πέναλτι αποχώρησης από vodafone, της σταθερής γραμμής. 

Σταθερή γραμμή 100mbps στα 30€.

Επειδή δεν μίλησα ο ίδιος δεν γνωρίζω τιμή για Unlimited χωρίς σταθερή γραμμή. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Antonio21 said:

Καλήσπερα σας. 

Μετά από επικοινωνία στο τηλέφωνο 2106297928 αφήσαμε τα στοιχειά μας και μας κάλεσαν. Η προσφορά που δόθηκε είναι η παρακάτω. 

Cosmote unlimited στα 18.45€ εάν συνδυαστεί με σταθερό cosmote. 

1 πάγιο δώρο και στο σταθερό και στο κινητό και επιταγή 100€ για αγορά από Γερμανό λόγο πέναλτι αποχώρησης από vodafone, της σταθερής γραμμής. 

Σταθερή γραμμή 100mbps στα 30€.

Επειδή δεν μίλησα ο ίδιος δεν γνωρίζω τιμή για Unlimited χωρίς σταθερή γραμμή. 

Πολύ καλή προσφορά αν σε καλύπτει

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2024 at 8:22 ΜΜ, MIKU said:

Το GigaMax unlimited μόνο.

Τα υπόλοιπα σου δίνουν απεριόριστα λεπτά προς ΕΕ, με μικρό κόστος 2,20€ το μήνα.

Gigamax family unlimited μου ζητάει 2,20 για Ε.Ε. Είναι σωστό; Δωρεάν δεν έπρεπε να είναι;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, noter said:

Gigamax family unlimited μου ζητάει 2,20 για Ε.Ε. Είναι σωστό; Δωρεάν δεν έπρεπε να είναι;

Σωστό είναι, τα απεριόριστα προς ΕΕ ισχύουν μόνο για το κανονικό πακέτο.

Αυτό καταλαβαίνω από τον τιμοκατάλογο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...