Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις μίλησα με τμήμα προσφορών Cosmote, δάκρυ!!!

 

Πήγα τον έναν αριθμό στη wind, φορητότητα φοιτητική καρτοσύνδεση (από πέρσι έχει αλλάξει κι επιτρέπεται κι εδώ 1 μόνο φοιτητική καρτοσύνδεση), ο άλλος αριθμός θα γίνει φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο στην cosmote και παζαρεύω για καλό πακέτο για τον τρίτο αριθμό. Δεν αναφέρω τις τραγικές επιδοτήσεις, διότι δεν ενδιαφέρομαι για συσκευή κι ούτε θέλω να είμαι δέσμιος επιδότησης.

 

Long story short, πρότεινα κι εγώ σαν παιδί ( :D ) 1.500' 100' προς όλους, 100 sms, 1gb με 17 ευρώ ή έστω κάτι αντίστοιχο με ταβάνι τα 20 πως είχα πρόταση από wind :!: Μου πρότεινε 1.500', 20' προς όλους κι 100 ολόκληρα mb σε συμβόλαιο κι ήρθε κι η συνέχεια στη χαζή ερώτησή μου: κάτι αντίστοιχο σ' αυτό που μου πρότεινε η Wind? "δε διαθέτουμε τέτοια προγράμματα, ούτε τέτοιες τιμές, γιατί εμείς προσφέρουμε ποιότητα" :lol::lol::lol: Με τη σειρά μου απήντησα: δε ξέρω αν το προσέξατε, τις 2 προηγούμενες φορές που με καλέσατε δεν είχα σήμα, μιας που μιλάμε για ποιότητα, ευχαριστώ θα προβώ σε φορητότητα.

 

Έχω την εντύπωση πως δεν τους ενδιαφέρει τίποτα. Παλιά τουλάχιστον μπορούσες να "εκβιάσεις" ένα πακέτο στα μέτρα σου, αλλά η αποστομωτική απάντηση για την ποιότητα δικτύου με ξεπέρασε!

 

Ετσι ειναι. Στην ποιοτητα πονταρουν και οποιος θελει με αυτες τις τιμες.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Στην ποιοτητα πονταρουν και οποιος θελει με αυτες τις τιμες.

 

Ακριβώς. Η Deutsche Telekom (Cosmote), έχει μακράν, το ποιοτικότερο και πιο γρήγορο δίκτυο σε ταχύτητες.

 

Οπότε σου λέει άμα θες! Ίδια πολιτική και στην Γερμανία να πληροφορήσω. Είναι και εκεί η ακριβότερη, όμως πράγματι είναι η καλύτερη σε θέματα σήματος / ταχύτητας.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Προσωπικά, δεν έχουμε μείνει ευχαριστημένοι με το σήμα. Στο σπίτι μου, Πειραϊκή επί της παραλίας, κολλάμε στο τζάμι σαν τις μύγες για να βρούμε σήμα, τη στιγμή που ο θείος στη Wind κάθεται αραχτός στον καναπέ και μιλάει χωρίς διακοπές. Αντιστοίχως στο σπίτι του, Πειραιά πάλι. Όσο για το 4g είναι ανύπαρκτο στην περιοχή μου (σύμφωνα με την cosmote, φταίει η μορφολογία του εδάφους :lol: ).

 

Οι απόψεις γενικά που επικρατούν στην Ελλάδα είναι: 1) ότι πληρώσεις, παίρνεις 2) το ακριβότερο είναι και καλύτερο χωρίς να συμφωνώ 100% με τις 2 απόψεις. Απλώς, ατάκες που συνήθως άκουγες από ηλικιωμένους/μεγαλύτερους του τύπου: δεν αλλάζω πάροχο, γιατί δε ξέρω τις άλλες εταιρείες, ο ΟΤΕ μπορεί να είναι ακριβός αλλά τί να κάνεις? (τουλάχιστον κάτι τέτοια έλεγε ο παππούς μου με τις εναλλακτικές εταιρείες σταθερής) τείνει η Cosmote να τις ενστερνίζεται και να είναι πραγματικά αστείο!

 

Κύριους Ζάχους @doganos, να ξέρεις, ζηλεύω το πακέτο της υπογραφής σου :)

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με κοσμοτε σημερα για ανανεωση οικογενιακου προγραμματος και διαπιστωσα πως δεν εχουν το galaxy s9 στις υπερεπιδοτουμενες συσκευες. τα τελευταια 5 χρονια οτι νεο εβγαινε απο iphone και galaxy το εδιναν με υπερεπιδοτηση. ρωτησα την υπαλληλο αν αυτο οφειλεται στο οτι ακομα δεν εχει γινει εμπορικα διαθεσιμο το τηλεφωνο και δεν ηξερε να μου απαντησει. τι παιζει? τα εκοψαν και αυτα?
Link to comment
Share on other sites

μιλησα με κοσμοτε σημερα για ανανεωση οικογενιακου προγραμματος και διαπιστωσα πως δεν εχουν το galaxy s9 στις υπερεπιδοτουμενες συσκευες. τα τελευταια 5 χρονια οτι νεο εβγαινε απο iphone και galaxy το εδιναν με υπερεπιδοτηση. ρωτησα την υπαλληλο αν αυτο οφειλεται στο οτι ακομα δεν εχει γινει εμπορικα διαθεσιμο το τηλεφωνο και δεν ηξερε να μου απαντησει. τι παιζει? τα εκοψαν και αυτα?

 

Δώσε τους 2 εβδομάδες ακόμα. Ακόμα δεν έχουν παραλάβει, δεν έχουν τιμολογηθεί από την Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε student καρτοσυμβολαιο πως γίνεται να βάλω αυτή την υπηρεσία που "κόβει" το ιντερνετ όταν μου τελειώσουν τα mb ουτοσωστε να μη μου φάει κάρτα; Νομίζω κάπου στέλνουμε sms γι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε student καρτοσυμβολαιο πως γίνεται να βάλω αυτή την υπηρεσία που "κόβει" το ιντερνετ όταν μου τελειώσουν τα mb ουτοσωστε να μη μου φάει κάρτα; Νομίζω κάπου στέλνουμε sms γι αυτό.

 

Καλησπέρα,

 

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της Cosmote: Η Υπηρεσία παρέχεται σε όλα τα προγράμματα Οικιακών πελατών Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής. Όταν κάνεις νέα σύνδεση η υπηρεσία COSMOTE My Internet θα είναι προενεργοποιημένη.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να ενεργοποιήσεις τη νέα υπηρεσία με τους εξής τρόπους:

 

μέσω της σελίδας http://myinternet.cosmote.gr

 

με δωρεάν SMS στο 1333, στέλνοντας MI.

 

μέσω του My COSMOTE App ή της

ενότητας My COSMOTE στο cosmote.gr

 

σε ένα κατάστημα COSMOTE/ΓΕΡΜΑΝΟΣ

τηλεφωνικά στην Εξυπηρέτηση Οικιακών Πελατών Σταθερής & Κινητής, 13888

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της Cosmote: Η Υπηρεσία παρέχεται σε όλα τα προγράμματα Οικιακών πελατών Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής. Όταν κάνεις νέα σύνδεση η υπηρεσία COSMOTE My Internet θα είναι προενεργοποιημένη.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να ενεργοποιήσεις τη νέα υπηρεσία με τους εξής τρόπους:

 

μέσω της σελίδας http://myinternet.cosmote.gr

 

με δωρεάν SMS στο 1333, στέλνοντας MI.

 

μέσω του My COSMOTE App ή της

ενότητας My COSMOTE στο cosmote.gr

 

σε ένα κατάστημα COSMOTE/ΓΕΡΜΑΝΟΣ

τηλεφωνικά στην Εξυπηρέτηση Οικιακών Πελατών Σταθερής & Κινητής, 13888

Σ ευχαριστώ πολύ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Εχω μια επιδοτηση συσκευης απο cosmote 70 ευρω. Διαβασα τις προηγουμενες 10 σελιδες αλλα δε βρηκα απαντηση... Απο που μπορω να παρω συσκευη? Μονο απο cosmote & γερμανο ή και απο πλασιο & κωτσοβολο? Γιατι η συσκευη που θελω δεν υπαρχει προς το παρον σε cosmote & γερμανο...
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σε Cosmote + Γερμανό μόνο.
Όχι. Και σε άλλα καταστήματα που συνεργάζονται μπορείς να κάνεις χρήση επιδότησης. Και μάλιστα σε μερικά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για οτιδήποτε πουλάνε και όχι μόνο για τηλέφωνο.

 

Sent from my Nokia 2

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλημέρα στο παρεάκι :)

 

Το Σάββατο πήγα στο Γερμανό, να ζητήσω διακοπή 2 συμβολαίων (οριστικό, όχι μετατροπή σε κάρτα) και μου είπαν πως θα γίνει μετά από 1 βδομάδα... Στο μεταξύ, Πέμπτη σήμερα αισίως, δεν έχει καλέσει κανείς, γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά τους πρέπει πρώτα να με καλέσει η εταιρεία, όταν καλώ στο τμήμα ακυρώσεων δεν απαντά κανείς. Ζητώ από τσατ fb, σελίδας cosmote να με καλέσουν και τίποτα. Τί γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

Αναφορικά, όταν πήγα στη Wind και ζήτησα φορητότητα, ήταν να ενεργοποιηθώ Δευτέρα, με κάλεσαν απ'τα public να με ρωτήσουν γιατί ακύρωσα τη φορητότητα, προφανώς η καλή μου η Cosmote το έκανε αυτό χωρίς τη συγκατάθεσή μου, έπεσαν κάτι Γαλλικά και τελικά μετά από λίγες ώρες ολοκληρώθηκε η φορητότητα.

 

Φοβάμαι μη τυχόν η Cosmote συνεχίσει το τροπάριο, να μην απαντούν κλήσεις στο τμήμα ακυρώσεων και να μη με καλούν και δε μπορέσω να ξεφορτωθώ τους αριθμούς. Την Τρίτη τσίμπησα προσφορά από Wind με δική τους αριθμοδότηση: 1.000' προς Wind, 600' προς όλους, 100 sms, 1GB, 8 ευρώ κάρτα με 14,50 ο κάθε αριθμός (2 νέες καρτοσυνδέσεις) κι είναι παράδεισος να πληρώνεις 29€ για 2 νούμερα, αντί για 57€ (από 42 πριν 2 χρόνια) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που πηγα στον γερμανο να πληρωσω το κινητο ακουσα που λεγανε σε αλλους πελατες για αλλαγες στα πακετα κοσμοκαρτα_-whats up με ανατιμισεις απο τελος του μηνα..Ρωτησα κι εγω τον υπαλληλο κ μου λεει ναι θα χρειαζεσαι πλεον πανω απο 10 ευρω καρτα για να ανανεωσεις σε καποιο πακετο αφου τα υπαρχοντα θα αλλαξουν..

Μετα πηγαν να μου πλασαρουν καρτοσυμβολαιο 13 ευρω τελικη για το w.up της γυναικας μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πράγματι θα συμβεί . Η σπουδαιότερη αλλαγή στα καρτοκινητά είναι ότι το δωρεάν internet με την ανανέωση θα κρατάει 15 ημέρες άρα θα απαιτείται να αγοράζεις ένα πακέτο ομιλίας και ένα πακέτο internet , χοντρικά 15 ευρώ ελάχιστο για να καλύπτεις τον μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Και σε άλλα καταστήματα που συνεργάζονται μπορείς να κάνεις χρήση επιδότησης. Και μάλιστα σε μερικά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για οτιδήποτε πουλάνε και όχι μόνο για τηλέφωνο.

 

Sent from my Nokia 2

Αλήθεια; πρώτη φορά το ακούω αυτό.

----------------------------------------------------------------------------

Άσχετο!

Εδώ και 4 ημέρες έχει "πέσει" το ιντερνετ του σπιτιού λόγω βλάβης και με επικοινωνία με την Cosmote μέσω μηνυμάτων στο messenger, μου πρόσθεσαν δωρεάν 10Gb για ένα μήνα στο Καρτοσυμβόλαιο student μου. Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο και το θεωρώ μεγάλο συν εκ μέρους τους.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Ένα τελευταίο update post, σχετικά μ' όποιον/α ενδιαφέρεται να κάνει ακύρωση συμβολαίου κι αποσύνδεση:

αν πάτε σε κατάστημα Γερμανού, καλύτερα να έχετε ζητήσει πρώτα τον κωδικό ακύρωσης απ' το τμήμα Ακυρώσεων (περιέργως η μόνη κλήση που απαντήθηκε ήταν όταν κάλεσα απ' το σταθερό μου), διότι από εκεί δεν πρόκειται να γίνει η ακύρωση. Γίνεται επίτηδες, για να τρέχουν λογαριασμοί με κρυφή ελπίδα ανανέωσης συμβολαίου. Επιτέλους ξέμπλεξα με το εν λόγω καρτέλ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο update post, σχετικά μ' όποιον/α ενδιαφέρεται να κάνει ακύρωση συμβολαίου κι αποσύνδεση:

αν πάτε σε κατάστημα Γερμανού, καλύτερα να έχετε ζητήσει πρώτα τον κωδικό ακύρωσης απ' το τμήμα Ακυρώσεων (περιέργως η μόνη κλήση που απαντήθηκε ήταν όταν κάλεσα απ' το σταθερό μου), διότι από εκεί δεν πρόκειται να γίνει η ακύρωση. Γίνεται επίτηδες, για να τρέχουν λογαριασμοί με κρυφή ελπίδα ανανέωσης συμβολαίου. Επιτέλους ξέμπλεξα με το εν λόγω καρτέλ.

 

Για το τμήμα ακυρώσεων στο 13888 τηλεφώνησες ή σε κάποιον άλλον αριθμό τηλεφώνου; Σου είπαν αν θα χρεωθείς με τέλη αποσύνδεσης;

Link to comment
Share on other sites

Για το τμήμα ακυρώσεων καλείς το 13888 όπου ζητάς το τμήμα αυτό και τους ζητάς τον κωδικό ακύρωσης. Για τις τελευταίες αυξήσεις που ανακοινώθηκαν θα σου πουν να καλέσεις από 1/4 όπου τίθονται σε ισχύ για να ζητήσεις διακοπή αζημίως.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Bernadi7 οι τυποι ειναι το λιγοτερο απεριγραπτοι.....οχι απλα καρτελ αλλα κατι περισσοτερο.

 

Εκοψα συμβολαιο πατερα με 3 γραμμες επανω και 110 ευρω το μηνα.....θα κοψω και το δικο μου απλα χρωσταω 2 λογαριασμους....απο βδομαδα θα παρουν το μπουλο....

Εχω καρτα πλεον με νεο αριθμο vodafone και με εχουν τρελανει στις προσφορες για free mb και λεπτα ομιλιας.

 

Μη μασατε μαγκες νσ κοψετε αριθμους....οι περισσοτεροι πλεον μασ βρισκουν στο facebook/instagram...

 

Ευχαριστω.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Τελος και απο μένα 2 συμβολαια. Νιώθω σα να απελευθερώθηκα. Οσο για τους κωδικούς διακοπής, αν δεν έπεαιρνα εγώ ένα σωρό τηλέφωνα ακόμα θα περίμενα να με πάρουν.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

15,12€ ο κάθε αριθμός, τέλη αποσύνδεσης. Θα εκδοθεί εκκαθαριστικός.

 

Πρώτα καλείτε στο 13888, ζητάτε τους κωδικούς αποσύνδεσης κι έπειτα σε κατάστημα και τέλος.

Πρέπει να επιμείνετε, πείτε πως θα φύγετε εξωτερικό, γιατί βάζουν λίγα εμπόδια μέσω τηλεφώνου και καλά να περιμένουμε 7 εργάσιμες. Επίσης αν ζητήσετε να σας καλέσουν, δεν πρόκειται...

 

Δυστυχώς, είχα αιώνες να κόψω συμβόλαιο και πίστευα πως γινόταν από κατάστημα, όπως παλιά. Ο Γερμανός το έχει συνήθειο να κάνει τέτοιες πρακτικές. Περιέργως πέτυχα συνεργάσιμη κοπέλα στο 13888, γιατί η 1η με πάσαρε στη νορμάλ γιατί δεν καταλάβαινε τι ζητούσα! Τρελό επίπεδο εξυπηρέτησης!

Link to comment
Share on other sites

Το μυαλο τους μεχρι εκει φτανει.

Δεν καταλαβαινουν οτι με τετοις τακτικες ριχνεις μαυρη πετρα πισω σου και δεν ξαναγυρνας ουτε με σφαιρες!

Να ηταν μονοπωλιο το συζητουσαμε. Απο τη στιγμη που δεν ειναι, εχε γεια και τα λεμε σε 100 χρονια.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα :)

Να σας ρωτήσω στον τελευταίο λογαριασμό μ γράφει πως έγιναν κάποιες αλλαγές χρεώσεων και μπορώ να φύγω. Σε επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν πως δεν θα γίνουν οι αλλαγές τελικά. Όντως δεν θα γίνουν η έπεσα σε κάποιον που δεν ήξερε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ερώτηση η οποία κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να έχει απαντηθεί στο παρελθόν.

Σε πρόγραμμα mobile plus 1500-20 με διπλασιασμό παροχών και δώρο 500mb, τι γίνεται με την χρήση σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Αν δεν κάνω λάθος τα προς Cosmote δεν είναι διαθέσιμα. Με τα υπόλοιπα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω κι εγώ δύο συνδέσεις στην COSMOTE. Με 36€ έχω δύο αριθμούς με πακέτο 1500-20. Αυτό που με προβληματίζει τις τελευταίες μέρες είναι η υπερβολική κατανάλωση των MB που αποκλίνει κατά 20% με τις μετρήσεις των εφαρμογών του κινητού.

 

Κι εγώ μόλις λήξει μάλλον θα την κάνω για Vodafone, γιατί μπορώ να πάρω όλα τα πακέτα με 40% έκπτωση.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...