Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα επιστρέψεις όλη την μείωση που έχεις πάρει μέχρι σήμερα ( 4 μήνες )

 

Αυτό μόνο? Γιατί μου είπαν για πολύ μεγάλη επιστροφή χρημάτων και λίγο κόλλησα... Αν είναι να επιστρέψω έκπτωση 4 ή 5 μηνών είναι ευκολάκι...

 

Ευχαριστώ! :)

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο? Γιατί μου είπαν για πολύ μεγάλη επιστροφή χρημάτων και λίγο κόλλησα... Αν είναι να επιστρέψω έκπτωση 4 ή 5 μηνών είναι ευκολάκι...

 

Ευχαριστώ! :)

 

Θα πληρώσεις το ποσό της έκπτωσης που έχεις λάβει και το ποσό του τελευταίου σου λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει επιδότηση συσκευής ή έχεις επιλέξει μείωση παγίου;

 

 

 

Περίμενε μέχρι αύριο και αν δεις και δεν σε παίρνουν τηλέφωνο ούτε από την Cosmote, ούτε από την Vodafone, κάλεσε τη δεύτερη και ρώτα αν έχει εγκριθεί η αίτηση φορητότητας.

 

Τρίτη μέρα σήμερα και για μένα και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Μετά από ενόχληση στη vodafone μου είπαν πως η cosmote απέρριψε το αίτημα φορητότητας και προσπαθεί να κερδίσει χρόνο. Δε θα έπρεπε να με καλέσει πριν το απορρίψει;;;

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Είναι πρακτική των εταιρειών.

Το ίδιο μου είχε κάνει η Vodafone και έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Αποτέλεσμα η Vodafone να απαντήσει στην εεττ οτι έγινε από λάθος και να ζητήσει εγγράφως συγγνώμη.

Όλη η αλληλογραφία μου κοινοποιήθηκε από την εεττ και φυσικά προχώρησε αμέσως το αίτημα φορητοτητας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αλλάγη της sim -> Micro-SIM μπορώ να κάνω και σε καταστήματα του Γερμανού ή μονο cosmote?
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αλλάγη της sim -> Micro-SIM μπορώ να κάνω και σε καταστήματα του Γερμανού ή μονο cosmote?

Σε οποιονδήποτε συνεργάτη

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει ξανα απαντηθεί αλλά θα ήθελα να μάθω αν σε περίπτωση διακοπής 18μηνου συμβολαίου (με επιδότηση συσκευής) θα πρέπει να πληρώσω το συνολικό ποσό της επιδότησης ή από ένα χρονικό σημείο και πέρα κάποιο μειούμενο ποσοστό της; (όπως παλιά συνέβαινε στα 12μηνα μετά τον 5ο-6ο μήνα)

 

Και κάτι ακόμα: όσο είμαι στο 18μηνο συμβόλαιο, έχω καθόλου δυνατότητα για "παζάρια" προκειμένου, τουλάχιστον, να μειωθεί κάπως το πάγιο; Ή μπα;

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

τα λεπτα προς κοσμοτε μου εχουν σχεδον τελειωσει, εχει μεινει 1.5 λεπτο νομιζω... προς αλλα δικτυα ομως εχω ακομα καμια 25ρα....

 

αν μιλησω με κοσμοτε, μετα το περας του 1.5 λεπτου, θα τραβηξει απο αυτα προς 3ους η θα χρεωνομαι??

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αλλάγη της sim -> Micro-SIM μπορώ να κάνω και σε καταστήματα του Γερμανού ή μονο cosmote?

 

Καλημέρα .. έκανα εγώ χθες σε Γερμανό 5 ευρω από sim σε Micro-SIM και αν θες να κρατήσεις και την παλιά sim το πακέτο είναι 10 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διακοπής 18μηνου συμβολαίου (με επιδότηση συσκευής) θα πρέπει να πληρώσω το συνολικό ποσό της επιδότησης ή από ένα χρονικό σημείο και πέρα μόνο κάποιο ποσοστό της;
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση διακοπής 18μηνου συμβολαίου (με επιδότηση συσκευής) θα πρέπει να πληρώσω το συνολικό ποσό της επιδότησης ή από ένα χρονικό σημείο και πέρα μόνο κάποιο ποσοστό της;

 

Από τον δωδέκατο μήνα και μετά γλυτώνεις 16,6% κατά μέσο όρο τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθειά σας!

 

Έχω cosmote unlimited 25,πλήρώνω 30-32 το μήνα,η σύνδεση έγινε απο καρτοκινητό wind πέρσυ τον απρίλη.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

 

πότε εγκρίνεται η επίδότηση?την ίδια ακριβώς μέρα με τη μέρα σύνδεσης?

πόσο θα μου βγεί το ποσό που θα δώσουν περίπου δεδομένου οτι πληρώνω 30-32 κάθε μήνα?

αν θέλω να βγώ "κερδισμένος" κάνοντας φορητότητα πότε πρέπει να κάνω την αίτηση?

σε vodafone η σε wind?

σε τι ποσοστό είναι οι πιθανότητες να με καλέσουν για αντιπροσφορά απο την κοσμοτε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα μηνα, ηρθα Ελλαδα για μια εβδομαδα. Αυτη τη φορα πληρωσα σχεδον 35 ευρω σε whatsup, τηλεφωνα και ιντερνετ.

Προς μεγαλη εκπληξη, περα απο το να που χρεωσουν την καρτα νανοσιμ 5 ευρω (ενω θα μπορουσαν και πρεπει να τη δινουν δωρεαν), οι χρεωσεις του ιντερνετ ειναι ΠΑΝ ΑΚΡΙΒΕΣ!!!

1 ευρω ανα ΜΒ!!! Ε Λ Ε Ο Σ. Απο εκει που πληρωνα (το πολυ) 3 ευρω για 100ΜΒ (χωρις ''ειδικα'' πακετα/προσφορες ή αλλες μπουρδες) και μαλιστα συντομα σε δυκτιο 4G, και ξαφνικα, μεσα σε 20 λεπτα η κοσμοτε μου ''εκλεψε'' 10 ευρω για 10ΜΒ (google maps). Λεω με εκλεψε γιατι περα απο αργο δικτυο της, ειναι πραγματικα πολυ ακριβη!!! Δεν μπορει να ειναι τοσο ακριβη μια εταιρια στην Ελλαδα (για τη λογικη μου).

Αυτο ειναι αδικο, αυτο ειναι κλεψιμο!!!

 

Πριν 3 χρονια που ζουσα Ελλαδα, ΗΞΕΡΑ οτι ''στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα''.

Σημερα εχει αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ ανα ΜΒ , ισχύει μόνο αν έχεις πακέτο 30 ημερών , και τελιώσουν τα ΜΒ . Για τις υπόλοιπες από τις 30 ημέρες θα πληρώνεις 1 ευρώ το ΜΒ

Αλλιώς μπορείς να αγοράσεις πάλι ένα πακέτο των 120 ΜΒ με 3 ευρώ πράγμα που σε συμφέρει καλύτερα .

Η υπηρεσία 1 ευρώ την ημέρα ενεργοποιείται μόνο μετά το τέλος των 30 ημερών του πακέτου ......

Δεν συμφωνώ με όλα αυτά .... αλλά αυτά ισχύουν .

Link to comment
Share on other sites

@swed

 

συγγνώμη μιας και φαίνεσαι και ψαγμένο άτομο, όταν πήρες την κάρτα, αφού έκανες αλλαγή σε nano σε κατάστημα, δεν μπορούσες να ρωτήσεις τις χρεώσεις και τα πακέτα για τη χρήση περίπου που πρόκειται να κάνεις. sorry παιδιά αν γίνομαι κακός, αλλά δεν είναι δυνατό να πάω εγώ ακόμα και στο ανεπτυγμένο κράτος που είσαι εσύ και να μην ρωτήσω τις χρεώσεις. θα μπορούσες να είχες καλυφτεί με λιγότερα λεφτά. η Ελλάδα είναι πίσω, αλλά πίσω είμαστε κι εμείς σαν Έλληνες που πρώτα πράττουμε και μετά ρωτάμε

 

Κρίμα πιστεύω την επόμενη φορά που θα έρθεις να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα. καλά να λες που δεν ήρθες πριν 1-2 χρόνια μιας και το MB κόστιζε 7€

 

Ας μεταφερθεί στα καρτοκινητά απο κάποιον από #7430

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει μετά από αγώνα προσπαθειών... όσοι ανανεώσουν σύμβαση ή κάνουν νέα σε άλλο πρόγραμμα κερδίζουν διπλασιασμό για πάντα... Εγώ για να επωφεληθώτης προσφοράς πήγα σε καινούριο νούμερο και διακοπή του παλιού στο cosmote απεριόριστα 45 με 35 ευρώ πάγιο (- οικογενειακό, - εκπτωση οαεδ) μου είπαν γύρω στα 27-29 ευρώ βγαίνει.

 

μου έδωσαν 1500 cosmote + σταθερά, 300 προς άλλους, 600mb internet. ενώ πριν έδινα 35 ευρώ για το cosmote 35 παλαιό με 120 προς άλλους και 100mb internet monthly pass.

 

Της μητέρας μου που είχε και επιδότηση επιπλέον βγαίνει λίγο πιο κάτω. Μπορεί κανείς να κάνει αίτημα για προ-ανανέωση ώστε να ωφεληθεί της προσφοράς η οποία πήρε παράταση επαόριστον

 

Όσο για την cosmote και τους υπαλλήλους της παρόλο που την αγαπούσα πάντα έδειξε ένα πρόσωπο ίδιο με των άλλων. Ούτε να σου προτείνει αυτό που χρειάζεσαι, ούτε να σε βοηθήσει. Πλέον δε θα τους χαρίσω τίποτα

 

υγ. όσοι θέλουν έχω τη σύμβαση και μπορώ να τη σκανάρω

Edited by const_ili
προσθήκη υγ
TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

@swed

 

συγγνώμη μιας και φαίνεσαι και ψαγμένο άτομο, όταν πήρες την κάρτα, αφού έκανες αλλαγή σε nano σε κατάστημα, δεν μπορούσες να ρωτήσεις τις χρεώσεις και τα πακέτα για τη χρήση περίπου που πρόκειται να κάνεις. sorry παιδιά αν γίνομαι κακός, αλλά δεν είναι δυνατό να πάω εγώ ακόμα και στο ανεπτυγμένο κράτος που είσαι εσύ και να μην ρωτήσω τις χρεώσεις. θα μπορούσες να είχες καλυφτεί με λιγότερα λεφτά. η Ελλάδα είναι πίσω, αλλά πίσω είμαστε κι εμείς σαν Έλληνες που πρώτα πράττουμε και μετά ρωτάμε

 

Κρίμα πιστεύω την επόμενη φορά που θα έρθεις να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα. καλά να λες που δεν ήρθες πριν 1-2 χρόνια μιας και το MB κόστιζε 7€

 

Ας μεταφερθεί στα καρτοκινητά απο κάποιον από #7430

 

ΟΚ, ρωτησα ! και τι εγινε ?? αλλαξε κατι ?

το προβλημα μου δεν ειναι οτι δεν το ηξερα αλλα, το τι ισχυει.

Και να το ηξερα πιο πριν, με σκοπο να κανω τη δουλεια μου, το τηλεφωνο θα το χρησιμοποιουσα. Δεν με πηραξε τοσο τα 10 ευρω που εδωσα, αλλα το οτι τα εδωσα για 20 λεπτα, ψαχνοντας μια διευθηνση στο google earth!!

 

Αλλα, εσεις που ξερετε τις τιμες, τι κανετε για αυτο? Σας αρεσει να σας κλεβουν ετσι, καθε μερα?

Δεν ειναι σωστο να συγκρινεις με τα 2 χρονια πριν αλλα με το τι γινετε στη Ευρωπη σημερα ( ή μηπως η Ελλαδα ειναι εκτος ΕΕ και ευρωπης γενικα).

Πως γινεται να ζουμε σε χωρες με καλυτερους μισθους, υπηρεσιες, ταχυτητες και να πληρωνουμε 2 ή 3 φορες λιγοτερα για παρομοιες υπηρεσιες?

Αφου εχουμε/τε να πληρωνουμε (δεχομαστε να μας κλεβουν ετσι) για αυτες τις υπηρεσιες αναρωτιεμαι για την πραγματικη οικονομικη κατασταση των ''αγανακτησμενων'' ελληνων??? off topic αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει μετά από αγώνα προσπαθειών... όσοι ανανεώσουν σύμβαση ή κάνουν νέα σε άλλο πρόγραμμα κερδίζουν διπλασιασμό για πάντα... Εγώ για να επωφεληθώτης προσφοράς πήγα σε καινούριο νούμερο και διακοπή του παλιού στο cosmote απεριόριστα 45 με 35 ευρώ πάγιο (- οικογενειακό, - εκπτωση οαεδ) μου είπαν γύρω στα 27-29 ευρώ βγαίνει.

 

μου έδωσαν 1500 cosmote + σταθερά, 300 προς άλλους, 600mb internet. ενώ πριν έδινα 35 ευρώ για το cosmote 35 παλαιό με 120 προς άλλους και 100mb internet monthly pass.

 

Της μητέρας μου που είχε και επιδότηση επιπλέον βγαίνει λίγο πιο κάτω. Μπορεί κανείς να κάνει αίτημα για προ-ανανέωση ώστε να ωφεληθεί της προσφοράς η οποία πήρε παράταση επαόριστον

 

Όσο για την cosmote και τους υπαλλήλους της παρόλο που την αγαπούσα πάντα έδειξε ένα πρόσωπο ίδιο με των άλλων. Ούτε να σου προτείνει αυτό που χρειάζεσαι, ούτε να σε βοηθήσει. Πλέον δε θα τους χαρίσω τίποτα

 

υγ. όσοι θέλουν έχω τη σύμβαση και μπορώ να τη σκανάρω

 

Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες: Τα 27-29 ευρώ πώς ακριβώς προκύπτουν? Με 45€ βασικό πάγιο + 12€ τέλος κινητής είναι 45-50% έκτπωση η τιμή που σου έκαναν.

 

ΟΚ, ρωτησα ! και τι εγινε ?? αλλαξε κατι ?

το προβλημα μου δεν ειναι οτι δεν το ηξερα αλλα, το τι ισχυει.

Και να το ηξερα πιο πριν, με σκοπο να κανω τη δουλεια μου, το τηλεφωνο θα το χρησιμοποιουσα. Δεν με πηραξε τοσο τα 10 ευρω που εδωσα, αλλα το οτι τα εδωσα για 20 λεπτα, ψαχνοντας μια διευθηνση στο google earth!!

 

Αλλα, εσεις που ξερετε τις τιμες, τι κανετε για αυτο? Σας αρεσει να σας κλεβουν ετσι, καθε μερα?

Δεν ειναι σωστο να συγκρινεις με τα 2 χρονια πριν αλλα με το τι γινετε στη Ευρωπη σημερα ( ή μηπως η Ελλαδα ειναι εκτος ΕΕ και ευρωπης γενικα).

Πως γινεται να ζουμε σε χωρες με καλυτερους μισθους, υπηρεσιες, ταχυτητες και να πληρωνουμε 2 ή 3 φορες λιγοτερα για παρομοιες υπηρεσιες?

Αφου εχουμε/τε να πληρωνουμε (δεχομαστε να μας κλεβουν ετσι) για αυτες τις υπηρεσιες αναρωτιεμαι για την πραγματικη οικονομικη κατασταση των ''αγανακτησμενων'' ελληνων??? off topic αυτο.

 

Αν έχεις κάτι να προτείνεις, θα χαρούμε να σε ακούσουμε. Έχουμε επισημάνει στο παρελθόν ότι οι τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες στην Ελλάδα είναι αδικαιολόγητα ακριβές και οι εταιρείες εφαρμόζουν πρακτικές καρτέλ. Ίσως να μη γνωρίζεις μάλιστα ότι το κόστος τερματισμού κλήσεων μεταξύ 2 Ελληνικών εταιρειών ξεπερνούσε ακόμα και το κόστος κλήσεων roaming (επειδή σε αυτό υπάρχει πλαφόν από την ΕΕ). Τα χέρια μας είναι δεμένα - ο μοναδικός θεματοφύλακας των επικοινωνιών στην Ελλάδα είναι η ΕΕΤΤ και έχει αποδειχθεί κατώτερη των περιστάσεων.

Πρόσφατα επιβλήθηκε πρόστιμο 80€ σε δύο εταιρείες στην Ηβηρική επειδή δεν λειτουργούσαν ανταγωνιστικά. Εδώ αυτό συμβαίνει χρόνια και τα μόνα πρόστιμα που επιβάλλονται δεν πληρώνονται. Ακόμα και να πληρωθούν, πάλι σε εμάς θα μετακυληθούν. Καλωσήρθες στην Ελλάδα!

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες: Τα 27-29 ευρώ πώς ακριβώς προκύπτουν? Με 45€ βασικό πάγιο + 12€ τέλος κινητής είναι 45-50% έκτπωση η τιμή που σου έκαναν.

 

λοιπόν... 45ευρώ πάγιο... 33,75ευρώ λόγω έκπτωσης αντί επιδότησης συσκευής (online τιμή), 28,68 λόγω ΟΑΕΔ (-15%), 25,82 λόγω οικογενειακού με τον αριθμό τον άλλο (μητέρας) βάζω 10% αν και σύμφωνα με αυτό εδώ τον πίνακα βγαίνει 6 ευρώ έκπτωση για τα απεριόριστα 45, 29,69 λόγω (+15% επιβάρυνση για τα τέλη κινητής για λογαριασμούς 50,01-100 ευρώ) που ίσως είναι μόνο 12% αν υπολογίζεται για 0,01-50 ευρώ που κάνει ο κάθε λογαριασμός προ ΦΠΑ όπως αναφέρεται εδώ: τέλος

Το τέλος κινητής τηλεφωνίας υπολογίζεται προ του φόρου προστιθέμενης αξίας για κάθε λογαριασμό κάθε σύνδεσης, σύμφωνα με την παραπάνω προκαθορισμένη κλίμακα

 

δηλαδή 25,82x1,12= 28,9 ευρώ... παράλληλα έχω παρατηρήσει πως διαφοροποιούνται τα νούμερα έκπτωσης ειδικά όσο μιλάμε εγώ με τη μητέρα μου. Να σημειώσω πως είμαι 25 άνεργος και πήρα 2 συνδέσεις στο όνομά μου για να ωφεληθώ της προσφοράς. Ίσως αν έβαζα και πληρωμή μέσω πιστωτικής να είχα περισσότερη έκπτωση

 

όλα βέβαια θα λυθούν όταν έρθει ο λογαριασμός

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ,είχα κάνει ένα 18 μηνο cosmote απεριόριστα 25 και τώρα ήρθε ο καιρός της επιδότησης ,πόση επιδότηση να περιμένω και τι μπορώ να κάνω για να την αυξήσω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από 80 έως 100 ευρώ είναι η επιδότηση. Για να την αυξήσεις δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος από τις σκληρές διαπραγματεύσεις.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ,είχα κάνει ένα 18 μηνο cosmote απεριόριστα 25 και τώρα ήρθε ο καιρός της επιδότησης ,πόση επιδότηση να περιμένω και τι μπορώ να κάνω για να την αυξήσω;

Ευχαριστώ.

 

εμενα για το ιδιο προγραμμα που εχεις μου εδωσαν ολοκληρα 70 ευρω για 2 χρονια! :lol:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα μηνα, ηρθα Ελλαδα για μια εβδομαδα. Αυτη τη φορα πληρωσα σχεδον 35 ευρω σε whatsup, τηλεφωνα και ιντερνετ.

Προς μεγαλη εκπληξη, περα απο το να που χρεωσουν την καρτα νανοσιμ 5 ευρω (ενω θα μπορουσαν και πρεπει να τη δινουν δωρεαν), οι χρεωσεις του ιντερνετ ειναι ΠΑΝ ΑΚΡΙΒΕΣ!!!

1 ευρω ανα ΜΒ!!! Ε Λ Ε Ο Σ. Απο εκει που πληρωνα (το πολυ) 3 ευρω για 100ΜΒ (χωρις ''ειδικα'' πακετα/προσφορες ή αλλες μπουρδες) και μαλιστα συντομα σε δυκτιο 4G, και ξαφνικα, μεσα σε 20 λεπτα η κοσμοτε μου ''εκλεψε'' 10 ευρω για 10ΜΒ (google maps). Λεω με εκλεψε γιατι περα απο αργο δικτυο της, ειναι πραγματικα πολυ ακριβη!!! Δεν μπορει να ειναι τοσο ακριβη μια εταιρια στην Ελλαδα (για τη λογικη μου).

Αυτο ειναι αδικο, αυτο ειναι κλεψιμο!!!

 

Πριν 3 χρονια που ζουσα Ελλαδα, ΗΞΕΡΑ οτι ''στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα''.

Σημερα εχει αλλαξει κατι?

 

με ποιά λογική επέλεξες what's up? 3 χρονια περασαν, δε σκεφτηκες οτι 'κατι θα εχει αλλαξει' στις υπηρεσιες και στα προγραμματα; Εαν ψαχνοσουν λιγο, θα ειχες τωρα 1gb με 5 ευρω (f2g).

 

αυτο το πραγμα που εχουν οι μεταναστες, που μολις φευγουν σταματαει ο χρονος, ειναι απιστευτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...