Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, georgemv said:

Τα 300 Mbps της Telekom δεν εφαρμόζονται στην πράξη. Δίνει φουλ γκάζια.

Δεν ξέρω τι εφαρμόζει  (Γιατι μπορει να το εφαρμόζει ανάλογα με την κίνηση του δικτυου) Αλλα το οτι το αναφέρει υπάρχει λόγος)
Καλά και η vf το αναφέρει όποτε πιθανον και η vf να δεινει φουλ γκαζια.
Πάντως στην Γερμανία ενα καρτοκινητο  στην Τελεκομ δεν θα δει ποτέ 1gbps ! ενω στην Ελλάδα θα το δει και το καρτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zerokill said:

Πάντως στην Γερμανία ενα καρτοκινητο  στην Τελεκομ δεν θα δει ποτέ 1gbps ! ενω στην Ελλάδα θα το δει και το καρτοκινητο.

Πάντως αυτές τις τιμές μπορεί κάποιος να τις δει στην Ελλάδα μόνο μέσω σπινττεστς.

Στην πράξη κανένας σέρβερ YouTube κλπ δεν δίνει αυτές τις ταχύτητες ακόμα και αν έχουν συνδεθεί 10 συσκευές μέσω AP ή hotspot. Τώρα στην πράξη αν τα κινητά είναι 5 που κάνουν σπινττεστς στην συγκεκριμένη κεραία δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως είναι 200 δεν υπάρχει δίκτυο να δώσει τέτοιες ταχύτητες. Όσο στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ λίγα κινητά 5G δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως αγοραστούν πολλά θα μπει κόφτης κανονικά και σε ταχύτητες και σε όγκους. Είναι απλά μαθηματικά. Μπορεί να ανακοινωθεί ή μπορεί και όχι, αλλά σίγουρα δεν θα αφήσουν τα δίκτυα να καταρρεύσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι η καρτοκινητή θα χάσει τα απεριόριστα. Ήδη από 2 Σεπτεμβρίου η μαύρη καταργεί τα απεριόριστα πακέτα,ενώ όταν έδινε σε βλάβες/φωτιές κλπ απεριόριστα ντάτα τα αντικατέστησε με 250GB

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Δεν ξέρω τι εφαρμόζει  (Γιατι μπορει να το εφαρμόζει ανάλογα με την κίνηση του δικτυου) Αλλα το οτι το αναφέρει υπάρχει λόγος)
Καλά και η vf το αναφέρει όποτε πιθανον και η vf να δεινει φουλ γκαζια.
Πάντως στην Γερμανία ενα καρτοκινητο  στην Τελεκομ δεν θα δει ποτέ 1gbps ! ενω στην Ελλάδα θα το δει και το καρτοκινητο.

Δεν βλέπεις gbps ++ γιατί τα Γερμανικά δίκτυα είναι σαν τα φαγητά τους. Πατάτα.

Έχω γερμανικό καρτοκινητό Telekom γιατί το χρειάζομαι για ψώνια από γερμανικά sites. Όταν είμαι Γερμανία πάει τρένο, δεν έχει περιορισμό στην ταχύτητα. Κοστίζει 99 Ευρώ τον χρόνο με μία μόνο ανανέωση των 100 Ευρώ, δεν λήγει κάθε 2 μήνες να σου ζαλίζει τον έρωτα και αν λήξει δεν σου μασουλάει το υπόλοιπο, πας με ταυτότητα και ζητάς να μπει στην τράπεζα. Με αυτά τα 100 Ευρώ παίρνεις 3 GB τον μήνα για 12 μήνες.

Επίσης έχει ημερήσιο πακέτο unlimited data με 6 Ευρώ, 2-3 φορές τον χρόνο που το χρειάζομαι είναι σούπερ.

1 hour ago, dimitroula10 said:

Πάντως αυτές τις τιμές μπορεί κάποιος να τις δει στην Ελλάδα μόνο μέσω σπινττεστς.

Στην πράξη κανένας σέρβερ YouTube κλπ δεν δίνει αυτές τις ταχύτητες ακόμα και αν έχουν συνδεθεί 10 συσκευές μέσω AP ή hotspot. Τώρα στην πράξη αν τα κινητά είναι 5 που κάνουν σπινττεστς στην συγκεκριμένη κεραία δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως είναι 200 δεν υπάρχει δίκτυο να δώσει τέτοιες ταχύτητες. Όσο στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ λίγα κινητά 5G δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως αγοραστούν πολλά θα μπει κόφτης κανονικά και σε ταχύτητες και σε όγκους. Είναι απλά μαθηματικά. Μπορεί να ανακοινωθεί ή μπορεί και όχι, αλλά σίγουρα δεν θα αφήσουν τα δίκτυα να καταρρεύσουν.

Νομίζω διαβάζεις το πρόβλημα ανάποδα. Το 5G έχει περισσότερο διαθέσιμο φάσμα και είναι πιο αποδοτικό (bits/sec/khz).
Ίσα-ίσα που αν είσαι δίκτυο ΘΕΣ να έχουν όλοι 5G κινητό ώστε να έχεις καλύτερο ROI στην επένδυση να αγοράσεις φάσμα.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι η καρτοκινητή θα χάσει τα απεριόριστα. Ήδη από 2 Σεπτεμβρίου η μαύρη καταργεί τα απεριόριστα πακέτα,ενώ όταν έδινε σε βλάβες/φωτιές κλπ απεριόριστα ντάτα τα αντικατέστησε με 250GB

Μάλλον...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά του deals for you με την Aegean που έχει εξαντληθεί για αυτό το μήνα, συνήθως ανανεώνεται κάθε μήνα;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται πληρωμή λογαριασμού μέσω της εφαρμογής; Προσπαθώ να βοηθήσω έναν ξάδερφο γιατί δεν βρίσκει τίποτα απολύτως

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arinos said:

Γίνεται πληρωμή λογαριασμού μέσω της εφαρμογής; Προσπαθώ να βοηθήσω έναν ξάδερφο γιατί δεν βρίσκει τίποτα απολύτως

Φυσικά. Από το πάνω μέρος διαλέγει τη σύνδεση που θέλει, μετά στην καρτέλα λογαριασμοί έχει πάνω πάνω κουμπί πληρωμή τώρα αν έχει υπόλοιπο 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι συζήτηση σχετικά με την τηλεόραση μεταφέρθηκε στο γενικό θέμα... https://myphone.gr/forum/topic/25579/page/196/?tab=comments#comment-7302101

 

Εδώ συνεχίζουμε στα του θέματος...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ANAGNPANA said:

Πήρε παράταση η ενεργοποίηση μέχρι 15/09

IMG_1321.png

Ο ΟΤΕ σκέφτεται και εμάς που δεν πήραμε άδεια ακόμη (αν και έχω απεριόριστο). 🤣

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MIKU said:

Ο ΟΤΕ σκέφτεται και εμάς που δεν πήραμε άδεια ακόμη (αν και έχω απεριόριστο). 🤣

Μετά τη Cosmote εχτές, σήμερα το άλλαξε και η nova.

Q συγκεκριμένα το είδα 

 

Screenshot_20240901_155825_myQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, elkons said:

Μετά τη Cosmote εχτές, σήμερα το άλλαξε και η nova.

Q συγκεκριμένα το είδα 

 

Screenshot_20240901_155825_myQ.jpg

Και Vodafone επίσης στα καρτοκινητά έως 15 Σεπτεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, aektzhs 1 said:

Και Vodafone επίσης στα καρτοκινητά έως 15 Σεπτεμβρίου

Το γεγονός που το εκανε 1η η Cosmote και ακολούθησαν οι άλλες και η vdf έβαλε την ίδια ημερομηνία τους γελοιοποιεί πάντως αντίθετα η nova έβαλε διαφορική ημερομηνία 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

H Xiaomi;

Αυτό το auto correct με κούρασε.. 

COSMOTE ήθελα να γράψω, συγνώμη 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, elkons said:

Το γεγονός που το εκανε 1η η Cosmote και ακολούθησαν οι άλλες και η vdf έβαλε την ίδια ημερομηνία τους γελοιοποιεί πάντως αντίθετα η nova έβαλε διαφορική ημερομηνία 

Πρώτη το έκανα στις 28 Αυγούστου η Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, aektzhs 1 said:

Πρώτη το έκανα στις 28 Αυγούστου η Vodafone 

Από τις 28 ήταν και στο wh 🥲🥲🥲

Ούτε συνεννόηση να είχαν όπως αλλάζουν μαζί τα συμβόλαια.. δν ξέρω τι παίζει 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, elkons said:

Από τις 28 ήταν και στο wh 🥲🥲🥲

Ούτε συνεννόηση να είχαν όπως αλλάζουν μαζί τα συμβόλαια.. δν ξέρω τι παίζει 

γιατί να τους λέμε καρτέλ άραγε...

Link to comment
Share on other sites

 

Πήγα σε κατάστημα και μου έδωσαν προσφορά φορητοτητα από voda unlimited ultra που έδινα 21 ευρώ στο cosmote gigamax unlimited στα 27 ευρώ τελική, χωρίς σταθερό. Voda μόνο προβλήματα, εναλλαγές κεραιών, πτώση από 4g σε 2g, ασταθές, μηδενική ταχύτητα δίκτυο σε τουριστική περιοχή, ούτε να μιλήσεις καλά καλά.  Cosmote κατω από 40 mbps στα δύσκολα σημεία ποτέ. Φευγω ατελώς. Το μόνο που θα μου λείψει είναι το πραγματικά unlimited roaming της voda στην Ε. Ε. Αν και είμαι σίγουρος ότι έβαζε όριο στην ταχύτητα. Cosmote roaming Ε. Ε. έχει μου είπανε όριο 60GB.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα Γερμανός; 

Με σταθερή cosmote βγαίνει πιο φθηνά από 27€?

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cgioris said:

 

Πήγα σε κατάστημα και μου έδωσαν προσφορά φορητοτητα από voda unlimited ultra που έδινα 21 ευρώ στο cosmote gigamax unlimited στα 27 ευρώ τελική, χωρίς σταθερό. Voda μόνο προβλήματα, εναλλαγές κεραιών, πτώση από 4g σε 2g, ασταθές, μηδενική ταχύτητα δίκτυο σε τουριστική περιοχή, ούτε να μιλήσεις καλά καλά.  Cosmote κατω από 40 mbps στα δύσκολα σημεία ποτέ. Φευγω ατελώς. Το μόνο που θα μου λείψει είναι το πραγματικά unlimited roaming της voda στην Ε. Ε. Αν και είμαι σίγουρος ότι έβαζε όριο στην ταχύτητα. Cosmote roaming Ε. Ε. έχει μου είπανε όριο 60GB.

Το όριο είναι 76GB/ μήνα στην ΕΕ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...