Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον δεν γνωρίζουν οτι οταν ενεργοποιούν MIMO 4 στους νέους σταθμούς που τοποθετούν ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΆΞΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΧΎ ΕΚΠΟΜΠΉΣ των Cells και να επανυπολογισιυν τα ΠΑΝΤΑ 

Το MIMO 4 θελει άλλη ισχύ.  Δυστυχώς τα εχουν κανει θάλασσα.

Ασε και τα Drops σε 3G2G....

Χάος 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Στους νέους σταθμούς βάσης παιζει 5G με VoLTE εν ωρα κλήσης ΚΑΙ Carrier aggregation..

Ομως αν έχει κίνηση πλέον σε ρίχνουν σε 2G ! ( άσχετο)

Μπράβο!

 

Screenshot_2022-07-20-16-46-52-69_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έχει .

Απλα ξεχασε να ΚΛΕΊΣΕΙ ενα feature .. ( για να γλυτώσει Signalings )

... όχι να ανοίξει 🙂

 

Πάντως πλέον τα πράγματα ειναι τραγικά με το 2G όπου αναβάθμισε.

Πέφτουν OFFLINE ολοκαίνουργια Massive καθε φορά που γεμίζει το back haul !

Κλείνουν τελείως ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΈΛΕΓΚΤΑ και ανοίγουν όταν δεν μπορούν να ελέγξουν το QoS !

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μπορείς να σερφάρεις και να μιλάς ταυτόχρονα.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HORGRAP said:

Στους νέους σταθμούς βάσης παιζει 5G με VoLTE εν ωρα κλήσης ΚΑΙ Carrier aggregation..

Ομως αν έχει κίνηση πλέον σε ρίχνουν σε 2G ! ( άσχετο)

Μπράβο!

 

Screenshot_2022-07-20-16-46-52-69_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Τα αυτονόητα….

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2022 at 4:30 ΜΜ, blizard said:

Δεν υπάρχουν δεδομένα στην Ελλάδα για να έχουμε συνεχόμενη ροή αυτών .... έχουμε όμως πάρα πολλά γελοία πακέτα ογκοχρέωσης , με κορυφή νομίζω το 3.02 ευρω για 120mb 🙂

Ο σκοπός μας ώς πελάτες είναι να πιέσουμε τις εταιρίες για gb προς όλους ... δλδ φτιάξε μια κεραία που σερνόταν  ,  άσε την δίπλα που δεν είναι ανάγκη και ας σε πετάει από  5g σε 3g θα έρθει  σειρά της να αναβαθμιστεί και θα φτιάξει και αυτό ... και κυρίως  όχι κόλλημα με το 5g ,όχι δικές του κεραίες - συχνότητες απαιτήσεις διαφημίσεις ταχύτητες μέχρι να πετύχουμε το στόχο .

Φυσικά και θα σε κατευθύνω γιατι δεν πρέπει  να ξεφέυγουμε από την απλή λογική ...  ο ένας θα πει πως οι κεραίες της voda  φερνουν στειρότητα ,ο άλλος πως μας κλέβουν τα δεδομένα για κίνα, αλλος πως είναι μια μοναδική στιγμή στην ιστορία που η νεα τεχνολογία είναι χειρότερη από την παλια και η vodafone δεν το είδε .... αν δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω και απαιτεις από τον τεχνολογικά αγράμματο να σε πιστέψει ώς αυθεντία σημαίνει δεν έχεις επαφή με την απλή λογική και αυτό είναι από μόνο του πρόβλημα που περνάει όλα τα άλλα. 

Πάντα γίνονται αναβαθμίσεις ,  οι απαιτήσεις μεγαλώνουν κάθε χρόνο χωρίς διάλειμμα , η voda τις κάνει με το  θεωρητικά σωστό τρόπο και δεν έχω παρατηρήσει πουθενά και ποτέ ξαφνικό πρόβλημα λόγο νέων μηχανημάτων για να ακολουθήσω της σιγουριά σας ότι θα τα σκατώσουν και σε λίγο θα έχουμε μόνο 2d 

Off topic: Αυτός πρέπει κάθε πρωί να κατεβάζει 2-3 κουταλάκια με υγρή ξυλοκαΐνη. Δεν εξηγείται αλλιώς τόση "γνώση"...

On topic: Και σε σταθμό της μπλε (Victus συνεγκατάσταση) drops από 4G σε 3G (4G off for couple of minutes). Θερμοκρασία; Settings; Huawei; Βλάβη;

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, memoriesradio said:

Off topic: Αυτός πρέπει κάθε πρωί να κατεβάζει 2-3 κουταλάκια με υγρή ξυλοκαΐνη. Δεν εξηγείται αλλιώς τόση "γνώση"...

On topic: Και σε σταθμό της μπλε (Victus συνεγκατάσταση) drops από 4G σε 3G (4G off for couple of minutes). Θερμοκρασία; Settings; Huawei; Βλάβη;

Στη μπλε ξεκίνησε πρόσφατα να το κάνει. 5G>3G. Θα μπορούσε να είναι και λόγω θερμοκρασίας στην τρασίλα της Huawei, αν και δε νομίζω... 

Στη Vodafone συμβαίνει όλο το χρόνο, βρέξει-χιονίσει. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Στη μπλε ξεκίνησε πρόσφατα να το κάνει. 5G>3G. Θα μπορούσε να είναι και λόγω θερμοκρασίας στην τρασίλα της Huawei, αν και δε νομίζω... 

Στη Vodafone συμβαίνει όλο το χρόνο, βρέξει-χιονίσει. 

Ήρθαν τα roaming και σταμάτησαν να έχουν rsrq -4 και -5 σε cell στο κέντρο της Αθήνας 😌

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Στη μπλε ξεκίνησε πρόσφατα να το κάνει. 5G>3G. Θα μπορούσε να είναι και λόγω θερμοκρασίας στην τρασίλα της Huawei, αν και δε νομίζω... 

Στη Vodafone συμβαίνει όλο το χρόνο, βρέξει-χιονίσει. 

Αν είναι έτσι, να ρωτήσουμε ποιο είναι αυτό το υπέροχο feature/option, να το ενεργοποιήσουμε και εμείς...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Αγίας Τριάδας, στην Πεντέλη. 5G disconnected γράφει, οπότε μάλλον είναι 4G+. 

Screenshot_2022-07-23-16-37-40-487_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-07-23-16-37-48-222_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Επίσης, αφού υπήρχε και 2G εκεί κοντά (micro?), δε μπορούσαμε να μην το "τιμήσουμε" μετά το speedtest. 😎 

Screenshot_2022-07-23-16-40-26-924_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Πλατεία Αγίας Τριάδας, στην Πεντέλη. 5G disconnected γράφει, οπότε μάλλον είναι 4G+. 

Screenshot_2022-07-23-16-37-40-487_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-07-23-16-37-48-222_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Επίσης, αφού υπήρχε και 2G εκεί κοντά (micro?), δε μπορούσαμε να μην το "τιμήσουμε" μετά το speedtest. 😎 

Screenshot_2022-07-23-16-40-26-924_cz.mroczis.netmonster.jpg

θέλει σταθμούς εκεί. Μαζί με την συνεταίρα εκτός των αναβαθμίσεων. Πιστεύεις ότι κάτι θα γίνει στο άμεσο μέλλον;;

Link to comment
Share on other sites

Θαύμα! Πλέον έχει n78 και η άλλη κεραία, στο πίσω μέρος του σπιτιού μου. Δεν ξέρω όμως αν την αναβάθμισε η Vodafone ή αφήνει τη n78 απλά να συνδέεται και με άλλες κεραίες μακριά (όπως κάνει και η πράσινη). Με το καλό σήμα που έχει, μάλλον το 1ο. 

Screenshot_2022-07-23-20-47-26-747_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-23-20-46-35-310_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχουν προσθέσει πολλλλλλλλλα Carrier Aggregations και πολλλλεεεεες συχνότητες τον τελευταίο μηνα ανεβάζοντας την χωρητικότητα αρκετά.

Μακαρι να λύσουν και το πολύχρονο πρόβλημα με τα παγωματα και τα Drops σε 2G αν και φοβάμαι πως τωρα είναι χειρότερα απο ποτέ 

Έχεις κεραία απέναντι σου σίγουρα. Καλο αυτό ή κακο?

Εγω δεν θα έμενα εκει με τοσο ΣΥΝΟΛΙΚΌ EIRP δίπλα μου.

Ολα αθροίζονται. Παιζουν τοσες μπάντες ταυτόχρονα με EIRP εκατοντάδες Watts

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, HORGRAP said:

Έχουν προσθέσει πολλλλλλλλλα Carrier Aggregations και πολλλλεεεεες συχνότητες τον τελευταίο μηνα ανεβάζοντας την χωρητικότητα αρκετά.

Μακαρι να λύσουν και το πολύχρονο πρόβλημα με τα παγωματα και τα Drops σε 2G αν και φοβάμαι πως τωρα είναι χειρότερα απο ποτέ 

Έχεις κεραία απέναντι σου σίγουρα. Καλο αυτό ή κακο?

Εγω δεν θα έμενα εκει με τοσο ΣΥΝΟΛΙΚΌ EIRP δίπλα μου.

Ολα αθροίζονται. Παιζουν τοσες μπάντες ταυτόχρονα με EIRP εκατοντάδες Watts

Ε ναι. Αμεσα καταγγελία σε ΕΕΕΤ στην καλύτερη ή συνέλευση στην γειτονιά και ξήλωμα των κεραιών και μετά γκρίνια που δε θα έχουν τηλεπικοινωνίες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

θέλει σταθμούς εκεί. Μαζί με την συνεταίρα εκτός των αναβαθμίσεων. Πιστεύεις ότι κάτι θα γίνει στο άμεσο μέλλον;;

Ξέχασα να απαντήσω πριν. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το φτιάξουν. Το θέμα είναι πότε. Το δηλώνω χρόνια στη Vodafone. Θέλει κεραίες Victus εκεί. Το ωραίο είναι ότι αν χρησιμοποιούσαν απλά τα σημεία πάνω στο λόφο που έχει ήδη κεραίες η πράσινη (έχει 3 θηρία!), δε θα υπήρχε αυτό το χάλι. 

56 minutes ago, HORGRAP said:

Έχουν προσθέσει πολλλλλλλλλα Carrier Aggregations και πολλλλεεεεες συχνότητες τον τελευταίο μηνα ανεβάζοντας την χωρητικότητα αρκετά.

Μακαρι να λύσουν και το πολύχρονο πρόβλημα με τα παγωματα και τα Drops σε 2G αν και φοβάμαι πως τωρα είναι χειρότερα απο ποτέ 

Έχεις κεραία απέναντι σου σίγουρα. Καλο αυτό ή κακο?

Εγω δεν θα έμενα εκει με τοσο ΣΥΝΟΛΙΚΌ EIRP δίπλα μου.

Ολα αθροίζονται. Παιζουν τοσες μπάντες ταυτόχρονα με EIRP εκατοντάδες Watts

Αυτό στο τέλος το γράφεις για την κακή ποιότητα που θα έχει το δίκτυο ή για την ακτινοβολία που δεχόμαστε οι κάτοικοι; 😅

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος , κάποιοι θα ειναι ΠΑΝΤΑ διπλα στις κεραίες.

Δεν γίνεται αλλιώς.

Εγω δεν θα έμενα απέναντι απο κεραία Massive . Φαντάσου ποσο μεγάλο φάσμα έρχεται αθροιστικά. 

Ανοίγω πληγές το ξέρω. Ειναι ευαίσθητο θέμα . Με τα Massive και τις πολλές ταυτόχρονες συχνότητες εχουν ξεφυγει πολυ τα ΣΥΝΟΛΙΚΆ EIRP " στα απέναντι μπαλκόνια 😞

Η διαφορά με τα κινητά ειναι οτι οι " κυψέλες " παίζουν 24 ωρες το 24ωρο και ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ το EIRP βγαζει πολλα Watts απέναντι.

Καθημερινά δεχόμαστε " λάθη " και " βλάβες " στους ιστούς του δέρματος μας απο τον Ήλιο κατα πολύ περισσότερο. Λίγο το ένα λίγο το άλλο.  Υγεία να έχουμε όλοι και ολα με μέτρο.

Τα KHz του 2G ηταν μια σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τα 200+ MHz απο 700 μεχρι 3500 . Έχουμε ξεφύγει με τις ηλεκτρομαγνητικές και το ξέρουμε ολοι αυτό.  Οσοι μένουν ΑΠΕΝΑΝΤΙ μπορούν να μετακομίσουν.  Η έστω να γνωρίζουν απο εναν Βιολόγο που εχει δει ιστο δέρματος στο μικροσκόπιο βλάβες DNA μετα απο εκθεση σε GHz ....ή ... χλώριο ή τον .... ΗΛΙΟ  🙂

Ο οργανισμός τα διορθώνει ολα ... συνήθως 

Τσακωθείτε άφοβα.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pank said:

Αυτό είναι 5g κανονικό? Γιατί γράφει Β3 και Β20?7de5a785e243ffe374f001e210065644.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Προς το παρόν, δεν υπάρχει Standalone (SA) 5G στην Ελλάδα. Παίζει πάνω στο 4G (5G NSA).

Εσένα σου δείνει 3CA (B3 + B3 + B20) απο 4G, συν τη n1 μπάντα (2100) από 5G. Αν και μάλλον δεν το δείχνει σωστά, η VF νομίζω δεν έχει τόσο φάσμα σε B3.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

 

Προς το παρόν, δεν υπάρχει Standalone (SA) 5G στην Ελλάδα. Παίζει πάνω στο 4G (5G NSA).

Εσένα σου δείνει 3CA (B3 + B3 + B20) απο 4G, συν τη n1 μπάντα (2100) από 5G. Αν και μάλλον δεν το δείχνει σωστά, η VF νομίζω δεν έχει τόσο φάσμα σε B3.

Δεν τα δείχνει όντως σωστά. Αλλά 20Mhz από δυο κυψέλες έχει, 5G από N1+B20 10Mhz μια χαρά κολλάει ο συνδυασμός αυτός. 
 

Οσο για τη Κεφαλονια https://www.speedtest.net/my-result/i/5207674130

5G απλά για να βλέπεις το σηματάκι,τραγωδία. 
Και στο τέλος του τεστ με πέταξε σε 3G και μετά από δυο λεπτά βρήκε 4G. Έκλεισα το 5G και όλα όπως ήταν πριν αναβαθμιστούν οι 1-2 κεραίες. 
Από αύριο θα δουλεύω κατά βάση με το Giga Network,να δούμε πόσες μέρες θα μείνω χωρίς να βάλω κάρτα στο άλλο νούμερο μου. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα info, να ξέρω τι παίζει!
Περιοχή Κατερίνη είμαι, αρκετά καλή ταχύτητα μπορώ να πω.
Αλλά νομίζω για κατάσταση 4g+.bfede05222a2cb3363934a3122899dc2.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλετε γράφετε κ την συσκευή για όσους δεν την έχουν βάλει στο avatar η στην υπογραφή 

Link to comment
Share on other sites

Μια κεραία που αναβαθμίστηκε εξω από την Κατερίνη (1346) παίζει στις μπάντες 1,3,7,20,28 και στην σελίδα στο ίντερνετ από cellmapper όχι στην εφαρμογή βγάζει και την 8 με *

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, cocu said:

Μια κεραία που αναβαθμίστηκε εξω από την Κατερίνη (1346) παίζει στις μπάντες 1,3,7,20,28 και στην σελίδα στο ίντερνετ από cellmapper όχι στην εφαρμογή βγάζει και την 8 με *

Αναβαθμίσανε και την κεραία της Καληθέας;; Άντε φτάνει και σε εμάς η σειρά μας σιγά σιγά! Στον Κορινό με την 12107 ιδιοκτησία της wind το χειμώνα 200mbps και το τώρα το καλοκαίρι 10mbps με το ζόρι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...