Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, HORGRAP said:

Με το κλείσιμο του 3G ....τα μαθηματικά μας λενε πως σίγουρα θα ανέβει η ταχύτητα.

Το πρόβλημα ειναι ομως πως θα παραμείνουν τα " παγώματα " (οπως λενε οι μεγαλύτεροι σε ηλικία συνδρομητές της Vodafone με απλα λόγια)

Και στην Γαλλία ενας απο τους παρόχους που τρεχει ακριβως τον ιδιο συνδιασμό οπως εδω εδωσε 20 Mhz φασμα απο το 3G και τωρα εχει ακομα χειρότερα KPI statistics. ( HO_FAILS . OTHER_FAILS )

Περισσότερο bandwidth στα Huawei = Περισσότερα " λαθη "

 

Θεωρείς ότι δε φτάνει η μνήμη τους και crasharoun? Υπάρχει περίπτωση να φορτώνουν τις basebands περισσότερο από ο,τι πρέπει και να συμβαίνει αυτό.

Με Huawei εξοπλισμό στη Σουηδία σε Tele2 Telenor και 3 (τώρα κάνουν swap) δεν είχα κάποιο θέμα εκτός από μέτριες ταχύτητες όλη την ημέρα 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στην Σουηδία νομιζω πως οι πάροχοι που παιζουν με Huawei απλα βαλανε περισσότερο περιορισμό στα μέγιστα RSRQ και ξεμπερδεψαν εύκολα χωρις firmware messing ομως θυσίασαν την μέγιστη δυνατή  " χρήση " ανα κυψέλη.

Στην Ελλάδα η Vodafone .... ανοίγει MIMO 4 mode στα Huawei και δεν μπαίνει στον κοπο ουτε να υπολογίσει τις απώλειες και να κανει compensate με αλλαγές EIRP.

Χάος 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, HORGRAP said:

Στην Σουηδία νομιζω πως οι πάροχοι που παιζουν με Huawei απλα βαλανε περισσότερο περιορισμό στα μέγιστα RSRQ και ξεμπερδεψαν εύκολα χωρις firmware messing ομως θυσίασαν την μέγιστη δυνατή  " χρήση " ανα κυψέλη.

Στην Ελλάδα η Vodafone .... ανοίγει MIMO 4 mode στα Huawei και δεν μπαίνει στον κοπο ουτε να υπολογίσει τις απώλειες και να κανει compensate με αλλαγές EIRP.

Χάος 

 

Πάντως όταν λέτε ότι κολλάνε τα μηχανήματα Huawei εμένα στο μυαλό μου έρχεται ότι βάζουν πολλά radios πάνω σε μια baseband και μπορεί να βγαίνουν εκτός προδιαγραφών για λόγους οικονομίας.

Δε μπορώ να φανταστώ γιατί η Huawei θα ήθελε να έχει τόσα θέματα (ήδη την κυνηγάνε για άλλους λόγους). Μου φαίνεται οι δικοί μας κάνουν ταρζανιές.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο, στη Βασιλίσσης Σοφίας. Επιτέλους, λίγη n78. Δεν ξέρω αν μπορούσε και παραπάνω, γιατί ο μετρητής του My Vodafone είναι λίγο μάπα (και έχω μόνο 7GB)... 😁 

Screenshot_2022-07-07-12-14-41-045_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-07-12-14-55-481_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε unlimited! 😁

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μήπως συνδεθείς στην #78 που είναι μετά τον πύργο Αθηνών όπως ανεβαίνεις προς τα πάνω την Κηφισίας (απέναντι από το President αν δεν κάνω λάθος). Κάτι πρωινά που είχα περάσει είχα γύρω στα 500αρια να χτυπάει και κάτι παραπάνω.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Δοκίμασε μήπως συνδεθείς στην #78 που είναι μετά τον πύργο Αθηνών όπως ανεβαίνεις προς τα πάνω την Κηφισίας (απέναντι από το President αν δεν κάνω λάθος). Κάτι πρωινά που είχα περάσει είχα γύρω στα 500αρια να χτυπάει και κάτι παραπάνω.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η #78 νομίζω έχει DSS. Πριν κάνα μήνα νομίζω μέτρησα εκεί και είχε 70-80 Mbps. Εκτός κι αν άλλαξε πρόσφατα. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ίσως την μπέρδεψα με την 12 που ανέβασες καθώς ήμουν στο αμάξι και ίσα που κατάφερα να δω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone μέσα στην πόλη των Σερρών πρόσθεσε σε κάποιους σταθμούς της wind . Και πάλι η κάλυψη είναι σε αρκετά σημεία κάτω του μετρίου , και πραγματικά αυτές τις μέρες που έχει κίνηση στην πόλη λόγο αγώνων στο στάδιο των Σερρών τo 3G είναι αναπόσπαστο κοματι της καθημερινότητας μας . Απέκτησε  και η αδερφή μου το iPhone 13 με 5G από την Vodafone και κάθε λίγο ρωτάει «γιατί δεν έχω ντατα» . Οι ταχύτητες είναι σε κάπως καλυτερη μοίρα από πέρυσι θα έλεγα αλλά τίποτα το ουαου 

Link to comment
Share on other sites

Είναι απογοήτευση δυστυχώς. Απλά να μην ασχολείται καθόλου με το 5G είναι το καλύτερο. Να το γυρίσει σε 4G και να τελειώνει, να γλυτώσει και λίγη μπαταρία από τα ατελείωτα switch μεταξύ των τεχνολογιών. Έτσι και αλλιώς δεν έιναι τπτ το σπουδαίο από ταχύτητες αν δεν πετύχεις n78(έχει βάλει κάποια εκεί πέρα;;). Εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι και είναι κάπως καλύτερα τα νεύρα μου 😅Άσχετο: τι αγώνες έχετε εκει; 😏

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Η Vodafone μέσα στην πόλη των Σερρών πρόσθεσε σε κάποιους σταθμούς της wind . Και πάλι η κάλυψη είναι σε αρκετά σημεία κάτω του μετρίου , και πραγματικά αυτές τις μέρες που έχει κίνηση στην πόλη λόγο αγώνων στο στάδιο των Σερρών τo 3G είναι αναπόσπαστο κοματι της καθημερινότητας μας . Απέκτησε  και η αδερφή μου το iPhone 13 με 5G από την Vodafone και κάθε λίγο ρωτάει «γιατί δεν έχω ντατα» . Οι ταχύτητες είναι σε κάπως καλυτερη μοίρα από πέρυσι θα έλεγα αλλά τίποτα το ουαου 

Αυτά είναι…εγώ έκλεισα το 5G της Vodafone και δουλεύω με τα δεδομένα της άλλης μου κάρτας. Το δίκτυο είναι πίτα,ειλικρινά και σκέφτομαι σοβαρά να σπάσω το συμβόλαιο αν συνεχίσει αυτό το χάλι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο μετρό Περιστέρι. 

Screenshot_2022-07-10-15-30-05-440_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-10-15-29-27-031_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Κοντά στο μετρό Άγιος Αντώνιος (περιοχή Περιστέρι). Πολύ κοντά η κεραία. Γενικά η Vodafone έχει DSS εδώ, αλλά παίζει αρκετά καλά. 

Screenshot_2022-07-10-15-43-42-009_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-10-15-43-58-575_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Λεωφόρος Κηφισού και Λενορμαν. 

Screenshot_2022-07-10-16-41-34-006_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-07-10-16-41-41-786_cz.mroczis.netmonster.jpg

Πανομοιότυπο upload και download εν τω μεταξύ 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2022 at 5:22 ΜΜ, georgebad said:

Η Vodafone μέσα στην πόλη των Σερρών πρόσθεσε σε κάποιους σταθμούς της wind . Και πάλι η κάλυψη είναι σε αρκετά σημεία κάτω του μετρίου , και πραγματικά αυτές τις μέρες που έχει κίνηση στην πόλη λόγο αγώνων στο στάδιο των Σερρών τo 3G είναι αναπόσπαστο κοματι της καθημερινότητας μας . Απέκτησε  και η αδερφή μου το iPhone 13 με 5G από την Vodafone και κάθε λίγο ρωτάει «γιατί δεν έχω ντατα» . Οι ταχύτητες είναι σε κάπως καλυτερη μοίρα από πέρυσι θα έλεγα αλλά τίποτα το ουαου 

Στο Πήλιο οι φίλοι των γονιών μου ρωτούσαν γιατί δεν έχω σήμα (έφυγαν όλοι για κοσμοτε)... Καλύτερο να μην έχεις data.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο Πήλιο οι φίλοι των γονιών μου ρωτούσαν γιατί δεν έχω σήμα (έφυγαν όλοι για κοσμοτε)... Καλύτερο να μην έχεις data.
Εννοείς οι γονείς σου δεν είχαν σήμα; Τόσο τραγική η κατάσταση εκεί;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της Vodafone :

Οταν ο απλός συνδρομητής " πέφτει " απο 4G σε 2G 3G ( ακομα και με τέλειο σήμα) λογω HANDOVER FAILS και BASEBAND KERNEL CRASHED τότε όλοι λένε :

1) Πάγωσε η σύνδεση DATA

2) Δεν εχω σύνδεση

Πιθανότατα αναβάθμισε η Vodafone την περιοχή σε 5G DSS χωρις να κανει optimization ( βελτιστοποίηση)  και ουτε πρόκειται να κανει σε τέτοιο LOW LEVEL ( " απαγορευμένο  επίπεδο ρυθμίσεων).

Και κάπως ετσι , όταν η συσκευή βγαινει ή μπαίνει στην αναβαθμισμένη κεραία απο άλλη κεραία ... απορρίπτεται και πέφτει σε 2G 3G.

  Οταν συμβαίνει αυτο ( σχεδόν συνέχεια στις περιοχές που αναβάθμισε ) γονατίζει και το 3G . ( Στο 2G πέφτει τελείως το session με το APN )

 

Στο Ηράκλειο αναβάθμισαν το PCI 299  σε 4 CA ( 800 1800 2100 2600 !!) και πλεον ολη η πόλη κοβει βολτες απο κεραία σε κεραία. ( πριν την αναβάθμιση ηταν καπως περιορισμένο το φαινομενο μονο στα παραλιακά του Ηρακλείου)

Ο σταθμός βασης αυτος " βλεπει " απο το εργοστάσιο ρεύματος ΑΔΜΗΕ μεχρι το αεροδρόμιο .

Φανταστείτε για τι τραγωδία μιλάμε. 

ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΖΩΝΗ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ drops σε 3G 2G λογω συνδιασμού παλιών και νεων σταθμών βασης που δεν συνεργάζονται σωστά.

 

Μα καλα, δεν βλέπουν τα KPI στατιστικά της περιοχής?

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μία ώρα μου ήρθε αυτό το sms. Δεν μου κάνει για sms που είχαν ανακοινώσει ότι θα στείλουν σε κάθε περιοχή ένα μήνα πριν απενεργοποιήσουν το 3G...??

 

Screenshot 2022-07-11 212740.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, konstantinos77 said:

Πριν από μία ώρα μου ήρθε αυτό το sms. Δεν μου κάνει για sms που είχαν ανακοινώσει ότι θα στείλουν σε κάθε περιοχή ένα μήνα πριν απενεργοποιήσουν το 3G...??

 

Screenshot 2022-07-11 212740.png

Εννοεί ότι θα περιοριστεί η πρόσβαση κατά τη διάρκεια της κλίσης προφανώς.. έτσι δεν είναι; Γιατί αν δεν είσαι σε κλίση δεν υπάρχει διαφορά..

Κι εγώ σε 2g θα πέφτω αλλά δεν με απασχολεί.. που θα μας πουλήσει η κυρά Vodafone συσκευούλες επειδή αρνείται να υποστηρίξει τα κινητά στο Volte.. το βρήκαμε το κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στην περίπτωση αυτή πρόκειται για γενικό sms, από τη στιγμή που δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένη περιοχή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Μάλλον στην περίπτωση αυτή πρόκειται για γενικό sms, από τη στιγμή που δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένη περιοχή.

Στο "μάλλον" έχω κολλήσει και εγώ, γι' αυτό σκέφτηκα να ενημερώσω... 😉

Link to comment
Share on other sites

Να τελειώνουμε με την τρίτη γενιά, εφόσον βέβαια έχουμε προνοήσει να παίζει σωστά η τέταρτη και η πέμπτη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Να τελειώνουμε με την τρίτη γενιά, εφόσον βέβαια έχουμε προνοήσει να παίζει σωστά η τέταρτη και η πέμπτη.

Στο μυαλό μου είσαι... 😋😂😉

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό βέβαια ισχύει και για τις τρεις εταιρείες... 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

χθες παλι στην βόρεια πλευρα των Χανίων απο Κολυμπάρι προς Χανιά το ίδιο απίστευτο πράγμα.

Δεν δουλεύει Κα θο λου.

Δεν γίνεται πως το έχουν παρατήσει ετσι.

Δεν το πιστεύω.

Δεν γίνεται.

Ράδιο δεν γίνεται να ακουσεις καθολου. Σελίδες ΔΕΝ ανοιγουν πρέπει να περιμένεις πάρα πολύ ωρα για την mobile έκδοση μιας σελίδας.

Μήπως το τέλος του κόσμου ειναι κοντά ? Μήπω αύριο θα πτωχεύσει?

Δεν παίρνεις ping πάνω απο 3-4 απαντήσεις συνεχόμενες και αυτές στην καλύτερη τριψηφιες

Ας είχε και 1Mbit αλλά χωρίς αυτές τις απίστευτες διακοπές.

Δεν υπάρχει δίκτυο .

μεσα στην πόλη τι γίνεται???

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...