Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, p_k said:

Η Νόβα έχει κάλυψη 5g στην περιοχή σου;

Ενημερώνω πως ενεργοποιήθηκε το 5g μετά από κλήση στο 13800. Χρεώθηκα λίγο αλλά δεν πειράζει. Έβαλα πάλι 1 ευρώ και ενεργοποίησα το 2ήμερο πακέτο με απεριόριστα gb. Ναι έχει κάλυψη και πολύ καλή μάλιστα N78 μέσα στο σπίτι κοντά 300mbps!  

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, p_k said:

Η Νόβα έχει κάλυψη 5g στην περιοχή σου;

Με 80% κάλυψη δύσκολο να μην βρει κάποια περιοχή κοντά του που να μην έχει 5G δίκτυο. Του χρόνου τέτοια περίοδο ειδικά θα έχει κυριολεκτικά παντού!! Και άστους να λένε...! Καλά να περάσετε στο ρεβεγιόν του νέου έτους!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chrischal1908 said:

Με 80% κάλυψη δύσκολο να μην βρει κάποια περιοχή κοντά του που να έχει 5G. Του χρόνου τέτοια περίοδο ειδικά θα έχει παντού!! Και άστους να λένε...! Καλά να περάσετε στο ρεβεγιόν του νέου έτους!

Το ξέρω φίλε μου αυτό, όμως υπέθεσα ότι μπορεί να βρισκόταν σε κάποια από τις λίγες περιοχές που δεν έχουν ακόμη κάλυψη 5g.

Καλα να περάσετε όλοι σας, καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία!

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, spoukos said:

Ενημερώνω πως ενεργοποιήθηκε το 5g μετά από κλήση στο 13800. Χρεώθηκα λίγο αλλά δεν πειράζει. Έβαλα πάλι 1 ευρώ και ενεργοποίησα το 2ήμερο πακέτο με απεριόριστα gb. Ναι έχει κάλυψη και πολύ καλή μάλιστα N78 μέσα στο σπίτι κοντά 300mbps!  

Ποια περιοχή αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panos.k2 said:

Ποια περιοχή αν επιτρέπεται; 

Στην διασταύρωση του κόκορα στις Συκιές/Νεάπολη. enb 12386

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Με 80% κάλυψη δύσκολο να μην βρει κάποια περιοχή κοντά του που να μην έχει 5G δίκτυο. Του χρόνου τέτοια περίοδο ειδικά θα έχει κυριολεκτικά παντού!! Και άστους να λένε...! Καλά να περάσετε στο ρεβεγιόν του νέου έτους!

1. Μ' αρέσεις που αν και τελευταίες ώρες αυτού του χρόνου, δεν παρεκκλίνεις καθόλου από τον κύριο στόχο!

2. Να φανταστώ ρεβεγιόν και μετά κόψιμο πίτας, στα κεντρικά της Nova;

3. Εύχομαι σε όλους (ναι και σε εσένα), αλλά και στα 3 δίκτυα, καλή Πρωτοχρονιά με υγεία και ευτυχία!

Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Ανω πατησια. Μέσα σε διαμέρισμα με ανοιχτή μπαλκονόπορτα. 

IMG_4792.png

IMG_4793.png

Είναι στο 2ο όροφο, προφανώς σε

ψηλότερους θα έχει καλύτερο σήμα. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, hercoulis said:

Ανω πατησια. Μέσα σε διαμέρισμα με ανοιχτή μπαλκονόπορτα. 

IMG_4792.png

IMG_4793.png

Είναι στο 2ο όροφο, προφανώς σε

ψηλότερους θα έχει καλύτερο σήμα. 

Interesting. Εκεί έχει πολλούς σταθμούς. Μάλλον λόγω κίνησης το είχες το πρόβλημα.

20 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Με 80% κάλυψη δύσκολο να μην βρει κάποια περιοχή κοντά του που να μην έχει 5G δίκτυο. Του χρόνου τέτοια περίοδο ειδικά θα έχει κυριολεκτικά παντού!! Και άστους να λένε...! Καλά να περάσετε στο ρεβεγιόν του νέου έτους!

Το καλοκαίρι έπεσα λογικά στο 20% γιατί μόνο σε πόλεις είχα 5g με nova 😕

μακάρι να βελτιωθεί γιατί στη Θεσσαλία η διαφορά είναι χαοτική πλέον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixtri said:

Interesting. Εκεί έχει πολλούς σταθμούς. Μάλλον λόγω κίνησης το είχες το πρόβλημα.

Το καλοκαίρι έπεσα λογικά στο 20% γιατί μόνο σε πόλεις είχα 5g με nova 😕

μακάρι να βελτιωθεί γιατί στη Θεσσαλία η διαφορά είναι χαοτική πλέον.

Εμείς πώς γίνεται να είμαστε εκτός πόλης και να έχουμε 5g, αλλά και να έχουμε πάει σε πάρα πολλά άλλα σημεία της επαρχίας και να έχει και εκεί 5g;

Από πού έρχεται;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, p_k said:

Εμείς πώς γίνεται να είμαστε εκτός πόλης και να έχουμε 5g, αλλά και να έχουμε πάει σε πάρα πολλά άλλα σημεία της επαρχίας και να έχει και εκεί 5g;

Από πού έρχεται;

10 κμ από Θεσσαλονίκη στο δρόμο για την Χαλκιδική θεωρείται rural?!?!?!!?!?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, mixtri said:

10 κμ από Θεσσαλονίκη στο δρόμο για την Χαλκιδική θεωρείται rural?!?!?!!?!?

27 χιλιόμετρα από το κέντρο είναι, αλλά δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτό. 

Άγρας Έδεσσας, χωριά του Νομού Φλώρινας, κλπ κλπ. Πολλά τα παραδείγματα.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

27 χιλιόμετρα από το κέντρο είναι, αλλά δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτό. 

Άγρας Έδεσσας, χωριά του Νομού Φλώρινας, κλπ κλπ. Πολλά τα παραδείγματα.

 

Δε γνωρίζω τις περιοχές. Θεσσαλία είχε μόνο στις πόλεις.

Σοφάδες χθες στο πνευματικό κέντρο όσοι είχαν Νοβα απλά δε λειτουργούσε. Αλλεργία έχει στις κωμοπόλεις του κάμπου. Καλύτερη κάλυψη είχε το 95 παρά τώρα σε αυτή την πόλη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με πέρυσι τέτοια εποχή πάντως, η Nova στην Εγνατία από Θεσσαλονίκη για Αλεξανδρούπολη έχει κάνει μεγάλο άλμα στο 5G και στο rural κομμάτι. Στην Κέρκυρα έρχεται 2η σε κάλυψη αλλά και ταχύτητες. Υπάρχει ακόμα η πολλή Β20 αλλά κεραίες κομβικής σημασίας είναι αναβαθμισμένες (αναφέρομαι στη Θράκη μιας και στην Κέρκυρα σχεδόν παντού παίζει 5G). Στα ορεινά της Ξάνθης δεν ξέρω τι παίζει πια.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgeavl3 said:

Σε σχέση με πέρυσι τέτοια εποχή πάντως, η Nova στην Εγνατία από Θεσσαλονίκη για Αλεξανδρούπολη έχει κάνει μεγάλο άλμα στο 5G και στο rural κομμάτι. Στην Κέρκυρα έρχεται 2η σε κάλυψη αλλά και ταχύτητες. Υπάρχει ακόμα η πολλή Β20 αλλά κεραίες κομβικής σημασίας είναι αναβαθμισμένες (αναφέρομαι στη Θράκη μιας και στην Κέρκυρα σχεδόν παντού παίζει 5G). Στα ορεινά της Ξάνθης δεν ξέρω τι παίζει πια.

Πρώτη σε κάλυψη ποια είναι; 
 

Εγω πάντως από τη Nova στην ήπειρο βλέπω στα περισσότερα σημεία 5G.
Για την κάλυψη γενικά τα εχω πει, θεωρω πως έχει την καλύτερη στην ήπειρο. 

Στην Αθήνα Επισης έχει κυριως 5G απλά έχει μικρες τρύπες ανα σημεία ακόμα και σε εξωτερικούς χωρους και με δυσκόλευε στη δουλειά που χρειάζομαι χοτσποτ στο λαπτοπ. 
 

Δεν θα ελεγα ότι τα πάει και άσχημα σε γενικές γραμμές. Συμβαδιζει με τον ανταγωνισμό σε υπηρεσιες. Για έναν απλό χρηστη είναι μια καλή περίπτωση. 
Ποσο μαλλον τα συμβόλαια για ολα απεριόριστα γύρω στα 20€ είναι εξαιρετικές προσφορές. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Καραμπουρνάκι, οδός Χρυσοστόμου Μπάλα.

Τρία χρόνια πριν, όταν δημιούργησα αυτό το νήμα, το 5g έμοιαζε πολύ μακρινό.

Σήμερα είναι πραγματικότητα, συνεχώς ανανεούμενη και εξελισσόμενη.

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Screenshot_20231231-204727.png

Κάτω Σχολάρι, παραμονή Πρωτοχρονιάς 

Screenshot_20231231-211947.png

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Καραμπουρνάκι, οδός Χρυσοστόμου Μπάλα.

Τρία χρόνια πριν, όταν δημιούργησα αυτό το νήμα, το 5g έμοιαζε πολύ μακρινό.

Σήμερα είναι πραγματικότητα, συνεχώς ανανεούμενη και εξελισσόμενη.

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Screenshot_20231231-204727.png

Κάτω Σχολάρι, παραμονή Πρωτοχρονιάς 

Screenshot_20231231-211947.png

Καλή χρονιά με επενδύσεις και υγεία! Που να δεις του χρόνου τέτοια μετά. Θα αγγίζει το 1δις από το επενδυτικό πλάνο της. Οψόμεθα! Καλά να περάσετε όλοι σας!🥂🍾🥃

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου, εύχομαι και σε σένα να τα καλύτερα!

Πάντα με υγεία και χαρά.

Εγώ τα γνωρίζω όλα αυτά, υπάρχουν όμως πολλοί άπιστοι Θωμάδες.

Έτσι είναι η ζωή!

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο τεστ της νέας χρονιάς.

Κ. Σχολάρι, μετά την αλλαγή του χρόνου, εσωτερικός χώρος.

Screenshot_2024-01-01-10-49-14-145_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα νέο F2G πριν 2 ημέρες. Δεν ενεργοποιήθηκε τίποτα αυτόματα σε iPhone 15 Plus. Δεν είχα 5G, VoLTE και WiFi calling.

Τους κάλεσα, ενεργοποίησαν με το χέρι 5G και VoLTE αλλά για το WiFi calling τους πετάει ότι δεν είναι συμβατή συσκευή και άνοιξαν ticket στο αντίστοιχο τμήμα.

Να δω πόσες εργατοώρες θα τους κοστίσει να παίξει σωστά ένα καρτοκινητό της πλάκας...

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, georgemv said:

Αγόρασα ένα νέο F2G πριν 2 ημέρες. Δεν ενεργοποιήθηκε τίποτα αυτόματα σε iPhone 15 Plus. Δεν είχα 5G, VoLTE και WiFi calling.

Τους κάλεσα, ενεργοποίησαν με το χέρι 5G και VoLTE αλλά για το WiFi calling τους πετάει ότι δεν είναι συμβατή συσκευή και άνοιξαν ticket στο αντίστοιχο τμήμα.

Να δω πόσες εργατοώρες θα τους κοστίσει να παίξει σωστά ένα καρτοκινητό της πλάκας...

Από δίκτυο πως σου φαινεται γενικά; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgemv said:

Αγόρασα ένα νέο F2G πριν 2 ημέρες. Δεν ενεργοποιήθηκε τίποτα αυτόματα σε iPhone 15 Plus. Δεν είχα 5G, VoLTE και WiFi calling.

Τους κάλεσα, ενεργοποίησαν με το χέρι 5G και VoLTE αλλά για το WiFi calling τους πετάει ότι δεν είναι συμβατή συσκευή και άνοιξαν ticket στο αντίστοιχο τμήμα.

Να δω πόσες εργατοώρες θα τους κοστίσει να παίξει σωστά ένα καρτοκινητό της πλάκας...

Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ. Το πρωί με κάλεσαν για την ενεργοποίηση της νέας sim μου (!) ναι σήμερα και είχε αυτόματα ενεργοποιημένο 5G και voLTE. Για voWIFI έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panos.k2 said:

Από δίκτυο πως σου φαινεται γενικά; 

Κοίτα ο άνθρωπος με 2G λογικά θα πετάει από κάλυψη. Τώρα αν έχει και 4G enabled, τότε θα είναι πολύ τυχερός.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, memoriesradio said:

Κοίτα ο άνθρωπος με 2G λογικά θα πετάει από κάλυψη. Τώρα αν έχει και 4G enabled, τότε θα είναι πολύ τυχερός.

 Ισχύει, φανταστικό Edge 😜

Δεν θέλω να δώσω άποψη ακόμα γιατί το provisioning από ότι διαβάζετε και πιο πάνω έχει πάρει αγροτική άδεια να μαζέψει ελιές. Να παίξουν πρώτα όλα να δούμε.

Στη Γιάλοβα σήμερα δεν έπιανε 5G (πολύ κουλό, παλιά έπιανε, μάλλον η γραμμή μου φταίει) αλλά έδινε 200 Mbit από 4G+.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2023 at 11:48 ΠΜ, mixtri said:

Interesting. Εκεί έχει πολλούς σταθμούς. Μάλλον λόγω κίνησης το είχες το πρόβλημα.

 

Αργούσε να ξεκινήσει το τεστ. Δεν είχε καλό σήμα όταν μιλούσα, δεν με άκουγαν.

Ανέβηκα και στον τρίτο, πήγε στο 17.

Χθες στον 9ο του Hotel της περιοχής μία γραμμή 5G! Ανέβασε όμως πάνω απο 100. (Αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί τόσο ψηλά χωρίς κανένα κτίριο, μήπως κάποια δυσλειτουργικότητα, λόγω κίνησης. Αυτό με επιφύλαξη γιατί μπορεί να πάει κάποιος σήμερα και να είναι φουλ). 

Σήμερα το μεσημέρι σε ένα καφέ (μέσα) πάλι στις γύρω περιοχές που ανέφερα. (εικόνα)

 

IMG_4838.png

IMG_4839.png

IMG_4840.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...