Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 2/12/2023 at 12:41 ΜΜ, Chrischal1908 said:

Καλημέρα σε όλους! Πριν από λίγα λεπτά είχα ενημέρωση από το cc της εφαρμογής σχετικά με την αναβάθμιση στην περιοχή μου! Τι λέτε λένε αλήθεια για την κατάσταση ή απλά έγραψαν αυτό που θέλω να γίνει;;;

 

"θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η συγκεκριμένη περιοχή καλύπτεται από το δίκτυο της Nova. Παράλληλα η εταιρία μας προχωρά σε βελτίωση κάλυψης καθώς είναι στο τελικό στάδιο εγκατάστασης και λειτουργίας νέας κεραίας. H κάλυψη της περιοχής προβλέπουμε ότι θα βελτιωθεί αισθητά μέσα στον μήνα
Να σας εξηγήσω πως αναφέρομαι σε έργα αναβάθμισης και επιδιόρθωσης κεραιών κινητής τηλεφωνίας γι' αυτό υπάρχει κάποια μικρή αναμονή στην ολοκλήρωση των διαδικασιών
Κατανοώ ότι το ζήτημα που αντιμετωπίζετε στην περιοχή σας ταλαιπωρεί, ωστόσο μόλις υπάρξει επιδιόρθωση των κεραιών θα υπάρξει ενημέρωση όλων των συνδρομητών για αναβαθμισμένες κεραίες στην περιοχή".

Είδες κάποια διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Από κοντά πήγες να δεις;
Όχι. Δεν πρόλαβα. Έβγαλα μια μακρινή με το κινητό καθώς περίμενα το τρένο. Θα περάσω μετά την Πρωτοχρονιά που θα γυρίσω.d59323f4ecb923f346b9a044e232c10a.jpg
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Cris4524 said:
2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:
Κανένα θαύμα! Από εδώ και πέρα θα το βλέπουμε συχνά. Είμαστε στην αρχή ακόμη...!emoji3577.pngemoji6.png

Δεν φαίνεται να βάλανε νέο πανελ όμως. Τι φάση;

3500 μπαίνουν και με απλά πάνελ. όχι massive. Βέβαια είναι λίγο παλιακός τρόπος εγκατάστασης αλλά στην επαρχία μπορεί να μην έχει τρελή διαφορά. Θα έχουν κάνει τους υπολογισμούς τους.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3500 μπαίνουν και με απλά πάνελ. όχι massive. Βέβαια είναι λίγο παλιακός τρόπος εγκατάστασης αλλά στην επαρχία μπορεί να μην έχει τρελή διαφορά. Θα έχουν κάνει τους υπολογισμούς τους.
Μάλιστα... Ο σταθμός είναι της νόβα. Να ελπίζουμε και καμία αναβάθμιση της κόκκινης ή θα το κρατήσει μόνο για την πάρτι της;
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Cris4524 said:
2 ώρες πριν, mixtri said:
3500 μπαίνουν και με απλά πάνελ. όχι massive. Βέβαια είναι λίγο παλιακός τρόπος εγκατάστασης αλλά στην επαρχία μπορεί να μην έχει τρελή διαφορά. Θα έχουν κάνει τους υπολογισμούς τους.

Μάλιστα... Ο σταθμός είναι της νόβα. Να ελπίζουμε και καμία αναβάθμιση της κόκκινης ή θα το κρατήσει μόνο για την πάρτι της;

Να ελπίζετε δεν είναι απίθανο 

Link to comment
Share on other sites

Να ελπίζετε δεν είναι απίθανο 
Παντως τόσο καιρό η nova πρώην wind έπαιζε μόνη της 4CA (B1+B3+B20+B7) ενώ η κόκκινη μόνο 2CA (B3+B20) από το 2017. Από το ίδιο μη αλλαγμένο πάνελ χλομό το κόβω να δωσει και αυτή περισσότερες μπάντες. Αν δεν βάλλουν αλλά panel μάλλον έτσι θα μείνει. Εδώ η nova συνδέθηκε με οπτική ενώ η Vodafone παίζει ακόμα με μικροκύματα.
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Cris4524 said:
29 minutes ago, Gv2008 said:
Να ελπίζετε δεν είναι απίθανο 

Παντως τόσο καιρό η nova πρώην wind έπαιζε μόνη της 4CA (B1+B3+B20+B7) ενώ η κόκκινη μόνο 2CA (B3+B20) από το 2017. Από το ίδιο μη αλλαγμένο πάνελ χλομό το κόβω να δωσει και αυτή περισσότερες μπάντες. Αν δεν βάλλουν αλλά panel μάλλον έτσι θα μείνει. Εδώ η nova συνδέθηκε με οπτική ενώ η Vodafone παίζει ακόμα με μικροκύματα.

Όπως μπορεί ο καθένας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα δούνε τα σήματα το καλοκαίρι στην Παραλία και θα πράξουν ανάλογα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους! Ηρθε σπιτι ενας φιλος πριν 1 εβδομαδα με κινητο νοβα 5g και ειδα πως αναβαθμισαν την κοντινη κεραια και επιανε μες το σπιτι μου 400mbps. Με την ανανεωση απο 1€ σκεφτηκα μεχρι τις 17 που αλλαζει να παρω ενα f2g απο ενα περιπετερο και να βαζω αυτο σε συνδυασμο με τα απεριοριστα mb για 2 μερες ετσι ωστε να κανω καποιες μεγαλες ενημερωσεις, κατεβασμα ταινιων κλπ. Σε νεο f2g λοιπον που ενεργοποιησα την τριτη ενω ο φιλος μου ειχε κανονικα 5g, εγω εχω παντου 4g+. Στο cellmapper δειχνει 5g disconnected. Η νοβα μου λεει κανονικα θα επρεπε να ενεργοποιηθει το 5g. Θα με παρουν ειπαν αλλα τπτ. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ενεργοποιησω το 5g στη γραμμη μου;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου υποστηρίζει 5g;

Εάν ναι κάλεσε στο 13700 δωρεάν, που είναι το τεχνικό τμήμα και ζήτα να ενεργοποιήσουν στη γραμμή σου το 5g και το volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Το κινητό σου υποστηρίζει 5g;

Εάν ναι κάλεσε στο 13700 δωρεάν, που είναι το τεχνικό τμήμα και ζήτα να ενεργοποιήσουν στη γραμμή σου το 5g και το volte.

Καλημερα φιλε και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηςη. Βεβαια υποστηριζει 5g το κινητο, ειχα δοκιμασει κιολας με την σιμ του φιλου πριν μια βδομαδα στο κινητο μου και δουλευε κανονικα. 13700 πηρα και ζητησα ακριβως αυτο και μου λενε απο την τριτη ειναι σε επεξεργασια θα σας ενημερωσουμε

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

Καμία επεξεργασία δεν θέλει, με ένα κλικ γίνεται.

Μήπως έχεις παλιά σιμ;

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, p_k said:

Καμία επεξεργασία δεν θέλει, με ένα κλικ γίνεται.

Μήπως έχεις παλιά σιμ;

 

Την τριτη ενεργοποιηθηκε ο αριθμος. Δε πιστευω να ναι παλια. Πισω απο το f2g connection pack λεει κιολας ημερομηνια παραγωγης 05/23. Δεν πιστευω να φταιει αυτο. Μαλλον επεσα σε μη ειδικευμενους υπαλληλους αλλα πηρα περιπου 5 φορες. Ενας δεν μπορουσε να μου το κανει; Οταν μπενω στο phone info απο cellmapper λεει στο NR STATUS (NSA) restricted οποτε νομιζω η νοβα φταιει 

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, spoukos said:

Την τριτη ενεργοποιηθηκε ο αριθμος. Δε πιστευω να ναι παλια. Πισω απο το f2g connection pack λεει κιολας ημερομηνια παραγωγης 05/23. Δεν πιστευω να φταιει αυτο. Μαλλον επεσα σε μη ειδικευμενους υπαλληλους αλλα πηρα περιπου 5 φορες. Ενας δεν μπορουσε να μου το κανει; Οταν μπενω στο phone info απο cellmapper λεει στο NR STATUS (NSA) restricted οποτε νομιζω η νοβα φταιει 

Μάλλον λόγω λιγοστών δουλεύουν μόνο οι άπειροι αφού πάντα αυτούς αφήνουν στα κέντρα. Λίγη υπομονή 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Cris4524 said:
13 ώρες πριν, Gv2008 said:
Να ελπίζετε δεν είναι απίθανο 

Παντως τόσο καιρό η nova πρώην wind έπαιζε μόνη της 4CA (B1+B3+B20+B7) ενώ η κόκκινη μόνο 2CA (B3+B20) από το 2017. Από το ίδιο μη αλλαγμένο πάνελ χλομό το κόβω να δωσει και αυτή περισσότερες μπάντες. Αν δεν βάλλουν αλλά panel μάλλον έτσι θα μείνει. Εδώ η nova συνδέθηκε με οπτική ενώ η Vodafone παίζει ακόμα με μικροκύματα.

Είσαι σίγουρος για το μικροκυματικο; Μήπως είναι για πελάτες;

Nova και Vodafone έχουν κοινό transport ειδικά σε rural περιοχές. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, p_k said:

Το κινητό σου υποστηρίζει 5g;

Εάν ναι κάλεσε στο 13700 δωρεάν, που είναι το τεχνικό τμήμα και ζήτα να ενεργοποιήσουν στη γραμμή σου το 5g και το volte.

Μολις ειπα το αιτημα:  Ξανακαλεστε στο 13800 ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ.

Και 800% αυξηση στο διμηνιατικο με το καψονι του να πας στο καταστημα.  1300% online.

Τελειως ΡΕΖΙΛΗΔΕΣ πλεον, οπως ηταν και η Wind.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πεις "τεχνικό πρόβλημα" και θα συνεχιστεί η κλήση 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ταλαιπωρία για μια διαδικασία ενός λεπτού. Λέτε να συνεχίσω να περνώ μέχρι να μου το κάνουν η είναι χαμένη υπόθεση;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής παράδοξο που έκανα εγώ.

Έστειλα μνμ VOW NAI στο 1202 για τις κλήσεις μέσω wifi, και λόγω βαρεμάρας αυτούς δεν του κάλεσα. Μετά από 2 μέρες ενεργοποιήθηκε το 5G μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, hercoulis said:

Κάνε το εξής παράδοξο που έκανα εγώ.

Έστειλα μνμ VOW NAI στο 1202 για τις κλήσεις μέσω wifi, και λόγω βαρεμάρας αυτούς δεν του κάλεσα. Μετά από 2 μέρες ενεργοποιήθηκε το 5G μόνο του.

Έστειλα VOW NAI με το που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση (τρίτη) και ακόμα τπτ. Έχω πάρει 3 φορές 13700 και μια 13800 και πάντα μου λένε είναι σε επεξεργασία από την τρίτη που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση 

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο στο 5G ενεργό. Κλείσε τηλ και άνοιξέ, και άφησέ το για καμια ώρα. βλέπω έχεις iphone.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, hercoulis said:

Βάλτο στο 5G ενεργό. Κλείσε τηλ και άνοιξέ, και άφησέ το για καμια ώρα. βλέπω έχεις iphone.

 

Στο iphone έχω το κύριο νούμερο κοσμοτε και είναι το 11αρι οπότε δεν έχει 5g. Το realme 8 5g έχω ως δεύτερη συσκευή με την κάρτα της Νόβα. Το έχω ανοικτό και το κάνω μερικές επανεκκινήσεις, 5g όμως καθόλου

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες το 11 δεν έχει 5G.

Nova 5G

Ρυθμίσεις συσκευής

Συνήθως, δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάποια επιπλέον ρύθμιση.

Βεβαιώσου πως:

  • Έχεις 5G συσκευή
  • Είσαι σε περιοχή που καλύπτεται από το 5G δίκτυο
  • Έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού εγκατεστημένη στο κινητό σου

Σε περίπτωση που δεν βλέπεις το σήμα 5G στο κινητό σου, βεβαιώσου πως είναι:

  • Επιλεγμένο το δίκτυο 5G
  • Ενεργοποιημένη η υπηρεσία VoLTE

Για να επιλέξεις χειροκίνητα το 5G δίκτυο στο κινητό:

  1. Πήγαινε στις "Ρυθμίσεις" της συσκευής σου
  2. Επίλεξε το "Δίκτυα"
  3. Πάτησε στο "Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας"
  4. Επίλεξε το "Προτιμώμενος τύπος δικτύου"
  5. Επίλεξε το δίκτυο που αναφέρει 5G
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, hercoulis said:

Τώρα που το λες το 11 δεν έχει 5G.

Nova 5G

Ρυθμίσεις συσκευής

Συνήθως, δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάποια επιπλέον ρύθμιση.

Βεβαιώσου πως:

  • Έχεις 5G συσκευή
  • Είσαι σε περιοχή που καλύπτεται από το 5G δίκτυο
  • Έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού εγκατεστημένη στο κινητό σου

Σε περίπτωση που δεν βλέπεις το σήμα 5G στο κινητό σου, βεβαιώσου πως είναι:

  • Επιλεγμένο το δίκτυο 5G
  • Ενεργοποιημένη η υπηρεσία VoLTE

Για να επιλέξεις χειροκίνητα το 5G δίκτυο στο κινητό:

  1. Πήγαινε στις "Ρυθμίσεις" της συσκευής σου
  2. Επίλεξε το "Δίκτυα"
  3. Πάτησε στο "Δίκτυο Κινητής Τηλεφωνίας"
  4. Επίλεξε το "Προτιμώμενος τύπος δικτύου"
  5. Επίλεξε το δίκτυο που αναφέρει 5G

Τα έχω κάνει όλα αυτά αλλά τπτ. Οπότε απλά περιμένω μήπως και γίνει από μόνο του 

Link to comment
Share on other sites

Η Νόβα έχει κάλυψη 5g στην περιοχή σου;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...