Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στης κόρης μου το unlimited ήρθε προσφορά ανανέωσης και από κάτω προσφορές για προγράμματα που δεν είναι unlimited...  Καινούργιο σύστημα αυτό

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

Και στης κόρης μου το unlimited ήρθε προσφορά ανανέωσης και από κάτω προσφορές για προγράμματα που δεν είναι unlimited...  Καινούργιο σύστημα αυτό

Vodafone likes this post

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε μου; 

Κι αυτοί το κάνουν; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, συμφωνώ. 

Μπάχαλο. 

Σκλαβενίτης Πυλαίας 

Screenshot_2023-10-06-21-18-14-358_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναπολέωντος Ζερβα, Ιωαννινα. Σε εξωτερικό χώρο χθες το βραδυ. 
IMG_9313.thumb.png.2adca81ca810b0a72a4e220688483f12.png


μέτρηση στον σέρβερ Nova GreeceIMG_9318.thumb.png.e1c443fdb4404bf19de1aac1a754ea9a.png

μετρηση στον σέρβερ FastpathIMG_9319.thumb.png.cc03438b04bd8a67522290fdb50bd69a.png

 

Για 2100+1800+2600+800+700 που δίνει η κεραια δεν ειναι οι αναμενόμενες ταχύτητες. Θα έπρεπε να δίνει τα υπερδιπλάσια. Θέλω να πιστεύω πως συμβαίνει επειδή είναι σχετικά νέα κεραια (από τον Αύγουστο). 

Παρ’ όλα αυτά από άποψη καλυψης είναι πρώτη με διαφορά στην οδο και την γύρω περιοχή. Ειδικά προς οδο Σουλιου-Πλατεία Ομήρου και λίγο προς τα πάνω είναι η μόνη λειτουργικη. Στο Τσιφλικοπουλο βελτιώνονται όλες. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2023 at 9:12 ΠΜ, panos.k2 said:

Δεν είπε κανένας πάντως ότι η Nova δεν τα παθαίνει καθόλου αυτά. Απλά λέμε πως είναι σε πολυ καλύτερη κατασταση από τη Vodafone και νομίζω αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κάποιος, οσοι έχουμε μια γεύση και από τους 3 παρόχους γνωρίζουμε ότι ειδικά με το 5G η Vodafone αντιμετωπίζει συχνότερα τέτοια θεματάκια και λόγω περισσότερης κίνησης αλλά και λόγω κακής ρύθμισης. 

ΥΓ: Εχω δει και γω παρόμοιο περιστατικό στην Αρτα με τη Nova το καλοκαίρι.
Στα Γιάννενα Επισης εχω δει edge μια φορά εν κινήσει ενώ άλλαζε κεραίες αλλά δεν είχε κίνηση το δίκτυο. Στην Αθήνα επισης στην λεωφόρο αμαλιας με είχε πετάξει σε edge. Και τις τρεις φορές που είχε συμβεί τις είχα αναφέρει. 

Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφετε η Vodafone το πάθαινε όταν ανέβαζε κίνηση. (Το έχει λύσει όμως και αναμένεται η αλλαγή στα settings σε όλη την Ελλάδα). 
Επισης καταλαβαίνω ότι τώρα η Nova άρχισε να ανεβάζει κίνηση… Good luck 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TakeOverNet said:

Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφετε η Vodafone το πάθαινε όταν ανέβαζε κίνηση. (Το έχει λύσει όμως και αναμένεται η αλλαγή στα settings σε όλη την Ελλάδα). 
Επισης καταλαβαίνω ότι τώρα η Nova άρχισε να ανεβάζει κίνηση… Good luck 

Και γιατι να μην το λύσει κι αυτή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που γράφετε η Vodafone το πάθαινε όταν ανέβαζε κίνηση. (Το έχει λύσει όμως και αναμένεται η αλλαγή στα settings σε όλη την Ελλάδα). 
Επισης καταλαβαίνω ότι τώρα η Nova άρχισε να ανεβάζει κίνηση… Good luck 

Δεν ειναι μόνο θέμα κίνησης παντως.
Ειναι και θέμα καλής ρύθμισης για να μην γίνονται πτώσεις σε edge κατά την αλλαγή κεραιων/κυψελων. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Λεωφόρος Βουλιαγμένης 42, Γλυφάδα, κοντά στον Καυκά. 

Screenshot_2023-10-07-12-42-28-298_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-07-12-41-37-036_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Πλατεία Γλυφάδας, κοντά στο KFC. Αν είναι όντως μόνο B3 + n78, η ταχύτητα είναι εξαιρετική. 

Screenshot_2023-10-07-13-54-52-955_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-07-13-54-12-109_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

BONUS

Μέσα από το τραμ, κοντά στο γήπεδο Καραϊσκάκη, στο Φάληρο. Το κακό upload οφείλεται στην 800αρα μπάντα. 

Screenshot_2023-10-07-15-10-40-774_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-07-15-10-06-009_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Ένα τεστ ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Good luck είπε. Αν έγραφε "την πατήσατε" τι θα απαντούσες;

Κάτι θα έβρισκα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Avenue Mall, στο Μαρούσι. 

Screenshot_2023-10-10-17-35-39-918_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-10-17-35-43-272_cz.mroczis.netmonster.jpg

Πέρνα και μια από την Αγίου Κωνσταντίνου να δεις δράμα! Περιμένω πότε θα τελειώσει αυτή η ρημάδα η αναβάθμιση επιτέλους! Έχουν αργήσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Πέρνα και μια από την Αγίου Κωνσταντίνου να δεις δράμα! Περιμένω πότε θα τελειώσει αυτή η ρημάδα η αναβάθμιση επιτέλους! Έχουν αργήσει πολύ!

Δεν έχει βγει κάποια καινούργια άδεια εκεί πάντως. Μια σχετικά κοντά που βγήκε είναι απέναντι από το Υποθηκοφυλακείο στην Κηφισίας.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Arinos said:

Δεν έχει βγει κάποια καινούργια άδεια εκεί πάντως. Μια σχετικά κοντά που βγήκε είναι απέναντι από το Υποθηκοφυλακείο στην Κηφισίας.

Ούτε στην Αγίων Αναργύρων;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Ούτε στην Αγίων Αναργύρων;;

Δυστυχώς όχι, δεν βλέπω κάτι να έχει βγει είτε αίτηση άδειας είτε έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Πέρνα και μια από την Αγίου Κωνσταντίνου να δεις δράμα! Περιμένω πότε θα τελειώσει αυτή η ρημάδα η αναβάθμιση επιτέλους! Έχουν αργήσει πολύ!

Νομίζω είχα περάσει πριν το Καλοκαίρι, στο εμπορικό κέντρο. Μέτριο σήμα και ταχύτητες. Το πρόβλημα είναι ότι ούτε η άλλη εταιρεία της Victus έχει κεραία εκεί. Οπότε τζάμπα περιμένεις να αλλάξει κάτι. 

Ας πάνε να βάλουν στο Μέγαρο του ΟΤΕ, να καλύψουν τα κενά. 🤣

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Νομίζω είχα περάσει πριν το Καλοκαίρι, στο εμπορικό κέντρο. Μέτριο σήμα και ταχύτητες. Το πρόβλημα είναι ότι ούτε η άλλη εταιρεία της Victus έχει κεραία εκεί. Οπότε τζάμπα περιμένεις να αλλάξει κάτι. 

Ας πάνε να βάλουν στο Μέγαρο του ΟΤΕ, να καλύψουν τα κενά. 🤣

Λένε ότι υπό αναβάθμιση η περιοχή μου. 

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως στην περιοχή σας βρίσκονται σε εξελίξη εργασίες που αποσκοπούν στην βελτίωση του δικτύου, οι οποίες επηρεάζουν την ποιότητα των υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας, δεν υπάρχει ορισμένο χρονικό πλαίσιο αποκατάστασης προς στιγμήν".

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Arinos said:

Δυστυχώς όχι, δεν βλέπω κάτι να έχει βγει είτε αίτηση άδειας είτε έγκριση.

Που τις βλέπει κανείς τις άδειες;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Λένε ότι υπό αναβάθμιση η περιοχή μου. 

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως στην περιοχή σας βρίσκονται σε εξελίξη εργασίες που αποσκοπούν στην βελτίωση του δικτύου, οι οποίες επηρεάζουν την ποιότητα των υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας, δεν υπάρχει ορισμένο χρονικό πλαίσιο αποκατάστασης προς στιγμήν".

Είναι κλασική απάντηση που δίνουν αντί να σου πουν ότι ναι υπάρχει πρόβλημα και δεν υπάρχει αυτή την στιγμή κάποια πρόβλεψη.

Αν τους στείλεις μέσω της φόρμας επικοινωνίας, θα σε καλέσουν και θα σου πουν πιο ανθρώπινα τι γίνεται και είναι πιο σωστό αυτό.

16 ώρες πριν, hercoulis said:

Που τις βλέπει κανείς τις άδειες;

https://keraies.eett.gr/RecentApprovals.php

Link to comment
Share on other sites

Λεωφόρος Κύπρου 16, Αργυρούπολη. Κοντά στο Βενετη. Δεν ξέρω γιατί η Nova δεν παίζει ακόμα στην #369 της "κόκκινης", που είναι λίγο πιο πάνω. Η κεραία #12497 είναι κοντά στο μετρό Άλιμος. 

Screenshot_2023-10-12-11-19-59-168_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-12-11-20-02-591_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 10 μέρες περίπου Κεφαλονια για δουλειά και για διακοπές ταυτοχρονα. 
Το ευχαριστο είναι ότι πλέον το νησί διαθέτει κατάστημα Nova, που πριν ήταν σημείο εξυπηρέτησης Forthnet (Franchise). 
Ωστοσο το δίκτυο ενώ τον Μάιο ήταν μια χαρά τώρα τον Οκτώβριο διαπίστωσα προβλήματα. Συνεχώς όλη μέρα είμαι με μονοψήφιες ταχύτητες σε 4G και 5G. 
Μέτρηση σε ταρατσα ξενοδοχειου(Mouikis Hotel).

Και ενώ έχει πολύ καθαρό οπτικό πεδίο σε γενικές γραμμες δεν δικαιολογούνται αυτές οι ταχύτητες. Σε μαγαζιά της πλατείας εύκολα επίσης πέφτει σε Edge σε εσωτερικούς χώρους καθώς και επειδή έχει κόσμο οι ταχύτητες είναι στα 3-4Mbps. 
Ιόνιο Πανεπιστήμιο στο τμήμα Ψηφιακών Μέσων είχε 4G με χαμηλές σχετικές ταχύτητες αλλά ωστόσο η πάνω πλευρά του κτηρίου που βλέπει στην Λεωφορο Βεργωτή έχει καλές ταχύτητες. https://www.speedtest.net/result/i/5809146691

Η καλύτερη ταχύτητα που έπιασα ήταν στις λαϊκές κατοικίες ή εργατικές του Αργοστολίου. https://www.speedtest.net/result/i/5811934275
 

 IMG_7820.thumb.png.ae4f3939e5aea98cedd17293d6b14587.png

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...