Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλές οι ταχύτητες για n1 και σίγουρα θα αυξηθούν. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι 

Του απογειώθηκε το 4g!!!
80ada460466ed6090797a99dadbdbab6.png

Μέχρι Αύγουστο λογικά θα είναι κομπλέ σε ρυθμίσεις


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rebel1 said:


Του απογειώθηκε το 4g!!!
80ada460466ed6090797a99dadbdbab6.png

Μέχρι Αύγουστο λογικά θα είναι κομπλέ σε ρυθμίσεις


Sent from my iPad using Tapatalk

Ωωω 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεωτέρα από Συκιά Κορινθίας, από εχθές που ξεκίνησε να έρχεται κόσμος λόγο 3ημερου το δίκτυο έπαθε black out! Εκεί που έπιανα full σήμα 5g στα ίδια σημεία γυρνάει σε Ε και μετά από λίγο το γυρνάει ξανά σε 5g  με ταχύτητες κάτω των 10 mpbs, σκέφτομαι ότι αυτό που ευθύνεται είναι ότι και η το χωριό της συκιάς και το Ξυλοκαστρο εξυπηρετούνται κατά μεγάλο ποσοστό από από μια κεραία που έχει συνεγκατάσταση με vf σε κοντινό βουνό ! Μόνο στο κέντρο του Ξυλοκάστρου έχει κεραίες σε πολυκατοικίες 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, George97. said:

Επανέρχομαι με νεωτέρα από Συκιά Κορινθίας, από εχθές που ξεκίνησε να έρχεται κόσμος λόγο 3ημερου το δίκτυο έπαθε black out! Εκεί που έπιανα full σήμα 5g στα ίδια σημεία γυρνάει σε Ε και μετά από λίγο το γυρνάει ξανά σε 5g  με ταχύτητες κάτω των 10 mpbs, σκέφτομαι ότι αυτό που ευθύνεται είναι ότι και η το χωριό της συκιάς και το Ξυλοκαστρο εξυπηρετούνται κατά μεγάλο ποσοστό από από μια κεραία που έχει συνεγκατάσταση με vf σε κοντινό βουνό ! Μόνο στο κέντρο του Ξυλοκάστρου έχει κεραίες σε πολυκατοικίες 

 

Το κάνει και σε περιοχές της Αθήνας. Όπου έχει πολλή κίνηση, πέφτει σε παλιότερη τεχνολογία. Αν και πλέον σπάνια το βλέπω αυτό, ειδικά από όταν έκλεισε το 3G. Φταίει ο εξοπλισμός της Huawei και ο τρόπος που τον ρύθμισαν... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

 

Το κάνει και σε περιοχές της Αθήνας. Όπου έχει πολλή κίνηση, πέφτει σε παλιότερη τεχνολογία. Αν και πλέον σπάνια το βλέπω αυτό, ειδικά από όταν έκλεισε το 3G. Φταίει ο εξοπλισμός της Huawei και ο τρόπος που τον ρύθμισαν... 

καλό θα ήταν αφού διαφημίζουν συμβόλαια και θέλουν να μαζέψουν πελάτες να κινηθούν γρηγορότερα σε αναβαθμίσεις σε περιοχές που λόγο καλοκαιριού γεμίζουν κόσμο πιστεύω βέβαια ότι κάνουν προσπάθεια να σουλουπώσουν το δίκτυο με χαλαρούς ρυθμούς λογο και των οικονομικών τιμών 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2023 at 11:53 ΠΜ, rebel1 said:


Του απογειώθηκε το 4g!!!
80ada460466ed6090797a99dadbdbab6.png

Μέχρι Αύγουστο λογικά θα είναι κομπλέ σε ρυθμίσεις


Sent from my iPad using Tapatalk

Ακραίο,λίγο το Upload θέλει βελτίωση.

22 ώρες πριν, George97. said:

Επανέρχομαι με νεωτέρα από Συκιά Κορινθίας, από εχθές που ξεκίνησε να έρχεται κόσμος λόγο 3ημερου το δίκτυο έπαθε black out! Εκεί που έπιανα full σήμα 5g στα ίδια σημεία γυρνάει σε Ε και μετά από λίγο το γυρνάει ξανά σε 5g  με ταχύτητες κάτω των 10 mpbs, σκέφτομαι ότι αυτό που ευθύνεται είναι ότι και η το χωριό της συκιάς και το Ξυλοκαστρο εξυπηρετούνται κατά μεγάλο ποσοστό από από μια κεραία που έχει συνεγκατάσταση με vf σε κοντινό βουνό ! Μόνο στο κέντρο του Ξυλοκάστρου έχει κεραίες σε πολυκατοικίες 

Και Άγιο Γεώργιο,Λιχάδα και Λιχαδονησια απέναντι που πήγα ζορίστηκε το δίκτυο. Γυρνούσε σε Edge χωρίς λόγο.

On 3/6/2023 at 10:44 ΠΜ, kostashello said:

τελικα πηρες το s23 399 ευρω?ισχιει η προσφορα?

το s23 αξιζει τα λεφτα του ?σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να το παρω!!

Ναι, είναι καλή συσκευή. Την έχει ο πατέρας μου βέβαια και όχι εγώ. 
Η κάμερα βγάζει παρά πολύ καλές φωτογραφίες,το βίντεο μια χαρά. 
Δεν κολλάει πουθενά, γρήγορο το UI της Samsung.

Απλα είναι μικρό το μέγεθος του,ίσα με το iPhone 13 που έχω στη κατοχή μου. 
Για εμένα συγκρίνεται με iPhone 14 και 14 Pro και το 13 + 13 Pro. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στην Διαδρομή Πειραιάς Αίγινα είχε καλύτερο σήμα από το παρελθόν μέχρι που πλησιάζει πιο πολύ την Αίγινα και όχι την Σαλαμίνα το καράβι, τότε είναι που χάνεται τελείως το σήμα.

Εναλλαγές υπάρχουν, έχω κλειδωμένη την συσκευή σε 4g/5g.

N78

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

Στον κεντρικό τον δρόμο - περιφερειακό μπροστά από το λιμάνι

image.png

image.png

Στην μέσα στο βαγόνι του ΗΣΑΠ στον Πειραιά

image.png

image.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Arinos said:

Στην Διαδρομή Πειραιάς Αίγινα είχε καλύτερο σήμα από το παρελθόν μέχρι που πλησιάζει πιο πολύ την Αίγινα και όχι την Σαλαμίνα το καράβι, τότε είναι που χάνεται τελείως το σήμα.

Εναλλαγές υπάρχουν, έχω κλειδωμένη την συσκευή σε 4g/5g.

N78

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

Στον κεντρικό τον δρόμο - περιφερειακό μπροστά από το λιμάνι

image.png

image.png

Στην μέσα στο βαγόνι του ΗΣΑΠ στον Πειραιά

image.png

image.png

Στα 11 χλμ N78 με τέτοιες ταχύτητες είναι εντυπωσιακό 

Link to comment
Share on other sites

Σοκαριστικά καλή η ταχύτητα της Ν78 για 12 χιλιόμετρα απόσταση. 
Το καλό ειναι ότι φαινεται πως αρχίζουν να παίρνουν μπρος και στην ύπαιθρο. 
 

Άντε να δούμε μέχρι το τέλος του έτους αλλά και μέσα στο 24 πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Ακραίο,λίγο το Upload θέλει βελτίωση.

Και Άγιο Γεώργιο,Λιχάδα και Λιχαδονησια απέναντι που πήγα ζορίστηκε το δίκτυο. Γυρνούσε σε Edge χωρίς λόγο.

Ναι, είναι καλή συσκευή. Την έχει ο πατέρας μου βέβαια και όχι εγώ. 
Η κάμερα βγάζει παρά πολύ καλές φωτογραφίες,το βίντεο μια χαρά. 
Δεν κολλάει πουθενά, γρήγορο το UI της Samsung.

Απλα είναι μικρό το μέγεθος του,ίσα με το iPhone 13 που έχω στη κατοχή μου. 
Για εμένα συγκρίνεται με iPhone 14 και 14 Pro και το 13 + 13 Pro. 
 

η προσφορα της νοβα ξερεις αν ισχιει?ρωταω γιατι ειχα κανει αιτημα απο το site της νοβα και με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι η μεγιστη επιδοτηση ειναι 250 ευρω αλλα απο το καταστημα της γειτονιας μου μου λενε πως ισχιει κανονικα...αν επιτρεπεις ο πατερας σου το πηρε μεσω unlimited προγραμμα της νοβα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostashello said:

η προσφορα της νοβα ξερεις αν ισχιει?ρωταω γιατι ειχα κανει αιτημα απο το site της νοβα και με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι η μεγιστη επιδοτηση ειναι 250 ευρω αλλα απο το καταστημα της γειτονιας μου μου λενε πως ισχιει κανονικα...αν επιτρεπεις ο πατερας σου το πηρε μεσω unlimited προγραμμα της νοβα η οχι?

Είχαμε Σταθερο FTTH 200/20 και ήθελα απεριόριστο. Από κατάστημα έγινε η διαδικασία. Ναι, έχω δέσμευση για 2 χρόνια πήρα την επιδότηση και τη συσκευη. Στη συγκεκριμένη δίνεται υπέρ επιδότηση, όπως και σε αλλά Samsung. Κανονικά 250€ είναι, παράδειγμα στα iPhone όπου είναι η αξία της συσκευής και με τη σύνδεση σου κάνουν έκπτωση 250€ που είναι το ποσό επιδότησης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Βραχου. Μη αναβαθμισμένο το δίκτυο στο σημείο αλλά πολυ καλές ταχύτητες και η καλυψη είναι τρομερή. Η μόνη παραλία της περιοχής χωρίς 5G. IMG_7333.thumb.png.2cb22167e409f8d2bd8500336640cfa7.pngIMG_7317.thumb.png.638ebb8bf91b9aa713eec4f6abda9ecb.pngIMG_7318.thumb.png.2c26604b208d5358f1af35dfbecd6666.png
 

Κοντά στη Λυγιά το πρωίIMG_7336.thumb.png.03ef4d76bbfb41b6c032b0c898561b95.png

Κοντά στη Λυγια το απόγευμα προς βραδυ IMG_7335.thumb.png.db35a2a9a6b536e1987a9eeecdc7d35a.png

ΛούροςIMG_7337.thumb.png.1270fc4aa99d82fd6c6ab5abb119f18f.png

Κανάλι

IMG_7338.thumb.png.b96c3a54cd4891f1d25bf1299ce52b23.png

Προς Παργα έχει και Ν78 που δίνει 500άρια. 

Ο,τι και να πω για το δίκτυο σε αυτές τις περιοχές (εκτός της πολησ Της πρεβεζας) είναι περιττό. Κάλυψη υποδειγματική, στο οδικό δίκτυο σε κάποια σημεία ζορίζεται αλλά βγάζει κλήσεις παντου και πάντα.
 

Σε γενικες γραμμες και αντικειμενικά είναι το πρώτο δίκτυο στα παραλία Πρεβεζας-Ηγουμενίτσας. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Δείτε λίγο εδώ, μήπως και βγάλουμε άκρη... 

https://myphone.gr/forum/topic/197995/?tab=comments#comment-7183970

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Δείτε λίγο εδώ, μήπως και βγάλουμε άκρη... 

https://myphone.gr/forum/topic/197995/?tab=comments#comment-7183970

 

Cellmapper ή NetMonster δεν υπάρχει στο store για να δεις αν κάνει Carrier Aggregation;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, panos.k2 said:

Cellmapper ή NetMonster δεν υπάρχει στο store για να δεις αν κάνει Carrier Aggregation;

Βέβαια έχω βάλει, δεν κάνει Carrier aggregation. 

Από την άλλη, το δουλεύω ως δεύτερη συσκευή και δεν έχω πρόβλημα στην πλοήγηση, ίντερνετ κλπ, όμως μου κάνει εντύπωση. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, p_k said:

Δείτε λίγο εδώ, μήπως και βγάλουμε άκρη... 

https://myphone.gr/forum/topic/197995/?tab=comments#comment-7183970

 

Σε λάθος φόρουμ ρωτάς.

Πάρε την Huawei και πες τους ότι τα έχουν κάνει μαντάρα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mixtri said:

Σε λάθος φόρουμ ρωτάς.

Πάρε την Huawei και πες τους ότι τα έχουν κάνει μαντάρα.

Αφού το ξέρεις ότι το έχω κάνει ήδη 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εχει αλλαξει κάτι στο twin sim? καπου είχα διαβάσει εδω μεσα οτι αλλος με πρόγραμμα unlimited εβαλε τη δεύτερη σιμ στο ρούτερ. πριν λίγο μιλούσα με τη nova  και μου ειπαν πως δε γίνεται. 

το σταθερό μου της κόσμοτε παει απο το κακο στο χειρότερο και θελω να βαλω σε ρούτερ μια σιμ της νοβα για να εχω wifi στο σπίτι 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, some1 said:

καλησπέρα εχει αλλαξει κάτι στο twin sim? καπου είχα διαβάσει εδω μεσα οτι αλλος με πρόγραμμα unlimited εβαλε τη δεύτερη σιμ στο ρούτερ. πριν λίγο μιλούσα με τη nova  και μου ειπαν πως δε γίνεται. 

το σταθερό μου της κόσμοτε παει απο το κακο στο χειρότερο και θελω να βαλω σε ρούτερ μια σιμ της νοβα για να εχω wifi στο σπίτι 

Γίνεται να μπει σε router, όμως θα πρέπει η δεύτερη sim (που λογικά θα βρίσκεται σε συσκευή κινητής), να είναι κλειστή ή σε λειτουργία πτήσης.

Δηλαδή, πρακτικά όση ώρα θα το έχεις στο router δεν θα μπορείς να έχεις κινητό. Οι δύο σιμ ταυτόχρονα να δουλεύουν δεν γίνεται.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Γίνεται να μπει σε router, όμως θα πρέπει η δεύτερη sim (που λογικά θα βρίσκεται σε συσκευή κινητής), να είναι κλειστή ή σε λειτουργία πτήσης.

Δηλαδή, πρακτικά όση ώρα θα το έχεις στο router δεν θα μπορείς να έχεις κινητό. Οι δύο σιμ ταυτόχρονα να δουλεύουν δεν γίνεται.

Επίσημα έτσι είναι. Ανεπίσημα όμως τι ισχύει? Μπορείς να δοκιμάσεις να τραβάς data από μια sim και να παίρνεις τηλέφωνο από άλλη? 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dasnowy said:

Επίσημα έτσι είναι. Ανεπίσημα όμως τι ισχύει? Μπορείς να δοκιμάσεις να τραβάς data από μια sim και να παίρνεις τηλέφωνο από άλλη? 

αν το εχει κανει καποιος θα με ενδιέφερε να μάθω αν λειτουργεί απο την nova πάντως ηταν κάθετη δε γίνεται οπότε σκεφτόμουν να κάνω ξεχωριστό καινούριο αριθμό αποκλειστικά για ίντερνετ.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, some1 said:

αν το εχει κανει καποιος θα με ενδιέφερε να μάθω αν λειτουργεί απο την nova πάντως ηταν κάθετη δε γίνεται οπότε σκεφτόμουν να κάνω ξεχωριστό καινούριο αριθμό αποκλειστικά για ίντερνετ.

Από μαρτυρίες διαφόρων, γίνεται να είναι ανοικτά και τα 2 και να έχεις στο ένα το ίντερνετ και από το άλλο να παίρνεις τηλ. Όμως το θέμα είναι όταν θα σε πάρουν, θα χτυπήσει αυτό που θέλεις ή θα προσπαθεί να χτυπήσει η άλλη σιμ στο ρούτερ;

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, kalitexnis_g said:

Από μαρτυρίες διαφόρων, γίνεται να είναι ανοικτά και τα 2 και να έχεις στο ένα το ίντερνετ και από το άλλο να παίρνεις τηλ. Όμως το θέμα είναι όταν θα σε πάρουν, θα χτυπήσει αυτό που θέλεις ή θα προσπαθεί να χτυπήσει η άλλη σιμ στο ρούτερ;

Σύμφωνα με τη nova, οι εισερχόμενες πάνε στο κινητό που έκανε την τελευταία κλήση ή sms. Ας μας πει κάποιος που το έχει δοκιμάσει. Θα έχω τις twin sim υπόψην μου εάν προβώ σε αγορά 4G router. Αν οι twin sim δεν είχαν μηνιαίο πάγιο, θα τις είχα ήδη πάρει.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, dasnowy said:

Σύμφωνα με τη nova, οι εισερχόμενες πάνε στο κινητό που έκανε την τελευταία κλήση ή sms

Το επίσημο πάντως είναι να είναι μόνο η μία κάρτα ανοικτή.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Από μαρτυρίες διαφόρων, γίνεται να είναι ανοικτά και τα 2 και να έχεις στο ένα το ίντερνετ και από το άλλο να παίρνεις τηλ. Όμως το θέμα είναι όταν θα σε πάρουν, θα χτυπήσει αυτό που θέλεις ή θα προσπαθεί να χτυπήσει η άλλη σιμ στο ρούτερ;

Δεν έχω χρησιμοποιήσει πρόσφατα twin σε Nova, αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός ότι είναι λειτουργικό κάτι τέτοιο.
Η λογική της twin SIM είναι ότι οι δύο κάρτες είναι πανομοιότυπες. Όταν είναι σε συσκευή και οι δύο, "μαλώνουν" μεταξύ τους για το ποια θα κάνει register. Είναι πολύ αναξιόπιστος τρόπος να έχεις υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...