Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 hours ago, flik said:

 

Η 700αρα εδώ πάντως θα έστεκε να χρησιμοποιηθεί για να αυξηθεί η ονομαστική κάλυψη σε 5g. Είναι σταθμοί που καλύπτουν χωριά και κωμοπόλεις με έναν σεκτορα. 

Αλλά ναι τα combos έτσι τα βλέπω κι εγώ απλά δεν είμαι αισιόδοξος για την n78. Επιλεγμένα σημεία βλέπω πάλι να καλύπτουν, και αναφέρομαι εν γένει και στους 3.

Ίσως οι χρήστες δουν περισσότερη βελτίωση λόγω σταδιακού σβησιματος των 3g carriers και στο κενό που μένει μπαίνει L2100 με η χωρίς DSS. Επίσης και το DCS στα 1800 πλέον το μεταφέρουν συχνά στο G900 για να κάνουν όλο το διαθέσιμο φασμα στα 1800 LTE.

Νομίζω κάθε χρόνο επιλέγουν rural για lte addition. Πλέον αρκετοί έχουν και 1800 αλλά όσοι δεν έχουν πάλι μπαίνουν σε πλάνο για 1800 και 2600. Καλά δεν θα γίνουν όλοι οι σεκτορες σε επαρχία με CA αλλά γίνονται κάθε εξάμηνο αναβαθμίσεις. Θα έλεγα ότι μάλλον το 1800 έχει μια βαρύτητα παραπάνω και πλέον 4x4.

Νέοι σταθμοί δεν μπήκαν φέτος λόγω πανδημίας όσοι μπήκαν πέρυσι, νομίζω κράτησαν μπάτζετ όμως, ή να δούμε και με την εξαγορά αν θα πέσει χρήμα για wind.

 

Ο Όμιλος United έχει βάση την Ολλανδία όπου η πολιτική σκηνή της χώρας υπαγορεύει τη χρήση μη Κινεζικών vendors, και κινείται κυρίως προς NSN. Ο όμιλος έχει ξεκαθαρίσει ότι μια τέτοια αλλαγή πρέπει να γίνει και με τη συνδρομή του κράτος. Για παράδειγμα στη Σουηδία δωσανε πιο φθηνές τις άδειες συχνοτήτων. Η Ελλάδα δίνει τα χρήματα σε εντελώς διαφορετική κατεύθυνση προς στιγμής (κανάλια κτλ) και οι άδειες ήταν ακριβές.

Έχει ακουστεί κάτι πανω σε αυτό θέμα;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβές οι άδειες συχνοτήτων στη τελευταία δημοπρασία.

Κατά τα άλλα, ο όμιλος ας ξεκαθαρίσει ότι θέλει. Αυτό έλλειπε να πληρώσει το δημόσιο την επιλογή της Wind για Huawei. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, flik said:

Το core παντως είναι Ericsson, το RAN δεν πιστεύω να αλλάξει πάντως (huawei), και για Vod και για WH.



 

Και εγώ αυτό πιστεύω 

Η United έχει πει για αλλαγή στο core σε Nokia.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, TakeOverNet said:

Και εγώ αυτό πιστεύω 

Η United έχει πει για αλλαγή στο core σε Nokia.

Αυτό έχω ακούσει και εγώ. Βασικά όλα σε NSN, όχι μόνο core NW.

Θα δείξει 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, gogos2 said:

Καλημερα τη φοβαμαι λιγο τη nokia θα ειναι αποδοτικη αν βαλει;.;

Μια χαρά είναι. Πολύ καλύτερο LTE από τα πατσαβουρια της Huawei. Στο 5g σιγά σιγά φτάνει τον ανταγωνισμό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mixtri said:

Μια χαρά είναι. Πολύ καλύτερο LTE από τα πατσαβουρια της Huawei. Στο 5g σιγά σιγά φτάνει τον ανταγωνισμό.

Μιχάλη πάντα ήθελα να ρωτήσω , τι λέει το DSS της Nokia ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Μιχάλη πάντα ήθελα να ρωτήσω , τι λέει το DSS της Nokia ?

Μέχρι πρότινος δεν υπήρχε. Τώρα υπάρχει (ουσιαστικά) και εξελίσσεται.

Σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι πίσω αλλά τίποτα άσχημο.

H NSN στο SA είναι αρκετά καλή. Στο mmwave έτσι κι έτσι. Στο midband ok. Στο lowband καλή. Γενικά το 5g βγήκε πολύ νωρίς στην αγορά και "δεν πρόλαβαν" αλλά σαν vendor είναι πολύ αξιόπιστος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Περασα μια απο συγγρου προς συνταγμα ...

spacer.png               

και μια ακριβως πανω απο την πλατεια...

 

spacer.png

 

 

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

νέες περιοχές που είναι διαθέσιμο το 5g δίκτυο της wind. όποιος βρίσκεται εκει ας δώσει κανένα speedtest

  • Καλαμάτα – ΝΕΟ!
  • Ηράκλειο – ΝΕΟ!
  • Χανιά – ΝΕΟ!
  • Ρόδος – ΝΕΟ!
  • Χαλκιδική – ΝΕΟ!
  • Σαντορίνη – ΝΕΟ!
  • Νάξος – ΝΕΟ!
http://www.myphone.gr/gallery/data/513/5TIM_New_3D_Logo_02.bmp
Link to comment
Share on other sites

Τα είδα και εγώ και απορώ με το τι εννοεί Χαλκιδική, μιλάμε για έναν ολόκληρο νομό. Σαν να λέει Κρήτη και να εννοεί μόνο Ηράκλειο και Χανιά ένα πράγμα.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει σε ένα σημείο και μόνο γιδ μερικά μέτρα και τέλος.. εν τω μεταξύ είναι τόσο μπροστά που εμφανίζει 5g σε κινητά που δεν είναι 5g..

https://myphone.gr/forum/topic/177438/?do=findComment&comment=6999018

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, drdedus said:

τι ψεύτες που ειναι που το ειδε το 5g στα Χανιά.

Ουτε η ένδειξη δεν αλλάζει σε 5g οπως στην voda, οχι οτι είναι.

Από ότι έχω καταλάβει έχει DSS ή Ν1 full carrier. Έχουμε καμία πληροφορία;

Ν78 δε θα μπει προς το παρόν σε επαρχία από όσο ξέρω. Θα προσπαθήσει να κάνει  αλλαγές χρησιμοποιώντας τον υπάρχοντα εξοπλισμό όσο γίνεται 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mixtri said:

Από ότι έχω καταλάβει έχει DSS ή Ν1 full carrier. Έχουμε καμία πληροφορία;

Ν78 δε θα μπει προς το παρόν σε επαρχία από όσο ξέρω. Θα προσπαθήσει να κάνει  αλλαγές χρησιμοποιώντας τον υπάρχοντα εξοπλισμό όσο γίνεται 

Στην Καλαμάτα πάντως πρέπει να έχει N78, σε τουλάχιστον 2 κεραίες. Μία στο κέντρο και άλλη μία στο ξενοδοχείο Filoxenia. 

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει εδω.

αυτό που παρατηρώ εδω ειναι 2100 lte πολύ συχνά.

Με netmonster παντα disconnected εμφανίζεται και ποτέ δεν φαίνεται ένδειξη 5g .

Με voda εμφανίζεται η ένδειξη σε συγκεκριμένα σημεία με disconnected στο 99% των περιπτώσεων.

speedtest τίποτα το ιδιαίτερο και δυστυχώς τις τελευταίες μέρες που γύρισα τα data σε wind είναι πολυ χαλιά χωρίς να εχω απαιτήσεις ιδιαίτερες.

έχουμε και την 2600 που επιμένει να παραμείνει... τουλάχιστον οχι τόσο όσο παλιά..

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Στην Καλαμάτα πάντως πρέπει να έχει N78, σε τουλάχιστον 2 κεραίες. Μία στο κέντρο και άλλη μία στο ξενοδοχείο Filoxenia. 

Δε διαφωνώ.  Μιλώ γενικά. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε Ανω Κυψελη Αττικης καλοδεχουμενο επιτελους εχω και μεσα στο σπιτι .:classic_biggrin:

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, s_wind said:

Εφτασε Ανω Κυψελη Αττικης καλοδεχουμενο επιτελους εχω και μεσα στο σπιτι .:classic_biggrin:

 

spacer.png

Καλορίζικο, περιμένουμε Speedtest.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πάλι Αλεξανδρούπολη, σε εσωτερικό χώρο.

Δυστυχώς δεν ήξερε να μου στείλει περισσότερα, του έδειξα και θα τον στείλω ξανά να μετρήσει 🤣

74DE6042-EFB1-46EB-8E99-7ACFF83E2D62.jpeg

4C2CA27B-C197-43AA-A212-7A721188A123.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες και πιο συγκεκριμένα την Δευτέρα βρέθηκα μετά από καιρό στο Σύνταγμα και κάθισα στο City link. Επέλεξα για πλάκα μιας και είχα χρόνο δίκτυο 5g και ως δια μαγείας εμφανίστηκε κανονικά η ένδειξη 5g έκανα μερικές δοκιμές σε ίντερνετ browsing & Facebook &  insta. Η φόρτωση σελίδων και ανοίγματος επίσης και επιστροφή στο φεις ήταν ακαριαία. Πραγματικά άλλο επίπεδο όλα μπαμ. Δυστυχώς επειδή ήταν η δευτερεύουσα κάρτα χρήσης SIM δεν είχα αρκετά δεδομένα ( 3γίγα ) για τέστ. Εντυπωσιακή απόδοση όλα αστραπιαία σελίδες εφαρμογές κλπ.

Γενικά σε όλη την ευρύτερη περιοχή μέχρι τον Ευαγγελισμό ακόμη και στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας που έκατσα καμιά ώρα ήταν άριστη η απόδοση του 4g+. Μπράβο στην wind.

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στη Wind για το 4 % real world 5G coverage.

 Αν δεν επιανε και εκει λιγο 5G θα ηταν τραγωδία.

 

Κανουν φιλοτιμες προσπαθειες ακομα και σε 4G ανοιγοντας και τα αμαρτωλα 2700 αρια.

Στην Κρητη ανοιξε πολλα σε σημειο που ξεπερναει την Voda σε capacity ανα σταθμο βασης.

 Το κακο με τη Wind ειναι οτι δεν εχει χωρητικότητα στο δίκτυο κορμου απο Κρητη προς τα πανω και πρεπει να κατεβαζεις με 5 connections για να πιασεις 80+ Mbps τα απογευματα σε κινητη και σταθερή. ( και σε πολλα νησια)

 

 

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Το 5g στην αρχή το πήγαινε μόνο Ν78. Τώρα φαίνεται να το πάει Ν1. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to NOVA 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...