Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λεω να αλλαξω κινητο .κινουμαι πειραια, λιγοτερο αθηνα

 

και διακοπες εδεσσα,ερετρια ναυπλιο.τι λετε αξιζει τα χρηματα να παρω κινητο με 5G η ακομα δεν χρειαζεται?περιπου σε ενα χρονο θα ξανα αλλαξω κινητο

σου περισσεύουν βουρ....διαφορετικά κάτσε εκεί που κάθεσαι απλά πράγματα,σε ένα χρόνο ελπίζουμε όλοι να είναι διαφορετικά τα πράγματα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Αριστοτέλους πριν λίγες ημέρες στη συμπρωτεύουσα

image.png

 

 

7515532844.png

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Αριστοτέλους πριν λίγες ημέρες στη συμπρωτεύουσα

image.png

 

 

7515532844.png

 

Στην πλατεία η επάνω στο πέταλο ;

Link to comment
Share on other sites

Στην πλατεία η επάνω στο πέταλο ;

 

image.png

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Από ποιον σταθμό έρχεται έχει ενδιαφέρον .

 

Δε φαίνεται από το netmonster;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
4 hours ago, haforce said:

Εξαιρετικό, όπως επίσης και το ping. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι περιοχές που αναφέρει η WIND στο site ισχύουν; Γιατί ενδεικτικά σε Παγκράτι,  Νέα Σμύρνη, Κολωνάκι δεν έχω δει 5G πουθενά. Επίσης Σύνταγμα με αυτοκίνητο που πέρασα από την πάνω πλευρά τίποτα. Γενικά δεν έχω δει πουθενά 5G ακόμα και στα πιο κεντρικά σημεία της Αθήνας. Σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν να μην λαμβάνω υπόψη τι λέει το site...

Αντίθετα με Vodafone βλέπω σε πάρα πολλές περιοχές (βέβαια οι ταχύτητες για γέλια).

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Errik1990 said:

Οι περιοχές που αναφέρει η WIND στο site ισχύουν; Γιατί ενδεικτικά σε Παγκράτι,  Νέα Σμύρνη, Κολωνάκι δεν έχω δει 5G πουθενά. Επίσης Σύνταγμα με αυτοκίνητο που πέρασα από την πάνω πλευρά τίποτα. Γενικά δεν έχω δει πουθενά 5G ακόμα και στα πιο κεντρικά σημεία της Αθήνας. Σε κατάστημα που ρώτησα μου είπαν να μην λαμβάνω υπόψη τι λέει το site...

Αντίθετα με Vodafone βλέπω σε πάρα πολλές περιοχές (βέβαια οι ταχύτητες για γέλια).

Δυστυχώς, έτσι όπως αναφέρονται οι περιοχές στο site της Wind, νομίζει κανείς ότι θα έχει 5G σε ολόκληρους Δήμους, ενώ στην πραγματικότητα η Wind καλύπτει συγκεκριμένα μόνο σημεία στους εν λόγω Δήμους. Πάντως, έχω δει 5G και σε σημεία που δεν αναφέρονται καν στο site (π.χ. Village Ρέντη). Οι ταχύτητες βέβαια είναι επιπέδου 4G, αλλά τουλάχιστον πάνω από 100Mbps.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω περιμένουν να ολοκληρωθεί η εξαγορά. Μετά θα αλλάξουν πολλά πράγματα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

DSS στην Αθήνα ξεκινάει και μπαίνει παντού τώρα, για Wind/Vodafone. Δεν έχει να κάνει τόσο με εξαγορά όσο για το πλάνο αναβάθμισης των αθηναϊκών σταθμών, που λόγω και sharing δεν είναι εύκολο πρότζεκτ. Κάποιοι δήμοι έχουν ήδη, το πλάνο είναι να μπει στην πλειονότητα των σταθμών στην Αθήνα. 

Cband μετρημένα πράγματα ακόμα αλλά υπάρχει πλάνο για φέτος να μπει σε αρκετούς σταθμούς. Στην ουσία είχε μείνει στην πρωτη φάση που μπήκαν επιλεγμένοι σταθμοί σε επιλεγμένες πόλεις, και μετά σε δεύτερη φάση μερικοί σταθμοί σε τοπ τουριστικούς προορισμούς (Χαλκιδική, Πάρο κτλ).

Γενικα ας μη ξεχνάμε ότι είναι λίγο πιο πολύπλοκα τα πρότζεκτ των Wind/Vodafone λόγω μεγάλου ποσοστού sharing. Εννοώ ως προς τα timelines κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως με την εξαγορά δεν θα επιταχυνθεί η διαδικασία; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, flik said:

DSS στην Αθήνα ξεκινάει και μπαίνει παντού τώρα, για Wind/Vodafone. Δεν έχει να κάνει τόσο με εξαγορά όσο για το πλάνο αναβάθμισης των αθηναϊκών σταθμών, που λόγω και sharing δεν είναι εύκολο πρότζεκτ. Κάποιοι δήμοι έχουν ήδη, το πλάνο είναι να μπει στην πλειονότητα των σταθμών στην Αθήνα. 

Cband μετρημένα πράγματα ακόμα αλλά υπάρχει πλάνο για φέτος να μπει σε αρκετούς σταθμούς. Στην ουσία είχε μείνει στην πρωτη φάση που μπήκαν επιλεγμένοι σταθμοί σε επιλεγμένες πόλεις, και μετά σε δεύτερη φάση μερικοί σταθμοί σε τοπ τουριστικούς προορισμούς (Χαλκιδική, Πάρο κτλ).

Γενικα ας μη ξεχνάμε ότι είναι λίγο πιο πολύπλοκα τα πρότζεκτ των Wind/Vodafone λόγω μεγάλου ποσοστού sharing. Εννοώ ως προς τα timelines κλπ.

Δηλαδή Αντώνη δεν υπάρχει κάποιο πλάνο μέχρι το τέλος του χρόνου εκτός Αθήνας; Έστω DSS;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, p_k said:

Τώρα όμως με την εξαγορά δεν θα επιταχυνθεί η διαδικασία; 

Δεν έχει νόημα για τα προτζεκτ που ήδη τρέχουν στις εταιρείες. Αν πέσουν παραπάνω χρήματα, που προσωπικά το πιστεύω (στο δίκτυο μιλάω), θα φανεί απο του χρόνου.

4 hours ago, mixtri said:

Δηλαδή Αντώνη δεν υπάρχει κάποιο πλάνο μέχρι το τέλος του χρόνου εκτός Αθήνας; Έστω DSS;

Οχι σε όλη την Ελλάδα γίνονται αναβαθμίσεις και θα γίνουν. Γενικά προσθήκη LTE 4x4 και LTE 2100 με ή χωρίς DSS, σε σταθμούς που επιλέγει ο πάροχος (ενδεχομένως και σε επιλεγμένους sectors, όχι απαραιτήτως όλος ο σταθμός). Πιο επιλεγμένα και 700, LTE ή NR. Αυτό απαιτεί και αλλαγή κεραίας βέβαια, και θεωρητικά αφορά rural σταθμούς με κάλυψη αρκετών χλμ.
Έχω την εντύπωση πως DSS δεν μπορεί να μπει παντού σε rural σταθμούς και λόγω παρεμβολών (πέραν του κόστους λόγω ασύμβατου hardware στην υπάρχουσα κατάσταση.
Αλλά στην Αττική όπου πηγαίνουν βάζουν DSS, Ήδη τρέχουν αρκετοί δήμοι και θα τρέξουν κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Το 700 θεωρητικά το περιμένουμε και στις πόλεις... Μόνο με 2100 θα υπάρξουν θέματα σε εσωτερικούς χώρους.  Αν και μου αρέσουν οι ιδιότητες μετάδοσης του 2100, επαρχιακά το βλέπω σαν δεύτερη συχνότητα.

Οι υπάρχουσες κεραίες δεν υποστηρίζουν 4x4? Επιπλέον τα radios είναι σχετικά νέα, δεν υποστήριζαν ΜΙΜΟ; Απαιτείται νέο hardware?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές στο baseband στις BBUs για να μπει dss, τα radios ναι είτε υπάρχουν είτε αλλάζουν αν δεν έχουν αλλάξει πρόσφατα.

Οι κεραίες συνήθως υποστηρίζουν 4χ4, εκτός από κάτι pipe σε Αθήνα Θεσσαλονίκη. Τα άλλα πανελακια συνήθως έχουν 4 πόρτες στις ψηλές συχνότητες για 4χ4.

Συμφωνώ ότι πρέπει να μπει 700 για να μπεις στα σπίτια μέσα... Δεν ξέρω ξ κοσμοτε τι βάζει στο 700 (lte η NR)?

Λογικά θα έχει βάλει κάπου 700 κι αυτή χωρίς να ξέρω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Δεν ήξερα ότι ήθελαν αλλαγή οι basebands. (Απλά οι δικές μας από gen 2 και μετά, 2016 έτος κυκλοφορίας, ήταν οκ με DSS, gen1 πήγαν ανακύκλωση).

Τι εννοείς pipe? Το λες αντί για την ελληνική λέξη ή εννοείς κάτι άλλο; 

Η Cosmote βάζει Ν28 ready panels από όσο είδα αλλά τα radios είναι απόντα προς το παρόν. Σε Ν28 σχεδόν όλοι οι πελάτες πάνε σε ΜΙΜΟ λόγω ΜΒΒ εφαρμογών αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει στα 10mhz να πάει σε ΜΙΜΟ κανείς....

Είδαν κάποιοι Ν28 στην περιοχή της Κατερίνης αλλά προσωπικά δεν έχω δει ακόμη. Από Σεπτέμβρη λογικά θα γίνει χαμός.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Pipe είναι κάτι κεραίες σωλήνας. Τρεις σεκτορες φιξαρισμενοι ανά 120μοιρες, μοιάζει με καμινάδα πολυκατοικίας. 

Έχουν μόνο 2 πόρτες κάτω.

Ναι είναι πυλώνες που έμειναν με υλικό που δεν ανανεώθηκε στο baseband εδώ και 4-5 χρόνια και θέλει αλλαγή για dss.

Τα πανελακια εδώ και 1-2 χρόνια όπου υπάρχει αλλαγή κεραίας δηλαδή, υποστηρίζουν 700. Αλλά χωρίς radio για 700 τα περισσότερα.

Νομίζω radios για 700-800-900 (και οι 3 χαμηλές) βάζουν όλοι οι πάροχοι μόνο από πέρυσι, απλά δεν έχουν ανάψει, εκτός από μερικά που ξέρω ότι υπάρχουν vodafone L700 (rural όλα). Όχι όμως NR. Και εδώ που τα λέμε διαφορά στον χρήστη δεν έχει στην ταχύτητα...

Όσο αφορά το CBand, είναι δύσκολο το deployment, είναι κάτι που το αντιμετωπίζουν όλες οι χώρες από όσο βλέπω, και έχει να κάνει με εμπόδια κατασκευαστικά και emf limitations λόγω beamforming.

Link to comment
Share on other sites

H n28 έχει νόημα για SA και IOT. Στην Κίνα παίζει και για ΜΒΒ αλλα με 20mhz+MIMO.

Όντως,  δεν έχει καμία φοβερή διαφορά στην ταχύτητα με LTE αλλα σε θέματα απόκρισης είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Με lowband NR και SA core έχω δει 4ms απόκριση... ειδικά στην αυτοκίνηση θα πουλήσει. 

Το EIRP είναι πολύ δυνατό limitation και η ICNIRP έχει δώσει εντελώς διαφορετικές οδηγίες για το beamforming. Στην Αμερική ήδη έχουν προσαρμόσει τους κανονισμούς,  στην Ευρώπη δε ξέρω τι γίνεται...

Θεωρώ πως ένα βασικό μοντέλο για πόλεις θα είναι Ν28+Ν1+Ν78 και για επαρχία N28+ο,τι άλλο υπάρχει. Το έχουν στο πλάνο αρκετοί MNOs. Σε πρώτη φάση θα πρέπει να φύγει το 3g.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, flik said:

Δεν έχει νόημα για τα προτζεκτ που ήδη τρέχουν στις εταιρείες. Αν πέσουν παραπάνω χρήματα, που προσωπικά το πιστεύω (στο δίκτυο μιλάω), θα φανεί απο του χρόνου.

Οχι σε όλη την Ελλάδα γίνονται αναβαθμίσεις και θα γίνουν. Γενικά προσθήκη LTE 4x4 και LTE 2100 με ή χωρίς DSS, σε σταθμούς που επιλέγει ο πάροχος (ενδεχομένως και σε επιλεγμένους sectors, όχι απαραιτήτως όλος ο σταθμός). Πιο επιλεγμένα και 700, LTE ή NR. Αυτό απαιτεί και αλλαγή κεραίας βέβαια, και θεωρητικά αφορά rural σταθμούς με κάλυψη αρκετών χλμ.
Έχω την εντύπωση πως DSS δεν μπορεί να μπει παντού σε rural σταθμούς και λόγω παρεμβολών (πέραν του κόστους λόγω ασύμβατου hardware στην υπάρχουσα κατάσταση.
Αλλά στην Αττική όπου πηγαίνουν βάζουν DSS, Ήδη τρέχουν αρκετοί δήμοι και θα τρέξουν κι άλλοι.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Συνεπώς, DSS με την n1 και προστίθενται και όλες οι υπόλοιπες μπάντες στο LTE;

Σε rural όπου έχουν σκέτες B20, υπάρχει πλάνο για CA;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mixtri said:

 

 

3 hours ago, mixtri said:

H n28 έχει νόημα για SA και IOT. Στην Κίνα παίζει και για ΜΒΒ αλλα με 20mhz+MIMO.

Όντως,  δεν έχει καμία φοβερή διαφορά στην ταχύτητα με LTE αλλα σε θέματα απόκρισης είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Με lowband NR και SA core έχω δει 4ms απόκριση... ειδικά στην αυτοκίνηση θα πουλήσει. 

Το EIRP είναι πολύ δυνατό limitation και η ICNIRP έχει δώσει εντελώς διαφορετικές οδηγίες για το beamforming. Στην Αμερική ήδη έχουν προσαρμόσει τους κανονισμούς,  στην Ευρώπη δε ξέρω τι γίνεται...

Θεωρώ πως ένα βασικό μοντέλο για πόλεις θα είναι Ν28+Ν1+Ν78 και για επαρχία N28+ο,τι άλλο υπάρχει. Το έχουν στο πλάνο αρκετοί MNOs. Σε πρώτη φάση θα πρέπει να φύγει το 3g.

Η 700αρα εδώ πάντως θα έστεκε να χρησιμοποιηθεί για να αυξηθεί η ονομαστική κάλυψη σε 5g. Είναι σταθμοί που καλύπτουν χωριά και κωμοπόλεις με έναν σεκτορα. 

Αλλά ναι τα combos έτσι τα βλέπω κι εγώ απλά δεν είμαι αισιόδοξος για την n78. Επιλεγμένα σημεία βλέπω πάλι να καλύπτουν, και αναφέρομαι εν γένει και στους 3.

Ίσως οι χρήστες δουν περισσότερη βελτίωση λόγω σταδιακού σβησιματος των 3g carriers και στο κενό που μένει μπαίνει L2100 με η χωρίς DSS. Επίσης και το DCS στα 1800 πλέον το μεταφέρουν συχνά στο G900 για να κάνουν όλο το διαθέσιμο φασμα στα 1800 LTE.

2 hours ago, andermitzakis said:

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Συνεπώς, DSS με την n1 και προστίθενται και όλες οι υπόλοιπες μπάντες στο LTE;

Σε rural όπου έχουν σκέτες B20, υπάρχει πλάνο για CA;

Νομίζω κάθε χρόνο επιλέγουν rural για lte addition. Πλέον αρκετοί έχουν και 1800 αλλά όσοι δεν έχουν πάλι μπαίνουν σε πλάνο για 1800 και 2600. Καλά δεν θα γίνουν όλοι οι σεκτορες σε επαρχία με CA αλλά γίνονται κάθε εξάμηνο αναβαθμίσεις. Θα έλεγα ότι μάλλον το 1800 έχει μια βαρύτητα παραπάνω και πλέον 4x4.

Νέοι σταθμοί δεν μπήκαν φέτος λόγω πανδημίας όσοι μπήκαν πέρυσι, νομίζω κράτησαν μπάτζετ όμως, ή να δούμε και με την εξαγορά αν θα πέσει χρήμα για wind.

 

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι μπήκε πολύ 1800 σε Θέρμη, Πανόραμα, Χορτιάτη. Ενισχύθηκε πολύ το δίκτυο. Μιλώ για LTE. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to NOVA 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...