Jump to content

NOVA 5G


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Είμαι 10 μέρες περίπου Κεφαλονια για δουλειά και για διακοπές ταυτοχρονα. 
Το ευχαριστο είναι ότι πλέον το νησί διαθέτει κατάστημα Nova, που πριν ήταν σημείο εξυπηρέτησης Forthnet (Franchise). 
Ωστοσο το δίκτυο ενώ τον Μάιο ήταν μια χαρά τώρα τον Οκτώβριο διαπίστωσα προβλήματα. Συνεχώς όλη μέρα είμαι με μονοψήφιες ταχύτητες σε 4G και 5G. 
Μέτρηση σε ταρατσα ξενοδοχειου(Mouikis Hotel).

Και ενώ έχει πολύ καθαρό οπτικό πεδίο σε γενικές γραμμες δεν δικαιολογούνται αυτές οι ταχύτητες. Σε μαγαζιά της πλατείας εύκολα επίσης πέφτει σε Edge σε εσωτερικούς χώρους καθώς και επειδή έχει κόσμο οι ταχύτητες είναι στα 3-4Mbps. 
Ιόνιο Πανεπιστήμιο στο τμήμα Ψηφιακών Μέσων είχε 4G με χαμηλές σχετικές ταχύτητες αλλά ωστόσο η πάνω πλευρά του κτηρίου που βλέπει στην Λεωφορο Βεργωτή έχει καλές ταχύτητες. https://www.speedtest.net/result/i/5809146691

Η καλύτερη ταχύτητα που έπιασα ήταν στις λαϊκές κατοικίες ή εργατικές του Αργοστολίου. https://www.speedtest.net/result/i/5811934275
 

 IMG_7820.thumb.png.ae4f3939e5aea98cedd17293d6b14587.png

Έγιναν πρόσφατα αναβαθμίσεις εκεί; Άνοιξαν νέες κεραίες; Αναβάθμιση backhaul;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Έγιναν πρόσφατα αναβαθμίσεις εκεί; Άνοιξαν νέες κεραίες; Αναβάθμιση backhaul;

Έγιναν αναβαθμίσεις τον Μάιο που είχα πάει. Νέες κεραίες και backhaul όχι. 
Συνεγκατασταση με Vodafone και δεν έχουν εκδοθεί νέες άδειες ακόμα. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για περίπου 5 λεπτά, για πρώτη φορά στα χρονικά, το κινητό μου πριν λίγο συνδέθηκε στην 2883 (Μονοπηγαδο Θεσσαλονίκης), με τις παρακάτω μετρήσεις. 

Μετά από λειτουργία πτήσης, δεν ξανασυνδεθηκε στον συγκεκριμένο σταθμό. 

Τόσα χρόνια στην περιοχή, πρώτη φορά συνδέομαι στην 2883. 

 

Screenshot_20231019-021222.png

Screenshot_20231019-023317.png

Screenshot_20231019-023408.png

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, jimmis11 said:

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).

Να πάρεις Starlink να είσαι σίγουρος 🤣

Για βασική χρήση με όλες κάνεις τη δουλειά σου μέσα σε μεγάλες πόλεις.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cmvr said:

Να πάρεις Starlink να είσαι σίγουρος 🤣

Για βασική χρήση με όλες κάνεις τη δουλειά σου μέσα σε μεγάλες πόλεις.

Θεωρητικά έτσι είναι όπως τα γράφεις, το θέμα είναι τι ταχύτητες παίζουν. Ίσως το ερώτημά μου έπρεπε να το θέσω για το τι ταχύτητες παίζουν στην περιοχή, είναι ικανοποιητικές ή σου δείχνει για παράδειγμα 5G και ανοίγουν οι σελίδες μετά από κανένα λεπτό... 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jimmis11 said:

Θεωρητικά έτσι είναι όπως τα γράφεις, το θέμα είναι τι ταχύτητες παίζουν. Ίσως το ερώτημά μου έπρεπε να το θέσω για το τι ταχύτητες παίζουν στην περιοχή, είναι ικανοποιητικές ή σου δείχνει για παράδειγμα 5G και ανοίγουν οι σελίδες μετά από κανένα λεπτό... 

Εσύ δλδ θα πάρεις την καλύτερη εταιρεία των Ιωαννίνων για να πας εκεί;

Επίσης το "ικανοποιητικές" είναι σχετικό. Πες μας τι ταχύτητα θέλεις να σου πούμε.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, cmvr said:

Να πάρεις Starlink να είσαι σίγουρος 🤣

Για βασική χρήση με όλες κάνεις τη δουλειά σου μέσα σε μεγάλες πόλεις.

Εννοείται μαζί με το Starlink, 3 κάρτες από όλες τις ελληνικές εταιρείες, ένα adsl/vdsl router για να το κουμπώσεις σε μια σταθερή γραμμή αν υπάρξει θέμα, ένα set Ubiquity αχρείαστο να είναι, 2 τηλεκάρτες, και καλού κακού ένα pstn modem.
Και σίγουρη ενεργοποίηση του roaming για backup σύνδεση από Αλβανικό δίκτυο.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όρεξη έχετε;

Έχω Cosmote, έχω όμως επιλογή να πάρω και εταιρικό κινητό μαζί μου άλλου δικτύου γιατί χρειάζομαι κυρίως Data, οπότε με ενδιαφέρει τι γίνεται με τις ταχύτητες των δικτύων εκεί.

Αν ξέρετε απαντήστε, μη κάνετε χαβαλέ...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όρεξη έχετε;
Έχω Cosmote, έχω όμως επιλογή να πάρω και εταιρικό κινητό μαζί μου άλλου δικτύου γιατί χρειάζομαι κυρίως Data, οπότε με ενδιαφέρει τι γίνεται με τις ταχύτητες των δικτύων εκεί.
Αν ξέρετε απαντήστε, μη κάνετε χαβαλέ...

Έχει γράψει σεντόνια ολόκληρα μέλος του φόρουμ ειδικά για αυτή την πόλη...
Δεν νομίζω να έχει καλυφθεί καλύτερα το κάθε στενό εδώ μέσα....
Ψάξε λίγο και θα βρεις τα ποστ του


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jimmis11 said:

Ρε παιδιά όρεξη έχετε;

Έχω Cosmote, έχω όμως επιλογή να πάρω και εταιρικό κινητό μαζί μου άλλου δικτύου γιατί χρειάζομαι κυρίως Data, οπότε με ενδιαφέρει τι γίνεται με τις ταχύτητες των δικτύων εκεί.

Αν ξέρετε απαντήστε, μη κάνετε χαβαλέ...

Από τις συζητήσεις εδώ στο forum φαίνεται η nova να έχει την καλύτερη κάλυψη στα Γιάννενα με ικανοποιητικές ταχύτητες.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, rebel1 said:


Έχει γράψει σεντόνια ολόκληρα μέλος του φόρουμ ειδικά για αυτή την πόλη...
Δεν νομίζω να έχει καλυφθεί καλύτερα το κάθε στενό εδώ μέσα....
Ψάξε λίγο και θα βρεις τα ποστ του


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

1 hour ago, jimmis11 said:

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).

Εγώ την εχω ξεσκονίσει την πόλη με μετρησεις της Nova αλλά και της Cosmote. Όλα εδώ μέσα είναι. 
 

H Nova έχει μακράν την καλύτερη κάλυψη. Δεν βρήκα ποτέ σημείο χωρις Ίντερνετ στην πόλη σε εξωτερικό χώρο. Σε εσωτερικους χωρους είναι αιώνες μπροστά, δηλαδή πολυ δυσκολα θα σε πετάξει σε EDGE. 
 

Απο ταχύτητες μην περιμένεις τίποτα ουαου. Έχει και πολλή κίνηση το δίκτυο τους στην πόλη.

Μπορει να δεις και 10-30mbps σε 5G αλλά είναι πληρως λειτουργικη και με καλό up. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, jimmis11 said:

Ρε παιδιά όρεξη έχετε;

Έχω Cosmote, έχω όμως επιλογή να πάρω και εταιρικό κινητό μαζί μου άλλου δικτύου γιατί χρειάζομαι κυρίως Data, οπότε με ενδιαφέρει τι γίνεται με τις ταχύτητες των δικτύων εκεί.

Αν ξέρετε απαντήστε, μη κάνετε χαβαλέ...

Σε πειραζουν καλε μην αρπαζεσαι ετσι. 😂

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, jimmis11 said:

Έχω Cosmote, έχω όμως επιλογή να πάρω και εταιρικό κινητό μαζί μου άλλου δικτύου γιατί χρειάζομαι κυρίως Data

Για ποιο λόγο δεν λες κατευθείαν ποιο είναι το "άλλο δίκτυο"; 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kalitexnis_g said:

Για ποιο λόγο δεν λες κατευθείαν ποιο είναι το "άλλο δίκτυο"; 

Μπορώ να έχω είτε Nova είτε Vodafone.

Απ΄ ότι καταλαβαίνω πάντως μάλλον θα πάρω μαζί μου εναλλακτικά της Nova, γιατί από Vodafone μεριά δεν βλέπω να κουνιέται φύλλο...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, jimmis11 said:

Μπορώ να έχω είτε Nova είτε Vodafone.

Απ΄ ότι καταλαβαίνω πάντως μάλλον θα πάρω μαζί μου εναλλακτικά της Nova, γιατί από Vodafone μεριά δεν βλέπω να κουνιέται φύλλο...

Ο Πανος ειναι αξιοπιστος και η Nova δεν θα σε απογοητευσει συνολικα παντως επειδη παιζεται πολυ συνεγκατασταση και η VF ειναι τιμια/καλη. 

Τωρα τα πακετα και οι τιμες δεν σε ενδιαφερουν απο οτι βλεπω. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jimmis11 said:

Μπορώ να έχω είτε Nova είτε Vodafone.

Cosmote και Nova πάρε και είσαι σενιος. Θα σε καλύψουν πληρως στην πόλη.  

Μπερδευτήκαμε στα νήματα, μολις σου έγραψα ένα γενικο συμπέρασμα στο νήμα της Vodafone. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CamuCamu said:

Ο Πανος ειναι αξιοπιστος και η Nova δεν θα σε απογοητευσει συνολικα παντως επειδη παιζεται πολυ συνεγκατασταση και η VF ειναι τιμια/καλη. 

Τωρα τα πακετα και οι τιμες δεν σε ενδιαφερουν απο οτι βλεπω. 

Όχι για τιμές και πακέτα δεν ενδιαφέρομαι μιας και θα πάρω εταιρικό μαζί μου σαν εφεδρεία...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Όχι για τιμές και πακέτα δεν ενδιαφέρομαι μιας και θα πάρω εταιρικό μαζί μου σαν εφεδρεία...

Nova καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

27ο Χιλ. Θεσσαλονίκης - Μουδανιών 

 

Screenshot_2023-10-20-08-38-31-943_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-10-20-07-53-05-942_cz.mroczis.netmonster.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πλατεία Αγίας Σοφίας, Θεσσαλονίκη 

 

Screenshot_2023-10-21-17-42-05-983_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Νέο Ρύσιο 

 

Screenshot_2023-10-21-17-42-26-019_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τα απεριόριστα για τα ΣΚ βρήκα ευκαιρία να δοκιμάσω το δίκτυο, σε περίπτωση που έχουν κλείσει τρύπες, ώστε να μεταβώ από Cosmote που βγαίνει αρκετά πιο ακριβά. Έχουμε και λέμε:

Καλυψη στις γραμμές Μετρό: παραμένει 100% η κάλυψη για ομιλία κατά μήκος των γραμμών 1 και 3, αλλά η 3 δεν έχει καθόλου δεδομένα. Η 1 έχει μια τεράστια τρύπα που φτάνει από Θησείο μέχρι και Μοναστηράκι… Ακόμα και έξω από Μοναστηράκι υπάρχει θέμα στο να κρατήσει το 4G/5G αρκετή ώρα και πέφτει σε Edge. 
Στην Καλλιθέα, μια από τις πόλεις της Nova με οπτικές, η κατάσταση έχει χειροτερέψει. Ενώ έβλεπα περίπου 300mbps, τώρα δεν έχω πετύχει καθόλου πάνω από 40 (ναι σαράντα)… Επίσης πολύ μειωμένη και η κάλυψη 5G σε σχέση με ένα χρόνο πριν. Ενδεχομένως πέτυχα κάποια αναβάθμιση, γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να κλείσανε σταθμούς. 
Αρκετη βελτίωση στο VoLTE, δεν πέτυχα κάποια μετάβαση σε 2G. Αρκετές φορές βέβαια, έπεφτα πάνω σε μικρές τρύπες και μετά την κλήση το έριχνε για λίγο. 
 

Overall, φαίνεται ότι κάπως κουράστηκε το δίκτυο με τα απεριόριστα. Ακόμα και να απέδωσε οικονομικά η τιμολογιακή της πολιτική, χρειάζεται υπερπολλαπλάσιες επενδύσεις ώστε να καταφέρει να τα εξισορροπήσει. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα κινηθούν τώρα στον τομέα του δικτύου, που φαίνεται πως (για 7η; Φορά στην ιστορία της εταιρίας) όλα πάλι είναι ρευστά οικονομικά.. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Όσο ήμουν στην Αθήνα, μόνο σε ορισμένες αποβάθρες, όχι όλες, των γραμμών 2 και 3 του μετρό είδα σήμα από Nova και αυτό 2G. Ειδικά από Μοναστηράκι ή Κεραμεικό, δεν θυμάμαι, προς Δημοτικό Θέατρο στη γραμμή 3 δεν υπάρχει σήμα πουθενά στο μετρό. Στη γραμμή 2 καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, paanos said:

Τώρα με τα απεριόριστα για τα ΣΚ βρήκα ευκαιρία να δοκιμάσω το δίκτυο, σε περίπτωση που έχουν κλείσει τρύπες, ώστε να μεταβώ από Cosmote που βγαίνει αρκετά πιο ακριβά. Έχουμε και λέμε:

Καλυψη στις γραμμές Μετρό: παραμένει 100% η κάλυψη για ομιλία κατά μήκος των γραμμών 1 και 3, αλλά η 3 δεν έχει καθόλου δεδομένα. Η 1 έχει μια τεράστια τρύπα που φτάνει από Θησείο μέχρι και Μοναστηράκι… Ακόμα και έξω από Μοναστηράκι υπάρχει θέμα στο να κρατήσει το 4G/5G αρκετή ώρα και πέφτει σε Edge. 
Στην Καλλιθέα, μια από τις πόλεις της Nova με οπτικές, η κατάσταση έχει χειροτερέψει. Ενώ έβλεπα περίπου 300mbps, τώρα δεν έχω πετύχει καθόλου πάνω από 40 (ναι σαράντα)… Επίσης πολύ μειωμένη και η κάλυψη 5G σε σχέση με ένα χρόνο πριν. Ενδεχομένως πέτυχα κάποια αναβάθμιση, γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να κλείσανε σταθμούς. 
Αρκετη βελτίωση στο VoLTE, δεν πέτυχα κάποια μετάβαση σε 2G. Αρκετές φορές βέβαια, έπεφτα πάνω σε μικρές τρύπες και μετά την κλήση το έριχνε για λίγο. 
 

Overall, φαίνεται ότι κάπως κουράστηκε το δίκτυο με τα απεριόριστα. Ακόμα και να απέδωσε οικονομικά η τιμολογιακή της πολιτική, χρειάζεται υπερπολλαπλάσιες επενδύσεις ώστε να καταφέρει να τα εξισορροπήσει. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα κινηθούν τώρα στον τομέα του δικτύου, που φαίνεται πως (για 7η; Φορά στην ιστορία της εταιρίας) όλα πάλι είναι ρευστά οικονομικά.. 

Τρέχουν νέες άδειες για προσθήκες σταθμών βάσης και πύκνωση του δικτύου της. Υπομονή συστήνω... Τον Νοέμβριο του 2024 και νωρίτερα σε κάποιες περιοχές θα υπάρχει διαφορά! Αυτή την ενημέρωση έχω! Οι επενδύσεις τρέχουν με αμείωτο ρυθμό θα δωθούν και το 2024 τα ίδια κεφάλαια με το 2023. Από το 2025 και μετά θα παγιωθεί την 1η θέση πανελλαδικά. Με SA 5G.

Κλείνω το off topic καθώς αναφέρομαι στην Cosmote σαν απάντηση στο μήνυμα του συμφορουμήτη!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...