Jump to content

[Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


spookype20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, xristos75 said:

Το volte ναι, το wifi calling όχι.

όπως είχε γράψει αρχικά και ο FINN.

Ελπίζω να περάσει και στην stable αυτό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, xristos75 said:

Το volte ναι, το wifi calling όχι.

Όχι ακριβώς, ίσως να μη το πρόσεξες αλλά όταν έχεις δεδομένα και wifi ανοιχτά και δεχτείς κλήση, η κλήση θα πέσει σε 2G. Οπότε το VoLte δε δουλεύει. Αν έχεις κλειστό το wifi, το VoLte δουλεύει. 

Για το VoWifi, δε το συζητάμε, δε δουλεύει καθόλου, παρόλο που υπάρχει ο διακόπτης.

Οπότε ΒΕΤΑ και mod by shizuku, δεν δουλεύουν μαζί.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Cosmote. Εννοείται πως είναι ενεργοποιημένη.. 
Προσοχή λοιπόν σε επερχόμενη ενημέρωση, μπορεί να μη δουλεύει με αυτή τη διαδικασία..

Ας μας πει και κάποιος με Vodafone/nova τι συμπεριφορά παρατηρεί. Ίσως επειδή είναι ήδη ενεργοποιημένο το VoLTE για cosmote στην beta, να δημιουργείται καποιο conflict


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Finn said:


Ας μας πει και κάποιος με Vodafone/nova τι συμπεριφορά παρατηρεί. Ίσως επειδή είναι ήδη ενεργοποιημένο το VoLTE για cosmote στην beta, να δημιουργείται καποιο conflict


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε Vodafone σε sim παρόλο που είναι κανονικά ενεργοποιημένα, τίποτα δεν λειτουργεί.

Σε Cosmote esim λειτουργεί το wificalling και όχι το VOLTE.

Αντίστοιχα στο *#*#4636#*#*  στην κατάσταση υπηρεσίας IMS για Vodafone είναι η φωνή μέσω LTE διαθέσιμη

και όχι η Φωνή μέσω δικτύου Wifi.

Το αντίστροφο στην esim Cosmote.

Κάποιος εάν γνωρίζει τι επιλέγουμε στον Ορισμό προτεινόμενου Δικτύου???

Link to comment
Share on other sites

Σε Vodafone σε sim παρόλο που είναι κανονικά ενεργοποιημένα, τίποτα δεν λειτουργεί.
Σε Cosmote esim λειτουργεί το wificalling και όχι το VOLTE.
Αντίστοιχα στο *#*#4636#*#*  στην κατάσταση υπηρεσίας IMS για Vodafone είναι η φωνή μέσω LTE διαθέσιμη
και όχι η Φωνή μέσω δικτύου Wifi.
Το αντίστροφο στην esim Cosmote.
Κάποιος εάν γνωρίζει τι επιλέγουμε στον Ορισμό προτεινόμενου Δικτύου???

Αυτά σε ποια έκδοση Android; Με εγκατεστημένο το app απ' το github ή χωρίς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Finn said:


Αυτά σε ποια έκδοση Android; Με εγκατεστημένο το app απ' το github ή χωρίς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στην τελευταία. Δεν έχω πειράξει τίποτα. Είναι μαμα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία. Δεν έχω πειράξει τίποτα. Είναι μαμα ακόμη.

Νομίζω το γράφει στο disclaimer ότι ενώ οι διακόπτες θα εμφανιστούν θέλει μερικά restart ή προσπάθειες ακόμη


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Finn said:


Νομίζω το γράφει στο disclaimer ότι ενώ οι διακόπτες θα εμφανιστούν θέλει μερικά restart ή προσπάθειες ακόμη


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το έκανα 3 με 4 φορές. Το ίδιο παραμένει χωρίς μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djivo said:

Όχι ακριβώς, ίσως να μη το πρόσεξες αλλά όταν έχεις δεδομένα και wifi ανοιχτά και δεχτείς κλήση, η κλήση θα πέσει σε 2G. Οπότε το VoLte δε δουλεύει. Αν έχεις κλειστό το wifi, το VoLte δουλεύει. 

Για το VoWifi, δε το συζητάμε, δε δουλεύει καθόλου, παρόλο που υπάρχει ο διακόπτης.

Οπότε ΒΕΤΑ και mod by shizuku, δεν δουλεύουν μαζί.

Ναι έχεις δίκιο, οπότε για να δουλέψει το volte στην προτίμηση κλήσεων μέσω WiFi επέλεξα "κλήση μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας".

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όταν βγει η επόμενη έκδοση αρχές Μαρτίου αν χρειαστεί θα το φτιάξει ο Κορεάτης.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, jimlost said:

Επειδή δεν έχω υπολογιστή και έχω δει την διαδικασία που δείχνει ότι γίνεται μέσω του μενού προγραμματιστή;;;

Μπορείς να μου στείλεις το link;

Αν πας εδώ -> https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md στη 2η εικόνα έχει "start with wireless debugging" με τα βήματα ακριβώς οπότε δε χρειάζεται υπολογιστή. Σε 5 λεπτά με επανεκκίνηση είσαι έτοιμος.

*λειτουργεί και στην τελευταία beta αν δεν έχεις stable

Edited by geofak
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή μετά από δοκιμές 

Όταν μιλάω με VOWIFI και απομακρυνθώ από το wifi γίνεται αυτόματα εναλλαγή σε VOLTE. Πολύ καλό αυτό. 

Επίσης η βιντεοκλήση μέσω δικτύου κινητής μετά από κλήση σε κινητό samsung που το έχει native δεν λειτουργεί κάτι που δεν είναι και τόσο σημαντικό αλλά θα ήταν ωραίο αν δούλευε. 

Ελπίζω να μην καλομάθω και στην επόμενη ενημέρωση χαθούν 😭 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geofak said:

Αν πας εδώ -> https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md στη 2η εικόνα έχει "start with wireless debugging" με τα βήματα ακριβώς οπότε δε χρειάζεται υπολογιστή. Σε 5 λεπτά με επανεκκίνηση είσαι έτοιμος.

*λειτουργεί και στην τελευταία beta αν δεν έχεις stable

Stable έχω και Nova στο Pixel...

Την Vodafone την έχω στο iPhone...Είναι λίγο θέμα να αλλάξω τις σιμ στα τηλέφωνα... Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, οπότε για να δουλέψει το volte στην προτίμηση κλήσεων μέσω WiFi επέλεξα "κλήση μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας".
Πρακτικά αυτό όμως σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείς VoWiFi. Απλώς με αυτή την ρύθμιση μπορείς να έχεις VoLTE όταν είσαι σε WiFi οπότε είναι ένα workaround τουλάχιστον.

Με beta σε εμένα, το VoWiFi δεν δουλεύει σε εμένα. Με την παραπάνω ρύθμιση απλώς δουλεύει το VoLTE ακόμα και είσαι συνδεδεμένος σε WiFi ενώ πριν δεν γινόταν αυτό.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με την ενημέρωση Μαρτίου απ' ότι κατάλαβα αναμένεται να ενεργοποιηθεί το VoLTE αν δεν αλλάξουν κάτι σε σχέση με την beta. Αυτό θα ισχύσει μόνο για συγκεκριμένο πάροχο (cosmote) και μόνο σε pixel με tensor ή θα ισχύσει για όλα τα pixel και όλους τους παρόχους;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο διάβασα το σύστημα με την εφαρμογή λειτουργεί και στο 14.

Στο νέο Update της 13 χρειάζεται νέα ενεργοποίηση, αλλά συνεχίζει να λειτουργεί. Τουλάχιστον έτσι γράφουν στο reddit.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Sotnem said:

Από όσο διάβασα το σύστημα με την εφαρμογή λειτουργεί και στο 14.

Στο νέο Update της 13 χρειάζεται νέα ενεργοποίηση, αλλά συνεχίζει να λειτουργεί. Τουλάχιστον έτσι γράφουν στο reddit.

Γιατί δούλευε πριν τη χθεσινή αναβάθμιση? Φαντάζομαι αναφέρεσαι στη νέα ΒΕΤΑ. 

Με Cosmote δεν δουλεύει στη ΒΕΤΑ, εκτός αν δουλεύει σε σένα. Αν θες μπες στο κόπο να διαβάσεις 5-6 μηνύματα πιο πίσω.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, djivo said:

Γιατί δούλευε πριν τη χθεσινή αναβάθμιση? Φαντάζομαι αναφέρεσαι στη νέα ΒΕΤΑ. 

Με Cosmote δεν δουλεύει στη ΒΕΤΑ, εκτός αν δουλεύει σε σένα. Αν θες μπες στο κόπο να διαβάσεις 5-6 μηνύματα πιο πίσω.

Ναι, το έχω δει αυτό που έγραψες, δεν έχω beta, ούτε πρόκειται να βάλω. Μεταφέρω σχόλια που διάβασα. Έχω πετύχει διάφορους που λένε ότι δουλεύει και σε beta, απλώς μετά από update χρειάζεται εκ νέου η διαδικασία.

Πιθανώς είναι αυτό που λέει ο Finn, ότι υπάρχει κάποιο conflict σε ήδη ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

αν το δοκιμάσει κανείς και σε pixel 4 , ας μας πει...
αν παίξει, το αποσύρω από τις αγγελίες και το κρατάω για καβάτζα..:)

Εγώ σε pixel 2 xl & Vodafone έκανα ρουτ και πέρασα module για ενεργοποίηση του volte και έπαιξε απευθείας. Παλαιότερα ήθελε να φορτώσεις και αρχείο mbn αλλά πλέον όχι. Vowifi δεν έχω, ίσως εκεί χρειαστεί το mbn.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σε p6a με T2B3.230109.004 και φυσική Vodafone παίζει κανονικά volte και vowifi. Τα είχα και πριν, πέρασα τη νέα αναβάθμιση και ξανά τη διαδικασία ασύρματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!
Μια ερωτηση, Cosmote και οχι ροοταρισμενο κινητο (Pixel 7) πλεον δουλευει κανονικα το LTE ;
Ναι κανονικά! Γιατί πότε δεν δούλευε?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, guy_fawkes said:

Ναι κανονικά! Γιατί πότε δεν δούλευε?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φαντάζομαι εννοεί το volte

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kostas23a said:

Φαντάζομαι εννοεί το volte

Εννοώ και το volte, απλώς έχω μπερδευτεί λιγάκι με τον γεγονός οτι έχει αναφερθεί οτι μπορεί να πηγαινουν οι κλησεις σε 2G (Αφου το 3G θα καταργηθεί).. Εφόσον δεν υπαρχει θεμα με το lte, για ποιον λόγο θα πηγαίνουν εκει οι κλήσεις;

Επίσης, αν υπαρχουν δυο σιμ καρτες (κοσμοτε, βινταφον) έχει δοκιμάσει καποιος να μας πει αν υπάρχουν εκεί προβλήματα ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Pixel] 5G & VoLTE / VoWiFi - Διαθεσιμότητα στην Ελλάδα
  • The topic was pinned
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...