Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθησα οσο μπορουσα και καθαρισα τις επαφες στο dock και μετα απο πολλες προσπαθειες ξεκινησε να φορτιζει. βεβαια δεν φοστισ ποτε πανω απο 10% και μετα σταματησε. αν και εχει περασει καιρος απο τοτε, νομιζω καποτε που επεσε νερο, θα βγαινουν τωρα τα προβληματα του. το καλωδιο ειναι των 2 ευρω αλλα εαν ηταν αυτο το προβλημα, νομιζω θα το εκανε απο την πρωτη μερα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Είχα μια περιπέτεια πρόσφατα με το iphone 6s της αδερφής μου.

Κλασσική αδερφή (όσοι έχετε θα με νιώθετε νομίζω :P ) της έπεσε κάτω και ράγισε η οθόνη σε ένα σημείο. Όχι κάτι τρομερό, αλλά ήθελε να το φτιάξει γιατί είχε σκοπό να κρατήσει το iphone τουλάχιστον 2-2.5 χρόνια ακόμα.

 

Έψαξα αρκετά και τελικά βρήκαμε ένα μαγαζάκι στην Λαμία που αναλάμβανε service iPhone. Για την ακρίβεια είχε μόνο iPhone και αυτή φαινόταν να ήταν η αποκλειστική του απασχόληση (service - αξεσουάρ Apple συσκευών) και για αυτό το θεώρησα καλή επιλογή. Δεν θα πω το όνομα του μαγαζιού, δεν θέλω να σταθούμε εκεί παρά την ταλαιπωρία που πέρασα και παρά το γεγονός ότι θα τον ξεφώνιζα με μεγάλη ευχαρίστηση σε όλο το Internet). Αν και μένω Αθήνα ήταν αρκετά βολικό να το πάμε εκεί γιατί έχουμε τον παππού στην Μαντασιά Δομοκού, καμιά ωρίτσα μακριά δηλαδή, και επειδή θα πηγαίναμε έτσι και αλλιώς στον παππού για λίγες μέρες, είπαμε να πάμε να μιλήσουμε και να το αφήσουμε εκεί πέρα, και να το πάρουμε την συσκευή πίσω ταχυδρομικά, εφόσον μας βλέπαμε ότι το μαγαζάκι «μας κάνει».

 

Πήγαμε λοιπόν στο μαγαζί, που ήταν ένας σαρανταπεντάρης, πήρε το κινητό στα χέρια του, άρχισε να το κοιτάει και καλά ότι το μελετάει και μετά άρχισε να μας αναλύει τη ζημιά και ότι πρέπει να το φτιάξουμε όπωσδηποτε και ότι μπορεί να το αναλάβει αυτός , και ότι έχει μεγάλη εμπειρία σε iPhone και είναι ο νούμερο ένα iOS και macOS user στην Ελλάδα και κάτι τέτοια. Εμένα δεν μου γέμισε το μάτι ο τύπος (όπους ακούς πολλά κεράσσια που λένε), δεν μου εκανε click, αλλά η αδερφή μου επέμενε και το αφήσαμε εκεί για αλλαγή οθόνης, συμφωνήσαμε να μας το στείλει ταχιδρομικά πίσω στην Αθήνα, εκτός αν έκανε πάνω από μια εβδομάδα, οπότε θα πηγαίναμε εμείς να το πάρουμε από την Λαμία το επόμενο Σάββατο για να κάνουμε και την εκδρομούλα μας πάλι, να δούμε και τον παππού. Δώσαμε και μια προκαταβολή και φύγαμε.

 

Εδώ να τονίσω ότι η συσκευή ήταν λειτουργική 100% και πέρα από το ράγισμα στην οθόνη δεν είχε κανένα άλλο θέμα ή κάποια άλλη γρατζουνιά ή σημάδι. Φυσικά το είχα βγάλει φωτογραφία πριν την παράδωση, αλλά δεν σκέφτηκα (και δεν ξέρω αν γίνεται κιολας, τι ισχύ έχει κάτι τέτοιο δηλαδή) να εβαζα και τον τύπο να υπογράψει ότι παραλαμβάνει το κινητό σε άριστη κατάσταση και να βγάζαμε μαζί με τις φωτογραφίες.

 

Πέμπτη απόγευμα γυρίζω από δουλειά και βλέπω ειδοποίηση από κούριερ, κανονίζω την παραλαβή Παρασκευή. Πλήρωσα το υπόλοιπο ποσό με αντικαταβολή και παίρνω το πακέτο. Ευτυχώς σκέφτηκα να βγάλω unboxing video επί τόπου, χωρίς να έχω ανοίξει το πακέτο, γιατί λέω αν μας την έχει κάνει ας εχω μια απόδειξη.

 

Ε, αυτό που ακολούθησε δεν υπάρχει. Μας έστειλε πίσω την συσκευή με την οθονη να εξέχει από το πλαίσιο!!!! Και όχι μόνο αυτό, η συσκευή πλέον είχε και σημάδια από την προσπάθεια κάποιου προφανώς άσχετου να αλλάξει την οθόνη! Άφησα μια συσκευή με μια ρωγμή στην οθόνη και μου την έδωσε πίσω με σταβοτοποθετημένη οθόνη και σημάδια στο σώμα!

 

Πολλαπλά "εγκεφαλικά" επί τόπου, στην αδερφή μου ούτε κουβέντα γιατί θα στενοχωριόταν, προσπαθώ να πάρω τον τύπο και δεν το σήκωνε (μπορεί να είχε κλείσει, ή να έβλεπε το νούμερο και να μην ήθελε να απαντήσει). Φορτώνω περισσότερα και είμαι έτοιμος να ξεκινήσω για Λαμία. Επικράτησε η λογική τελικά και είπα ότι θα δοκιμάσω να πάρω και αύριο τηλέφωνο. Μετά από αρκετές κλήσεις σηκώνει το τηλέφωνο και εγώ κύριος, του εξηγώ ψύυχραιμα και παρά τα νεύρα μου, ότι δεν έφτιαξε την συσκευή και μάλιστα την έκανε χειρότερα. Αρνιόταν τα πάντα στην αρχή και μετά μου έλεγε ότι δεν κάνει ο ίδιος το service, αλλά το δίνει σε επαγγλαμτικό εργαστήριο με μεγάλη εμπειρία και αποκλείεται να το έκανε και ότι έτσι ήταν και κάτι τέοια. Επί τόπου του στέλνω φωτογραφίες πριν και μετά και το βίντεο unboxing. Ακόμα και με αυτό το έπαιζε δύσκολος και δεν φαίνονται καλά οι φωτογραφίες, και μήπως είναι βρώμικος ο φακός τις κάμερας, και δεν είναι καλός ο φωτισμός και κάτι τέτοια.

 

Καταλαβαίνετε ότι τα νεύρα είχαν αρχίσει να ανεβαίνουν πολύ, και άρχισαν να ανεβαίνουν οι τόνοι. Με τα πολλά και αφού ακούστηκαν οι λέξεις δικηγόρος, προστασία του καταναλωτή και δημόσια επώνυμη καταγγελία, μου επέστρεψε τα λεφτά που είχα δώσει (+ τα μεταφορικά) επί τόπου μεσω ebanking.

 

Και τώρα τα θέματα που με απασχολούν για την επόμενη μέρα...

 

  • Έχω μια συσκευή (η αδερφη μου δηλαδή) με στραβοκολλημένη οθόνη. Για αυτό φταίει κάποιος που έκανα το λάθος να τον εμπιστευτώ (είχε το θράσσος να δηλώνει και έμπειρος). Μπορώ να το κηνυγήσω παραπάνω και να διεκδικήσω αποζημείωση για την οριστική επισκευή της συσκευής; Έστω την διαφορά από το νέο service που θα το πάω, εφόσον το κόστος είναι μεγαλύτερο από αυτά που του έδωσα και τελικά μου επέστρεψε;
  • Ακόμα και για το ηθικό κομμάτι, που θα μπορούσα να κάνω μια καταγγελία; Βασικά έχει νόημα να κάνω μια καταγγελία ή απλά θα χάσω την ώρα μου και ο τύπος θα την βγάλει καθαρή;
  • έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό και αξιόπιστο service για την περίπτωση μου; (Προτιμήστε να μου στείλετε pm, δεν χρειάζεται να κάνουμε διαφήμιση.)
  • εχω αρχίσει να "φοβάμαι" τα σερβις πλέον. Αν δεν εχουμε κάτι στην από πάνω κατηγορία, ποιος είναι ο ποιο επίσημος δρόμος που μπορώ να πάρω;
  • έχετε κανα καλό tutorial (επίσης δοκιμασμένο) για το πως μπορεί να γίνει η αλλαγή στο σπίτι; το φοβάμαι λίγο, αλλά από το να πέσω πάλι σε άσχετο και αν το επίσημο είναι πολύ ακριβό και δεν συμφέρει, προτιμώ να το κάνω μόνος μου και να παίξω και λίγο και αν χαλάσει τελείως, χάλασε. τουλάχιστον θα εχω δει την διαδικασία και θα το εχω χαλάσει μόνος μου. και με την επιδότηση σε λίγους μήνες της παίρνω άλλο :P
  • αν υπάρχει κάποιο tip για την αλλαγή της οθόνης από κάποιον που να το έχει κάνει μόνος του σωστά θα χαρώ να το διαβάσω σε αυτό το τόπικ.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Το ίδιο και η αδερφή μου :)

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πηρα απο έναν φίλο το φορτιστή του και με το δικό του καλώδιο ξύπνησε με την πρώτη. Αντίστοιχα το δικό μου καλώδιο στο δικό του τηλέφωνο δεν δούλευε. Οποτε ηταν 100% θέμα καλωδίου το όπιο το πέταξα κατ´ευθείαν. Ερώτηση: απο που να αγοράσω ενα καλώδιο λειτουργικό, αλλα πού να μην κοστίζει μια περιουσία;;;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πηρα απο έναν φίλο το φορτιστή του και με το δικό του καλώδιο ξύπνησε με την πρώτη. Αντίστοιχα το δικό μου καλώδιο στο δικό του τηλέφωνο δεν δούλευε. Οποτε ηταν 100% θέμα καλωδίου το όπιο το πέταξα κατ´ευθείαν. Ερώτηση: απο που να αγοράσω ενα καλώδιο λειτουργικό, αλλα πού να μην κοστίζει μια περιουσία;;;

 

Αν δεν παρεις της apple, να γραφει MFI (made for iphone) ωστε να μην εχεις προβλημα διαφορετικα σε προσφορα οπου βρεις! Στο skroutz ξεκινανε απο 10€

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Το μαμά καλώδιο έχει όντως καλύτερη συμπεριφορά;

Δηλαδή ειναι αξιόπιστο σε σχέση με τα όχι γνήσια;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πηρα απο έναν φίλο το φορτιστή του και με το δικό του καλώδιο ξύπνησε με την πρώτη. Αντίστοιχα το δικό μου καλώδιο στο δικό του τηλέφωνο δεν δούλευε. Οποτε ηταν 100% θέμα καλωδίου το όπιο το πέταξα κατ´ευθείαν. Ερώτηση: απο που να αγοράσω ενα καλώδιο λειτουργικό, αλλα πού να μην κοστίζει μια περιουσία;;;

Κάτο από 15 ευρώ ποτέ δεν δίνουμε για καλώδιο, γιατί ζημιές που προκαλεί δεν είναι λίγες (ειδικά στο u2 chip)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

 

Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα και έχω ξεκλικάρει αυτό που είπε ο φίλος.

 

Δεν άλλαξε τπτ.

 

Επίσης στο ένα τηλέφωνο έβαλα άλλο APPLE ID και πάλι δεν άλλαξε τπτ.

 

Καμία ιδέα?

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι αγορασα καλωδιο, οχι μαμα και φορτιζει κανονικα το τηλεφωνο χωρις προβλημα πια. αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι ξεφορτιζωντας το κινητο και με το που φτανει στο 25% η μπαταρια σβηνει. μετα απο λιγο ανοιγει ξανα, αλλα το ποσοστο ειναι στο 2%. φανταζεται κανεις το γιατι ?

πριν την ιστορια με το καλωδιο που ειχε προβλημα δεν εκανε τετοια !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα στο 5s Cosmote κανενα θεμα με χρεωσεις.Με Wind/Vodafone μου τρωει τη καρτα.Πως μπορω να μπλοκαρω την ενεργοποιηση του iimessage που βγαινει συνεχεια με την επανεκκινηση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το iMessage σε χρεώνει μια φορά όταν το ενεργοποιήσεις.

Αν δεν το χρειάζεσαι μπες στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και κλείσε τον διακόπτη.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σε αυτό το ποστ θα αναλύσουμε την νέα εφαρμογή, Events Near Me.

 

Οι βασικές λειτουργίες της εφαρμογής είναι οι εξής

 

  1. Ο χρήστης επιτρέποντας στην εφαρμογή να διαχειριστεί την τοποθεσία του, λαμβάνει την λίστα με τα Event που υπάρχουν στην περιοχή του.
  2. Στην ίδια τοποθεσία μπορεί να αναζητήσει, μέσω ενός ημερολογίου, Event για συγκεκριμένες ημέρες που επιθυμεί.
  3. Επίσης ο χρήστης μπορεί μέσω ενός χάρτη να αναζητήσει Event σε άλλες Πόλεις - Χώρες σε όλο τον κόσμο!
  4. Μέσα σε κάθε Event βλέπει πληροφορίες όπως, το μαγαζί που γίνεται το Event, την οδό, πόσα άτομα επιθυμούν να πάνε στο Event, Φωτογραφίες του μαγαζιού όπως και του Event και τέλος συνεργαζόμαστε με το Uber ώστε αν ο χρήστης το επιθυμεί μπορεί να μεταβεί στην τοποθεσία του Event με το Uber.
  5. Τέλος ο χρήστης μπορεί να αποθηκεύσει το Event στο κινητό του και μπορεί να το δει ακόμη και Offline!

 

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη και δωρεάν για Android και για iOS

 

Θα θέλαμε να ακούσουμε τα σχόλια όπως και τις παρατηρήσεις σας !

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε για λίστα με event,τι περιλαμβάνει αυτή η λίστα?

 

Θέλω να πω υπάρχει κάποιο φιλτράρισμα ή πάει η κάθε καφετέρια που λέει "party" και ανεβάζει το event της στην εφαρμογή?

Γιατί αν είναι έτσι θα υπάρχει ένα συνεχές σπαμ στους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε για λίστα με event,τι περιλαμβάνει αυτή η λίστα?

 

Θέλω να πω υπάρχει κάποιο φιλτράρισμα ή πάει η κάθε καφετέρια που λέει "party" και ανεβάζει το event της στην εφαρμογή?

Γιατί αν είναι έτσι θα υπάρχει ένα συνεχές σπαμ στους χρήστες.

 

Στην γύρω περιοχή σου υπάρχουν διάφορα Places. Όπως για παράδειγμα μπαρ, κλαμπ, εστιατόρια κτλπ

Αυτά τα Places όταν ανεβάσουν ένα Event στο Facebook και αυτό το Event είναι Public, μπορείς να το δεις μέσω της εφαρμογής Events Near Me (άσχετα το ποιο Place το ανέβασε).

Εσύ μετά μπορείς να φιλτράρεις μέσω της μπάρας αναζήτησης αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο.

 

Σύντομα θα μπουν και φίλτρα κατηγορίας για κάθε Event !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ενα iPad mini 2.

Οταν συνδεσα το ipad στον υπολογιστη το itunes μου ζητισε να το κανει update την τελευταια εκδοση (νομιζω - 10,3 κατι τετοιο).

Στην συνεχει ειδα στην εγκατασταση του νεου μου εβγαλε το παρακατω προβλημα το itune

1.jpg 2.jpg

 

Kαι σταματαει να κανει την εγκατασταση καθως μου ζιταει να γινει restore. κατι το οποιο το προσπαθησα να το κανω αλλα το μονο που βγαζει το ipad ειναι αυτο

3.jpg

 

Εβγαλα και ξαναεβαλα το itune αλλα τιποτε το δοκιμασα και με ενα ελευθερο αλλα οταν παει για restore ζηταει αγωρα του προγραματος.

Παρακαλω τι μπορω να κανω.

Ευχαριστω.

Mobo-ASUS M2N-SLIDELUXE

AMD ATHLON 64 X2 3800+ 2.00GZ AM2

RAM 2x1GB 667 @ 800MHZ Kingston

Albatron 6600GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, χάθηκε η ο ήχος λήψης σε όλα τα Bluetooth μου συμπεριλαμβανομένων και των εργοστασιακών εγκαταστάσεων αυτοκινήτου. Περιέργως δουλεύει στο Viper. Σε δοκιμές με παλαιότερη συσκευή (4S) λειτουργεί κανονικά. Εννοείται ότι έκανα reset networking settings και όλες τις απαραίτητες ενέργειες που φυσιολογικά θα αποκαθιστούσαν το πρόβλημα αλλά εις μάτην.

Έχει κάποιος βιώσει το ίδιο πρόβλημα?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, χάθηκε η ο ήχος λήψης σε όλα τα Bluetooth μου συμπεριλαμβανομένων και των εργοστασιακών εγκαταστάσεων αυτοκινήτου. Περιέργως δουλεύει στο Viper. Σε δοκιμές με παλαιότερη συσκευή (4S) λειτουργεί κανονικά. Εννοείται ότι έκανα reset networking settings και όλες τις απαραίτητες ενέργειες που φυσιολογικά θα αποκαθιστούσαν το πρόβλημα αλλά εις μάτην.

Έχει κάποιος βιώσει το ίδιο πρόβλημα?:wacko:

 

Εννοείς να χτυπάει η συσκευή οταν εχεις ΒΤ συνδεμενο; αν εννοείς αυτο ισχύει όλο το iOS 10 και πρέπει να τραβήξεις απο κάτω προς τα πάνω το control center και να επιλέξεις το κινητο όσο ειναι συνδεμενο το ΒΤ για να χτυπάνε εκει οι ήχοι!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή χτυπάει κανονικά, δεν ακούω ενώ με ακούνε κανονικά. Στο ηχείο της συσκευής όλα εντάξει. Θα κάνω επανεγκατάσταση μήπως και συνέλθει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εκανα την αναβαθμιση και παρατηρησα την ελλειψη του διακοπτη 2G..το εχει κανενας αλλος?δεν ξερω αν παιζει ρολο στο προβλημα μου αλλα ειμαι στην cosmote...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εκανα την αναβαθμιση και παρατηρησα την ελλειψη του διακοπτη 2G..το εχει κανενας αλλος?δεν ξερω αν παιζει ρολο στο προβλημα μου αλλα ειμαι στην cosmote...

 

H cosmote μας εφαγε τους διακοπτες δυστυχως

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

H cosmote μας εφαγε τους διακοπτες δυστυχως

 

αρα δεν ειμαι ο ''μονος''....ευχαριστω παντως...αν ξερεις κατι παραπανω γιατι εγινε αυτη η αλλαγη θα το εκτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειμαι ο ''μονος''....ευχαριστω παντως...αν ξερεις κατι παραπανω γιατι εγινε αυτη η αλλαγη θα το εκτιμουσα

 

Επειδη άνοιξε το VoLTE ίσως;! Λεω εγω τωρα!

 

http://i66.tinypic.com/2yjr9te.jpg

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Το screenshot πάντως δε δείχνει την επιλογή του voLTE. Είναι η πραγματοποίηση κλήσεων με τη βοήθεια του WiFi.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Πραγματοποίηση κλήσης με τις Κλήσεις μέσω Wi-Fi

Πραγματοποίηση τηλεφωνικών κλήσεων μέσω Voice over LTE (VoLTE)

Link to comment
Share on other sites

Το screenshot πάντως δε δείχνει την επιλογή του voLTE. Είναι η πραγματοποίηση κλήσεων με τη βοήθεια του WiFi.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

 

Πραγματοποίηση κλήσης με τις Κλήσεις μέσω Wi-Fi

Πραγματοποίηση τηλεφωνικών κλήσεων μέσω Voice over LTE (VoLTE)

 

Ναι, ή το ενα ή το αλλο ηθελα να γραψω οτι ισως εξαιτιας τους εφυγαν οι αλλοι διακοπτες!!!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...