Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα

εδώ και 2 βδομάδες μ έχει κολλήσει ένα παιχνίδι και δεν ανοίγει. Ωστόσο φαίνεται σα να κάνει ενημέρωση και έχει κολλήσει στα μισά. Όπως ανέφερα έχουν περάσει 2 βδομάδες και τίποτα. Δε μπορώ να διαγράψει την εφαρμογή ούτε απ το itunes που δοκίμασα. Έχει να μου προτείνει κανείς καμιά λύση πως να την διαγράψω?

 

Δε σου βγάζει το "x" για τη διαγραφή; Πριν μερικές μέρες το έπαθε κ εμένα μια εφαρμογή. Ρεσετ τη συσκευή κ έστρωσε

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Δε σου βγάζει το "x" για τη διαγραφή; Πριν μερικές μέρες το έπαθε κ εμένα μια εφαρμογή. Ρεσετ τη συσκευή κ έστρωσε

 

Το βγάζει. Πατάω διαγραφή αλλά τίποτα? reset? πως? δεν χάνονται όλα τα αρχεία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά το βρήκα αυτό που λες έκανα και reset αλλά τίποτα?

Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Το βγάζει. Πατάω διαγραφή αλλά τίποτα? reset? πως? δεν χάνονται όλα τα αρχεία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά το βρήκα αυτό που λες έκανα και reset αλλά τίποτα?

 

Home & Power buttons μεχρι να εμφανιστει το μηλο... Παλι τιποτα;

 

Κλεισε τη συσκευη μονο με το Power....

 

Μπες στο app store και πατησε να ενημερωσει ολες της εφαρμογες μετα...

 

Τριτη επιλογη, εξοδος απο το app store και μετα συνδεσου ξανα!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το app store και πάτησε κάποιο από τα κάτω εικονίδα (προτάσεις, ενημερώσεις κλπ) αρκετές φορές μέχρι να κάνει reload το περιέχομενο του app store...

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει βέβαια να ξεκολλήσει η αναβάθμιση της συσκευής, αλλά μια προσπάθεια δεν βλάπτει!

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Μπα. Τα δοκίμασα όλα αλλά τίποτα. Η επόμενη κίνηση ήταν να κάνω επαναφορά του κινητού αλλά όταν το itunes κατέβαζε το λογισμικό ήταν 2,3 gb και ήθελε 2 ώρες να κατέβει. Για κάποιο λόγο κόπηκε η σύνδεση στα μισά 2 φορές παρακαλώ και δεν ξανά ασχολήθηκα γιατί μ έβγαλε το λάδι. Εμ περίμενα 5 ώρες εμ δεν έγινε η δουλειά
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλώς ήρθες στο myphone.

Υπάρχει ήδη θέμα για το iOS 10 και για τις beta εκδόσεις που κυκλοφορούν, [software] iOS 10 οπότε ότι θες μπορείς να το αναφέρεις εκεί.

 

Καλή συνέχεια :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθώντας να ανοίξω ένα video file από στικάκι θέλω να ανοίγει απευθείας με τον VLC player (και όχι με το default του iphone). Υπάρχει δυνατότητα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να ανοίξω ένα video file από στικάκι θέλω να ανοίγει απευθείας με τον VLC player (και όχι με το default του iphone). Υπάρχει δυνατότητα;

 

Ευχαριστώ!

Όχι. Αν θες να παίζουν τα βίντεο σου απευθείας στο vlc τότε συνδέεις το κινητό σου με τον υπολογιστή, περνάς τα βίντεο που θες μέσω itunes στην εφαρμογή vlc. Μόλις περάσουν ανοίγεις το vlc στο κινητό σου και παίζουν τα βίντεο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Εδώ και 2 μέρες δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές από το itunes. Μου βγάζει να βάλω τον κωδικό και μετά μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο itunes store. Στο ipad όλα λειτουργούν κανονικά. Γνωρίζει κανείς κάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω την 9.3.5. Την ίδια και στο ipad
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Επειδη ειμαι νεος στο ios, και το τηλεφωνο μου εχει γεμισει με φωογραφιες μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως θα τι μεταφερω με ασφαλεια , οχι αναγκαστικα απο itunes Και να μπορω γενικα να τις διαχειριζομαι απο icloud(εχω 200 gb)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ android. Είμαι μέσος user, δηλαδή όχι κανένας power guru κτλ :D Οτι συσκευές άλλαζα μέχρι τώρα πήγαινα απο android σε android. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το elephone P9000.

Για πρώτη φορά σκέφτομαι να μεταβώ σε iphone και να πάρω το 7άρι που έρχεται απο στιγμή σε στιγμή στην Ευρώπη.

Επειδή δέν έχω πιάσει ποτέ στην ζωή μου iphone, οι απορίες μου μπορεί να είναι λίγο πολύ αναμενόμενες και ίσως "χαζές". Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

 

Α) Θα άξιζε η μετάβαση απο android σε IOS10? (Οκ, αναγνωρίζω πως το συγκεκριμένο είναι λίγο πολύ "φιλοσοφικό" και όχι μετρήσιμο θέμα).

Β) Μπορώ να μεταφέρω τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, όλες μου τις επαφές δηλαδη απο τον google account μου, προς το iphone; Και κατ'επέκταση, υπάρχει η δυνατότητα χρήσης google account στα iphones?

Γ) Οσο αφορά τα apps που χρησιμοποιώ ήδη, γνωρίζω πως μπορώ να τα κατεβάσω μέσα απο το app store της apple. Αλλα να υποθέσω πως τα όποια saves, ρυθμίσεις, data, θα είναι όλα στο by default ε; Δέν μπορώ να τα "παντρέψω" ή να μεταφέρω με κάποιον τρόπο αυτα που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα ωστε να μήν χάσω τίποτα μεσα απο τα apps μου.

All for one, and one for all!
Link to comment
Share on other sites

Α) Θα άξιζε η μετάβαση απο android σε IOS10? (Οκ, αναγνωρίζω πως το συγκεκριμένο είναι λίγο πολύ "φιλοσοφικό" και όχι μετρήσιμο θέμα).

Για εμένα αξίζει, αλλά όπως καταλαβαίνεις, αυτό είναι κάτι υποκειμενικό.

 

Β) Μπορώ να μεταφέρω τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, όλες μου τις επαφές δηλαδη απο τον google account μου, προς το iphone; Και κατ'επέκταση, υπάρχει η δυνατότητα χρήσης google account στα iphones?

Το iOS και κατ' επέκταση τα iPhone έχουν τη δυνατότητα να συγχρονίζουμε με Google accounts (επαφές, ημερολόγια κτλ). Δες εδώ το πως.

 

Γ) Οσο αφορά τα apps που χρησιμοποιώ ήδη, γνωρίζω πως μπορώ να τα κατεβάσω μέσα απο το app store της apple. Αλλα να υποθέσω πως τα όποια saves, ρυθμίσεις, data, θα είναι όλα στο by default ε; Δέν μπορώ να τα "παντρέψω" ή να μεταφέρω με κάποιον τρόπο αυτα που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα ωστε να μήν χάσω τίποτα μεσα απο τα apps μου.

Υπάρχει αυτή η εφαρμογή. Δε γνωρίζω αν μεταφέρει και τα περιεχόμενα κάθε εφαρμογής, αλλά ρίξε μια ματιά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει το εξης

Εχω περασει το google photos το οποιο εχει χωρο στο cloud χωρις περιορισμο και ετσι περνω backup ολες τις φωτο και τις εχω και στο σταθερο πισι

Οποτε οτι τραβαω το ανεβαζει κατευθειαν στο internet και οποτε θελω τις διαγραφω απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το maxonclick προφανώς από άνοιγμα κάποιου link και δεν μπορώ με τίποτα να απαλλαγώ.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα με τις υπάρχουσες οδηγίες στο διαδύκτιο αλλά και στο site της apple.

Μέχρι και επαναφορά έκανα από την συσκευή όχι μέσω του MacBook αλλά τίποτα. Με το που κάνω έναρξη μετά την επαναφορά και χωρίς να βάλω καμμία εφαρμογή με το που θα μπω στον safari είναι εκεί. Μόνο η απενεργοποίηση του JavaScript το μπλοκάρει αλλά αυτό δεν είναι λύση γιατί περιορίζει το browsing.

Επίσης έκανα την αναβάθμιση σε 10.0.2 μήπως έχουν προσθέσει κάποια ενημέρωση ασφαλείας γι αυτό, αλλά τίποτα.

Έχω απενεργοποιήσει στο MacBook τον συγχρονισμό του safari στο iCloud αλλά μετά από την επαναφορά του Ipad παίρνει τα στοιχεία που είναι αποθηκευμένα στο iCloud πριν ολοκληρωθεί η έναρξη ώστε να προλάβω να απενεργοποιήσω τον συγχρονισμό. Μετά είναι αργά. Και να διαγράψω από τις ρυθμίσεις του safari το ιστορικό και τα δεδομένα, θα είναι πάλι εκεί. Με το που ανοίγω πχ το Myphone με οδηγεί σε διαφημίσεις. Το κάνει σε όλα τα sites που δεν έχουν προστασία (το εικονίδιο του λουκέτου που βλέπουμε δίπλα στην διεύθυνση του site).

Σκέπτομαι σήμερα να δοκιμάσω να διαγράψω οτιδήποτε έχω στο iCloud και μετά να κάνω επαναφορά σαν καινούργια συσκευή. Αλήθεια πως διαγράφεις το περιεχόμενο του iCloud?

 

Το κινητό μου Galaxy S7 παρόλο που επισκέπτομαι τα ίδια sites δεν έχει κανένα πρόβλημα αλλά εκτός αυτού στο android είναι εύκολο να απαλλαγείς από αυτό με πολλούς τρόπους συν ότι υπάρχουν antivirus στο google play κάτι που δεν γίνεται στις iOS συσκευές.

Γενικά για πρώτη φορά από το 2008 που χρησιμοποιώ iOS, αισθάνομαι εντελώς απροστάτευτος.

Στον safari υπάρχουν πληροφορίες όπως κωδικοί και συνθηματικά. Περίμενα καλύτερη προστασία από την apple.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις διέγραψα από τον υπολογιστή το backup στο iCloud και έκανα επαναφορά από παλαιότεροι που είχα στον υπολογιστή λύθηκε το πρόβλημα.

Θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να σε αφήνει η apple να κανεις τις ρυθμίσεις του iCloud μετά την έναρξη ώστε να μπορείς να αποτρέψεις την μεταφορά υιών που μπορεί να υπάρχουν στο backup η στον συγχρονισμό του σαφάρι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εγω εδω και τρεις ημερες ειμαι με το 5 το οποιο μου το εδωσαν και ειναι η πρωτη φορα που ειχα αυτης της εταιριας τηλεφωνο.

ολα τα προγουμενα χρονια που ειχα android ημουν απο τους χρηστες που το εκανα root και δουλευα αρκετες εφαρμογες για δικτυα, το συνεδεα με τον υπολογιστη με εφαρμογες για ftp, file transfer κλπ. με μεγαλη μου λύπη βλεπω οτι η εταιρια φτιαχνει τηλεφωνα ομολογουμενος αριστης ποιοτικής κατασκευης, αλλα απο εκει και περα λειτουργει σαν τον καλο νταβαντζη στην συσκευη που σου πουλησε. δηλαδη δεν μπορεις να κανεις οτι θελεις εαν πρωτα απο ολα δεν εχει αυτος την ιδια επιθυμία. με το android ειχα πληρη ελευθερια και επανω στο τηλεφωνο πχ. το τι πληκρολογια θα επιλεξω, πως θα τα διαμορφώσω, χρωματα και αρωματα κλπ. επισης πολλες εφαρμογες δεν υπαρχουν για το iOS και πολλες που υπαρχουν ειναι παρηγορια στον αρρωστο. δηλαδη τσατρα παρτα τις φτιαξανε εστι για να λενε οτι βγαλανε και για iOS.

 

Και εδω καταλαβαινει κανεις την σημασια του τι σημαινει ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ. οποιος εχει τις γνωσεις, φτιαχνει οτι θελει, οπως το θελει και το βγαζει στην αγορα ειτε δωρεαν ειτε επι πληρωμη και με λιγα λογια αυτο και μονο και σαν νοοτροποια ειναι OPEN MIND. για οτι χρειαζεσαι σε android εχεις πληθωρα επιλογων κατι που δεν συμβαινει στα iOS.

τα iSO ειναι πολυ καλα ως ποιοτητα κατασκευης και ειναι επισης πολυ καλα για ενα χρηστη που θελει να περνει τηλεφωνο, να εχει fb, κανα instagram και να βγαζει καμια φωτο. τιποτα εξειδικευμένο δηλαδη ειτε επειδη δεν το θελει, ειτε επειδη δεν ξερει, ειτε επειδη και να ηθελε ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΈΠΟΥΝ.

 

με ολο τον σεβασμο για ολα τα παραπανω προς ολους του χρηστες που εχουν επιλεξει αυτη την εταιρια για το κινητο τους.

εγω μετα απο 2 ημερες χρησης μετραω καθε μερα πραγματα που μπουσα να κανω με μια συσκευη android και οχι με αυτο που εχω τωρα.

και επειδη μου το χαρισαν και δεν εχω χρηματα αυτην την περιοδο να διαθεσω για android πολυ θα ηθελα να κανω λαθος για αολα τα παραπανω μιας και ετσι θα μπορουσα να κανω την δουλεια μου με ενα πολυ ομορφο τηλεφωνο.

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τα καλύτερα Android (S7 edge,Oneplus 3,LG G5,Note 5)πηγα μετά από 5 χρόνια σε ios πάλι και πιστεψε με δεν κοιτάω πίσω για τώρα με τίποτα (με iPhone 6s plus είμαι).Πολύ πιο γρήγορο,σταθερό,μπαταρία μακρααανννν καλύτερα.Τι άλλο να πω,ποιότητα κατασκευής κτλ?Καμία σχέση

 

Αύτα από εμένα (δεν είμαι Apple fan boy)

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδια, θα ήθελα την βοήθεια σας γιατι δεν έχω ιδέα απο iphone, ipad κτλ. Ξέρω οτι για να περασεις οτιδηποτε χρειάζεσαι το itunes κτλ.

 

Μού έδωσε ένα γνωστός μου να του περάσω ολα τα αρχεια απο ένα ipod nano (Μόνο μουσική έχει) σε ένα καινουριο ipod touch που αγόρασε.

Δεν ξέρω αν έχει και αγορασμένη μουσική και δεν έχω προσβασή στο pc που λογικά τα είχε συγχρονίσει.

Ποια είναι η διαδικάσια που πρεπει να κάνω? Πρέπει να εγκαταστήσω το itunes στο PC να κάνω sync με το παλίο ipod και μετα να συνδέσω το καινουριο και να κάνω sync απο το computer? Θα γίνει, ή χρειάζομαι καποιο άλλο software?

 

Διαβάζω διάφορα στο google οτι δεν σε αφήνει το itunes κτλ και μπερδευτηκα!!!

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκανα restore το iphone και μου μου ζητάει κωδικό επαληθεύσεις για το icloud πάτησα να μου ερθει με sms αλλα δεν ήρθε και τώρα μου γραφει οτι εχουν σταλθεί πάρα πολλή κωδικοί άλλα δεν εχει ερθει κανενα sms στο τηλ

 

 

μπορεί καποιος να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εκανα restore το iphone και μου μου ζητάει κωδικό επαληθεύσεις για το icloud πάτησα να μου ερθει με sms αλλα δεν ήρθε και τώρα μου γραφει οτι εχουν σταλθεί πάρα πολλή κωδικοί άλλα δεν εχει ερθει κανενα sms στο τηλ

 

 

μπορεί καποιος να βοηθησει

 

Να σε καλέσει δε σου βγάζει επιλογή;

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...