Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 ώρες πριν, koumis said:

Μέχρι χθες έκανα back up &updates μέσω iTunes ένα iPhone XS σε MacBook Pro late 2010 (latest iTunes version) χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα σύνδεσης. 
 

Το νέο iPhone 13 από τη πρώτη στιγμή που το κούμπωσα για να περάσω το τελευταίο update κατά την αρχική διαμόρφωση δεν μπορεί να το αναγνωρίσει ή αν το δει αποσυνδέεται πριν ολοκληρώσει τη διαδικασία. 
 

δοκιμασα και στις 2 θύρες USB με αυθεντικά και μη καλώδια τα οποία όλα παίζουν απροβλημάτιστα στο Xs

 

έκανα επαγκετασταση του iTunes χωρίς να βελτιωθεί η κατάσταση. 
από το system menu > usb φαίνεται ότι το διαβάζει 

 

εχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

Ποια έκδοση έχεις; Γιατί με κινητά πλέον στα 1TB και με USB 2 που ακόμα υπάρχει στο iphone όλα ζορίζουν πλέον!

Edited by drollAntonis
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, drollAntonis said:

Ποια έκδοση έχεις; Γιατί με κινητά πλέον στα 1TB και με USB 2 που ακόμα υπάρχει στο iphone όλα ζορίζουν πλέον!

To 128Gb

Επίσης τώρα είδα ότι δεν το διαβάζει το coconut battery. Τουλάχιστον όχι όλες τις φορες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργιος εδώ και συγνώμη αν γράφω το πρόβλημα μου σε λάθος μέρος.

Εχω ένα iPhone 12 Pro Max. Πρόσφατα το έκανα δίκαρτο με eSim μέσα (και τα δυο νούμερα COSMOTE).

Έχω ονομάσει τον έναν αριθμό προσωπικό και έχω βαλει εκεί όλα τα νούμερα του προσωπικού αριθμού και της δουλειάς το νούμερο το έχω ονομάσει εταιρικό και εκεί αντίστοιχα έχω βαλει τα νούμερα της δουλειάς.

Όλα τα νούμερα είναι κανονικά στον τηλεφωνικό κατάλογο, απλά το καθένα έχει μπει στην αντίστοιχη λίστα. 
 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής: εδώ και μια βδομάδα όταν πάω σε μια επαφη της δουλειάς να πατήσω κλήση, μου ανοίγει αυτόματα την εφαρμογή του Instagram και δεν καλεί. Ακατανόητο πραγματικά. Τι σχέση έχει το Instagram με τις επαφές του κινητού; Και αναγκάζομαι να κάνω αντιγραφή κάθε φορά το νούμερο και επικόλληση στην επιλογή πλήκτρα όπου γράφουμε χειροκίνητα έναν αριθμό;

Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;; Γενικά ακατανόητο το όλο σύστημα δυο αριθμών σε iPhone. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό νήμα εδώ για να διαβάσω μπορείτε να μου στείλετε λινκ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια απάντηση - βοήθεια!

Δημήτρης 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mitsaki34 said:

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργιος εδώ και συγνώμη αν γράφω το πρόβλημα μου σε λάθος μέρος.

Εχω ένα iPhone 12 Pro Max. Πρόσφατα το έκανα δίκαρτο με eSim μέσα (και τα δυο νούμερα COSMOTE).

Έχω ονομάσει τον έναν αριθμό προσωπικό και έχω βαλει εκεί όλα τα νούμερα του προσωπικού αριθμού και της δουλειάς το νούμερο το έχω ονομάσει εταιρικό και εκεί αντίστοιχα έχω βαλει τα νούμερα της δουλειάς.

Όλα τα νούμερα είναι κανονικά στον τηλεφωνικό κατάλογο, απλά το καθένα έχει μπει στην αντίστοιχη λίστα. 
 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής: εδώ και μια βδομάδα όταν πάω σε μια επαφη της δουλειάς να πατήσω κλήση, μου ανοίγει αυτόματα την εφαρμογή του Instagram και δεν καλεί. Ακατανόητο πραγματικά. Τι σχέση έχει το Instagram με τις επαφές του κινητού; Και αναγκάζομαι να κάνω αντιγραφή κάθε φορά το νούμερο και επικόλληση στην επιλογή πλήκτρα όπου γράφουμε χειροκίνητα έναν αριθμό;

Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;; Γενικά ακατανόητο το όλο σύστημα δυο αριθμών σε iPhone. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό νήμα εδώ για να διαβάσω μπορείτε να μου στείλετε λινκ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια απάντηση - βοήθεια!

Δημήτρης 

 

Κάλεσε το support της Apple.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο game center έχω username του τύπου player_123456789
Δε θυμάμαι να το επέλεξα ο ίδιος. 
Αλλάζει το username αυτό?

Πας στις ρυθμισεις στο game center εχει επιλογη να το αλλαξεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, mitsaki34 said:

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργιος εδώ και συγνώμη αν γράφω το πρόβλημα μου σε λάθος μέρος.

Εχω ένα iPhone 12 Pro Max. Πρόσφατα το έκανα δίκαρτο με eSim μέσα (και τα δυο νούμερα COSMOTE).

Έχω ονομάσει τον έναν αριθμό προσωπικό και έχω βαλει εκεί όλα τα νούμερα του προσωπικού αριθμού και της δουλειάς το νούμερο το έχω ονομάσει εταιρικό και εκεί αντίστοιχα έχω βαλει τα νούμερα της δουλειάς.

Όλα τα νούμερα είναι κανονικά στον τηλεφωνικό κατάλογο, απλά το καθένα έχει μπει στην αντίστοιχη λίστα. 
 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής: εδώ και μια βδομάδα όταν πάω σε μια επαφη της δουλειάς να πατήσω κλήση, μου ανοίγει αυτόματα την εφαρμογή του Instagram και δεν καλεί. Ακατανόητο πραγματικά. Τι σχέση έχει το Instagram με τις επαφές του κινητού; Και αναγκάζομαι να κάνω αντιγραφή κάθε φορά το νούμερο και επικόλληση στην επιλογή πλήκτρα όπου γράφουμε χειροκίνητα έναν αριθμό;

Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει;; Γενικά ακατανόητο το όλο σύστημα δυο αριθμών σε iPhone. Αν υπάρχει κάποιο σχετικό νήμα εδώ για να διαβάσω μπορείτε να μου στείλετε λινκ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποια απάντηση - βοήθεια!

Δημήτρης 

 

Για αρχη κανε απεγκατασταση το instagram και δες αν δουλευουν κανονικα οι κλησεις. 

Αν ναι τοτε κανε εγκατασταση ξανα την εφαρμογη και ελεγξε ολες τις ρυθμισεις και της εφαρμογης αλλα και των κλησεων.

 

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Υπάρχει η δυνατότητα μέσω κάποιου αυτοματισμού και έξυπνης πρίζας, να σταματάει η φόρτιση του κινητού σε συγκεκριμένο ποσοστό; Και αν ναι, πως; Στο Reddit βρήκα κάποιες διαδικασίες, αλλά μου φάνηκαν περιπλοκές


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, stapd_21 said:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Υπάρχει η δυνατότητα μέσω κάποιου αυτοματισμού και έξυπνης πρίζας, να σταματάει η φόρτιση του κινητού σε συγκεκριμένο ποσοστό; Και αν ναι, πως; Στο Reddit βρήκα κάποιες διαδικασίες, αλλά μου φάνηκαν περιπλοκές


Sent from my iPad using Tapatalk

Δε χρειάζεσαι κανένα αυτοματισμό και καμία "έξυπνη" πρίζα. Το έχει σκεφτεί για εσένα πριν από εσένα η Apple με το optimised battery charging.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 15/8/2023 at 9:41 ΠΜ, stapd_21 said:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Υπάρχει η δυνατότητα μέσω κάποιου αυτοματισμού και έξυπνης πρίζας, να σταματάει η φόρτιση του κινητού σε συγκεκριμένο ποσοστό; Και αν ναι, πως; Στο Reddit βρήκα κάποιες διαδικασίες, αλλά μου φάνηκαν περιπλοκές

Δεν βρήκες οδηγίες βήμα προς βήμα; Αυτό το έχεις δει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/5/2022 at 4:41 ΜΜ, Billeridis said:

Οκ ναι εννοούσα ότι παίζει χωρίς διαφημίσεις, παίζει στο background και έχει την λειτουργία αυξομείωσης έντασης και φωτεινότητας.  

Μέχρι εκεί τουλάχιστον εμένα μου έκανε την διαφορά το Vanced με το κανονικό. 
 

* Να αναφέρω σε αυτό το thread εάν και δεν είναι της παρούσης τον browser Aloha, με τον οποίο μπορεις να κατεβάσεις media περιεχόμενο που έχει μια σελίδα, απλά πατώντας πάνω στο περιεχόμενο και σου βγάζει επιλογή για λήψη. 

Vanced είναι απολαυστική εμπειρία - χωρίς διαφημίσεις, background playback και προσαρμογή έντασης/φωτεινότητας. Το Aloha browser προσθέτει αξία με τη δυνατότητα εύκολης λήψης πολυμέσων. Εξαιρετικά χρήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, υπάρχει στο πληκτρολόγιο για ελληνικά πληκτρολόγηση slide, ευχαριστώ

Καλησπέρα, υπάρχει στο πληκτρολόγιο για ελληνικά πληκτρολόγηση slide, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, pantheron said:

Καλησπέρα, υπάρχει στο πληκτρολόγιο για ελληνικά πληκτρολόγηση slide, ευχαριστώ

Καλησπέρα, υπάρχει στο πληκτρολόγιο για ελληνικά πληκτρολόγηση slide, ευχαριστώ

Πρέπει να βάλεις άλλο πληκτρολόγιο. Κατέβασε το SwiftKey που είναι το κορυφαίο για εμένα.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello there! I have an iPhone 13 from the last year. And yesterday I upgraded my device to the latest version of iOS which is iOS 17. First day it worked well and today I get to see the issues regarding applications. I mean, whenever I open up any application it just crashes after a few seconds. I searched for this issue on the internet. But unfortunately, I couldn't get any particular solutions for this. So, anyone here who has seen or experienced this issue before. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει μήπως κανείς αν υπάρχει τρόπος όταν μου έρχεται κάποιο μήνυμα από πx social να μην ανάβει οθόνη και να φαίνεται ειδοποίηση.
Δεν θέλω να κόψω τελείως τις ειδοποιήσεις απλά δεν θέλω να ανάβει η οθόνη και να φαίνονται αυτή και όλες οι υπόλοιπες.
Υπάρχει τρόπος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, timkos40 said:

Ξέρει μήπως κανείς αν υπάρχει τρόπος όταν μου έρχεται κάποιο μήνυμα από πx social να μην ανάβει οθόνη και να φαίνεται ειδοποίηση.
Δεν θέλω να κόψω τελείως τις ειδοποιήσεις απλά δεν θέλω να ανάβει η οθόνη και να φαίνονται αυτή και όλες οι υπόλοιπες.
Υπάρχει τρόπος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πήγαινε ρυθμίσεις / ειδοποιήσεις και διάλεξε ότι θες.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις / ειδοποιήσεις και διάλεξε ότι θες.

Μα έτσι κόβω την ειδοποίηση. Εγώ δεν θέλω να κόψω τελείως την ειδοποίηση θέλω απλά να έρχεται αλλά να μην ανάβει οθόνη.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, timkos40 said:


Μα έτσι κόβω την ειδοποίηση. Εγώ δεν θέλω να κόψω τελείως την ειδοποίηση θέλω απλά να έρχεται αλλά να μην ανάβει οθόνη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν από εδώ βγάλεις το lock screen? Δεν το ξέρω αλλά δοκίμασε...

IMG_6122.jpeg

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας. Στο ios17 υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή σε μηνύματα τύπου Germanos, που δε φαίνεται νούμερο, εκτός από την επιλογή γνωστοί και άγνωστοι αποστολείς;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, hercoulis said:

Γεια σας. Στο ios17 υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή σε μηνύματα τύπου Germanos, που δε φαίνεται νούμερο, εκτός από την επιλογή γνωστοί και άγνωστοι αποστολείς;

Για φραγή δεν γνωρίζω.

Η "Απόκρυψη ειδοποιήσεων" δεν σε καλύπτει; 
Στο Germanos δουλεύει και ας μην έχει νούμερο. Έτσι το έχω εγώ.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

 

8 ώρες πριν, hercoulis said:

Γεια σας. Στο ios17 υπάρχει τρόπος να βάλω φραγή σε μηνύματα τύπου Germanos, που δε φαίνεται νούμερο, εκτός από την επιλογή γνωστοί και άγνωστοι αποστολείς;

 

28 minutes ago, pavlidisc said:

Για φραγή δεν γνωρίζω.

Η "Απόκρυψη ειδοποιήσεων" δεν σε καλύπτει; 
Στο Germanos δουλεύει και ας μην έχει νούμερο. Έτσι το έχω εγώ.

Μόνο αυτός ο τρόπος υπάρχει. Δε θα σου έρχονται ειδοποιήσεις αλλά θα φαίνεται στη λίστα με τα μηνύματα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε με καλύπτει. 
Θα κάνω μια προσπάθεια στέλνοντας ένα email στην apple, μήπως και μελλοντικά υπάρξει κάποια λύση. 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το αναφέρω κι εδώ. Γεια χαρά, Θέλω βοήθεια, έχω το ipad 10,2 9th gen 2021 αλλά δεν έχει το stage manager καθώς το πήρα από φίλο, τι φταίει και δεν το εμφανίζει; Υποτίθεται ότι το έχει, κατέβασα αντίγραφο που είχα στο icloud από παλιότερη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...