Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλά προβλήματα θα σου συνιστούσα επαναφορά μέσα απο τη συσκευή και στη συνέχεια setup as new, εάν δεν σου λύσει τα προβλήματα θα πρέπει να πάει σε τεχικό για hardware διερεύνηση.

 

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την βοήθεια ,έκανα ακριβώς ότι μου είπες και το τηλέφωνο είναι μια χαρά και πάλι με την μονή διαφορά ότι δεν δουλεύει το wi-fi, μερικές φορές είναι κολλημένο και δεν γίνεται πράσινο και αν είναι πράσινο ψάχνει αλλά δεν βρίσκει τίποτα ! τι να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την βοήθεια ,έκανα ακριβώς ότι μου είπες και το τηλέφωνο είναι μια χαρά και πάλι με την μονή διαφορά ότι δεν δουλεύει το wi-fi, μερικές φορές είναι κολλημένο και δεν γίνεται πράσινο και αν είναι πράσινο ψάχνει αλλά δεν βρίσκει τίποτα ! τι να κάνω????

 

Αν το προβλημα δεν λυνεται με επαναφορα, τοτε θα πρεπει να πας σε καποιο σερβις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παρα τα οσα ακουγονται εγω αναβαθμισα και παρατηρησα σημαντικη αυξηση στη διαρκεια ζωης της μπαταριας.

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Παρα τα οσα ακουγονται εγω αναβαθμισα και παρατηρησα σημαντικη αυξηση στη διαρκεια ζωης της μπαταριας.

 

Ο καθενας λεει τα δικα του τελικα σε σχεση με τη μπαταρια. :p

Το μονο σιγουρο ειναι η διορθωση αρκετων bugs, η επιταχυνση των γραφικων και η ενισχυση της γενικοτερης σταθεροτητας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42831&stc=1&d=1395598221

 

Οι φήμες για το iOS έχουν φουντώσει τις τελευταίες ημέρες, διαβάσαμε για Healthbook, βελτιωμένους χάρτες, ξεχωριστή εφαρμογή iTunes Radio, TextEdit, διασύνδεση εφαρμογών, έτσι για να πάρετε μία ιδέα. Έχουμε ήδη ενθουσιαστεί λόγω του ό,τι το iOS 7 έφερε ένα ανασχεδιασμένο στην εμφάνιση λειτουργικό και περιμένουμε φέτος κάτι ανάλογο σε επίπεδο εφαρμογών.

 

Είναι σπουδαίο έργο να μας παρέχεται ανανέωση ουσιαστική τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, βέβαια αυτό ανοίγει και το ζήτημα να θέλουμε περισσότερα. Γι' αυτό θα ήθελα ειδικά από όσους ήταν στο λειτουργικό iOS, τι θα ήθελαν να δούν στο iOS 8 ώστε να τους κάνει να επιστρέψουν;

Από τους ήδη χρήστες iOS θα θέλαμε να μάθουμε ποια είναι τα 5 χαρακτηριστικά που θα ήθελαν να συμπεριληφθούν στο iOS 8;

 

Θα συγκεντρώσουμε τα δημοφιλέστερα και στη συνέχεια θα κάνουμε δημοσκόπηση!

 

Ο λόγος σε εσάς!

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή 5 ιντσών τουλάχιστον ίσως έκανε ελκυστικό το ios στα μάτια μου και νομίζω οτι αυτό περιμένουν οι περισσότεροι που έφυγαν από το Iphone παρ όλο που προσωπικά δεν είχα ποτέ συσκευή με ios. Φυσικά με την κοινή λογική οτι android δεν πρόκειται και ούτε θέλει να γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω φύγει ακομα ( αν και το σκεφτομαι σοβαρά ) τα χαρακτηριστικά που θα με έκαναν να το γουστάρω περισσότερο ειναι σιγουρα χαρακτηριστικά της jailbreak σκηνής..intelliscreen,springtomize,sbsettings και offline maps. Δεν ειναι τυχαίο που οταν βγαίνει jb τρέχουμε να το κάνουμε,η παραμετροποιηση και οι περισσότερες επιλογές στον χρήστη να χρησιμοποίηση στο full το κινητό του ειναι σιγουρα στα + που θα κέρδιζε περισσότερο τους πελάτες της.
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλυτερη ελευθερια, file manager ετσι ωστε να μην χρειαζομαι το itunes για ολα, αλλαγη στο springboard ετσι ωστε ο απλος χρηστης χωρις κανενα jailbrake να μπορει να το παραμετροποιησει οπως θελει,gesture για να κλεινεις μια εφαρμογη απευθειας χωρις να χρειαζεται να πας στο multitasking και να το σπρωξεις,control panel με περισσοτερες επιλογες και γενικα να ναι ¨jailbrake¨ απο μονο του.Προσωπικα πιστευω οτι λιγοι ειναι οσοι φυγαν για το ios και μονο.Θα πρεπε βεβαια να χεις την επιλογη να το παραμετροποιεις καπως ετσι ωστε να μην το βαριεσαι.Η προηγουμενη αισθητικη πχ πηγε απ το iphone 3g μεχρι το 5αρι,αν ειναι δυνατον.Το βαριεσαι,πως να το κανουμε,δεν νιωθεις οτι παιρνεις κατι καινουργιο.Το μεγαλυτερο αγκαθι δεν ειναι το ios παντως αλλα η οθονη για τους περισσοτερους.Προσωπικα με 4.3-4.5 ειμαι καταυποχρεωμενος.Ας το κανουν τοσο και να το αφησουν εκει.4.7 το μεγιστο αποδεκτο για μενα μετα την εμπειρια μου με το note.

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Apple εισήγαγε το Activation Lock στο iOS 7 κάνοντας τη ζωή των κλεφτών πιο δύσκολη, αφού κλέβοντας μια συσκευή έπρεπε να ξέρουν το Apple ID για να απενεργοποιήσουν το Find My iPhone ούτως ώστε να επαναχρησιμοποιηθεί. Ένα bug στο iOS 7, επέτρεπε σε κακόβουλους χρήστες να απενεργοποιήσουν το Find My iPhone χωρίς την εισαγωγή κάποιου password. Η Apple διόρθωσε την ατέλεια αυτή, αλλά φαίνεται ότι τελικά δεν έκανε τίποτα, μιας και είναι ελαφρώς πιο εύκολη η απενεργοποίηση του Find my iPhone στο iOS 7.1…

 

Ο Mike Beasley από το 9to5Mac, που πρώτος αναφέρθηκε στο παραπάνω bug, εξηγεί πως δουλεύει και μας το παρουσιάζει και σε βίντεο:

 

"You first need to tap both “delete account” and the switch to disable Find My iPhone at the same time in the iCloud settings panel. That’s actually the hardest part of the entire process. When prompted for a password, hold down the power button and shut down the phone. When you restart the phone, you’ll be able to go into the iCloud settings panel and remove the account without being prompted for your password. After that you can plug the phone into iTunes and restore it with no problem. Not only that, but because Activation Lock requires Find My iPhone to be enabled, that feature won’t kick in after the phone is restored."

 

Ελπίζουμε σε επόμενο update η Apple να κάνει πιο σωστά τη δουλειά της και να ανακτήσει την εμπιστοσύνη όσων την έχασαν. Ίσως πάλι για πολλούς να είναι ¨ψαγμένο¨ να κάνουν την παραπάνω διαδικασία, αλλά δεν παύει να αποτελεί ένα κενό ασφαλείας στις Apple συσκευές…

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Lvbter05UpA]Delete iCloud Account from iPhone without Password iOS 7.1 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο!!

Ισως γι 'αυτό υπάρχει και η επιλογή: "delete all" στο εύρεση myiphone...

Τουλάχιστον να προλάβεις και να διαγράψεις τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο!!

Ισως γι 'αυτό υπάρχει και η επιλογή: "delete all" στο εύρεση myiphone...

Τουλάχιστον να προλάβεις και να διαγράψεις τα πάντα...

 

για να φτάσει κάποιος εκεί θα πρέπει η συσκευή να μήν έχει passcode, μπορεί να είναι ένα bug αλλά υπεύθυνος είναι και ο κάτοχος που οφείλει να έχει κωδικό ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

File manager με δυνανατότητα άνοιγματος των αρχείων με κάθε δυνατή εφαρμογή και μεγαλύτερη οθόνη ( μέχρι 5" )
Link to comment
Share on other sites

εγω που έχω αγοράσει ένα iphone 5 από κάποιον που έχασα τα στοιχεία του και τώρα μου ζητάει το appleid του πρώτου κατόχου τι κάνω?
Link to comment
Share on other sites

εγω που έχω αγοράσει ένα iphone 5 από κάποιον που έχασα τα στοιχεία του και τώρα μου ζητάει το appleid του πρώτου κατόχου τι κάνω?

 

Θα πρέπει απαραίτητα να αναζητήσεις τον πρώτο κάτοχο ώστε να αποδεσμεύσει τη συσκευή μέσα από το iCloud. Σε αντίθετη περίπτωση η συσκευή σας είναι άχρηστη, δείτε λεπτομέρειες στον οδηγό.

 

iOS 7 : Παράδοση συσκευής σε νέο ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

24 Μαρτίου ελεγα πως θα με κανει να γυρισω η μεγαλυτερη οθονη και πρωταπριλια ειχα επιστρεψει ηδη. Apple μου το χρωστας για το επομενο... Edited by DINFUN

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Εχω ενα iphone4 και θελω την επομενη βδομαδα θα το πουλησω σε εναν φιλο μου.Θελω να μου πει καποιος που ξερει ποια βηματα να ακολουθησω πριν του το δωσω.Εχω ακουσει οτι ακομα και να διαγραψω τις φωτογραφιες-βιντεο-ηχους απο το κινητο μπορει μετα να τα ανακτησει καποιος.Πως γινεται αυτο? Γενικα θελω να του το δωσω χωρις να εχει τιποτα μεσα!
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις τα έξης:

  1. Απενεργοποίησε το iCloud από: Ρυθμίσεις > iCloud > Διαγραφή λογαριασμού (δεν διαγράφει τα δεδομένα σου από το iCloud, μόνον από τη συσκευή).
  2. Απενεργοποίησε τον iTunes λογαριασμό σου από: Ρυθμίσεις > iTunes & App Store.
  3. Κάνε επαναφορά περιεχομένου και ρυθμίσεων από: Ρυθμίσεις > Γενικά > Επαναφορά > Περιεχόμενο και ρυθμίσεις (θα διαγραφούν τα πάντα από τη συσκευή, και στην εκκίνηση θα χρειαστεί ενεργοποίηση).

Αν κάνεις όλα αυτά, δεν μπορεί κανείς να κάνει ανάκτηση των δεδομένων σου.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε μου.Επειδη ειμαι λιγο αρχαριος.Στην ουσια αυτα που μου ειπες ειναι αυτα : http://carpenoctum.gr/how-tos/ti-prepei-na-kaneis-prin-pouliseis-to-iphone-sou/ ????? Μολις κανω το μπακ απ δηλαδη το κανω απενεργοποιηση ?
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε μου.Επειδη ειμαι λιγο αρχαριος.Στην ουσια αυτα που μου ειπες ειναι αυτα : http://carpenoctum.gr/how-tos/ti-prepei-na-kaneis-prin-pouliseis-to-iphone-sou/ ????? Μολις κανω το μπακ απ δηλαδη το κανω απενεργοποιηση ?

 

Διαβάστε προσεκτικά τον παρακάτω οδηγό που έχουμε αναρτήσει και δεν θα έχετε πρόβλημα:

 

iOS 7 : Παράδοση συσκευής σε νέο ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

http://www.appleteam.gr/wp-content/uploads/2014/04/ios-8-screenshot-iphone-6.jpg

Ένα screenshot που υποτίθεται πως απεικονίζει το iOS 8 να τρέχει στο επερχόμενο iPhone 6 αναρτήθηκε στο κινεζικό κοινωνικό δίκτυο Weibo, αποκαλύπτοντας -φαινομενικά- πως θα μοιάζει το επόμενης γενιάς iOS της Apple σε μια μεγαλύτερη οθόνη. Ενώ η αυθεντικότητα της συγκεκριμένης φωτογραφίας δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα, παρουσιάζει την αρχική οθόνη με συνολικά 35 εικονίδια εφαρμογών (7 x 5), συμπεριλαμβανομένου του dock, σε σχέση με τις έξι σειρές των τεσσάρων εικονιδίων που διαθέτουν τα τελευταία μοντέλα iPhone των 4 ιντσών. Ακόμη, το screenshot διαθέτει μια μάλλον περίεργη ανάλυση (1600 x 966 pixels), η οποία δεν "ταιριάζει" με άλλες αναλύσεις που χρησιμοποιεί η Apple στα διάφορα μοντέλα iPhone και iPad.

 

Όσον αφορά στις εφαρμογές, η αρχική οθόνη είναι παρόμοια με του iPhone 5S, τουλάχιστον σε ένα μεγάλο ποσοστό. Από τα Μηνύματα μέχρι τις Μετοχές, οι εφαρμογές είναι διατεταγμένες με την ίδια ακριβώς σειρά όπως και στην προεπιλεγμένη αρχική οθόνη του iOS 7. Επίσης, τέσσερις από τις πέντε εφαρμογές του dock είναι ίδιες με τις προεπιλεγμένες εφαρμογές του dock του iOS 7. Ωστόσο, υπάρχουν αρκετές ακόμα, συμπεριλαμβανομένων εφαρμογών από τις σουίτες iLife και iWork. Όμως εμφανίζονται και κάποιες νέες εφαρμογές: το Healthbook, το CarPlay και μία εφαρμογή με το όνομα Watch Utility.

 

Ο χρήστης του Weibo @Zmeric δεν αναφέρει πως βρέθηκε στην κατοχή του η συγκεκριμένη εικόνα, ούτε αν πρόκειται για ένα αυθεντικό screenshot του iOS 8 ή απλά έχει σχεδιαστεί από κάποιον τρίτο με βάση τις μέχρι τώρα φήμες για το iOS 8.

 

Το πλήρες screenshot, όπως δημοσιεύτηκε στο Weibo, μπορείτε να το δείτε παρακάτω:

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=43693&stc=1&d=1397113976

 

[via]

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι κάθε νέα έκδοση του ios θα πρέπει να έχει έστω και μικρές αισθητικές αλλαγές. Να δίνει την εντύπωση του καινούργιου. Εδώ έχουμε απλά προσθήκη νέων εφαρμογών και τις όποιες performance βελτιώσεις. Η ανάλυση που αναφέρεις θα μπορούσε να αλλάξει κατα το ανέβασμα ή την μεταφορά του screenshot. Κατα τα αλλα προσθήκη μιας σειράς και μιας στήλης που σημαίνει πιο ψηλό και πιο πλατύ.
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το Γιαννη.Το γεγονος οτι το UI παρεμεινε απαραλλακτο σε iphone 3g,3gs,4,4s,5 ειναι πραγματικα απαραδεκτο.Μιλαμε για 5 χρονια το ιδιο ακριβως ui με τα ιδια εικονιδια.Ανα 2,3 χρονια max θα πρεπει να αλλαζει καπως το ui ετσι ωστε να φαινεται η καινουργιλα.Τωρα με το ios 7 προβλεπω οτι θα φτασουμε σε ios πανω απο 10 για να δουμε κατι θα διαφορετικο

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...