Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS


grifind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολες οι εφαρμογες χρησιμοποιουν το ιδιο gps hardware του iphone, οποτε τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια.

αναλογα λοιπον απο την γεωμετρια των δορυφορων που ειναι στον οριζοντα οι αποκλισεις με ενα gps "χειρος"

οπως αυτο του iphone(μονοσυχνος δεκτης) μπορει να φτασουν τα 5-10 μετρα(κατα Χ(λ-long) και κατα Υ(φ-lat) για καθε σημειο που αποτυπωνεις.

με αυτον τροπο, αν εχεις ενα ακινητο ορθογωνιο με πλευρες 30 Χ 100 (3000τμ δηλαδη 3 στρεματα) μπορει η καθε πλευρα να σου βγει

αντι για 30 να σου βγει 40, 45 μετρα, αναλογα με ποια μερα και ωρα θα πας εκει.

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

ολες οι εφαρμογες χρησιμοποιουν το ιδιο gps hardware του iphone, οποτε τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια.

αναλογα λοιπον απο την γεωμετρια των δορυφορων που ειναι στον οριζοντα οι αποκλισεις με ενα gps "χειρος"

οπως αυτο του iphone(μονοσυχνος δεκτης) μπορει να φτασουν τα 5-10 μετρα(κατα Χ(λ-long) και κατα Υ(φ-lat) για καθε σημειο που αποτυπωνεις.

με αυτον τροπο, αν εχεις ενα ακινητο ορθογωνιο με πλευρες 30 Χ 100 (3000τμ δηλαδη 3 στρεματα) μπορει η καθε πλευρα να σου βγει

αντι για 30 να σου βγει 40, 45 μετρα, αναλογα με ποια μερα και ωρα θα πας εκει.

 

μήπως η απόκλιση θα είναι μικρότερη αν χρησιμοποιήσω gps που προορίζονται για χρήση στο αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυστυχώς έγινα νέος κάτοχος ενός iPhone 4S.

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που αν δεν ξεπεραστεί θα πρέπει να δώσω πίσω το κινητό και να πάρω κάποιο σοβαρό κινητό για επαγγελματική χρήση.

Προσπερνώ λοιπόν τις υπόλοιπες παραξενιές και τη δικτατορία που λέγεται iTunes και πάω στο σοβαρό πρόβλημα με τα emails. Ως πρώην κάτοχος Blackberry μου είναι αδύνατον πραγματικά να φανταστώ, πώς ένα κινητό που πλασάρεται και ως επαγγελματικό, δεν έχει την παρακάτω στοιχειώδη λειτουργία.

 

Επειδή είμαι συχνά στο δρόμο (και όχι σε WiFi) θέλω να έχω απόλυτο έλεγχο των emails μου από 3G.

Πριν το iPhone, το πραγματικά ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ (όχι τυχαία τα κεφαλαία) BB μου, κατέβαζε μόνο τα headers των emails. Από εκεί μπορούσα να σβήσω άμεσα spam/διαφημιστικά κτλ., μπορούσα να ανοίξω ως preview τα emails και μόνο αν θέλω να κατεβάζω και τα attachments.

Ετσι είχα γρήγορη απόκριση και πλήρη έλεγχο των emails και κυρίως χαμηλότατη κατανάλωση σε MBs.

Το νέο πανάκριβο και ψωνίστικο τηλέφωνό μου, κατεβάζει ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα emails, ΜΑΖΙ με τα attachments (έως 3ΜΒ) αδιακρίτως.

Ετσι μέσα σε μία εβδομάδα κατανάλωσα 350ΜΒ σε 3G!

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν έχω ανακαλύψει που να κατεβάζει μόνο τα headers των emails;

Υπάρχει έστω και επί πληρωμή κάποια εφαρμογή που να κάνει τα παραπάνω;

Ο λογαριασμός email μου είναι POP3.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι σιγουρος με την καινουρια iOS 5 οπου εχει το 4s, εαν απο τις ρυθμισεις βαλεις και τα emails να στα εμφανιζει στο notification center μπορεις και εχεις ενα preview των

emails αλλά απο εκεί δεν θα μπορείς να κάνεις delete το mail, εαν πατήσεις πάνω στο preview θα σε πάει στην εφαρμογή όπου απο εκει σίγουρα θα το κατεβάσει ολόκληρο το mail. Πάντως για τα attachments είμαι σίγουρος οτι δεν στα κατεβάζει από μόνο του πρέπει να το επιλέξεις εσύ μέσα απο το mail όπως επίσης αν είναι μεγάλο το mail πάλι το κατεβάζει partial και σου εχει την επιλογη αν θες να το κατεβάσεις ολόκληρο. Τώρα στο Appstore υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές για emails, ίσως με κάποια αναζήτηση να μπορέσεις να βρεις κάποια που να σε καλύπτει.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε ένα σύμβολο στην μπάρα επάνω.Οπως κοιτάζουμε την μπαταρια αριστερά.Το σύμβολο ειναι ένα περιστρεφόμενο βέλος και μέσα εχει ένα λουκέτο και δεν ξέρω τι ειναι αυτο.Οποιος μπορεί να ρίξει τα φώτα του.Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!Καλές γιορτές!!!
Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε ένα σύμβολο στην μπάρα επάνω.Οπως κοιτάζουμε την μπαταρια αριστερά.Το σύμβολο ειναι ένα περιστρεφόμενο βέλος και μέσα εχει ένα λουκέτο και δεν ξέρω τι ειναι αυτο.Οποιος μπορεί να ρίξει τα φώτα του.Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!Καλές γιορτές!!!

 

Εχει να κάνει με το κλείδωμα της οθόνης, όταν δηλαδή φέρνεις το τηλέφωνο σε landscape να μην περιστρέφεται και η οθόνη. Με διπλο πατημα του home button και σερνοντας το δαχτυλο δεξια θα σου εμφανίσει το εικονιδο για το κλείδωμα και ξεκλείδωμα του προσανατολισμου οθονης.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδιά συγχωρέστε το ύφος μου, αλλά μόλις μπήκα στο App Store να δω αν υπάρχει καμιά καλή δωρεάν εφαρμογή και βλέπω πρώτη πρώτη μια εφαρμογή με όνομα "iΠαραδάκι" και παθαίνω σοκ από την κακογουστιά και την έλλειψη αισθητικής από κάποιους developers που πραγματικά δυσφημίζουν την ελληνική προσπάθεια για ποιοτικές εφαρμογές, ειδικά σε μια τόσο όμορφη πλατφόρμα όπως αυτή του iOS / App Store.

 

Από πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω... Τόσο το εικονίδιο όσο και η ίδια η εφαρμογή είναι ένα συνονθύλευμα παρδαλών συνδυασμών χρωμάτων που θυμίζουν "Τσίρκο Medrano", κακοσχεδιασμένα γραφικά με φόντο την Ακρόπολη και τη Σαντορίνη, άθλια επιλογή γραμματοσειρών και εικονίδιο με δυσανάγνωστο (σχεδόν μη αναγνώσιμο) λογότυπο της εφαρμογής, φτιαγμένο με τα χρώματα της ελληνικής σημαίας... Στην περιγραφή της εφαρμογής το όνομα του developer εμφανίζεται με κεφαλαία γράμματα (έτσι για να ξεχωρίζει, σαν να λέει "εδώ είμαι ρεεε, είμαι σούπερ developer"). Η εφαρμογή, αν και καθαρά ελληνική και γραμμένη από Έλληνα developer, δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά πρέπει να ονομάζουμε με greeklish τις διάφορες ετικέτες μέσα στην εφαρμογή (η κλασική συμπεριφορά του τυπικού "νεοελληναρά" που είναι περήφανος για την καταγωγή του, αλλά βαριέται να γράψει/τονίσει σωστά στη γλώσσα του).

 

Να σημειώσω ότι η πρώτη παράγραφος στην περιγραφή της εφαρμογής στο App Store είναι η εξής:

### ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ!! Έχει bug που κρασάρει την εφαρμογή! Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορήσει update με τη διόρθωση!###

 

...και τέλος μπορείτε να επισκεφθείτε το web site των δημιουργών http://www.psarokokkalo.com (νομίζω το όνομα ταιριάζει απόλυτα) και να απολαύσετε μια πανδαισία άλλων κακοσχεδιασμένων εφαρμογών, όπου τα χρώματα μάλλον επιλέχτηκαν τυχαία και βέβαια καλύπτουν όλο το οπτικό φάσμα... Όπως σε κάθε τσίρκο που σέβεται το όνομά του.

 

Εν ολίγοις, γυφταριό και κακογουστιά μέχρι εκεί που δεν παίρνει! Ευτυχώς η εφαρμογή είναι δωρεάν, αλλά πραγματικά μου προκαλεί θλίψη και αηδία να τη βλέπω να φιγουράρει πρώτη στη λίστα του Top Chart των Free Apps του ελληνικού App Store. Ευτυχώς η βαθμολογία αντικατοπτρίζει την άποψή μου. Δεν έχω κάτι προσωπικό με τους developers της εφαρμογής, απλά τους συνιστώ να εγκαταλείψουν τον τομέα αυτόν και να ασχοληθούν με κάτι άλλο που να τους ταιριάζει περισσότερο. Μιλάω καλοπροαίρετα και χωρίς εμπάθεια, αλλά ο αμφιβληστροειδής των ματιών μου ακόμα πονάει από αυτό που είδα στο App Store! Κατευθείαν Preferences --> Advanced --> Reset Cache να προλάβω μην βγάλει bad sector ο σκληρός...

 

Και πάλι ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά δεν άντεξα! Έπρεπε να τα πω! :heat:

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι Apple με το quaλιιιτυ control σου

Έλα μου ντε;

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ... Πολύ νερό στο κρασί τους έχουν βάλει μου φαίνεται... Βέβαια επειδή πρέπει να είναι και "politically correct" δεν μπορούν να απορρίψουν εφαρμογή λόγω κακογουστιάς γιατί είναι κάτι το υποκειμενικό, αλλά πίστεψέ με, σε περιπτώσεις σαν αυτή πρέπει να λαμβάνονται μέτρα...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

να ηταν μονο το IOS αγαπητε.... στο Symbian τα ιδια χαλια (και χειροτερα εννοειται)

και στο Android να υποθεσω τα ιδια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε;

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ... Πολύ νερό στο κρασί τους έχουν βάλει μου φαίνεται... Βέβαια επειδή πρέπει να είναι και "politically correct" δεν μπορούν να απορρίψουν εφαρμογή λόγω κακογουστιάς γιατί είναι κάτι το υποκειμενικό, αλλά πίστεψέ με, σε περιπτώσεις σαν αυτή πρέπει να λαμβάνονται μέτρα...

 

Βασικα το politically correct και την απροβληματιστη λειτουργεια εγκρινουν. Το θεμα γουστο ειναι υποκειμενικο (δυστυχως).

 

Εφοσον ειναι μια εφαρμογη που δεν προσβαλλει, εξαιρεσε την ασθητικη σου :p, δεν ειχε λογο να την απορριψει. ;)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

καλα βασιλη, ειδικα στο Ν97 δε κατεβασα λιγες φορες εφαρμογη ακομα και απο το οβι, που δε δουλευε, κολλαγε κτλ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μην το κατεβασεται γιατι εχει καποιο bug οταν το ειδα το εκλεισα αμεσως.

δεν ξερω αν το εχετε δει και αλλου αλλα εγω πρωτη φορα το βλεπω. οτι ναναι.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον θεματοθέτη.

Υ.γ. Από το χειρότερο στο..... αντιδιαμετρικά αντίθετο: bills on your table ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού στην πραγματικότητα από τα γραφόμενά σου δεν σου αρέσει το τηλέφωνο αυτό, η λύση είναι μία. Το πουλάς (έχει καλή μεταπώληση) και παίρνεις BB. Απλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

για την δουλεια που το θελεις απορω πως και πηγες σε iphone αφηνοντας το βασιλια.

παρε ενα BB και ησυχασες

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως στο έχει σετάρει κάποιος με συγκεκριμένο τρόπο για εταιρικό email και συμπεριφέρεται έτσι; Γιατί τα συνημμένα για να κατεβούν πρέπει να πατήσεις πάνω τους. Επίσης αν δεν κάνω λάθος μόνο preview κατεβάζει. Μόλις μπαίνεις κατεβάζει και το υπόλοιπο.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ειμαι νεα χρηστης Iphone. μου χαρισαν πριν 1 εβδομαδα , ενα Iphone 3g

ξερετε καμια εφαρμογη στο Iphone, που να ανιχνευει που ειναι το κινητο?

δηλαδη, αφηνω το κινητο στο αμαξι, και αμα κλειψει καποιος το αμαξι, να μου δεινει το στιγμα μεσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ, μεσω web-page δηλαδη, που ακριβως εχει παει ο κλεφτης...?

Κάπου διαβασα, σε μια εφημερίδα, ότι ετσι συνελάβαν κάποιους αλβανούς, που εκλεψαν 1 αυτοκίνητο και ο ιδιοκτήτης του, ειχε ξεχάσει μέσα ένα iphone.

Υπαρχει τετοια εφαρμογή για το iphone 3g , με λειτουργικό ιοs 4.2.1 ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να στέλνω μηνύματα από iphone σε συσκευές άλλης μάρκας και να χρησιμοποιώ εικονίδια και φατσούλες emoji. Το πληκτρολόγιο emoji που εχε το κινητό στα settings δεν διαβάζεται σε άλλα κινητά δυστυχώς..
Link to comment
Share on other sites

Σε Android θα πρέπει να εγκατασταθεί εφαρμογή όπως GO Sms Pro και στη συνέχεια το πακέτο για την εφαρμογή που προσθέτει emoji. Σε BlackBerry θα πρέπει να εγκατασταθεί το crunchSMS.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν λίγους μήνες είχα γραφτεί στο Badoo κ έκανα τη χαζομαρα να δώσω τα στοιχεία της κάρτας μου με αποτέλεσμα να μου τραβάει κάθε μήνα 9€.. Το προηγούμενο μήνα διεγραψα το λογαριασμό μου στη σελίδα αλλα σήμερα είδα ότι ξανατραβηξε απο το ITunes τα 9€... :( γιατι έγινε αυτο;;

 

Αν βάλω τα στοιχεία μιας άλλης κάρτας θα έχω ξανα το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το iOS
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...