Jump to content

Poco X3 NFC


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Χ3 NFC έχει υπέρυθρες για να δουλεύει και ως τηλεκοντρόλ. ?

Επίσης, έχει double tap to Screen On/Screen Off. ?

Ναι και στα δύο

 

Στάλθηκε από το POCO X3 και το Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Το gearbest σαν μοναδικό τρόπο αποστολής για το poco c3 έχει το netherlands post (το γράφει και ως pdm, priority direct mail), που όμως όπως διάβασα δεν είναι σίγουρο για αποφυγή τελωνειακών φόρων, καθώς απλά έρχεται από τρίτη χώρα (Κίνα) μέσω άλλης πρώτα... Όποιος ξέρει καλύτερα ας πει. Παλαιότερα το ανέφεραν ως σίγουρη μέθοδος. Με καεί Και εμένα λόγω του ότι προχώρησα σε αγορά από το gearbest!

Δεν πιστευω να εχεις προβλημα απο οσα εχω διαβασει..κατι θα ειχε ακουστει.

edit Ουτε εγω θα ημουν σιγουρος αλλα δεν διαβασα καποιον που να παραπονεθηκε για δασμους με αυτον τον τροπο αποστολης.

Αλλωστε τωρα παραγγειλες,μην στεναχωριεσαι χωρις λογο... ειναι σχεδον σιγουρο οτι εισαι ΟΚ.

Edited by jbelsan
Link to comment
Share on other sites

Καπου εχω δει μια μεθοδο (με μια εφαρμογη μεσω Pc) οπου μπορεις και βγαζεις απο τα xiaomi καποιες στοκ εφαρμογες.

 

Θα ψαξω να ξανα βρω τον οδηγο βιντεο στο youtube να θυμηθω ποιες εφαρμογες αφαιρουνται, ωστε να καταλαβω αν μεσα σε αυτες, ειναι και οι εφαρμογες του X3 NFC που πετανε διαφημισεις, ωστε να ξεφορτωνονται και αυτες.

Γιατι οσο και να το κανεις, ειναι σπαστικο να βλεπεις διαφημισεις σε καποιες στοκ εφαρμογες.

 

edit:

Στις συζητησεις του σκρουτζ ειδα οτι διαφημισεις εχουν οι εφαρμογες security app ,file app , music app.

Δεν γινεται απλα να φυγουν αν πας στις ρυθμισεις για διαφημισεις εκει οπου απλα σταματας τις στοχευμενες και σου ερχονται γενικες διαφημισεις.

Καποιος ανεφερε πως πας στο "εξουσιοδότηση και ανάκληση" και υστερα απενεργοποιεις την άδεια στην εφαρμογή ''MSA''.

 

Και βρηκα και το βιντεο οπου καποιες εφαρμογες απεγκαθιστουνται και καποιες απενεργοποιουνται.

 

Ομως μονο η εφαρμογη "music" απενεργοποιειται, ενω οι εφαρμογες "files" και "security" δεν υπαρχουν στις λιστες uninstall/disable, οποτε μαλλον τις διαφημισεις δεν τις γλυτωνεις σε αυτες.

(δεν ξερω αν κατι θα κανει η παραπανω λυση με ανακληση αδειας στην εφαρμογη MSA)

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με ένα ξεκλείδωμα bootloader και ένα ρουτάρισμα με Magisk γίνονται πολύ εύκολα.

Να φανταστώ ότι το ξεκλείδωμα του bootloader θα υποστηριχθεί κανονικά και γι' αυτή τη συσκευή, κατά τα γνωστά (αναμονή έως 168 ώρες κλπ);

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με ένα ξεκλείδωμα bootloader και ένα ρουτάρισμα με Magisk γίνονται πολύ εύκολα.

Να φανταστώ ότι το ξεκλείδωμα του bootloader θα υποστηριχθεί κανονικά και γι' αυτή τη συσκευή, κατά τα γνωστά (αναμονή έως 168 ώρες κλπ);

 

Και χωρις ολα αυτα γινονται.Με εντολες ADB.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εάν κάποιος το έχει παραλάβει από κάποιο από τα κινεζομάγαζα, μπορεί να μου πει εάν έχει φορεμένο screen protector;

Link to comment
Share on other sites

Στα 269.9 στο crazysundays το 128αρι με νεα παραλαβή 22/9

https://www.e-shop.gr/kinito-xiaomi-pocophone-x3-128gb-6gb-dual-sim-grey-p-TEL.092930

 

Από 329 λένε οι απατεώνες, ενώ ο επίσημος εισαγωγέας έχει ανακοινώσει 269. Απορώ γιατί δεν βάλανε από 529.... :P

Edited by DxL
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου ανακοίνωση του εισαγωγέα ότι θα το έχει τόσο? Μην αποκλείεις ότι στα μαγαζιά που θα πωλείται να έχουν ως αρχική τιμή αυτή και να το παρουσιάζουν ως προσφορά...
Link to comment
Share on other sites

Από 329 λένε οι απατεώνες, ενώ ο επίσημος εισαγωγέας έχει ανακοινώσει 269. Απορώ γιατί δεν βάλανε από 529.... :P

 

Και το 6/64 το έχουν στα 266 από 279!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή θεωρώ ότι είναι τα 269€ για την 6/128 version.

Προσωπικά αν βεβαιωθώ ότι θα έχω αξιοπρεπείς ταχύτητες 4G+ και ότι θα μπορέσω να έχω root ώστε να ξηλώσω bloatware, και ταυτόχρονα να μη θυσιάσω τις εφαρμογές τραπεζών, το χτύπησα day one.

 

Και χωρις ολα αυτα γινονται.Με εντολες ADB.

Θέλει εξοικείωση φαντάζομαι η χρήση εντολών ADB. Δεν το έχω ψάξει προσωπικά

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από 329 λένε οι απατεώνες, ενώ ο επίσημος εισαγωγέας έχει ανακοινώσει 269. Απορώ γιατί δεν βάλανε από 529.... :P

 

Το θεμα ειναι οτι πουθενα δεν εχει τοσο η συσκευη αυτη. Απο amazon αν παραγγειλεις,εχει γυρω στα 260-265ευρω. Απο δε Κινα εχει ακομα φθηνοτερα.

 

Επισης απο την στιγμη που η Infoquest θα τα φερει τα κινητα απο Οκτωβριο,σημαινει οτι τα αγοραζουν απο Κινα/εξωτερικο πολυ φθηνοτερα.

 

Εννοειται οτι κοροιδευουν τον κοσμο,κλασσικο eshop δεν μου κανει εντυπωση.

 

Να τους δω οταν απο τον αλλο μηνα το εχουν ολες οι αλυσιδες στα 269ευρω,αυτοι να το εχουν στα 329ευρω....... Μπα μαλλον ως δια μαγειας θα το εχουν και αυτοι στα 269ευρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικα αν καποιος εχει ορεξη να το παει παρακατω,μιας και η Xiaomi/Poco εχουν βγαλει και οι ιδιες επισημες τιμες για το κινητο αυτο οπως και η Infoquest που θα το φερει τον αλλο μηνα,σηκωνει καταγγελια για παραπλανητικη διαφημιση/παραπληροφοριση καταναλωση για προσφορα που δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή θεωρώ ότι είναι τα 269€ για την 6/128 version.

Προσωπικά αν βεβαιωθώ ότι θα έχω αξιοπρεπείς ταχύτητες 4G+ και ότι θα μπορέσω να έχω root ώστε να ξηλώσω bloatware, και ταυτόχρονα να μη θυσιάσω τις εφαρμογές τραπεζών, το χτύπησα day one.

 

 

Θέλει εξοικείωση φαντάζομαι η χρήση εντολών ADB. Δεν το έχω ψάξει προσωπικά

 

Επηρεάζει το root τις εφαρμογές των τραπεζών, και αν ναι, πως γίνεται να μη τις θυσιάσεις όπως λες??

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν στα crazy sundays (που τα εκτιμώ και τα έχω τιμήσει δεκάδες φορές) η αρχική τιμή φουσκωνεται. Σου έχει π.χ. Ένα hands-free μόνιμα 50 και στα crazy θα σου πει από 70 προσφορά 45. Όποιος παρακολουθεί το μαγαζί και συγκεκριμένα προϊόντα το ξέρει. Γενικά πάντως δεν έχασε κανείς ψωνίζοντας αυτή τη μέρα, έχει τιμιες προσφορές.Τώρα όντως είναι ένα μυστήριο η τιμή πως θα διαμορφωθεί , θεωρώ ότι θα πάρει πολύ καιρό να πέσει στα 250, και μιλώ πάντα για το 128 μην αρχίσει πάλι κάποιος να πετάει τιμές για 64άρια τηλέφωνα. Να σημειώσουμε ότι τα 64άρια έχουν περίπου 40GB διαθέσιμα μέσα τους έτσι....
Link to comment
Share on other sites

Επηρεάζει το root τις εφαρμογές των τραπεζών, και αν ναι, πως γίνεται να μη τις θυσιάσεις όπως λες??

Αν τις επηρεάζει μόνιμα και ανεπανόρθωτα, τότε θα θυσιάσω τις συγκεκριμένες εφαρμογές, και θα τις χρησιμοποιώ από άλλη συσκευή, έτσι κι αλλιώς συνήθως έχω ταυτόχρονα δύο συσκευές.

Το πιο σημαντικό που με ενδιαφέρει είναι να μην υπάρχει θέμα με το 4G+, και να έχω root σε αυτή τη συσκευή, ώστε να ξηλώσω ό,τι υπάρχει μέσα που πετάει ανεπιθύμητα popups και διαφημίσεις.

 

Κάπου διάβασα όμως ότι το rootάρισμα με Magisk δε δημιουργεί πρόβλημα με εφαρμογές τραπεζών. Δεν ξέρω, έχω χρόνια να ασχοληθώ με rooting/modding κλπ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω να ασχοληθώ χρόνια, γι αυτό σε ρώτησα μια και το ανέφερες, μήπως ήξερες κάτι παραπάνω....
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ρουτ με εντολές adb φεύγει εύκολα όλοι οι σαβούρα

https://forum.xda-developers.com/redmi-7a/how-to/guide-debloat-miui-root-t3985563/amp/

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμή θεωρώ ότι είναι τα 269€ για την 6/128 version.

Προσωπικά αν βεβαιωθώ ότι θα έχω αξιοπρεπείς ταχύτητες 4G+ και ότι θα μπορέσω να έχω root ώστε να ξηλώσω bloatware, και ταυτόχρονα να μη θυσιάσω τις εφαρμογές τραπεζών, το χτύπησα day one.

 

 

Θέλει εξοικείωση φαντάζομαι η χρήση εντολών ADB. Δεν το έχω ψάξει προσωπικά

 

Τιποτα το δυσκολο,δεν ειμαι καποιος ειδικος.

Αυτο, https://www.maketecheasier.com/uninstall-system-apps-without-root-android/ για οποιον δεν θελει να το πειραξει με ξεκλειδωμα,ρουτ.

Οσον αφορα το ονομα των προς απεγκατασταση εφαρμογων,ο απλουστερος νομιζω τροπος για να το βρεις ειναι αυτος...Ρυθμισεις>Εφαρμογες>Διαχ.εφαρμογων,διαλεγεις εφαρμογη,πατας το ινφο στην πανω δεξια γωνια και βουαλα το ονομα APK.

Παραλειπεις το 6 και το 7 απο το λινκ.

Υπ' οψη οτι μπορουμε να τις επαναφερουμε παλι με την εντολη adb shell cmd package install-existing "ονομα APK" χωρις τα εισαγωγικα... αφου δεν τις πεταει στην πραγματικοτητα,παρα μονο για τον χρηστη 0...αυτο μπορει να αλλαξει μονο αν ειμαστε ρουτ.

Edited by jbelsan
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ρουτ με εντολές adb φεύγει εύκολα όλοι οι σαβούρα

https://forum.xda-developers.com/redmi-7a/how-to/guide-debloat-miui-root-t3985563/amp/

Ο λόγος που θέλω root είναι ότι έχω μερικές εφαρμογές από παλιά που λειτουργούν με root, κυρίως εφαρμογές backup δεδομένων εφαρμογών, freeze κλπ.

Διάβασα ότι το Magisk προσφέρει κανονικό root, αλλά δε "γράφει" στο system partition της συσκευής, οπότε εφαρμογές που ελέγχουν root status και αν είσαι rooted αρνούνται να δουλέψουν, πλέον δεν έχουν πρόβλημα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να εχεις προβλημα απο οσα εχω διαβασει..κατι θα ειχε ακουστει.

edit Ουτε εγω θα ημουν σιγουρος αλλα δεν διαβασα καποιον που να παραπονεθηκε για δασμους με αυτον τον τροπο αποστολης.

Αλλωστε τωρα παραγγειλες,μην στεναχωριεσαι χωρις λογο... ειναι σχεδον σιγουρο οτι εισαι ΟΚ.

 

Ευχαριστώ. Περιμένω και θα αναφέρω... Τα περι bloatware θα γίνουν πρώτα μόλις παραλάβω!

Σε αναμονή λοιπόν!

 

Όσο δε για την τιμή, προ της πλήρης έλευσης του στην αγορά δεν θα πέσουν οι τιμές. Όποιος θέλει συσκευή αυτή τη στιγμή θα πάει μέσω κινεζομάγαζων με την απαραίτητη αναμονή. Σε κανα μήνα όμως οι τιμές το σκρουτζ θα είναι όσο πρέπει (μαντεύω ομαλοποίηση γύρω στα 220€ για 64 gb και 250€ για 128). Κατ ουσίαν όποιος θέλει περιμένει αλλιώς θα πληρώσει το καπέλο προορώτητας :X

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια

Πουλησα τελικά το rn 9 pro σε εναν συναδερλφο για την γυναικα του πήρα τα 175€ κ προπαρηγειλα με παραδοση Παρασκευή 25/09 (,για να δουμε)

το ποκο χ3 ..64αρι..

Απο xiaomi store Ελβετίας

Το εχει στα 249 φραγκα δηλ 225 ευρω με δωρο καποια Earbuds basic S

Ταχει κάποιος?

Λενε κατι στην πράξη?

Αναμενω το χ3 να δω εαν καλως επραξα με την πωληση του δυο μηνων RN 9 PRO 128 ,η αν φαμε κανα παλτο

Πρωτη φορα αγoραζω συσκευη πιυ δεν την εχω πιασει στα χερια μου πριν....

Ειδωμεν

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από 329 λένε οι απατεώνες, ενώ ο επίσημος εισαγωγέας έχει ανακοινώσει 269. Απορώ γιατί δεν βάλανε από 529.... :P

Η...369...

Στρογγυλά πράγματα

Ποιος υα το πάρει δεν μπορω να καταλαβω...

Χιαομακιας κ μακακας δυσκολο....

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

Η Ελβετία δεν ανήκει στην ΕΕ.

Ελπίζω να είσαι καλυμμένος με τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Η Ελβετία δεν ανήκει στην ΕΕ.

Ελπίζω να είσαι καλυμμένος με τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο χερι θα το πάρω

Εχω διεύθυνση κ Γερμανία κι Ελβετία

Δεν μεσολαβει τελωνείο

Ασε που δεν υπαρχει τελωνείο ετσι κι αλλιώς με Ελβετια για ηλεκτρονικά είδη

Υγ πως παει το f1 μετα τοσο καιρό?

Σφαιρα ακομα? Η εχει φρεναρει κάπως??

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

Στο χερι θα το πάρω

 

Εχω διεύθυνση κ Γερμανία κι Ελβετία

 

Δεν μεσολαβει τελωνείο

 

Ασε που δεν υπαρχει τελωνείο ετσι κι αλλιώς με Ελβετια για ηλεκτρονικά είδη

 

Υγ πως παει το f1 μετα τοσο καιρό?

 

Σφαιρα ακομα? Η εχει φρεναρει κάπως??

Ωραίος. Με το καλό να μας πεις και τη γνώμη σου.

 

Πάει με χίλια το poco f1, ακούραστο και η κάμερα του παραμένει εξαιρετική ενώ η μπαταρία μου βγάζει ακόμα 6-7 ώρες sot αλλά η κόρη έσπασε την οθόνη από πάνω μέχρι κάτω οπότε είμαι κι εγώ στην αναζήτηση.

Το f1 παραμένει ανώτερο από τα mi 10 lite και x3 που έχω στο μάτι αλλά θα σταματήσει τις αναβαθμίσεις σύντομα.

Κι επειδή το F2 είναι ακόμα αρκετά ψηλά στο κόστος, παρατηρώ με ενδιαφέρον τα δύο αυτά threads.

Παραδόξως το mi 10 lite δεν έχει καθόλου συμμετοχή εδώ μέσα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...