Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Preferences - Energy saver και επιλεγουμε στο put the computer to sleep..... NEVER και κάνεις uncheck το put the hard drives to sleep when possible.

Όχι ακριβώς. Απ' όσο έχω καταλάβει γίνεται το εξής:

 

1. Τσεκαρισμένο το put the hard drives to sleep: Σβήνει μόνο ο σκληρός για προστασία των δεδομένων, αλλά τα προγράμματα τρέχουν ακόμα στη RAM. Κανονικά η σύνδεση θα έπρεπε να μένει ενεργή, όμως στο Airport πέφτει ενώ δε θα έπρεπε.

 

2. Αποτσεκαρισμένο το put the hard drives to sleep: Το μηχάνημα σχεδόν πεθαίνει τελείως (σκληρός και RAM σβήνουν, όμως κρατάει λίγο ρεύμα στη μητρική για άμεσο άνοιγμα). Όπως είναι φυσικό δεν τρέχει κανένα πρόγραμμα και πέφτουν όλες οι συνδέσεις.

 

 

Οπότε κάνουμε ένα από τα δύο για να έχουμε δίκτυο στο sleep:

Αποτσεκάρουμε το put the hard drives to sleep για να μην πέφτει.

 

Πηγαίνουμε στα netowrk options και βάζουμε το Airport να συνδέεται αυτόματα στο ασύρματο δίκτυό μας ώστε να έχουμε τουλάχιστον άμεση επαναφορά δικτύου κατά το ξύπνημα.

 

 

 

Μιας και μιλάμε για sleep κτλ, το κλασσικό hibernate που έχουν τα Windows δεν υπάρχει στο OS X, αλλά μπορεί να ενεργοποιηθεί. Περισσότερα εδώ: http://macsimplelife.blogspot.com/2007/11/mac-os-x-hibernate-issue.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα!!

εχω ενα σκληρο δισκο...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978194&product=1108123

τον 250gb.

το βαζω στο mac το βλεπει μπορω να παρω αρχεια απο μεσα

αλλα οταν παω να βαλω δεν μπορω δεν τα δεχεται.

τι μπορει να φταιει??θελει καποιο driver??

θυμαμαι ειχε μεσα καποια driver αλλα χαθηκανε μετα απο format.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Τα οποία τα βρίσκω σε freeware ή από τα γνωστά "στέκια";

 

ποια ειναι αυτα τα στεκια επιτελους?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι αυτα τα στεκια επιτελους?

 

για τα περισσοτερα υπαρχει trial στην σελιδα του programmer...για να ξεκλειδωνουν υπαρχει ενα προγραμματακι-database στο οποιο υπαρχουν σχεδον ολοι οι κωδικοι...

π.μ αν θες το λινκ.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Απ' όσο έχω καταλάβει γίνεται το εξής:

 

1. Τσεκαρισμένο το put the hard drives to sleep: Σβήνει μόνο ο σκληρός για προστασία των δεδομένων, αλλά τα προγράμματα τρέχουν ακόμα στη RAM. Κανονικά η σύνδεση θα έπρεπε να μένει ενεργή, όμως στο Airport πέφτει ενώ δε θα έπρεπε.

 

2. Αποτσεκαρισμένο το put the hard drives to sleep: Το μηχάνημα σχεδόν πεθαίνει τελείως (σκληρός και RAM σβήνουν, όμως κρατάει λίγο ρεύμα στη μητρική για άμεσο άνοιγμα). Όπως είναι φυσικό δεν τρέχει κανένα πρόγραμμα και πέφτουν όλες οι συνδέσεις.

 

 

Οπότε κάνουμε ένα από τα δύο:

Αποτσεκάρουμε το put the hard drives to sleep για να μη χάνουμε το δίκτυο.

 

Πηγαίνουμε στα netowrk options και βάζουμε το Airport να συνδέεται αυτόματα στο ασύρματο δίκτυό μας ώστε να έχουμε τουλάχιστον άμεση επαναφορά δικτύου κατά το ξύπνημα.

 

 

 

Μιας και μιλάμε για sleep κτλ, το κλασσικό hibernate που έχουν τα Windows δεν υπάρχει στο OS X, αλλά μπορεί να ενεργοποιηθεί. Περισσότερα εδώ: http://macsimplelife.blogspot.com/2007/11/mac-os-x-hibernate-issue.html

Εχμ συγνώμη αλλά,απαντάω στον ταξιδιώτη που ο μακ του πεφτει σε υπνο ενω κατεβάζει αρχεία και αυτό γίνεται επειδη εχει την επιλογη για sleep ο μακ απο default στα 15 λεπτά αν θυμάμαι καλά.

O mac ασχέτως αν κατεβάζεις θα μπει σε sleep :) βεβαια το transmission έχει μια επιλογη όση ώρα κατεβάζει να μην αφήνει το pc να κοιμηθεί αλλά δεν ξέρω τι χρησιμοποιεί ο φίλος.

Για περισσοτερα δές ΕΔΩ

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα πριν πολλα χρόνια όταν προτοπήρα μακ και μια φιλη μου είχε δώσει την λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μα κατάλαβα για ποιό πράγμα μιλας, όμως επειδή ανέφερε και το πρόβλημα που πέφτει το Internet απάντησα και για τα δύο.

 

Το να τσεκάρει το put hard drive to sleep νομίζω πως δε θα βοηθήσει αφού θα πεθάνει ο δίσκος και δε θα μπορεί να γράψει δεδομένα πάνω του ο torrent client. Το πιο σωστό είναι να μην το αφήνει να κάνει καθόλου sleep (είτε από τα power options ή μέσω του Transmission όπως είπες), ή να το ρυθμίσει να σβήνει η οθόνη μόνο.

 

Επίσης hibernate δεν υπαρχει by default το OS X. Πρέπει να το ενεργοποιήσεις από την κονσόλα. Αλλά και να υπήρχε δεν ισχύει αυτό που λες. Αν κατεβάζεις και μπει σε hibernate, θα κλείσει τελείως το μηχάνημα και θα κοπεί το κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα κατάλαβα για ποιό πράγμα μιλας, όμως επειδή ανέφερε και το πρόβλημα που πέφτει το Internet απάντησα και για τα δύο.

 

Το να τσεκάρει το put hard drive to sleep νομίζω πως δε θα βοηθήσει αφού θα πεθάνει ο δίσκος και δε θα μπορεί να γράψει δεδομένα πάνω του ο torrent client. Το πιο σωστό είναι να μην το αφήνει να κάνει καθόλου sleep (είτε από τα power options ή μέσω του Transmission όπως είπες), ή να το ρυθμίσει να σβήνει η οθόνη μόνο.

 

Επίσης hibernate δεν υπαρχει by default το OS X. Πρέπει να το ενεργοποιήσεις από την κονσόλα. Αλλά και να υπήρχε δεν ισχύει αυτό που λες. Αν κατεβάζεις και μπει σε hibernate, θα κλείσει τελείως το μηχάνημα και θα κοπεί το κατέβασμα.

OK my mistake οταν είπα hibernate ενοουσα το sleep, απο εκεί και πέρα που είδες να λέω να τσεκάρει τον σκληρο για ύπνο όποτε μπορεί? :worry:

Uncheck είπα όχι check :) .

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εκανα δουλιτσα,σας ευχαριστω παιδια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : έχω microsoft office στο mac αλλά τώρα που πήγα να το ανοίξω μου λέει ότι έχει λήξει και μου ζητάει να αγοράσω να απεγκαταστήσω, κτλ...

σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;; Αν έχουν λήξει δεν μπορώ να τα ανανεώσω;; Εσάς σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; τι λέτε να κάνω;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις καινουργιο version:)

Προσωπικα βαρεθηκα τα καμωματα της office 2008 μιας και την χρησιμοποιω και σε public places και μου κλεινει οταν βρισκει 3 mac με τον ιδιο κωδικο(εχει αρκετα :P) οποταν αγορασα την standard edition για £35 σαν student στην Αγγλια για να ξεμπερδευω...

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το usb stick είναι κανένα περίεργο φορμάτ? Καλού κακού κάντο ένα φορμάτ σε FAT32 filesystem και ξαναδοκίμασε. ;)

μετα το δευτερο format ολα καλα.Thanx:):)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις μεγιστοποίηση. Το πράσινο κουμπάκι μεγαλώνει το παράθυρο τόσο ώστε να χωράει τα περιεχόμενά του.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις μεγιστοποίηση. Το πράσινο κουμπάκι μεγαλώνει το παράθυρο τόσο ώστε να χωράει τα περιεχόμενά του.

Σωστά μεν αλλά από ότι κατάλαβα θέλει να πιάνει το μέγιστο εύρος του μόνιτορ. Τραβάς το παράθυρο από κάτω δεξιά και το κάνεις resize. Την επόμενη φορά που θα το ανοίξεις και θα πατήσεις το (+) θα στο φέρει στην τελευταία ρύθμιση που είχες.

 

Edit:

Το macbook air μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί για να κόψετε ψωμί, να τεμαχίσετε κρεμμύδια, πατάτες, αγγούρια, μελιτζάνες μπρόκολα. Έρχεται στην καταπληκτική τιμή των 1502€. Προσοχή μπορείτε να τραυματιστείτε

 

http://www.fscklog.com/brot_mba.jpg

 

Περισσότερα εδώ

 

Ποιό ανώμαλο μυαλό σκέφτηκε να δοκιμάσει το air ως μαχαίρι????? Έλεος :p

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μεν αλλά από ότι κατάλαβα θέλει να πιάνει το μέγιστο εύρος του μόνιτορ. Τραβάς το παράθυρο από κάτω δεξιά και το κάνεις resize. Την επόμενη φορά που θα το ανοίξεις και θα πατήσεις το (+) θα στο φέρει στην τελευταία ρύθμιση που είχες.

 

Edit:

Το macbook air μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί για να κόψετε ψωμί, να τεμαχίσετε κρεμμύδια, πατάτες, αγγούρια, μελιτζάνες μπρόκολα. Έρχεται στην καταπληκτική τιμή των 1502€. Προσοχή μπορείτε να τραυματιστείτε

 

http://www.fscklog.com/brot_mba.jpg

 

Περισσότερα εδώ

 

Ποιό ανώμαλο μυαλό σκέφτηκε να δοκιμάσει το air ως μαχαίρι????? Έλεος :p

 

 

Και έψαχνα ένα μαχαίρι που να κόβει...

 

Νασε καλά βρε murex....:happy:

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Αν απλώνει και τη μαρμελάδα, θα είναι το απόλυτο gadget
Link to comment
Share on other sites

Και security update στο καπάκι (άλλα 110ΜΒ)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το οποίο δεν είναι απαραίτητο αν κάποιος βάλει το 10.5.3.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το syncing του address book με το gmail, (Αν δεν έχετε iPhone ρίξτε μια ματιά εδώ για το πώς μπορείτε να το ενεργοποιήσετε) το οποίο με βόλεψε ήδη αφάνταστα, δεν έχω δει κάποια άλλη σημαντική διαφορά με την 10.5.3.

 

O Safari μου έχει σπάσει τα νεύρα :mad:, όταν έχει flash η σελίδα ή javascript, δηλαδή σχεδόν όλες, αρχίζει το μπαλάκι να γυρνάει για 2-3 δευτερόλεπτα και δεν μπορείς να αλλάξεις tab.

 

Edit: έσβησα τα pref του σαφάρι και έστρωσαν τα πράγματα.

 

Έχει κανείς εμπειρία για το πως μπορώ να συνδέσω ένα huawei E220 της βοντα με το μακ??? Κατέβασα το πρόγραμμα από το site της βοντα αλλά και από την huawei, βρίσκει το modem, αλλά μου ζητάει αριθμό τηλεφώνου, username και password! To modem φαίνεται ως apple modem v.30, το άλλαξα σε huawei αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί. Προσωρινά, το χρησιμοποιώ μέσα από το parallels, τα windows το βλέπουν κανονικότατα!!!!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εμπειρία για το πως μπορώ να συνδέσω ένα huawei E220 της βοντα με το μακ??? Κατέβασα το πρόγραμμα από το site της βοντα αλλά και από την huawei, βρίσκει το modem, αλλά μου ζητάει αριθμό τηλεφώνου, username και password! To modem φαίνεται ως apple modem v.30, το άλλαξα σε huawei αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί.

 

Εμένα της cote δουλευει μια χαρά στο mac...

 

Name profile: cosmote

Access point name: internet

telephone number: *99#

Βεβαια αυτά είναι για cote...

 

Kαι εγώ το άλλαξα το modem αλλά πάντα πάει στο apple modem v.32....

 

Από αυτό συνδέθηκα τώρα...:p

 

Προσωρινά, το χρησιμοποιώ μέσα από το parallels, τα windows το βλέπουν κανονικότατα!!!!

 

Mακριά από εμάς pcsssss:cry::X ..........:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Εμένα της cote δουλευει μια χαρά στο mac...

 

Name profile: cosmote

Access point name: internet

telephone number: *99#

Βεβαια αυτά είναι για cote...

 

Kαι εγώ το άλλαξα το modem αλλά πάντα πάει στο apple modem v.32....

 

Από αυτό συνδέθηκα τώρα...:p

 

 

 

Mακριά από εμάς pcsssss:cry::X ..........:p

 

εγώ ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ με το συγκεκριμένο που έχω cote??? τι παίζει??

δεν μου έδωσαν καν drivers για mac..!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

εγώ ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ με το συγκεκριμένο που έχω cote??? τι παίζει??

δεν μου έδωσαν καν drivers για mac..!!!

 

Δεν μπορεί..:confused: Mέσα στο κουτι έχει ένα cd με το πρόγραμμα και έχει και για mac, πως αλλιώς θα συνδεθείς..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Μας έχουν ψιλογραμμένους τους mac users. Άθλιες οδηγίες, nevermind, το βρήκα

 

Κατέβασε από το site της Huawei το πρώτο κατά σειρά αρχείο. Το εγκαθιστάς και τρέχεις αφού βάλεις το μόντεμ.

Στο πρόγραμμα πάς στο setting και φτιάχνεις ένα καινούριο προφίλ με:

 

access point: internet

telephone number: *99#

Τα υπόλοιπα κενά

Authentication: CHAP, σώζεις και πατάς connect με τσεκαρισμένο το προφίλ που έφτιαξες.

 

Με βόνταφον δούλεψε... με κοτέ ίσως χρειαστεί να βάλεις άλλο όνομα στο access point ή στο τηλέφωνο :)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...