Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Εγώ χρησιμοποιώ MPlayer OSX, πάντως, για να έχω δυνατότητα υποτίτλων.

Καθώς και τον Chroma Player.

Δεν ξέρω για ποιον λόγο, δεν έχω subs στο Quicktime, ενώ όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστά τσεκαρισμένες.

 

Δεν είναι και μονόδρομος το QuickTime. Παίξε τις ταινίες με το VLC ή κάποιο άλλο player. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το submerge και να ενσωματώσεις του υπότιτλους.

 

Μονόδρομος δεν είναι. Αλλά μου τη δίνει να μην έχω ΜΙΑ και μόνη εφαρμογή για αναπαραγωγή video, αλλά να δοκιμάζω που θα παίξει σωστά κάτι. Σ' αυτό νοσταλγώ τα XP και τον GOM Player. Και το submerge μωρέ, το βρίσκω ταλαιπωρία και ημίμετρο. Είναι ένα extra step που δεν θα έπρεπε να χρειάζεται.

Επίσης μου τη δίνει που δεν έχω υπότιτλους στο Front Row, κι ότι χάθηκε το παλιό feature του resume. Αnyway, αρκετά γκρίνιαξα.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες πάντως και το osxbmc! Εγώ το έχω στο mini που είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση και δεν έχω ανακαλύψει ακόμα κάτι που να μην παίζει (και με υπότιτλους).
Link to comment
Share on other sites

Δες πάντως και το osxbmc! Εγώ το έχω στο mini που είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση και δεν έχω ανακαλύψει ακόμα κάτι που να μην παίζει (και με υπότιτλους).

 

To δοκίμασα ήδη, από την πρώτη στιγμή που το πρότεινες. Αλλά έχει πρόβλημα με τα ελληνικά, και στους υπότιτλους αλλά και στα filenames που τα βγάζει ως τελείες όταν είναι στα ελληνικά. Άσε που δεν μπορούσα να βρω τρόπο να παίξει full screen.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Για τους τίτλους των αρχείων δεν ξέρω.

Για τους υπότιτλους πας στο Settings/Video/Subtitles/Charset, για το full screen στο Settings/Appearance/Screen και τέλος με αυτό το skin http://savvygeek.com/xbmc_xtv/, το κάνεις και ίδιο με το AppleTV :)

Link to comment
Share on other sites

πως απενεργοποιω το μηνυμα

''app'' force quit

και μετα το μηνυμα

sent report

 

οταν κανω force quit;; THNX

νομιζω κατι απλο, οτι ειναι;;

 

ΚΑΙ πως συνδεω 2 mac με καλωδιο firewire..

θελω να παρω μερικα αρχεια απο το ενα στο αλλο;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο σου ερώτημα δεν γνωρίζω. Για το 2ο με ένα καλώδιο firewire συνδέεις τους 2 υπολογιστές και μετά, σε αυτόν από τον οποίον θες να πάρεις τα αρχεία, πας στο System Preferences/Startup disk και επιλέγεις Target disk mode. Θα κάνει restart και ο άλλος θα τον δει σαν εξωτερικό σκληρό. Κάνεις τη δουλειά σου και μετά κλείνεις αυτόν που είχες ξεκινήσει σε Target disk mode, βγάζεις το καλώδιο και έτοιμος. Μόλις τον ανοίξεις θα ξεκινήσει κανονικά.

 

Αλλά, εκτός και αν θες να μεταφέρεις τα άπειρα αρχεία, γιατί να το κάνεις έτσι; Αν έχουν και οι 2 Airport μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά πιο εύκολα, ασχέτως του αν έχεις wireless router.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει σύντομος τρόπος στην εναλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου (ελληνικά - αγγλικά) αντίστοιχος με το alt + shift των windows?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

command (μήλο) + space

 

μου βγάζει το spotlight...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει το spotlight...

 

Θα πας στο System Preferences και να τικαρεις το Input Menu οπου και θα σου βγαλει οτι το shortcut ειναι apple+space.

Μετα θα πας στο spotlight και θα του κανεις assign κατι αλλο. Προσωπικα το εχω option+space (και το quicksilver ctrl+space)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο System Preferences και να τικαρεις το Input Menu οπου και θα σου βγαλει οτι το shortcut ειναι apple+space.

Μετα θα πας στο spotlight και θα του κανεις assign κατι αλλο. Προσωπικα το εχω option+space (και το quicksilver ctrl+space)

 

ok, θα το ψάξω! Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Edit : το έφτιαξα!! Ευχαριστώ και πάλι!

 

έχοντας ethernet σύνδεση στο mac, και ένα κινητό με wi-fi, μπορούμε να δώσουμε δίκτυο μέσω της airport; κι αν ναι, ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις απαιτούνται;

Ευχαριστώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ok, θα το ψάξω! Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Edit : το έφτιαξα!! Ευχαριστώ και πάλι!

 

έχοντας ethernet σύνδεση στο mac, και ένα κινητό με wi-fi, μπορούμε να δώσουμε δίκτυο μέσω της airport; κι αν ναι, ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις απαιτούνται;

Ευχαριστώ.

 

Πας στα System Preferences / Sharing / Internet / επιλογή AirPort / Kαι πατάς start.

 

Tόσο απλά...:)

 

Και από τα options μπορείς να βάλεις κωδικό για να μην μπαίνει κανένας άλλος...;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

1) Με διαφαινόμενη την κυκλοφορία του 3G iPhone ΠΡΙΝ το WWDC (ελάχιστα σημαντικό για να το ανακοινώσει ο Steve...(sic)), τι θα πει αυτός ο άνθρωπος τελικά;;

 

Για ρίξτε μια ματιά εδώ. Είναι η αποτυχημένη προσπάθεια τη apple στα μέσα της δεκαετίας του '90 να φτιάξει παιχνιδομηχανή. Έφαγε τρελή φώλα, αλλά πολλοί ισχυρίζονται ότι είναι έτοιμος να ξαναπροσπαθήσει.

Τώρα θα το δώκει addon στο appleTV, addon στα macs γενικά ή standalone???

 

Λέτε αυτό να είναι το one more thing?!?!?! :D:rolleyes::wacko:

 

2) Έχει κανείς από εσάς εμπειρία σε προγραμματισμό με XCode?

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πας στα System Preferences / Sharing / Internet / επιλογή AirPort / Kαι πατάς start.

 

Tόσο απλά...:)

 

Και από τα options μπορείς να βάλεις κωδικό για να μην μπαίνει κανένας άλλος...;)

 

Βασικά , δεν εννοούσα αυτό ακριβώς..

 

Αυτό το ξέρω ..

 

Εχω ένα w960 (wifi) , έχω σύνδεση ethernet στο mac και airport. Θέλω να δώσω μέσω wi-fi internet στο κινητό, αλλά δεν τα καταφέρνω.. κάτι με τις ρυθμίσεις δεν βάζω σωστά, αλλά δεν ξέρω τι! :X

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τι ακριβώς ρυθμίσεις βάζεις?

http://lifehacker.com/software/ultranewb/share-your-macs-internet-connection-wirelessly-283088.php

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, ο avid τα είπε όλα!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τι ακριβώς ρυθμίσεις βάζεις?

http://lifehacker.com/software/ultranewb/share-your-macs-internet-connection-wirelessly-283088.php

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, ο avid τα είπε όλα!

 

Το θέμα τότε προφανώς έχει να κάνει με το w960, και όχι με το mac γιατί στο mac μια χαρά τα κάνω.. το κινητό μου ζητάει να δημιουργήσω προφίλ wlan.

anyway, thnks guys..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό το w960 σου!

 

:lol::p μωρέ να το δώσω θέλω να πάρω ένα iphone..

 

αλλά που τέτοια τύχη?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τότε προφανώς έχει να κάνει με το w960, και όχι με το mac γιατί στο mac μια χαρά τα κάνω.. το κινητό μου ζητάει να δημιουργήσω προφίλ wlan.

anyway, thnks guys..!

 

Τώρα που το λες ούτε το P1 δεν θέλει να συνδεθεί αλλά δεν μου ζητάει τίποτα απλά δεν συνδέεται με το mac...

 

Θα το κοιτάξω...

 

EDIT:

Αν και συνδέθηκε τελικά, δεν πάει σε καμία σελίδα...

 

ΕDIT 2:

Bουντού, ενώ το iPhone και το iPod μπαίνουν κανονικά το P1 δεν θέλει με τίποτα σε ότι και αν έκανα..

 

Θα δοκιμάσω και στο σπίτι να μπω από το router κατευθείαν να δω τι παίζει...

 

ΕDIT 3:

Όπως περίμενα από το rοuter πάει σφαίρα, άρα κάτι θέλει το Ericsson για να τρέξει σελίδες μέσω του mac... Χμ..

 

Όσοι πιστοί προσέλθεται...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί σήμερα το Service pack 1 για το Office 2008 :)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι προ των πυλων για την αποκτηση ενος imac με 20αρα οθονη,ειναι καλη αραγε η αγορα του?μου αρεσει κυριως γιατι ειναι ολα στην οθονη,μαζεμενο κι ομορφο,θελει ομως απο οτι βλεπω αρκετο διαβασμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι, φρόντισε μόνο να του βάλεις όση περισσότερη μνήμη μπορείς. Εγώ έχω τον πρώτο intel που βγήκε (20 ιντσών) και δεν έχω κανένα παράπονο εδώ και δύο χρόνια και δεν σκέφτομαι καν να τον αλλάξω, τα τρέχει όλα μια χαρά. Του έχω όμως 2 γίγα μνήμη (και αν άντεχε κι άλλο θα του έβαζα) και 2 εξωτερικούς σκληρούς.

 

Μη σε φοβίζει το "διάβασμα" διότι πρακτικά είναι ελάχιστο. Θα δεις ότι είναι πολύ ευκολότερο απ'ό,τι νομίζεις.

:)

 

Υ.Γ. Καταλαβαίνω ότι έχουν διαφορά στην τιμή, αλλά γιατί όχι τον 24άρη;

Υ.Γ. 2. Πρόσεξε να πάρεις από τους νέους.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, έχω εξωτερικό σκληρό αλλά στο mac απλά τον βλέπει, δηλαδή, δεν μπορώ να επεξεργαστώ τα αρχεία που έχει μέσα, μόνο κάτι ταινίες και μουσική τα οποία μόνο αντιγραφή δέχεται να τους κάνω.

Γιατί συμβαίνει αυτό;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι σε NTFS και το OS X μπορεί μόνο να το διαβάσει αλλά όχι να γράψει σε αυτό. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το Paragon NTFS for Mac® OS X ή το δωρεάν MacFuse που θέλει λίγο ψάξιμο για να το κάνεις να δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα... θα τα ψάξω κάποια στιγμή στο free time μου. Ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...