Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι προ των πυλων για την αποκτηση ενος imac με 20αρα οθονη,ειναι καλη αραγε η αγορα του?μου αρεσει κυριως γιατι ειναι ολα στην οθονη,μαζεμενο κι ομορφο,θελει ομως απο οτι βλεπω αρκετο διαβασμα.

 

Προσυπογράφω την απάντηση του stereo. Είμαι χρήστης mac εδώ και 7 μήνες και έχω λατρέψει την πλατφόρμα. Δεν νομίζω ότι για κάποιον χρήστη που ασχολείται με το σπορ και μπαινοβγαίνει σε τεχνολογικά φόρουμ, απαιτείται κανένα διάβασμα. Πιστεύω πως είναι ζήτημα 2 εβδομάδων ΑΠΛΗΣ ενασχόλησης για να κάνεις όλα όσα έκανες και με το pc σου.

 

Θα συμφωνήσω επίσης ότι αν σε παίρνει, είναι προτιμότερο να πας για το 24άρι. Όχι μόνο θα απολαμβάνεις μεγαλύτερη screen real estate, αλλά έχει γίνει μεγάλος ντόρος σχετικά με την διαφορά ποιότητας των panels μεταξύ του 20αριού και του 24αριού μοντέλου. Εκεί νομίζω ότι ήταν το μεγάλο λάθος της Apple, καθώς προσωπικά ως χρήστης της προηγούμενης γενιάς iMac, βρίσκω ότι το δικό μου 20άρι υπερέχει του καινούριου σε οθόνη.

 

Εν κατακλείδι, μην έχεις ενδοιασμούς. Θα το λατρέψεις. Κι αν όχι, εδώ είμαστ ε για να το αγοράσουμε σε σκοτωμένη τιμή :p

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να και ένας οδηγός που μόλις ανέβηκε στο macworld για νέους υποψήφιους αγοραστές.

http://www.macworld.com/article/133150/2008/05/macbuying.html

Link to comment
Share on other sites

Να και ένας οδηγός που μόλις ανέβηκε στο macworld για νέους υποψήφιους αγοραστές.

http://www.macworld.com/article/133150/2008/05/macbuying.html

 

Θα το τσεκάρω... ό,τι μαθαίνει κανείς καλό είναι!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Και ένα widget για να μην ξεχνάει ο stereo σε πόσες μέρες είναι το WWDC!!!!:p

 

http://images.apple.com/downloads/dashboard/justforfun/images/countdowntowwdc2008_20080314110150.jpg

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

επιτελους αποκτησα κι εγω αυτο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedPC&cp_id=133053 καλο δεν ειναι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

με γεια,.. καλο φαινεται..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

επιτελους αποκτησα κι εγω αυτο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedPC&cp_id=133053 καλο δεν ειναι?

Ακριβώς αυτό πήρες, με αυτές τις προδιαγραφές;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό πήρες, με αυτές τις προδιαγραφές;

 

Ότι να'ναι γράφει το site των Multirama. Αποκλείεται να του έχει μέσα το Tiger!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες Ταξιδιώτη :) ,

 

Απο powerbook σε iMac ;)

Εγώ ψήνομαι πολύ για mac pro, αλλά θα δείξει αν ψηθεί η φίλη απο αμερική αν μπορεί να μου το φέρει :p

Link to comment
Share on other sites

οχι δενε χει το tiger μεσα παιδια,καλο δειχνει να ειναι,ενταξει ενα παναλαφρο λειτουργικο εχει μεσα κι οχ κατι τρομερο και βαρυ.θα ηθελα να το δω και με windows Που απο οτι μου ειπαν σερνεται.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Με γειά!

 

Εγώ σε ρώτησα (και χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω) γιατί αν όντως τα χαρακτηριστικά του είναι αυτά που έχει στο site, μάλλον σου πούλησαν προηγούμενο μοντέλο για νέο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι σέρνεται με Windows??

Και αυτός που στο είπε, πως ακριβώς εννοούσε το "τρέχω Windows";; Μέσω parallels ή μέσω Boot Camp?

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι σέρνεται με Windows??

Και αυτός που στο είπε, πως ακριβώς εννοούσε το "τρέχω Windows";; Μέσω parallels ή μέσω Boot Camp?

 

 

...και στις 2 περιπτώσεις σφαίρα πάει!!!!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Με γειά!

 

Εγώ σε ρώτησα (και χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω) γιατί αν όντως τα χαρακτηριστικά του είναι αυτά που έχει στο site, μάλλον σου πούλησαν προηγούμενο μοντέλο για νέο.

 

παλιο?γιατι τα καινουρια τι εχουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παλιο?γιατι τα καινουρια τι εχουν.

 

Το αντίστοιχο καινούργιο έχει 2.4GHz επεξεργαστή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εχει και 1500+ και δεν ειναι καινουριο απλα βγαινει με 3 διαφορετικους επεξεργαστες

 

τι θεμα ειναι αλλο,που θα βρω προγραμματα τωρα,ποιοι ειναι οι συνδιασμοι πληκτρολογιου για ελληνια σε αγγλικα ας πουμε.

με τι τροπο μπορω να κατσω βιστα πανω.

εδω πιανομαι τελειος αδιαβαστος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

 

1500+ έκανε το High μοντέλο της προηγούμενης σειράς.

 

Στην καινούργια σειρά το Base μοντέλο (ο αντικαταστάτης αυτού που πήρες εσύ)είναι στα 2.4GHz και η τιμή του (όταν θα κυκλοφορήσει) θα είναι γύρω στην τιμή που πήρες εσύ το δικό σου. Αυτό που κάνει σήμερα 1500+ και έχει 2.4GHz επεξεργαστή θα αντικατασταθεί από άλλο που θα έχει 2.66GHz (και κυρίως, 2GB Ram).Πάντα έτσι γίνεται με τα Apple.

 

Αλλαγή στη γλώσσα γίνεται με cmd+Space.

Υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται "Boot Camp" η οποία σε οδηγεί βήμα-βήμα για να κάνεις εγκατάσταση Windows XP (με το SP1) ή Vista.

Ψάξε τη στο Spotlight (πάνω δεξιά, το search των Mac OS)

 

...και καλορίζικος :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ok οποτε για τωρα καλος ειναι,οταν ερθει αυτος στα 2,66 θα τον αλλαξω αυτον που εχω αν και δεν το κρινω κι απαραιτητο.

messenger απο που ρε παιδια?msn,yahoo.

 

το msn το βρηκα.

κατεβασα επισης και το sea monkey αλλα θελω να το σβησω σαν προγραμμα,πως σβηνει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να διαγράψεις κάποιο πρόγραμμα απλά κάντο drop στον κάδο τα πιο πολλά προγράμματα διαγράφονται έτσι.

Yahoo και msn υπάρχει κανονικά έκδοση για mac,αν δεν βρήκες το yahoo κάνε ενα google yahoo for mac :) .

Btw αν όταν κλικαρεις cmd+ space σου ανοίγει το spotlight τότε πήγαινε system preferences-keyboard&mouse-keyboard shortcuts- κατέβα τέρμα κάτω εκεί που λέει spotlight και κάνε uncheck σε αυτό,απο πάνω του ακριβώς είναι το input menu στο select the previous input κάνε διπλο κλικ και βάλε το cmd + space σαν shortcut.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.

επισης που μπορω να δω τις πληροφοριες του συστηματος μου και ποσο διαθεσιμο δισκο εχω ακομα.

επισης πως μπορω να ανοιγω και δευτερη σελιδα στον safari.

σε μια φαση μου σερνοταν η συνδεση μεσω wifi,γιατι αραγε,πολλες ερωτησεις και το ξερω ομως ειμαι τελειος αρχαριος.

 

εκανα και την βλακεια κι εκανα partision και τωρα εχω 2 δισκους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

1) Δεξί κλικ στο δίσκο (get info). Εγκατέστησε το menu meters για να έχεις διάφορες πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένου και το δίσκου στο deskbar.

2) Cmd+T

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να τον χωρίσω σε 2 partition πως θα το κάνω??Αν γίνεται φυσικά..

Σε Leopard πάντα.

Disk Utility διαλεγεις τον δισκο και πας στο partition.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Οι gay επιλέγουν Apple

 

Σε πρόσφατη έρευνα, 757 ομοφυλόφιλοι ανέδειξαν την Apple ως την πιο «gay friendly» εταιρεία στον τομέα της τεχνολογίας.

 

Η Apple κέρδισε την πρώτη θέση ανάμεσα στις εταιρείες τεχνολογίας με το 39% αυτών να δηλώνει ότι το brand name της Apple είναι ιδιαίτερα φιλικό προς τους ομοφυλόφιλους.

 

Την πρώτη θέση ανάμεσα σε όλες τις εταιρείες παγκοσμίως κέρδισε η Bravo (η οποία επιλέχθηκε από το 52% των χρηστών) ενώ στην τελευταία θέση βρίσκεται η Samsung.

 

Η έρευνα διεξήχθη από την Clark, Martire & Bartolomeo για λογαριασμό της Prime Access (διαφημιστική εταιρεία ηγέτης στην κοινωνία των ομοφυλοφίλων) και της PlanetOut (μεγάλη ομοφυλοφιλική κοινότητα).

 

Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες και πιο αναλυτικές έρευνες για τις καταναλωτικές συνήθειες των ομοφυλόφιλων και την αντίληψή τους για τις εταιρείες.

 

Το 68% των ερωτηθέντων απάντησε ότι προτιμά να κάνει τις αγορές του από εταιρείες που θεωρούνται gay friendly ενώ η εικόνα μιας εταιρείας διαμορφώνεται από μια πληθώρα παραγόντων, τις διαφημίσεις της, τα καταστήματά της, τα προϊόντα της.

 

Σύμφωνα με τον επικεφαλής της έρευνας οι ομοφυλόφιλοι είναι εξαιρετικά δυνατοί καταναλωτές σε μια μεγάλη ποικιλία προϊόντων, μεταξύ αυτών και ηλεκτρονικών.

 

http://new.e-go.gr/tech/article.asp?catid=7386&subid=2&tag=5076&pubid=1046542

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...