Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατεβασε το από το site που αναφέρεις, διατίθεται δωρεάν
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβασε το από το site που αναφέρεις, διατίθεται δωρεάν

 

Επειδή θέλω να είμαι σίγουρη, αυτό το site που αναφέρω είναι κάτι αντίστοιχο με τα openoffice που δίνονται για τους windows users??

Δεν είναι τα office mac 2008, σωστά;

Ρωτάω γιατί με open office σε xp, έχω πρόβλημα συμβατότητας με κάποια προγράμματα που εξάγουν δεδομένα σε αρχεία word/excel, κτλ. Δεν θέλω να αντιμετωπίσω κάτι αντίστοιχο στο mac μου.

 

{Sorry, αν οι απορίες μου, είναι χαζές, αλλά νέος χρήστης είμαι και προσπαθώ όσο μπορώ να μπω στο κλίμα του mac.}

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να είμαι σίγουρη, αυτό το site που αναφέρω είναι κάτι αντίστοιχο με τα openoffice που δίνονται για τους windows users??

Δεν είναι τα office mac 2008, σωστά;

Ρωτάω γιατί με open office σε xp, έχω πρόβλημα συμβατότητας με κάποια προγράμματα που εξάγουν δεδομένα σε αρχεία word/excel, κτλ. Δεν θέλω να αντιμετωπίσω κάτι αντίστοιχο στο mac μου.

 

{Sorry, αν οι απορίες μου, είναι χαζές, αλλά νέος χρήστης είμαι και προσπαθώ όσο μπορώ να μπω στο κλίμα του mac.}

Σωστά... δεν είναι το office 2008, είναι κάτι σαν το openoffice και θα έχεις προβληματα. Εγώ τουλάχιστον είχα και το έβγαλα, αντι αυτού, με το numbers-pages του iwork08 κάνω μια χαρά την δουλειά μου

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

Το neooffice βασίζεται στο openoffice, η βασική διαφορά τους είναι ότι το πρώτο είναι φτιαγμένο για το περιβάλλον του mac (aqua style). Με την έλευση του OpenOffice 3.0 το neooffice θα είναι πρακτικά άχρηστο.

Που ακριβώς έχεις το πρόβλημα στην εξαγωγή στοιχείων;

Υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας και οφείλεται στο γεγονός ότι η MS δεν δίνει στοιχεία για τον τρόπο αποθήκευσης των doc, xls.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το neooffice βασίζεται στο openoffice, η βασική διαφορά τους είναι ότι το πρώτο είναι φτιαγμένο για το περιβάλλον του mac (aqua style). Με την έλευση του OpenOffice 3.0 το neooffice θα είναι πρακτικά άχρηστο.

Που ακριβώς έχεις το πρόβλημα στην εξαγωγή στοιχείων;

Υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας και οφείλεται στο γεγονός ότι η MS δεν δίνει στοιχεία για τον τρόπο αποθήκευσης των doc, xls.

 

Άσχετο μεν με το mac,αλλά το πρόβλημα το έχω σε windows xp , και συγκεκριμένα σε μία εφαρμογή που είναι γνωστή εδώ στο site, το myphone explorer, το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να εξάγεις τον τηλεφωνικό κατάλογο και/ ή τα sms σου, σε αρχεία .doc / .xls . Αλλά με openoffice που το δοκίμασα εγώ δεν το κάνει, ζητάει ms office.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω μπορείς να τη σώσεις ως html και να την ανοίξεις με οποιδήποτε editor. Θες υποχρεωτικά με office;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

χμ.. με βολεύει στην αρχειοθέτηση και στο ψάξιμο γι'αυτό και ήθελα με office. Τι να κάνουμε; Μεγάλη η δύναμη της συνήθειας, ρε γμτ!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με iWork. Σκαλια ανωτερο σε θεματα ευχρηστιας και clean design απο την 2008. Αν και φοιτητης οπου τα παντα παραδιδονται σε office formats, προτιμω να κανω τις εργασιες στο iWork. Αλλωστε υπαρχει και το export σε pdf που ειναι οτι ακριβως χρειαζομαι.

Ξεχνα την open office, neooffice και msoffice.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

nai,e?? epeidi ki egw to mac to pira dioti syntoma tha fygw gia metaptyxiako (prwta o theos) k oso na'nai tha xreiazetai .. gia ergasies ktl..

 

xm.. me vazete se skepseis twra..

outws i allws to pc me xp tha to exw gia kavatza .. to iwork ?? to'xei mesa to mac?? (den thymamai, eimai sti douleia twra) i to vriskw kapou?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ψάξιμο, ποια αρχειοθέτηση;;;;; :lol:

Έχεις πάρει μακ και ακόμα ασχολήσαι με τέτοια πράγματα;;;; :cry:

Κάνε sync το κινητό σου να σου περάσει τις επαφές στο contacts και μετά τα βρίσκεις όλα στο spotlight. Κάνεις export τις λίστες μετά σε ό,τι θέλεις, pdf, txt, word τα πας στο power point, τα κάνεις βίντεο, jpg, τα τυπώνεις σε μπλουζάκι!

 

edit: ξέχνα τον παραλογισμός των windows: "όλα γίνονται στο excel". Το word, excel ή τα αντίστοιχα του openoffice, neooffice υπάρχουν για να κάνεις αυτά που πραγματικά κάνεις με τα προγράμματα αυτά: λογιστικά φύλλα και κείμενα. Όλα τα άλλα τα κάνεις κατά 90% με τα προγράμματα που έχει το OS X για τις συγκεκριμένες δουλείες.

 

Απλά-σίγουρα-υπέυθυνα

Steve Jobs

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ψάξιμο, ποια αρχειοθέτηση;;;;; :lol:

Έχεις πάρει μακ και ακόμα ασχολήσαι με τέτοια πράγματα;;;; :cry:

Κάνε sync το κινητό σου να σου περάσει τις επαφές στο contacts και μετά τα βρίσκεις όλα στο spotlight. Κάνεις export τις λίστες μετά σε ό,τι θέλεις, pdf, txt, word τα πας στο power point, τα κάνεις βίντεο, jpg, τα τυπώνεις σε μπλουζάκι!

 

 

 

Απλά-σίγουρα-υπέυθυνα

Steve Jobs

 

:lol::lol::lol:

 

χμ.. αχ βρε παιδιά.. είμαι τόσο καινούργια στο θέμα.. κι ευχαριστώ που με βοηθάτε..

Μπορώ να το κάνω αυτό από w960? και τα μηνύματα??

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

χμ.. αχ βρε παιδιά.. είμαι τόσο καινούργια στο θέμα.. κι ευχαριστώ που με βοηθάτε..

Μπορώ να το κάνω αυτό από w960? και τα μηνύματα??

 

W960i iSync Plugin

just extract and copy to: /Library/PhonePlugins/SonyEricsson_W960i_isync_plugin_v1_07.phoneplugin/

 

http://www.2shared.com/file/3[....]c_plugin_v1_07phoneplugin.html

 

(if the PhonePlugins folder's not there then create one)

 

Εδώ βλέπεις ποιες συσκευές υποστηρίζει η μαμα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

W960i iSync Plugin

just extract and copy to: /Library/PhonePlugins/SonyEricsson_W960i_isync_plugin_v1_07.phoneplugin/

 

http://www.2shared.com/file/3[....]c_plugin_v1_07phoneplugin.html

 

(if the PhonePlugins folder's not there then create one)

 

ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Το iWork λογικα ερχεται σαν 30 day trial εγκατεστημενο με το leopard. Απλα χρειαζεται registration. Το πως θα αποκτησεις το registration ειναι αλλο θεμα:P

Παντως καλο ειναι να εχεις καβατζα και ενα office suite που γραφει natively σε doc, xls, ppt για να μπορεις να ελεγχεις το format οταν π.χ κανεις export απο pages document(το αντιστοιχο του word) σε .doc an θες να το στειλεις σε αλλον χρηστη windows.

Βεβαια προσωπικα πλην ελαχιστων περιπτωσεων προτιμω export σε pdf για απολυτη συμβατοτητα...

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

πως απενεργοποιω το μηνυμα

''app'' force quit

και μετα το μηνυμα

sent report

 

οταν κανω force quit;; THNX

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα...

 

έχω Leopard ασφαλώς όχι εξελληνισμένο, και έχω το πρόβλημα ότι δε μπορώ να διαβάσω τα unicode αρχεία κειμένου που περιέχουν ελληνικά γράμματα. ΟΚ, για να το πω πιο απλά, τα αρχεία υπότιτλων srt για ταινίες.

 

Μπορώ βέβαια να δηλώσω στο vlc player συγκεκριμένη κωδικοποίηση για το αρχείο των υπότιτλων και να παίξει κανονικά, όμως ψάχνω μια πιο universal λύση (να δουλεύει και στο front row πχ...)

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Χμ, αυτό είναι άλλο ένα θέμα. Με το Perian το front row δε δουλεύει. Για την ακρίβεια δείχνει βίντεο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά μαύρη οθόνη. Οι υπότιτλοι srt πάντως δεν απαιτούν Perian. Υπάρχει ένα αρχειάκι που μπαίνει στη library του quicktime και κάνει τη δουλειά. Εξάλλου, απόσο καταλαβαίνω το Front Row ουσιαστικά χρησιμοποιεί τον quicktime, έτσι δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Οι υπότιτλοι srt πάντως δεν απαιτούν Perian. Υπάρχει ένα αρχειάκι που μπαίνει στη library του quicktime και κάνει τη δουλειά. Εξάλλου, απόσο καταλαβαίνω το Front Row ουσιαστικά χρησιμοποιεί τον quicktime, έτσι δεν είναι;

 

Έχεις υπότιτλους στο Front Row δηλαδή;

 

Εγώ εδώ και καιρό, δεν έχω καν στο Quicktime, παρά το ότι έχω το Perian.

Οι υπόλοιποι δηλαδή, έχετε υπότιτλους στο Quicktime, με κάποιο τρόπο που μου διαφεύγει; :O

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπότιτλους στο Front Row δηλαδή;

 

Εγώ εδώ και καιρό, δεν έχω καν στο Quicktime, παρά το ότι έχω το Perian.

Οι υπόλοιποι δηλαδή, έχετε υπότιτλους στο Quicktime, με κάποιο τρόπο που μου διαφεύγει; :O

 

Εγώ με perian στο QuickTime έχω αλλά στο Front Row δεν έχω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ vlc πάντως και έχω μια χαρά υπότιτλους.. βέβαια είναι πιο πολύπλοκη η διαδικασία απ' ότι σε windows που απλά κάνεις διπλό κλικ στο αρχείο της ταινίας και παίζει (εφ' όσον έχεις και τους υπότιτλους με την ίδια ονομασία και στον ίδιο φάκελο). Το quick time γενικότερα δεν το χωνεύω (από το 2005 που έχω ipod). Κάτι μου τη σπάει στο όλο "στήσιμο" του .. :lol:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για 'σας εγω παντως χρησιμοποιω το VLC συχνοτερα.

Το Quicktime εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα αναπαραγωγης και το MPlayer OS X παιζει οτι και το VLC(και ακομη περισσοτερα) συν του οτι δεν κανει "κουλα" που και που.

Το μονο θετικο στο VLC ειναι με τα subtitles, που μερικες φορες μου κανουν νερα και με το Quicktime αλλα και με το Mplayer OS X. Επισης η δυνατοτητα του να ανεβαζεις τον ηχο πανω απο το 100%(χρησιμο οταν εχεις laptop και εισαι δεν εχεις μαζι σου external ηχεια) ειναι ενα αλλο πλεονεκτημα για κατοχους laptop.

Οταν ομως θα δω ταινια (και οχι βιντεοκλιπς και μικρης διαρκειας βιντεο) και εφοσον ολα παιζουν ενταξει προτιμω συνηθως τον Quicktime λογω της τεραστιας διαφορας στην ποιοτητα αναπαραγωγης απο τον VLC.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπότιτλους στο Front Row δηλαδή;

 

Εγώ εδώ και καιρό, δεν έχω καν στο Quicktime, παρά το ότι έχω το Perian.

Οι υπόλοιποι δηλαδή, έχετε υπότιτλους στο Quicktime, με κάποιο τρόπο που μου διαφεύγει; :O

 

Στο front row δεν το έχω δοκιμάσει αλλά στο QT με Perian βλέπω (αλλά κινέζικα). Τους Αγγλικούς τους δείχνει μια χαρά. Πρέπει από το System Preferences/Perian να τσεκάρεις το αντίστοιχο κουτάκι για τους υπότιτλους.

 

(Τώρα που το σκέφτομαι, δύσκολα θα είναι στο front row μια που αυτό διαβάζει τα αρχεία που έχεουμε περασμένα στο iTunes).

 

Εγώ την έχω καταβρεί με το osxbmc.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για υπότιτλους στο quicktime αρκεί να βάλει κάποιος στη library του quicktime ένα αρχειάκι ονόματι "srtImport.bundle"

 

Με την ευκαιρία όμως δοκίμασα και κάτι άλλο: Ενώ το πιο πάνω κολπάκι δούλευε κανονικά, με το που έβαλα το Perian πλέον δεν πιάνει, ακόμα και αν απέγκαταστασω το Perian.

 

Όμως από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού φτάσαμε τελικά! Τι θα κάνουμε με το encoding των ελληνικών;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και μονόδρομος το QuickTime. Παίξε τις ταινίες με το VLC ή κάποιο άλλο player. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το submerge και να ενσωματώσεις του υπότιτλους.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...