Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο άσχετο το post μου, το ξέρω, αλλά μόνο εδώ θα βγάλω άκρη.

 

Ψάχνω να αγοράσω μεταχειρισμένο iΜac. Μήπως μπορείτε να μου υποδείξετε κάποια Ελληνικά sites με τέτοιες αγγελίες ? Βρήκα κάποια, αλλά έχουν ελάχιστες αγγελίες ...

 

Εγώ ψάχνω μεταχειρισμένο και δε βρίσκω και από την άλλη είμαι σίγουρος ότι κάποιοι ψάχνουν να πουλήσουν και δε βρίσκουν αγοραστή ... είναι κρίμα !

 

Επίσης, στην περίπτωση που δε βρώ αυτό που θέλω σε μεταχειρισμένο, πού OnLine ή σε μαγαζί θα βρώ τις καλύτερες τιμές ? Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, την καλύτερη τιμή (με μικρή διαφορά) μοιάζουν να έχουν τα Multirama. Αληθεύει ?

 

OLD

Handling:

 

http://www.maclife.gr/index.php/forums/

 

http://www.helmug.gr/

 

http://www.systemgraph.gr/index.php?Itemid=0&expand=0&option=com_adsmanager&order=0&page=show_all&text_search=

 

http://www.macsupport.gr/ads/browse/index.html

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης, στην περίπτωση που δε βρώ αυτό που θέλω σε μεταχειρισμένο, πού OnLine ή σε μαγαζί θα βρώ τις καλύτερες τιμές ? Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, την καλύτερη τιμή (με μικρή διαφορά) μοιάζουν να έχουν τα Multirama. Αληθεύει ?

 

Όχι.

Τη μικρότερη τιμή (με μικρή διαφορά βέβαια - 1-2 ευρώ) την έχουν τα Fnac

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

Σ' ευχαριστώ. Αυτά είναι μάλλον τα ποιο κλασικά. Τα είδα, αλλά δυστυχώς έχουν ελάχιστους iMac με αυτά που ψάχνω ...

 

Όχι.

Τη μικρότερη τιμή (με μικρή διαφορά βέβαια - 1-2 ευρώ) την έχουν τα Fnac

 

Σ' ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα παρελαβα το macbook pro μου.

ηθελα να ρωτησω σκεφτομαι να βαλω τα ελληνικα.

αλλα μου ειπανε να μην τα βαλω γιατι δημιουργουνται

προβληματα.

αληθευει??

τα εχει βαλει κανεις??διαπιστωσε τιποτα??:confused::confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα παρελαβα το macbook pro μου.

ηθελα να ρωτησω σκεφτομαι να βαλω τα ελληνικα.

αλλα μου ειπανε να μην τα βαλω γιατι δημιουργουνται

προβληματα.

αληθευει??

τα εχει βαλει κανεις??διαπιστωσε τιποτα??:confused::confused:

 

Γνώμη μου να μην τα βάλεις..Δημιουργούν διάφορα προβλήματα ασυμβατότητας,και στην ουσία δεν έχεις πλήρως εξελληνισμένο περιβάλλον , παρά μόνο ελάχιστες εφαρμογές...

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας!

Είμαι Apple newbie και θα ήθελα ορισμένες βασικές -πολύ βασικές αρχικά- πληροφορίες πριν προχωρήσω στη χρήση τους...

Έχω σκοπό να αγοράσω ένα PC -όχι MAC- τετραπύρηνο κλπ κλπ... Σκεφτόμουν λοιπόν να περάσω λειτουργικό Leopard αντί των Vista. Θα υπάρξουν προβλήματα στη χρήση του; Από συμβατότητα το MAC OS X τα πάει καλά; Εννοώ υποστηρίζει όλους τους τύπους αρχείων και προγραμμάτων; Τα ελληνικά υποστηρίζονται ως γλώσσα στο σύστημα -δε με ενδιαφέρει να είναι τα μενού στα ελληνικά απλώς να υποστηρίζονται. Επειδή το λειτουργικό που θα περάσω θα είναι σπασμένο, θα υποστηρίζονται οι αναβαθμίσεις από την Apple; Εννοώ υπάρχει κάτι τύπου Genuine Advantage της Microsoft και αν ναι υπάρχει τρόπος να το προσπεράσω; Και επιπλέον επειδή το PC θα έχει πάνω κάρτες TV κλπ κλπ υπάρχουν drivers για τη χρήση τους σε MAC;

Υποθέτω όλα αυτά που ρωτάω έχουν απαντηθεί ουκ ολίγες φορές, απλώς είναι δύσκολο να αναζητήσω σε 160+ σελίδες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλή η εγκατάσταση. Δεν είναι "βάζω το CD σε οποινδήποτε υπολογιστή και κάνω εγκατάσταση του λειτουργικού".

 

Άσε που είναι και παράνομο (αν και για να ρωτάς αν έχει κάτι παρόμοιο με το GA της MS, μάλλον έτσι και αλλιώς νόμιμος δε θα ήσουν). Πάντως όχι, δεν έχει κάτι ανάλογο.

 

Επίσης για Tuners κτλ. που ρωτάς, αν είναι συμβατα και με mac (το λέει στη συσκευασία ή στο manual) τότε θα δουλέψουν. Αλλιώς, μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

 

Ελληνικά μπορείς να γράψεις κανονικά.

Όλους τους τύπους αρχείων, όχι δεν τους υποστηρίζει. Π.χ. το mac δεν έχει .exe αρχεία (αν και υπάρχουν και emulators και για αυτά αλλά ας μην το πάμε εκεί) και επίσης εννοείται πως για να ασχοληθείς με (π.χ.) .xls αρχεία θα πρέπει να έχεις και το Office για Mac.

 

Πάντως, μεταξύ μας, μην πάρεις PC για να βάλεις επάνω Mac.

 

Ή πάρε Mac, ή μάζεψε λίγα λεφτά ακόμα και πάρε το αργότερα. Απλά δεν έχει νόημα αυτό που θες να κάνεις. Θα σου σπάσει τα νεύρα τόσο πολύ η όλη διαδικασία της εγκατάσταση, το γεγονός πως δε θα τρέχουν όπως θα ήθελες (και όπως τρέχουν σε ένα Mac), που θα είναι άδικο και για εσένα και για το OS.

 

Πάρε Mac

._

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Απλώς σκεφτόμουν ότι ναι μεν θέλω να δοκιμάσω MAC λειτουργικό αλλά δεν θέλω να πάρω έναν iMac ας πούμε με τα χαρακτηριστικά που έχουν σήμερα. Προτιμώ ένα πανίχυρο PC και το ιδανικό για μένα θα ήταν να μπορεί να λειτουργεί αρμονικά με τα MAC. Όπως αντιλαμβάνομαι όμως θα είμαι συνεχώς στη διαδικασία ψάξε-βρες λύση για το νέο πρόβλημα που σου προέκυψε και σήμερα... Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πριν λίγο μάλιστα ότι μερικοί "οδηγοί" για το πως να κάνεις εγκατάσταση OS X σε PC σου λένε κιόλας ότι μπορεί να μη λειτουργήσει ποτέ ο ήχος ή οι επιλογές δικτύωσης.

 

Αυτό το "μπορει να μη λειτουργήσει ποτέ", μιας και αν συμβεί θα οφείλεται σε ασυμβατότητα/μη ύπαρξη κατάλληλων drivers από την Apple, μπορείς να το κάνεις "δε θα λειτουργήσει ποτέ", γιατί σιγά που θα κάτσει η Apple να ασχοληθεί με drivers ώστε να μπορεί ο καθένας να εγκαταστήσει στο εκάστοτε PC το Mac OS.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, sorry mcde.

 

Απλά αυτό εμπίπτει στην κατηγορία "να αγοράσω mac ή να εγκαταστήσω Leopard στο PC;;",οπότε μάλλον κολλάει εδώ πιο πολύ από ένα topic για το πως γίνεται εγκατάσταση OS X στο PC.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Απλώς σκεφτόμουν ότι ναι μεν θέλω να δοκιμάσω MAC λειτουργικό αλλά δεν θέλω να πάρω έναν iMac ας πούμε με τα χαρακτηριστικά που έχουν σήμερα. Προτιμώ ένα πανίχυρο PC και το ιδανικό για μένα θα ήταν να μπορεί να λειτουργεί αρμονικά με τα MAC. Όπως αντιλαμβάνομαι όμως θα είμαι συνεχώς στη διαδικασία ψάξε-βρες λύση για το νέο πρόβλημα που σου προέκυψε και σήμερα... Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Γι' αυτό θα διαβάσεις καλά την Hardware Compatibility List και θα επιλέξεις προσεκτικά το hardware ώστε να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα. Απλά θέλει ψάξιμο και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλή η εγκατάσταση. Δεν είναι "βάζω το CD σε οποινδήποτε υπολογιστή και κάνω εγκατάσταση του λειτουργικού".

 

Άσε που είναι και παράνομο (αν και για να ρωτάς αν έχει κάτι παρόμοιο με το GA της MS, μάλλον έτσι και αλλιώς νόμιμος δε θα ήσουν). Πάντως όχι, δεν έχει κάτι ανάλογο.

 

Επίσης για Tuners κτλ. που ρωτάς, αν είναι συμβατα και με mac (το λέει στη συσκευασία ή στο manual) τότε θα δουλέψουν. Αλλιώς, μπορεί ναι, μπορεί και όχι.

 

Ελληνικά μπορείς να γράψεις κανονικά.

Όλους τους τύπους αρχείων, όχι δεν τους υποστηρίζει. Π.χ. το mac δεν έχει .exe αρχεία (αν και υπάρχουν και emulators και για αυτά αλλά ας μην το πάμε εκεί) και επίσης εννοείται πως για να ασχοληθείς με (π.χ.) .xls αρχεία θα πρέπει να έχεις και το Office για Mac.

 

Πάντως, μεταξύ μας, μην πάρεις PC για να βάλεις επάνω Mac.

 

Ή πάρε Mac, ή μάζεψε λίγα λεφτά ακόμα και πάρε το αργότερα. Απλά δεν έχει νόημα αυτό που θες να κάνεις. Θα σου σπάσει τα νεύρα τόσο πολύ η όλη διαδικασία της εγκατάσταση, το γεγονός πως δε θα τρέχουν όπως θα ήθελες (και όπως τρέχουν σε ένα Mac), που θα είναι άδικο και για εσένα και για το OS.

 

Πάρε Mac

._

 

+1000...Πάρε mac ή πάρε pc...Μην προσπαθήσεις κατά τη γνώμη μου να τα συνδιάσεις..Και επίσης μην συγκρίνεις τα τέχνικά χαρακτηριστικά(π.χ επεξεργαστής)ενός mac με ενος pc,γιατί δεν θα μπορέσεις να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.Ο τρόπος λειτουργἰας και γενικά η φιλοσοφία των δυο είναι πολύ διαφορετική.Κατά την προσωπική μου άποψη ενα mac με επεξεργαστή στη 2Ghz είναι πολύ πιο γρήγορο σταθερο και δυνατο μηχάνημα απο ενα pc στα 3+Ghz..:rolleyes:

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό είναι σχετικό.

Άλλωστε ο επεξεργαστής από μόνος του δεν αρκεί για να πούμε ποιος είναι πιο δυνατός ανάμεσα σε δύο υπολογιστές (ιδιαίτερα όταν συγκρίνουμε μηχανήματα που έχουν και τα δύο Core Duo/Core2 Duo επεξεργαστές που είναι έτσι και αλλιώς πολλοί δυνατά).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό είναι σχετικό.

Άλλωστε ο επεξεργαστής από μόνος του δεν αρκεί για να πούμε ποιος είναι πιο δυνατός ανάμεσα σε δύο υπολογιστές (ιδιαίτερα όταν συγκρίνουμε μηχανήματα που έχουν και τα δύο Core Duo/Core2 Duo επεξεργαστές που είναι έτσι και αλλιώς πολλοί δυνατά).

Ναι απλώς λέω μπροστά σε έναν τετραπύρηνο με σκληρό 1ΤΒ ας πούμε δεν είναι λίγο "λίγος" ένας iMac; Βέβαια υπάρχει και ο Mac Pro εκείνος όμως θέλει 1800 ευρώ -οκταπύρηνος μεν, πανάκριβος δε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλώς λέω μπροστά σε έναν τετραπύρηνο με σκληρό 1ΤΒ ας πούμε δεν είναι λίγο "λίγος" ένας iMac; Βέβαια υπάρχει και ο Mac Pro εκείνος όμως θέλει 1800 ευρώ -οκταπύρηνος μεν, πανάκριβος δε.

 

Μα φυσικά και είναι!

 

Αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.Ο iMac είναι ένας All-in-One υπολογιστής, αρκετά δυνατός για να καλύψει τις βασικες και πιο προχωρημένες ανάγκες ενός σύγχρονου, μέσου χρήστη. Είναι βολικός, είναι όμορφος και είναι και πολύ καλής ποιότητας κατασκευής. Αυτό όμως δε σημαίνει πως είναι και ότι πιο εξελιγμένο έχει κυκλοφορήσει από άποψη υπολογιστικής δύναμης. Αν είναι να συγκρίνουμε δύο υπολογιστές, συγκρίνουμε δύο μηχανήματα τα οποία να είναι στο ίδιο επίπεδο.

 

Όλο αυτό βέβαια, ίσχυε και ισχύει ΚΑΙ με τους fans και τους "αντιπάλους" του iPhone. Το iPhone (πρώτης γενιάς) όταν κυκλοφόρησε ήταν μια πολύ καλή επιλογή ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ. Είναι άδικο (για όλους) να το συγκρίνεις με ένα υπερ-κινητό, γιατί απλά δεν είναι ότι κάνει παπάδες, αλλά ότι αυτά που κάνει τα κάνει σωστά, γρήγορα, εύκολα και κυρίως απροβλημάτιστα.

 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τους iMac, τα MacBook και τα MacBook Pro.

 

Δεν μας έχεις αναφέρει ποιά χρήση σκοπεύεις να κάνεις με το καινούργιο σου μηχάνημα για να μπορώ να σου πω την άποψή μου για το αν σε καλύπτει ένας iMac, αλλά από την άλλη ο Mac Pro (ή ένας τετραπύρηνας κλασσικός PC) είναι -κατά την ταπεινή μου γνώμη - υπερβολή για τα σημερινά δεδομένα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έχεις αναφέρει ποιά χρήση σκοπεύεις να κάνεις με το καινούργιο σου μηχάνημα για να μπορώ να σου πω την άποψή μου για το αν σε καλύπτει ένας iMac, αλλά από την άλλη ο Mac Pro (ή ένας τετραπύρηνας κλασσικός PC) είναι -κατά την ταπεινή μου γνώμη - υπερβολή για τα σημερινά δεδομένα.

Αρχικά μιλάμε για καθαρά προσωπική χρήση. Το θέμα είναι όμως ότι ξεκινάω σπουδές πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο και είναι προφανές ότι ένας καλός υπολογιστής θα είναι απαραίτητος για μένα. Και νομίζω ένας iMac δεν ενδείκνυται για πειραματισμούς -γι αυτό τον έβγαλα εντελώς απ' το μυαλό μου. Παρ' όλα αυτά όλη αυτή η ιστορία με το iPhone μου έχει δημιουργήσει μια τεράστια περιέργεια και συμπάθεια προς το εν λόγω λογισμικό και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω. Το δοκίμασα σε έναν φίλο και μπορώ να πω ότι μου προκάλεσε ακόμη μεγαλύτερη επιθυμία να το αποκτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν εξαρτάται για ποιόν iMac μιλάς.

Γιατί ο ακριβός 20' και ο 24" μια χαρά χαρακτηριστικά έχουν.

 

(ποιό είναι το συγκεκριμένο αντικείμενο; :p )

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν εξαρτάται για ποιόν iMac μιλάς.

Γιατί ο ακριβός 20' και ο 24" μια χαρά χαρακτηριστικά έχουν.

 

(ποιό είναι το συγκεκριμένο αντικείμενο; :p )

Πληροφορική και τηλεπικοινωνίες.

 

Εντάξει σίγουρα έχουν καλά χαρακτηριστικά απλώς φοβάμαι εκείνη τη στιγμή που θα χρειαστώ το τάδε πρόγραμμα και θα δω ότι δεν υπάρχει τρόπος να το βάλω στο Mac. Το PC όσο να 'ναι σου δίνει άλλες δυνατότητες και βασικά και δυνατότητες αναβάθμισης. Στο Mac έχω τέτοια δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορική και τηλεπικοινωνίες.

Αν μιλάς για την ομόνυμη σχολή του ΕΚΠΑ, τότε αυτό που χρειάζεσαι είναι πολύ διάβασμα και υπομονή, και όχι δυνατό υπολογιστή. :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει καμμία ανάγκη αναβάθμισης εδώ και 2μιση χρόνια (με τον πρώτο intel iMac) και, πίστεψέ με, έχει τρέξει τα πάντα.

Μην ξεχνάς δε ότι μπορείς να τρέχεις Windows ή/και linux, και εγγενώς και μέσω virtualization.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορική και τηλεπικοινωνίες.

 

Εντάξει σίγουρα έχουν καλά χαρακτηριστικά απλώς φοβάμαι εκείνη τη στιγμή που θα χρειαστώ το τάδε πρόγραμμα και θα δω ότι δεν υπάρχει τρόπος να το βάλω στο Mac. Το PC όσο να 'ναι σου δίνει άλλες δυνατότητες και βασικά και δυνατότητες αναβάθμισης. Στο Mac έχω τέτοια δυνατότητα;

 

Η μνήμη φτάνει στα 4GB.

Σκληρό μπορείς να αλλάξεις (επίπονη διαδικασία - καλύτερα ένας εξωτερικός).

Επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, πάλι, όχι.

 

Αλλά αν φτάσεις σε σημείο να θες να αλλάξεις επεξεργαστή και κάρτα γραφικών και σε ένα συμβατικό PC (που θα αγοράσεις σήμερα) μετά από 2-3 χρόνια, τότε κατά πάσα πιθανότητα η motherboard δε θα το υποστηρίζει οπότε θα σου βγαίνει πάλι πιο ακριβά ή ασύμφορα ακριβά σε σχέση με νέο υπολογιστή.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο PC είναι πιο εύκολα αναβαθμίσιμος από τους iMac, αλλά αν το δεις πρακτικά, σου βγαίνει στα ίδια λεφτά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη φτάνει στα 4GB.

Σκληρό μπορείς να αλλάξεις (επίπονη διαδικασία - καλύτερα ένας εξωτερικός).

Επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, πάλι, όχι.

 

Αλλά αν φτάσεις σε σημείο να θες να αλλάξεις επεξεργαστή και κάρτα γραφικών και σε ένα συμβατικό PC (που θα αγοράσεις σήμερα) μετά από 2-3 χρόνια, τότε κατά πάσα πιθανότητα η motherboard δε θα το υποστηρίζει οπότε θα σου βγαίνει πάλι πιο ακριβά ή ασύμφορα ακριβά σε σχέση με νέο υπολογιστή.

 

Η αλήθεια είναι ότι ο PC είναι πιο εύκολα αναβαθμίσιμος από τους iMac, αλλά αν το δεις πρακτικά, σου βγαίνει στα ίδια λεφτά.

Μόνο που σε αυτά τα 2-3 χρόνια, με ένα PC θα μπορείς να παίζεις αξιοπρεπώς και παιχνίδια. Κι όταν έρθει η ώρα της αναβάθμισης, θα δώσεις ένα 100άρικο (μόνο για κάρτα γραφικών - τα πρότυπα δεν αλλάζουν τόσο γρήγορα όσο νομίζεις :p) και θα είσαι οκ για αρκετό καιρό.

 

Αντιθέτως στο ίδιο χρονικό διάστημα, με ένα iMac θα συμβιβάζεσαι με χαμηλές αναλύσεις και δε θα έχεις καν τη δυνατότητα να βελτιώσεις την κατάσταση.

 

Βέβαια αν κάποιος δεν ασχολείται καθόλου με games ή είναι τελείως low-gamer μια χαρά είναι και τα iMac.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, gkr41, μεταξύ μας, αν είσαι gamer, mac δεν έχει νόημα να πάρεις. Ποιά παιχνίδια θα παίζεις; Πού θα τα βρίσκεις; Πότε θα βγαίνουν σε έκδοση για mac; Στην Ελλάδα σε τι τιμή θα τα βρίσκεις; Στο net πόσα site πια έχουν games για mac και μάλιστα καινούργια.

 

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι λοιπόν για (hardcore) gaming.

 

Όσο για το 100άρικο...μπα. Με κατοστάρικο δε θα λέει και πολλά η (τότε) κάρτα γραφικών σου, γιατί προφανώς δε θα ενσωματώνει τις νέες τεχνολογίες του τότε, άρα τα τότε παιχνίδια θα παίζουν σε (αυτό που θα θεωρείτε τότε) χαμηλότερη ποιότητα...κτλ.

 

Άλλωστε η πληροφορική είναι φαύλος κύκλος.

 

Όσο για το πόσο συχνά αλλάζουν τα πρότυπα επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω (και εγώ και αυτοί που πήγαν έσκασαν ένα σκασμό λεφτά για DirectX10 κάρτα γραφικών και μετά τους είπαν ότι δεν έιναι συμβατή με 10.1 - μικρό το κακό, αλλά το παράδειγμα είναι παράδειγμα - τα πράγματα αλλάζουν ΣΥΝΕΧΩΣ στον κόσμο της πληροφορικής και το μηχάνημά σου έχει μέσω όρο ζωής αν είσαι κανονικός χρήστης που δε χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ το Office και το Internet 3-4 χρόνια)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε καλύτερη κάρτα γραφικών μια χαρά θα έκανε και για gamers. Ένας απλός, μέσος gamer ξέρει να στήσει ένα partition με Windows... Μιση ώρα δουλεια είναι.

 

Επίσης, με μια καλή κάρτα γραφικών βγάζεις μια χαρά την 3ετία με μια κάρτα του κατοστάρικου (8800GT πχ) παίζοντας αξιοπρεπώς όλα τα παιχνίδια.

 

Όταν λέω για πρότυπα μιλάω για AGP->PCI-E που μπορεί να αλλάζουν συνέχεια, αλλά το μεσοδιάστημα είναι αρκετά μεγάλο ώστε να μη χρειαστείς αναγκαστικά και αναβάθμιση μητρικής μαζί με την νέα κάρτα γραφικών.

 

Τώρα αν το ψειρίζεις για λεπτομέρειες DirectX 10.1, μιλάμε για hardcore gamers που όχι ένας Mac δεν τους καλύπτει, αλλά με το ζόρι συμβιβάζονται με την υπάρχουσα τεχνολογία :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...