Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

guyz ξέρει κανείς πώς μπορώ κάποια folders που έχουν ένα λουκετάκι να τα "ξεκλειδώσω" να κάνω copy ότι θέλω και μετά να τα σβήσω? επειδή δεν μαφήνει... επίσης τι μπορώ να κάνω για να μήν μου ζητάει συνέχεια authenticate και passwords όταν διαχειρίζομαι διαφόρους φακέλους κλπ κλπ που πέρασα στο μακ με dvd's και απτον παλιό σκληρό... :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

guyz ξέρει κανείς πώς μπορώ κάποια folders που έχουν ένα λουκετάκι να τα "ξεκλειδώσω" να κάνω copy ότι θέλω και μετά να τα σβήσω? επειδή δεν μαφήνει... επίσης τι μπορώ να κάνω για να μήν μου ζητάει συνέχεια authenticate και passwords όταν διαχειρίζομαι διαφόρους φακέλους κλπ κλπ που πέρασα στο μακ με dvd's και απτον παλιό σκληρό... :)

Για το πρώτο [δεξί κλικ στον φάκελο ,get info,uncheck το locked] για το δεύτερο δεν ξέρω .

Link to comment
Share on other sites

Για τη δεύτερη περίπτωση πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου δικαιώματα write στους συγκεκριμένους φακέλους, κάνοντας τον εαυτό σου owner:

 

Έστω οτι το username σου είναι chaottic και ο φάκελος /Volumes/Macintosh HD/test.

Ανοίγεις terminal και γράφεις: sudo chown -R chaottic /Volumes/Macintosh HD/test

Αν δεν ξέρεις ακριβώς το path του φακέλου ή βαριέσαι να το γράψεις, θα πιάσεις τον επίμαχο φάκελο και θα τον σύρεις μέσα στο παράθυρο του Terminal.

Πατάς enter και συμπληρώνεις το password (προσοχή γιατί δεν εμφανίζει αστεράκια), ξαναπατάς enter και είσαι έτοιμος.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις να παίξεις με τα δικαιώματα κάνοντας δεξί κλικ στο φάκελο->get info. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν εκεί τέτοιες επιλογές (τουλάχιστον στο Tiger είχε).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...

Εφόσον έχω iPod, είπα να τσεκάρω και τα laptops τους στην ιστοσελίδα. Ειλικρινά, δεν είχα καμία ιδέα ότι υπάρχουν έτσι υπολογιστές και laptops από την MAC.

Το λογισμικό MAC, το ήξερα ονομαστικά. Δεν ήξερα το τι ήτανε!

Έτσι, σκέφτηκα να αγοράσω το MacBook σε White Color(επειδή προτιμώ τα laptops και αυτό είναι πιο ωραίο, για μένα).

 

Χθές, πήρα πάνω από 5 καταστήματα στην πόλη μου(μένω Κύπρο) για να ρωτήσω εάν έχουν MacBooks, αλλά κάποιοι μου είπανε δεν έχουν, κάποιοι έχουν τα Air και Pro και ένα άλλο κατάστημα που είναι APPLE AUTHORIZED RETAILER(σύμφωνα με το site της RainBow) δεν έχει. Στο Public(το οποίο βρίσκεται σε άλλη πόλη) δεν μπορώ να πάω.

 

Χρησιμοποιώ τους υπολογιστές για το internet[msn(υπάρχει για mac), e-mails, surfing], office, για να ακούω κάποια τραγούδια, να γράφω και να παίξω σπάνια κάποιο παιχνίδι. Αλλά ως τώρα είχα μόνο Windows(με τα οποία συνέχως bugs, restarts, ιοί που δεν διαγράφονται:mad:, δηλαδή τα βαρέθηκα) και δεν έχω δοκιμάσει πότε MAC.

 

Βρήκα στο eBay στα 810EUR(+μεταφορικά, 100% +feedback o seller) , με 2GB RAM, 160GB HD, 2,4GHz.:happy:

 

Να το αγοράσω; Αξίζει; Ή θα το μετανιώσω; Τα MAC θα 'ναι εντάξει για αυτά τα πράγματα που χρησιμοποιώ; Θα συνηθίσω στο MAC ή θα τρέξω πίσω στα Windows;:worry::ninja:

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και απαντήστε μου όσο πιο γρήγορα μπορείτε.:)

Link to comment
Share on other sites

αξιζει και δεν θα το μετανιωσεις! θα κανεις αυτα που ειπες και θες αλλα και παρα μα παρα πολλα αλλα με το mac. κι εγω απο pc πριν 2 χρονια πηγα σε mac και δεν το αλλαζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! παρτο και θα με θυμηθεις.;)
Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου σε ολους

 

Ποιοσ απο εδω εχει το nokia n95 8gb και apple mac os 10.5 ?????

Θελω τα φωτα του γιατι δεν μπορω να το κανω sync me to isync παρολο που εχω κατεβασει και το plug in απο το site της nokia

Link to comment
Share on other sites

Για διάβασε εδώ αναλυτικέ ςοδηγίες.. :)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο [δεξί κλικ στον φάκελο ,get info,uncheck το locked] για το δεύτερο δεν ξέρω .

 

Για τη δεύτερη περίπτωση πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου δικαιώματα write στους συγκεκριμένους φακέλους, κάνοντας τον εαυτό σου owner:

 

Έστω οτι το username σου είναι chaottic και ο φάκελος /Volumes/Macintosh HD/test.

Ανοίγεις terminal και γράφεις: sudo chown -R chaottic /Volumes/Macintosh HD/test

Αν δεν ξέρεις ακριβώς το path του φακέλου ή βαριέσαι να το γράψεις, θα πιάσεις τον επίμαχο φάκελο και θα τον σύρεις μέσα στο παράθυρο του Terminal.

Πατάς enter και συμπληρώνεις το password (προσοχή γιατί δεν εμφανίζει αστεράκια), ξαναπατάς enter και είσαι έτοιμος.

 

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις να παίξεις με τα δικαιώματα κάνοντας δεξί κλικ στο φάκελο->get info. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν εκεί τέτοιες επιλογές (τουλάχιστον στο Tiger είχε).

 

 

thanxx :D :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα w960 με το mac ώστε μέσω 3g και μιας κάρτας data, να έχω πρόσβαση στο internet; Ξέρει κανείς ρυθμίσεις;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα w960 με το mac ώστε μέσω 3g και μιας κάρτας data, να έχω πρόσβαση στο internet; Ξέρει κανείς ρυθμίσεις;
και εγώ το ίδιο θέλω για htc touch cruise.αν ξέρει κανείς
Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει αυτό το μήνυμα στο iTunes:

the itunes volume is currently turned all the way down.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

σημαίνει ότι έχεις πειράξει την ενδειξη του volume και την έχεις κατεβάσει στο χαμηλότερη δυνατή. Απλά ανέβασε τον ήχο!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει αυτό το μήνυμα στο iTunes:

the itunes volume is currently turned all the way down.

 

σημαίνει ότι έχεις πειράξει την ενδειξη του volume και την έχεις κατεβάσει στο χαμηλότερη δυνατή. Απλά ανέβασε τον ήχο!!!

 

Μα...τι άλλο θα μπορούσε να σημαίνει;;;

Πιο καθαρά δε γίνεται να στο πει, το άμοιρο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μα...τι άλλο θα μπορούσε να σημαίνει;;;

Πιο καθαρά δε γίνεται να στο πει, το άμοιρο.

 

:lol::lol:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλά παιδιά ευχαριστώ, κάνω τόσα πολλά στο μακ..

 

νόμιζα volume ο δίσκος και λέω τον χάνουμε..

 

ακόμα γελάω, τι να πω..

 

ΤΗΝΧ

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γράψω μία σειρά μέσω του idvd και τα επεισόδια είναι αρχεία .avi.Θα γίνουν αρχέια dvd ή θα είναι .avi και δεν θα τα παίζει το dvd?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δοκίμασες και τα βλέπει το iDvd τα .avi?

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι avi (δηλαδή DivX)??

Γιατί κανονικά δεν υποστηρίζεται.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω ψάξει στο internet, γράφει για το πως να το μετατρέψετε από avi σε μορφή αναγνωρίσιμη από το iDVD. Και για να σου πω την αλήθεια παλιότερα που είχα και εγώ avi αρχεία για μετατροπή, δε μου τα δεχόταν.

 

Δε μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά αν στο βλέπει κανονικά, δε βρίσκω το λόγο γιατί να μη στο μετατρέψει σε κανονικό DVD.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που βάζω το αρχείο μου το βλέπει κανονικά στο μενού κτλ.Απλά φοβάμαι μην το γράψω και δεν το κάνει .vob αλλά το αφήσει .avi και δεν παίζει μετά.
Link to comment
Share on other sites

Το iDVD μπορεί να σώσει και σε disk image ώστε να μην κάψεις τσάμπα το DVD σου. Το σώζεις σε disk image, το οποίο μετά κάνεις mount και αν σου αρέσει, το καις.

 

Αν απλά θες τα αρχεία αυτά σε μορφή κανονικού DVD, χωρίς να σε νοιάζουν τόσο τα μενού, καλύτερα να το κάνεις με κάτι άλλο, πχ με το toast.

Link to comment
Share on other sites

κανένας τρόπος να αλλάξω το google.com σε google.gr στον safari?

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...