Jump to content

Poco F2 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω, sakis0547 και kostast1 για τις απαντησεις!

 

Συνδεσα το κινητο κατευθειαν με το laptop και εγινε η μεταφορα. Ρωτησα επειδη το ειχα ψαξει λιγο τις προηγουμενες μερες και συστηναν να εγκαταταθει μια PC suite της Xiaomi. Αυτη, λεει, εγκαθιστα και τους πιο προσφατους USB drivers. Εγω τωρα εχω της Microsoft, δεν εχει καποιο θεμα,ετσι? Στον Device Manager (Win 10 Pro) μου αναγνωριζεται κανονικα σαν POCO F2.

 

Το Microsoft SwiftKey Keyboard δουλευει αψογα! :D

 

Περασα μερικα mp3, 320 cbr, και τα δοκιμασα με τα ακουστικα που αναφερα. Καλα παιζει, ενταξει. Δεν συγκρινεται βεβαια με τα FiiO M7 και FiiO M3K που εχω, αλλα ενταξει παιζει! Απλα, πολυ χαμηλα ρε παιδι μου...

 

Στα Sound Effects εχω βαλει Hi-FI Audio (στο Sound Organization). Κανει καλυτερη δουλεια αυτο, λετε? Ανοιγω-κλεινοντας το, εγω ειδα διαφορα στον ηχο.

 

Για το App drawer που ανεφερε παραπανω ενα φιλος, και εμενα μου την ψιλο-δινει αλλα προσπαθω να το συνηθισω. Το δικο μου προβλημα με αυτο ειναι οτι, ενω σερνω μια εφαρμογη, πχ. WhatsApp, εξω απο το drawer, μετα την εχω και μεσα στο drawer και απεξω.

Οταν εγκατεστησα την πρωτη-πρωτη εφαρμογη μου θυμαμαι που με ρωτησε: Θελετε να εγκαθιστονται οι νεες εφαρμογες εξω απο το drawer? Και, δυστυχως, τοτε απαντησα Οχι. Οποτε, τωρα, ολες μεσα εκει πανε...

Οι εφαρμογές εγκαθίστανται πάντα μέσα στο drawer και απλά όσες θέλεις τις βγάζεις και έξω!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περασα μερικα mp3, 320 cbr, και τα δοκιμασα με τα ακουστικα που αναφερα. Καλα παιζει, ενταξει. Δεν συγκρινεται βεβαια με τα FiiO M7 και FiiO M3K που εχω, αλλα ενταξει παιζει! Απλα, πολυ χαμηλα ρε παιδι μου...

 

Άλλαξε περιοχή στις ρυθμίσεις από Ελλάδα σε Ελβετία. Θα ανέβει αισθητά η ένταση στα ακουστικά.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Στο XZ1 όταν συνδέονταν ασύρματα ακουστικά με aptx πετούσε και το αντίστοιχο μήνυμα στην οθόνη. Στο poco δεν μου εμφανίζει κάποιο τέτοιο μήνυμα, και γενικά δεν βρίσκω ρυθμίσεις για τον ήχο σε bt ακουστικά

 

Edit

Το σηματακι για το aptx το εμφανίζει τελικά δίπλα από το όνομα του ακουστικού στις συνδεδεμένες συσκευές στο μενού του bt.

 

Επίσης στο μενού "εφέ ήχου" η υποκατηγορία για βελτιστοποίηση ήχου είναι ανενεργή και ενεργοποιείται μόνο όταν συνδέσω τα ακουστικά με καλώδιο.

Edited by papathvas

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης στο μενού "εφέ ήχου" η υποκατηγορία για βελτιστοποίηση ήχου είναι ανενεργή και ενεργοποιείται μόνο όταν συνδέσω τα ακουστικά με καλώδιο.

 

Επιβεβαιωνω το ιδιο σε MIUI 12 Global Stable 12.0.2

 

 

@Sofoklas

Ευχαριστω, θα το κοιταξω αν και δεν με πολυνοιαζει διοτι στις κλησεις και τους ακουω και με ακουνε αρκετα δυνατα και με Bluetooth και με ενσυρματα (καλυτερα). Region εγω εχω UK.

 

@mariadimitris29

Α, ετσι? Ενταξει, θα το συνηθισουμε το App drawer.

Edited by Nick_NI
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές εγκαθίστανται πάντα μέσα στο drawer και απλά όσες θέλεις τις βγάζεις και έξω!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εκτός βέβαια εάν έχεις επιλέξει στις ρυθμίσεις του poco launcher να στις εμφανίζει και στην αρχική οθόνη όταν τις κατεβάζεις από το playstore.

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα τη θήκη ringke μαζί με το τζαμάκι της ibywind.

Το τζάμι μου άφησε ελαχιστο κενό περιμετρικά, και το ειδικό λάδι που έχει μέσα στη συσκευασία δεν κάνει και πολλά για να εφαρμόσει στο κενό. Το καλό είναι ότι το τζάμι δεν βγαίνει μεχρι τις ακρες πολυ, άρα θα ταιριάζει με πολλές θήκες και δεν θα το πετάνε.

Το δακτυλικό επίσης έγινε ελάχιστα χειρότερο.

 

Έχεις βάλει και το προστατευτικό κάμερας? Και αν ναι επιρεάζει καθόλου τις λήψεις? Επίσης η ringke που πήρες προστατεύει το κινητό από όποια όψη και αν το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Περασα μερικα mp3, 320 cbr, και τα δοκιμασα με τα ακουστικα που αναφερα. Καλα παιζει, ενταξει. Δεν συγκρινεται βεβαια με τα FiiO M7 και FiiO M3K που εχω, αλλα ενταξει παιζει! Απλα, πολυ χαμηλα ρε παιδι μου...

 

Στα Sound Effects εχω βαλει Hi-FI Audio (στο Sound Organization). Κανει καλυτερη δουλεια αυτο, λετε? Ανοιγω-κλεινοντας το, εγω ειδα διαφορα στον ηχο.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Όταν πας στους ήχους κάτω από το Hi-FI Audio υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως equalizer , επιλογή για είδος ακουστικών , ακόμη και για την ηλικία . Δοκίμασες να τα αλλάξεις αυτά?

Στο δικό μου πάνω από το 75% μου βγάζει προειδοποίηση για αυξημένη ένταση και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να το έχεις πολύ ώρα πάνω από το 75% με της δικές μου ρυθμίσεις.

LeEco Le Max 2 EUI 30s-V23 / Poco F2 pro
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας στους ήχους κάτω από το Hi-FI Audio υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως equalizer , επιλογή για είδος ακουστικών , ακόμη και για την ηλικία . Δοκίμασες να τα αλλάξεις αυτά?

Στο δικό μου πάνω από το 75% μου βγάζει προειδοποίηση για αυξημένη ένταση και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να το έχεις πολύ ώρα πάνω από το 75% με της δικές μου ρυθμίσεις.

 

Γεια,

 

Ναι, τα εχω δει αυτα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει. Εχω θεσει Hi-Fi audio οποτε απενεργοποιουνται αυτα. Τωρα που το ειπες κοιταξα λιγο αυτο με τις ηλικιες, ακουγοντας το sample που εχει εκει. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι η ενταση (volume) δεν αυξανεται μεσω των preset ηλικιας, απλα αλλαζει τις υψηλες, αυξανοντας τες με τα χρονια. Equalizer δεν χρησιμοποιω ποτε οταν ακουω μουσικη.

 

Τα presets των ακουστικων δεν τα δοκιμασα διοτι ολα ειναι Mi.

 

Anyway, η χαμηλη ενταση σε μενα εμφανιζεται μονο κατα την αναπαραγωνη μουσικης. Στις κλησεις, μια χαρα τους ακουω και με ακουνε. Και οταν λεω, χαμηλη ενταση, εννοω σε συγκριση με τους players μου, οπου ισα που αντεχεται το τερμα... (παραδειγμα, εμπειρικα: το MAX volume του F2 PRO αντιστοιχει περιπου στο 35 volume του FiiO M7 μου, max = 60)

 

Παντως, παιζει αρκετα καλα (ποιοτητα αναπαραγωγης)

Edited by Nick_NI
Link to comment
Share on other sites

Γεια,

 

Ναι, τα εχω δει αυτα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει. Εχω θεσει Hi-Fi audio οποτε απενεργοποιουνται αυτα. Τωρα που το ειπες κοιταξα λιγο αυτο με τις ηλικιες, ακουγοντας το sample που εχει εκει. Αυτο που παρατηρω ειναι οτι η ενταση (volume) δεν αυξανεται μεσω των preset ηλικιας, απλα αλλαζει τις υψηλες, αυξανοντας τες με τα χρονια. Equalizer δεν χρησιμοποιω ποτε οταν ακουω μουσικη.

 

Τα presets των ακουστικων δεν τα δοκιμασα διοτι ολα ειναι Mi.

 

Anyway, η χαμηλη ενταση σε μενα εμφανιζεται μονο κατα την αναπαραγωνη μουσικης. Στις κλησεις, μια χαρα τους ακουω και με ακουνε. Και οταν λεω, χαμηλη ενταση, εννοω σε συγκριση με τους players μου, οπου ισα που αντεχεται το τερμα... (παραδειγμα, εμπειρικα: το MAX volume του F2 PRO αντιστοιχει περιπου στο 35 volume του FiiO M7 μου, max = 60)

 

Παντως, παιζει αρκετα καλα (ποιοτητα αναπαραγωγης)

 

Φίλε δοκίμασε το Equalizer και τα presets των ακουστικων άσχετα αν είναι ολα Mi και θα τα ξαναπούμε....

LeEco Le Max 2 EUI 30s-V23 / Poco F2 pro
Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει και το προστατευτικό κάμερας? Και αν ναι επιρεάζει καθόλου τις λήψεις? Επίσης η ringke που πήρες προστατεύει το κινητό από όποια όψη και αν το έχεις?

 

 

Το τζαμακι πισω στην καμερα δεν το εχω βαλει. Οσον αφορα τη ringke το προστατευει ακομα και με face down το κινητο μιας καο ανασηκωνει στην επανω και στην κατω πλευρα τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Μ@λακία, με την θήκη που δίνουν μου γρατζουνίστηκε το camera module, ευτυχώς όχι πάνω σε φακό, έβαλα τζαμάκι σήμερα αλλά θέλει κάτι να κρατάει το module μακριά από επιφάνειες, έπρεπε η θήκη να ανασηκώνεται λίγο σε αυτό το σημείο, έχετε το υπόψιν όσοι χρησιμοποιήτε την μαμά θήκη.

 

Σωστος!!

 

Τωρα το παρατηρησα και 'γω οτι η εργοστασιακη θηκη ειναι επιφοβη! Μολις παραγγειλα αυτη, ερχεται Τριτη, μαζι με ενα τετοιο, το οποιο θα ερθει κατα την Πεμπτη.

 

Και sorry που σου γρατζουνηθηκε :(

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!!

 

Τωρα το παρατηρησα και 'γω οτι η εργοστασιακη θηκη ειναι επιφοβη! Μολις παραγγειλα αυτη, ερχεται Τριτη, μαζι με ενα τετοιο, το οποιο θα ερθει κατα την Πεμπτη.

 

Και sorry που σου γρατζουνηθηκε :(

Από ποιον μεταπωλητή τα παρήγγειλες? Δώσε λινκ, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μ@λακία, με την θήκη που δίνουν μου γρατζουνίστηκε το camera module, ευτυχώς όχι πάνω σε φακό, έβαλα τζαμάκι σήμερα αλλά θέλει κάτι να κρατάει το module μακριά από επιφάνειες, έπρεπε η θήκη να ανασηκώνεται λίγο σε αυτό το σημείο, έχετε το υπόψιν όσοι χρησιμοποιήτε την μαμά θήκη.

 

Ενας απο τους κυριους λογους που προτιμαω θηκες wallet ειναι για αυτο που λες.

 

Δες για παραδειγμα μια φθηνη θηκη που βρηκα το πισω μερος ποσο χωρο εχει στις φωτογραφιες https://www.skroutz.gr/s/23510814/Dux-Ducis-Skin-Pro-Book-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Poco-F2-Pro.html

 

Το ακουμπας ανετα σε καποιο τραπεζι πχ

 

Οι πιο πολλες θηκες πλατης γενικα ειναι πολυ οριακες στο πισω μερος αν οι καμερες πεταγονται προς τα εξω οπως σε παρα πολλα κινητα πλεον(το χειροτερο ειναι το πισω μερος του note 20 ultra).

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς άμα θα ξαναφέρουν το poco f2 pro 8/256 gb ξανά και σε άλλα χρώματα εκτός από το μωβ στο banggood επειδή το παρακολουθώ και έχουν πολύ καιρό να εμφανίσουν τα άλλα χρώματα και επίσης πότε, και αν θα δώσουν κανά κουπόνι να πέσει ακομα λίγο η τιμή του??
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς άμα θα ξαναφέρουν το poco f2 pro 8/256 gb ξανά και σε άλλα χρώματα εκτός από το μωβ στο banggood επειδή το παρακολουθώ και έχουν πολύ καιρό να εμφανίσουν τα άλλα χρώματα και επίσης πότε, και αν θα δώσουν κανά κουπόνι να πέσει ακομα λίγο η τιμή του??

 

Υπαρχει σχετικο νημα για ερωτησεις σαν αυτη που εκανες φιλε.Οχι εδω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδια :)

 

Σχετικα με το debloating της συσκευης, τι εχετε εσεις να προτεινεται?

 

Δεν εννοω rooting και εγκατασταση καινουργιας ROM, οχι ακομα τουλαχιστον. Απλα, θα ηθελα να απεγκαταστησω καποιες εφαρμογες που δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιησω, και απο Google και απο Xiaomi εφαρμογες. Το τηλεφωνο ειναι ακομα κλειδωμενο (bootloader). MIUI Global 12.0.2 stable

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, παιδια :)

 

Σχετικα με το debloating της συσκευης, τι εχετε εσεις να προτεινεται?

 

Δεν εννοω rooting και εγκατασταση καινουργιας ROM, οχι ακομα τουλαχιστον. Απλα, θα ηθελα να απεγκαταστησω καποιες εφαρμογες που δεν προκειται ποτε να χρησιμοποιησω, και απο Google και απο Xiaomi εφαρμογες. Το τηλεφωνο ειναι ακομα κλειδωμενο (bootloader). MIUI Global 12.0.2 stable

 

Ευχαριστω

 

Xiaomi ADB/Fastboot Tools

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω την συσκευή, αλλά δεν ξέρω από που. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα είτε από Ελλάδα είτε από Ευρώπη που να έχει εγγύηση; Απο το amazon, αν αγοράσω από πωλητή θα είμαι καλυμμένος σε περίπτωση βλάβης;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω την συσκευή, αλλά δεν ξέρω από που. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα είτε από Ελλάδα είτε από Ευρώπη που να έχει εγγύηση; Απο το amazon, αν αγοράσω από πωλητή θα είμαι καλυμμένος σε περίπτωση βλάβης;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eshop εαν δεν εχει θεμα με 30-40 ευρο παραπανω,με 2 χρονια εγγυηση.Και δεν μιλαμε για καποιο μαγαζακι.Το δικο μου απο εκει ειναι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πάρω τηλέφωνο γιατί βλέπω πως δεν έχει διαθεσιμότητα. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω την συσκευή, αλλά δεν ξέρω από που. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα είτε από Ελλάδα είτε από Ευρώπη που να έχει εγγύηση; Απο το amazon, αν αγοράσω από πωλητή θα είμαι καλυμμένος σε περίπτωση βλάβης;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν αγορασεις απο Amazon,για οτιδηποτε παθει μιλας με αυτους.

 

Απο Ελλαδα απο οπου αν το αγορασεις αν παθει κατι η συσκευη,την αναλαμβανει το καθε καταστημα με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Εννοειται οτι στα των εγγυησεων,παντα προτιμαμε το amazon απο τα εδω καταστηματα(ειδικα Eshop)που σου βγαζουν το λαδι με τις εγγυησεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα παραγγελία από το eshop, με απαλλαγή ΦΠΑ γιατί δεν έχω ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές για να κάνω την παραγγελία από το amazon. Ελπίζω να μην χρειαστώ την εγγύηση! Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν αγορασεις απο Amazon,για οτιδηποτε παθει μιλας με αυτους.

 

Απο Ελλαδα απο οπου αν το αγορασεις αν παθει κατι η συσκευη,την αναλαμβανει το καθε καταστημα με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Εννοειται οτι στα των εγγυησεων,παντα προτιμαμε το amazon απο τα εδω καταστηματα(ειδικα Eshop)που σου βγαζουν το λαδι με τις εγγυησεις.

:blink:

Θα μου επιτρεψεις να εχω καθετα αλλη γνωμη για το e-shop,απο τα πλεον γρηγορα και πιο αξιόπιστα service μακραν!!

Τσεκαρισμενο,ακομα και τα χρηματα σου σε 2-3 ημερες εχεις πισω,προφανως εαν δεν εχεις κανει καποιο μαγικο στην συσκευη σου.....

Προσωπικα αγοραζω χρονια απο αυτους,ποτε δεν ειχα το παραμικρο.Το πήγαινα-το ελενχαν και σε 2-3 ημερες η τα χρηματα πισω,η πιστωση,η αλλαγη του προβληματικου προϊόντος.

Τεσπα,απλα να τα ακουμε ολα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...