Jump to content

Poco F2 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλιστα...

Ενταξει, θα το δω.

 

Εχει καποιος γνωμη για αυτο?

RINGKE DUAL EASY FILM

 

Εχω θηκη απο την ιδια εταιρια για αυτο το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η μεμβρανη ειναι πολυ καλη ,γιατι ο τροπος που εφαρμοζει είναι ιδανικος για συσκευες με κυρτες οθονες. Την εχει βαλει φιλος σε s20 ultra και ειναι πολυ ικανοποιημενος. Επειδη ομως το poco εχει επιπεδη οθονη , είναι κριμα να μην του βαλει καποιος γυαλι.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η μεμβρανη ειναι πολυ καλη ,γιατι ο τροπος που εφαρμοζει είναι ιδανικος για συσκευες με κυρτες οθονες. Την εχει βαλει φιλος σε s20 ultra και ειναι πολυ ικανοποιημενος. Επειδη ομως το poco εχει επιπεδη οθονη , είναι κριμα να μην του βαλει καποιος γυαλι.

 

Ευχαριστω, εχεις να προτεινεις κατι που να ταιριαζει με την RINGKE FUSION X που εχω? Απο RINGKE μονο μεμβρανη βρισκω για το τηλεφωνο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε γνωριζω,δεν εχω τη συσκευη,ισως συμφορουμιτες ξερουν. Δεν είμαι πολυ εκλεκτικος στα γυαλια,στις συσκευες μου βαζω ο,τι να ναι,γιατι οι επιπεδες οθονες δεν έχουν προβλημα. Αλλοι θελουν να ταιριαζει τελεια στις διαστασεις, εμένα δε με νοιαζουν τα κενα ακριβως επειδη δεν τα πετάνε οι θηκες ετσι τα γυαλια. Αλλα δεν εχουμε ολοι ιδιες απαιτησεις
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε γνωριζω,δεν εχω τη συσκευη,ισως συμφορουμιτες ξερουν. Δεν είμαι πολυ εκλεκτικος στα γυαλια,στις συσκευες μου βαζω ο,τι να ναι,γιατι οι επιπεδες οθονες δεν έχουν προβλημα. Αλλοι θελουν να ταιριαζει τελεια στις διαστασεις, εμένα δε με νοιαζουν τα κενα ακριβως επειδη δεν τα πετάνε οι θηκες ετσι τα γυαλια. Αλλα δεν εχουμε ολοι ιδιες απαιτησεις

 

Ένα κακό γυαλακι όμως, μπορεί να εμφανίσει θέματα με το δαχτυλικό. Μερικά είναι καλύτερα στον συγκεκριμένο τομέα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως και στο f2 τώρα και στο f1 πριν(και παλιότερα σε άλλα κινητά redmi note 4 κτλπ) ποτέ δεν έβαζα τίποτα στην οθόνη (μόνο θήκη κλασική (όχι στυλ πορτοφόλι) και δεν έιχα πάθει τίποτα σε οθόνες,πάντως προσέχω όπου το βάζω σε τσέπη η τσαντάκι μην είναι μαζί με κλειστά/κέρματα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το tempered την mocolo έβαλα, αλλά με την ringke x θήκη που έβαλα σηκώνεται συχνά στις γωνιές! Επειδή πολλοί έχουν την παραπάνω θήκη δεν προτείνω το tempered της mocolo.

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα κακό γυαλακι όμως, μπορεί να εμφανίσει θέματα με το δαχτυλικό. Μερικά είναι καλύτερα στον συγκεκριμένο τομέα
Οι οπτικοι σαρωτες ,που ουσιαστικα ειναι καμερες που φωτιζουν το δακτυλικο αποτυπωμα,θεωρητικα δε θα επρεπε να εχουν πρόβλημα με τα γυαλια. Οι υπερηχητικοι σαρωτες εχουν ομως σημαντικο προβλημα και λιγα γυαλακια δουλευουν
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θυμάστε το θέμα με τα crashes που είχα. Κατά πάσα πιθανότητα βρήκα τι έφταιγε και ήταν τα bubble heads της εφαρμογής messenger του Facebook. Το παράτησα σήμερα ενώ παρακολουθούσα video στο YouTube, 3 φορές έκλεισα τα bubble heads και τις 3 crash-αρε όλη η συσκευή με αποτέλεσμα να απενεργοποιήσω τελείως την λειτουργία αυτή. Θα το δω και στην πορεία. Κρίμα γιατί δεν έχω συνηθίσει διαφορετικά αλλά τι να κάνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Eδώ κι ένα μήνα χρησιμοποιώ ως θήκη:

 

https://microcenter.gr/kinita-xiaomi/imak-ux-5-series-uhkh-silikonhw-tpu-xiaomi-pocophone-f2-pro---transparent-45287

 

κι ως tempered glass:

 

https://www.banggood.com/NILLKIN-Amazing-H+PRO-9H-Anti-explosion-Anti-scratch-Full-Coverage-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Xiaomi-Poco-F2-Pro-or-Xiaomi-Redmi-K30-Pro-p-1690417.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN#jsReviewsWrap

 

το οποίο είχα αγοράσει από Skroutz αλλά τώρα δεν το βλέπω διαθέσιμο. Το γυαλί δεν έχει μαύρο πλαίσιο, προφανώς δεν καλύπτει το μαύρο πλαίσιο της οθόνης και ως εκ τούτου είναι συμβατό με την παραπάνω θήκη και πιθανολογώ με τις περισσότερες θήκες. Καλό και ποιοτικό. Η θήκη είναι πιο μαλακή από αυτή της Xiaomi αλλά αρκούντως προστατευτική και μάλιστα καλύπτει και τις πίσω κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τελικα παραγγειλα το RINGKE DUAL EASY FILM και ερχεται αυριο. Στο Amazon UK τρωει κραξιμο αλλα μαλλον επειδη εχει δυσκολη μεθοδο εφαρμογης. Να δουμε αν θα τα καταφερω εγω να το εφαρμοσω σωστα...

 

Ουτε κι εγω ειχα βαλει θηκη, μεμβρανες-τζαμακια στο προηγουμενο κινητο μου, το Honor 9, και ουδεποτε επαθε τιποτα. Επισης, η οθονη του τραβαει λιγοτερη σκονη απο του POCO...

 

Τεσπα, την μεμβρανη την πηρα επειδη εχω και RINGKE θηκη, να ειμαι σιγουρος.

 

Παιδια, μια ερωτηση θα ξανακανω, επειδη θα ειναι η πρωτη φορα: την εργοστασιακη μεμβρανη την αφαιρουμε προσεκτικα με το νυχι? Ή υπαρχει άλλος, καλυτερος, τροπος?

Edited by Nick_NI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ερωτηση θα ξανακανω, επειδη θα ειναι η πρωτη φορα: την εργοστασιακη μεμβρανη την αφαιρουμε προσεκτικα με το νυχι? Ή υπαρχει άλλος, καλυτερος, τροπος?

 

Κατευθείαν με το νύχι, το ότι είναι εργοστασιακή δεν διαφέρει από μία απλή μεμβράνη που εφαρμόζεις εσύ ο ίδιος. Δεν θα σου προκαλέσει κανένα πρόβλημα η αφαίρεση με το νύχι.

Link to comment
Share on other sites

Οι οπτικοι σαρωτες ,που ουσιαστικα ειναι καμερες που φωτιζουν το δακτυλικο αποτυπωμα,θεωρητικα δε θα επρεπε να εχουν πρόβλημα με τα γυαλια. Οι υπερηχητικοι σαρωτες εχουν ομως σημαντικο προβλημα και λιγα γυαλακια δουλευουν

 

Δυστηχως εχουν φιλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε ένα σκάλωμα σήμερα το δικό μου.. Πήγα να μπω σε μια εφαρμογή που θέλει δακτυλικό αποτύπωμα και επειδή πάτησα το κουμπί πίσω κατευθείαν έμεινε έτσι το μήνυμα που ζητάει το δακτυλικό! Χρειάστηκε επανεκκίνηση να φύγει.. Έφαγε ποτέ κανένα τέτοιο σκάλωμα εσάς; 43e63f8171763f4d56ccc165ae21ee75.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε ένα σκάλωμα σήμερα το δικό μου.. Πήγα να μπω σε μια εφαρμογή που θέλει δακτυλικό αποτύπωμα και επειδή πάτησα το κουμπί πίσω κατευθείαν έμεινε έτσι το μήνυμα που ζητάει το δακτυλικό! Χρειάστηκε επανεκκίνηση να φύγει.. Έφαγε ποτέ κανένα τέτοιο σκάλωμα εσάς; 43e63f8171763f4d56ccc165ae21ee75.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα

 

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Διαβασα ότι οι 5g μπάντες θα είναι οι 700 MHz, 2 GHz, 3.400-3.800 MHz και 26 GHz με κυριότερη αυτή των 700. https://www.kathimerini.gr/economy/business/1087785/xekinaei-o-diagonismos-gia-tis-sychnotites-5g/ . Δυστυχώς το poco έχει μόνο 2 ασχετες n77 (3700) και n78 (3500). Μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά; Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το θέμα με κάποια rom. Αν έχει απαντηθεί το θέμα ζητώ συγγνώμη δε μπόρεσα να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Διαβασα ότι οι 5g μπάντες θα είναι οι 700 MHz, 2 GHz, 3.400-3.800 MHz και 26 GHz με κυριότερη αυτή των 700. https://www.kathimerini.gr/economy/business/1087785/xekinaei-o-diagonismos-gia-tis-sychnotites-5g/ . Δυστυχώς το poco έχει μόνο 2 ασχετες n77 (3700) και n78 (3500). Μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά; Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί το θέμα με κάποια rom. Αν έχει απαντηθεί το θέμα ζητώ συγγνώμη δε μπόρεσα να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις.

 

Οσπου να ερθει το 5αρι στην Ελλαδα θα εχει βγει το ποκο 5......:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Eδώ κι ένα μήνα χρησιμοποιώ ως θήκη:

 

https://microcenter.gr/kinita-xiaomi/imak-ux-5-series-uhkh-silikonhw-tpu-xiaomi-pocophone-f2-pro---transparent-45287

 

κι ως tempered glass:

 

https://www.banggood.com/NILLKIN-Amazing-H+PRO-9H-Anti-explosion-Anti-scratch-Full-Coverage-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Xiaomi-Poco-F2-Pro-or-Xiaomi-Redmi-K30-Pro-p-1690417.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN#jsReviewsWrap

 

το οποίο είχα αγοράσει από Skroutz αλλά τώρα δεν το βλέπω διαθέσιμο. Το γυαλί δεν έχει μαύρο πλαίσιο, προφανώς δεν καλύπτει το μαύρο πλαίσιο της οθόνης και ως εκ τούτου είναι συμβατό με την παραπάνω θήκη και πιθανολογώ με τις περισσότερες θήκες. Καλό και ποιοτικό. Η θήκη είναι πιο μαλακή από αυτή της Xiaomi αλλά αρκούντως προστατευτική και μάλιστα καλύπτει και τις πίσω κάμερες.

 

αυτή τη θήκη πήρα κι εγώ, πολύ καλή, καλύτερη από τη "μαμά".

Τζαμάκι έβαλα ένα ότι να'ναι αλλά είναι καλό σε ότι αφορά το δακτυλικό αποτύπωμα και την απόδοση των χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, απο που μπορουμε να ρυθμισουμε τον ηχο οταν τραβαμε video? Βρηκα αρκετες ρυθμισεις για το video αλλα τον ηχο του video δεν εχω καταφερει να τον ρυθμισω, δηλαδη να τον χαμηλωσω για παραδειγμα. Το volume button δεν κανει τιποτα (ειναι ρυθμισμενο στο volume).

 

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τα τζαμάκια κι απογοητεύομαι. Σήμερα έβγαλα τη μεμβράνη κι έβαλα ένα τζαμάκι της Nilkin... Έχει γίνει χάλια το δακτυλικό αποτύπωμα... Τα πέρασα ξανά σε σκοτεινό δωμάτιο (κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερα), τα ίδια. Έχει αχρηστευθεί ο αισθητήρας ουσιαστικά. Έχετε καμία πρόταση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα τζαμάκια με τα μαύρα πλαίσια γύρω γύρω (Nillkin και Mocolo)

-ίσως έχουν θέμα με το αποτύπωμα, ειδικά αν έχει μπει κανένας κόκκος σκόνης από κάτω (να μην πιάνει κάθε φορά ή να αργεί ή να έχετε θέμα στο setup)

-τα μαύρα περιθώρια κρύβουν λίγη οθόνη αριστερά και δεξιά

-πολλές θήκες όπως Spigen τα σηκώνουν και δε σώζεται σε καμία περίπτωση

-μπορεί κατά την εφαρμογή στις γωνίες, όσο τέλεια και να τα βάλεις, να σηκώνονται λίγο χωρίς βέβαια να ενοχλεί στη χρήση αλλά μόνο στο μάτι

+έχουν την καλύτερη αίσθηση αφής

+καθόλου δαχτυλιές

 

Τα τζαμάκια χωρίς περιθώρια όπως τα upscreen hybrid tempered glass και brotect airglass (από protectionfilms24) και ίσως και το ibywind (από amazon) που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα:

-έχουν ικανοποιητική αφή αλλά όχι τόσο καλή όσο τα παραπάνω

+ταιριάζουν απόλυτα με κάθε θήκη κι ειδικά αν μπει με σοβαρή καλή θήκη όπως η Spigen Rugged armor φαίνεται σαν να μη φοράς καν τζάμι

+κανένα θέμα με το αποτύπωμα γιατί είναι πιο λεπτά

+καθόλου δαχτυλιές

 

Εγώ ήμουν με Mocolo/Nillkin τζαμάκι + Nillkin Frosted Armor (γιατί μόνο αυτή η θήκη ταίριαζε με τα συγκεκριμένα tempered glass) και τώρα φοράω Spigen + Upscreen.

 

Ο καλύτερος πιθανός συνδυασμός πιστεύω.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω θήκη Ringke Fusion X & Nilkin CP+ Pro με μαύρο περιθώριο. Το τζαμάκι δεν σηκώνεται, είναι σωστά στη θέση του και δεν έχει τίποτε από κάτω, περάστηκε άψογα. Ο αισθητήρας δακτυλικών είναι πρακτικά άχρηστος ενώ πριν, με την εργοστασιακή μεμβράνη δούλευε σωστά, οπότε φταίει το Nilkin.

 

Έχεις κανένα link για το τζαμάκι που φοράς; Το δακτυλικό το πέρασες πρώτη φορά (setup) με ή χωρίς το τζαμάκι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by zoo
Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακούω και δεν βάζω τίποτα εκτός από την θηκη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...