Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ που τα λέμε χρησιμοποιώντας το 8 pro και κάνοντας πολύ γρήγορα τα πάντα που του ζητάω, μπαίνω σε δίλημμα αν πρέπει να αγοράσω καινούριο τηλέφωνο. Σίγουρα το oxygen με βολεύει πάρα πολύ σε αυτά που κάνω αλλά από την άλλη πιστεύω ότι δεν θα δω και μεγάλη διαφορά στην κάμερα και το σκέφτομαι δίπλα. Βασικά ο κύριος λόγος που θέλω να αγοράσω άλλο τηλέφωνο είναι η κάμερα και επειδή κοιτούσα τα υποψήφια που έχω στο μυαλό μου το s23 ultra δείχνει να είναι ότι καλύτερο για τα δικά μου standard. 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μου έκαναν καλή πρόταση να μου αγοράσουν το 8,δε νομίζω να έμπαινα στο τριπάκι να αλλάξω κινητο

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αν δεν ασχολήθηκε πολύ με τη φωτογραφία και το 8 προ είναι ικανοποιητικό. Απλά τώρα έχεις και πολύ καλύτερη μπαταρία. Γιατί από ταχύτητα το 8προ πάει πολύ καλά

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Εντάξει αν δεν ασχολήθηκε πολύ με τη φωτογραφία και το 8 προ είναι ικανοποιητικό. Απλά τώρα έχεις και πολύ καλύτερη μπαταρία. Γιατί από ταχύτητα το 8προ πάει πολύ καλά

Εξαιρετικά θα έλεγα εγω...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, SergioChr said:

Εξαιρετικά θα έλεγα εγω...

Μερικές φορές πραγματικά δεν πιστεύω πόσο γρήγορα πηγαίνει!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξακολουθώ να έχω θέμα στον dialer του op8.

Αν όταν μιλάω, πατήσω το dialpad να εμφανιστούν τα νούμερα  του πληκτρολογίου, έχω μαύρη οθόνη. Κι έτσι αν καλώ κάπου όπου χρειάζεται να πατήσω το 1 ή 2 που λέει ο τηλεφωνητής, εγώ δεν μπορώ.

Το πρόβλημα ξεκίνησε με το τελευταίο update και σαν πρόχειρη λύση, έβαλα έναν άλλο dialer, που όμως δεν έχει σπιρτάδα, αργεί να στη λειτουργία του και με εκνευρίζει.

Βλέπω πως κανένας άλλος δεν αναφέρει αυτό το πρόβλημα και σκέφτομαι...το έχω μόνο εγώ ή κανένας σας μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε το αριθμητικό πληκτρολόγιο κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, ώστε να αντιληφθεί το πρόβλημα. ?

Προσπάθησα να κάνω clear data στην εφαρμογή των επαφών/κλήσεων και δεν έφτιαξε.

Δεν μπήκα στη διαδικασία reset όλου του κινητού για να μην ξανά τραβήξω όλο το βάσανο του στησίματος από την αρχή και στο τέλος παραμείνει το πρόβλημα.

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.

Να τι βλέπω στην οθόνη όταν πατήσω το κουμπί για να εμφανιστεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο:

 

εικόνα_Viber_2023-08-22_10-37-10-135.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, εγώ χρησιμοποιούσα τον Google dialer και φυσικά χρειάστηκε να πληκτρολογήσω και όλα καλά, δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Τώρα βέβαια για δικούς μου λόγους, επειδή έβαλα την 13 και μετά την 13.1 χωρίς reset και επειδή άλλαζα πολλούς launchers τέλος πάντων μου έκανε κάτι χαζά, αποφάσισα να κάνω hard reset. Αν κάνω κάποια κλήση και χρειαστεί να πληκτρολογήσω αριθμούς θα σου πω. Έχει επιλογή για clear cache ο dialer, δεν ξέρω, οπότε να έχει να το έκανες να δεις τι θα γινόταν.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nemaki said:

Εξακολουθώ να έχω θέμα στον dialer του op8.

Αν όταν μιλάω, πατήσω το dialpad να εμφανιστούν τα νούμερα  του πληκτρολογίου, έχω μαύρη οθόνη. Κι έτσι αν καλώ κάπου όπου χρειάζεται να πατήσω το 1 ή 2 που λέει ο τηλεφωνητής, εγώ δεν μπορώ.

Το πρόβλημα ξεκίνησε με το τελευταίο update και σαν πρόχειρη λύση, έβαλα έναν άλλο dialer, που όμως δεν έχει σπιρτάδα, αργεί να στη λειτουργία του και με εκνευρίζει.

Βλέπω πως κανένας άλλος δεν αναφέρει αυτό το πρόβλημα και σκέφτομαι...το έχω μόνο εγώ ή κανένας σας μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε το αριθμητικό πληκτρολόγιο κατά τη διάρκεια μιας κλήσης, ώστε να αντιληφθεί το πρόβλημα. ?

Προσπάθησα να κάνω clear data στην εφαρμογή των επαφών/κλήσεων και δεν έφτιαξε.

Δεν μπήκα στη διαδικασία reset όλου του κινητού για να μην ξανά τραβήξω όλο το βάσανο του στησίματος από την αρχή και στο τέλος παραμείνει το πρόβλημα.

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.

Να τι βλέπω στην οθόνη όταν πατήσω το κουμπί για να εμφανιστεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο:

 

εικόνα_Viber_2023-08-22_10-37-10-135.jpg

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.drupe.app

 

Δοκιμάστε με το drupe/ έχω την αγορασμενη έκδοση/

( δεν το χρησιμοποιώ το κινητό/ έχω πρόβλημα με το αποτύπωμα/ ( πεταμένα λεφτά!).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanasios1112 said:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.drupe.app

 

Δοκιμάστε με το drupe/ έχω την αγορασμενη έκδοση/

( δεν το χρησιμοποιώ το κινητό/ έχω πρόβλημα με το αποτύπωμα/ ( πεταμένα λεφτά!).

Ευχαριστώ, αλλά περισσότερο με ενδιέφερε να μάθω καταρχάς, εάν συμβαίνει και στους υπόλοιπους, μπας κι έκανα reset το τηλέφωνο.

Θα περιμένω μπας και κάποιος άλλος κάτοχος, όταν κάνει μια κλήση οπουδήποτε, να πατήσει να εμφανιστεί το πληκτρολόγιο να μου πει εαν εμφανίζεται κατα τη διάρκεια της κλήσης.

6 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Αν κάνω κάποια κλήση και χρειαστεί να πληκτρολογήσω αριθμούς θα σου πω. Έχει επιλογή για clear cache ο dialer, δεν ξέρω, οπότε να έχει να το έκανες να δεις τι θα γινόταν.

Πριν το προβλημα, δεν είχα αλλάξει ποτέ τον dialer, πάντα stock.

Clear cache έχω κάνει, δεν έφτιαξε.

Κάτι δεν κατάλαβες στο πρόβλημά μου.

ΔΕΝ χρειάζεται να πληκτρολογήσεις κάποιο νούμερο κατά τη διάρκεια κλίσης για να δοκιμάσεις.

Απλά να αναφέρεις αν μπορείς να εμφανίσεις τα αριθμητικά πλήκτρα στην οθόνη σου, όταν μιλάς ήδη με κάποιον.

Δηλαδή:

1. Καλείς οποιονδήποτε π.χ. ένα μέλος της οικογένειάς σου. Και μόλις απαντήσει......

2. πατάς το κουμπί που σου δείχνω στην παρακάτω φωτό.

662028723__Viber_2023-08-22_10-37-10-135.thumb.jpg.330e450c9ee4e9f58f3c935cbe9a576b.jpg.900f297e7b81bb3abd3d90be57ad995d.jpg

 

Τώρα...είτε θα εμφανιστεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο, είτε όπως στην περίπτωση μου, μόλις το πατήσεις, θα παραμείνουν στην οθόνη μόνο τα 3 κουμπιά που βλέπεις και όλη η υπόλοιπη οθόνη θα είναι όλη μαύρη.

Αυτό περιμένω να μου απαντήσει κάποιος.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Όταν μας ζητάει.. να πατήσει το πχ αριθμό ένα, πρέπει να εμφανιστεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο φυσικά,, 

(αλλιώς πως θα επιλέξει...)

παίρνω τηλέφωνο στην Αθήνα, όλες οι εταιρείες, έχουν τηλεφωνικό κέντρο με επιλογές πχ 1,  2  κλπ.

Τηλεφώνησα στο πχ e-shop, και επέλεξα το αριθμητικό πληκτρολόγιο, το οποίο το δείχνει, αλλιώς είναι πρόβλημα.

Screenshot_20230822_203735.jpg

Όταν θαχεις χρόνο/ πήγαινε σε factory reset.

Τελικά έβγαλα το δικό μου, από το συρτάρι,, έχω πρόβλημα με το αποτύπωμα,, και δουλεύει το αριθμητικό πληκτρολόγιο.

Screenshot_2023-08-22-21-05-14-04_9492aa3750dca76abb7c25b39a5f1e8e.jpg

Screenshot_2023-08-22-21-05-41-51_83205596e5bc50f461d1fb1edf82f8b4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν το προβλημα, δεν είχα αλλάξει ποτέ τον dialer, πάντα stock.
Clear cache έχω κάνει, δεν έφτιαξε.
Κάτι δεν κατάλαβες στο πρόβλημά μου.
ΔΕΝ χρειάζεται να πληκτρολογήσεις κάποιο νούμερο κατά τη διάρκεια κλίσης για να δοκιμάσεις.
Απλά να αναφέρεις αν μπορείς να εμφανίσεις τα αριθμητικά πλήκτρα στην οθόνη σου, όταν μιλάς ήδη με κάποιον.
Δηλαδή:
1. Καλείς οποιονδήποτε π.χ. ένα μέλος της οικογένειάς σου. Και μόλις απαντήσει......
2. πατάς το κουμπί που σου δείχνω στην παρακάτω φωτό.
662028723__Viber_2023-08-22_10-37-10-135.thumb.jpg.330e450c9ee4e9f58f3c935cbe9a576b.jpg.900f297e7b81bb3abd3d90be57ad995d.jpg
 
Τώρα...είτε θα εμφανιστεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο, είτε όπως στην περίπτωση μου, μόλις το πατήσεις, θα παραμείνουν στην οθόνη μόνο τα 3 κουμπιά που βλέπεις και όλη η υπόλοιπη οθόνη θα είναι όλη μαύρη.
Αυτό περιμένω να μου απαντήσει κάποιος.
Για άλλαξε από περιέργεια και βάλε λευκό θέμα μήπως στρώσει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

@chios

Το αποτύπωμα δουλεύει σε εσένα;

Εμένα δύσκολα,  ή  , με την δεύτερη φορά,, και επιμένω, χάλασε μετά από ενημέρωση λογισμικού,, πριν έναν χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, chios said:

Για άλλαξε από περιέργεια και βάλε λευκό θέμα μήπως στρώσει.

Άλλαξα, τίποτα. Το παράξενο είναι πως αν πατήσω εκεί που υποτίθεται πως βρίσκονται τα αριθμητικά πλήκτρα, ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος πως πατήθηκε.

24 minutes ago, athanasios1112 said:

@chios

Το αποτύπωμα δουλεύει σε εσένα;

Εμένα δύσκολα,  ή  , με την δεύτερη φορά,, και επιμένω, χάλασε μετά από ενημέρωση λογισμικού,, πριν έναν χρόνο.

Πότε το πιάνει και δουλεύει πιο εύκολα, πότε θέλει 2-3 φορές. Εκτός των καθαρών χεριών και τζαμιού,παρατήρησα πως όταν είμαι σε σκοτεινό χώρο ή όταν το κινητό είναι ζεστό, ορισμένες φορές δεν πιάνει με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.drupe.app
 
Δοκιμάστε με το drupe/ έχω την αγορασμενη έκδοση/
( δεν το χρησιμοποιώ το κινητό/ έχω πρόβλημα με το αποτύπωμα/ ( πεταμένα λεφτά!).
Και εγώ έχω θέμα με το αποτύπωμα και όρισα τον δείκτη μου ...σε αυτό το δάχτυλο δεουλευει ακαριαία .

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η συσκευή μας θα λάβει και άλλη ενημέρωση σχετικά με λειτουργικό;;
Θα πάρει και την επόμενη έκδοση ;;

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pantelis1971 said:

Η συσκευή μας θα λάβει και άλλη ενημέρωση σχετικά με λειτουργικό;;
Θα πάρει και την επόμενη έκδοση ;;

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μόνο αν μας κάνουν χάρη, όπως είχε συμβεί παλιότερα αν θυμάμαι καλά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2023 at 11:33 ΜΜ, pantelis1971 said:

Η συσκευή μας θα λάβει και άλλη ενημέρωση σχετικά με λειτουργικό;;
Θα πάρει και την επόμενη έκδοση ;;

Στάλθηκε από το IN2021 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

οι πληροφορίες ήθελαν να παίρνει την  τελευταία ενημέρωση ασφαλείας τον Απρίλιο του 23. Αυτή τη στιγμή, έχουμε πάρει ενημέρωση Ιουνίου.  Έκτοτε, δεν εμφανίστηκε κάτι. ίσως να μην ξαναπάρουμε ούτε καν ενημέρωση ασφαλείας, όχι και νέα αναβάθμιση android 13.

Πάντως θυμάμαι τα παλαιότερα χρόνια όπου υπήρχαν κάποιες ομάδες ανθρώπων για τα oneplus, όπου ακόμα κι αν σταματούσε η αναβάθμιση, συνέχιζαν εκείνοι και έβγαζαν νέες εκδόσεις. Τώρα να υποθέσω αυτά έχουν σταματήσει. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγήκε και μόλις πέρασα το νέο update 13.1.0.582

Επιτέλους έφτιαξε ο dialer που εξαφάνιζε το αριθμητικό pad  όταν ήσουν σε συνομιλία.

 

Επίσης βλέπω πως προστέθηκε παντού, όχι μόνο στην αρχική οθόνη, η λέξη "αναζήτηση" και όταν την πατήσεις, σου βγάζει επιλογές ως προς το τι να αναζητήσει. Δεν το σκάλισα να δω αν φεύγει, ίσως κατσικώθηκε μόνιμα.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο 8pro μου, μοντέλο ΙΝ2021 Indian Version, είχε έρθει μέσω Oxyzen Updater (OTA έχουν πάψει πλέον να έρχονται) πριν 10 ημέρες και την πέρασα πριν μια εβδομάδα.

Και στο δικό μου εμφανίζεται αυτή η (καθολική έτσι την ονόμασαν) αναζήτηση των εγκατεστημένων εφαρμογών και κάποιων παιγνιδιών και ξένων ειδησεογραφικών site, σε όλες τις αρχικές οθόνες του κινητού στην θέση που εμφανιζόντουσαν οι τελίτσες. Εδώ να πω αυτή την επιλογή (αναζήτηση) σε ρωτούσε αν την θέλεις να εμφανίζεται, δεν έχω βρει όμως τρόπο αν θέλεις να την αφαιρέσεις.

Επίσης μια σημαντική αλλαγή είναι η μη εμφάνιση στον προτιμώμενο τύπο δικτύου οι επιλογές 2G μόνο, 3G μόνο και 2G/3G (Αυτόματο) για την COSMOTE στην Sim1 που την έχω εγώ, εμφανίζονται μόνο οι επιλογές 5G/4G/3G/2G (Αυτόματο) και 4G/3G/2G (Αυτόματο), δηλαδή αν θέλεις να επιλέξεις μόνο 2G πλέον δεν μπορείς. Στην Sim2 με VODAFONE δεν άλλαξε κάτι.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα. Εχω το IN2020 αγορασμενο απο Κινα. Τα εχει παιξει η μπαταρια. Πηρα μια aftermarket απο ali αλλα δεν επαιξε σωστα. Η ctdi δεν μου αλλαζει μπαταρια επειδη δεν ειναι ευρωπαικη η συσκευη. Ψαχνομαι να δω τι θα κανω. Προφανως πρεπει αναγκαστικα να αγορασω aftermarket γιατι απο Oneplus δεν παιζει να μου την αλλαξουν. Εχει κανεις σας αλλαξει μπαταρια με aftermarket που να του εχει δουλεψει σωστα και αν μπορειτε στειλτε μου link απο που την αγορασατε. 

Επισης αν καποιος εχει αλλαξει μπαταρια κατευθειαν σε καποιο service καταστημα Αθηνα και εχει καλη εμπειρια ας μου πει να το παω, το προτιμω απ το να αγορασω απ εξω. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2023 at 2:58 ΜΜ, nemaki said:

Επίσης βλέπω πως προστέθηκε παντού, όχι μόνο στην αρχική οθόνη, η λέξη "αναζήτηση" και όταν την πατήσεις, σου βγάζει επιλογές ως προς το τι να αναζητήσει. Δεν το σκάλισα να δω αν φεύγει, ίσως κατσικώθηκε μόνιμα.

 

17 ώρες πριν, terkos2 said:

Και στο δικό μου εμφανίζεται αυτή η (καθολική έτσι την ονόμασαν) αναζήτηση των εγκατεστημένων εφαρμογών και κάποιων παιγνιδιών και ξένων ειδησεογραφικών site, σε όλες τις αρχικές οθόνες του κινητού στην θέση που εμφανιζόντουσαν οι τελίτσες. Εδώ να πω αυτή την επιλογή (αναζήτηση) σε ρωτούσε αν την θέλεις να εμφανίζεται, δεν έχω βρει όμως τρόπο αν θέλεις να την αφαιρέσεις.

Τελικά δεν κατσικώθηκε, στις ρυθμίσεις "Αρχική οθόνη και Οθόνη κλειδώματος", υπάρχει η επιλογή "Εμφανίζεται η Αναζήτηση στο κάτω μέρος της Αρχικής οθόνης" οπότε μπορεί να απενεργοποιηθεί.

 

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...