Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ τα λιγα που ξερω... Το Mi flash το μονο που κανει ειναι ειναι να ξεκλειδωσει τον bootloader ωστε να μπορεις να ρουταρεις μετα μεσω TWRP και Magisk. To TWRP το περνας μεσω εντολων απο το πισι. Αφου το βαλεις ξεκινας τη συσκευη σου σε recovery mode kai απο κει τρεχεις το magisk. To magisk ειναι που θα ροοταρει τη συσκευη σου. Διαβασα το ποστ σου στο xda. Απ οτι καταλαβα δε εχεις κανει οτι σου περιγραφω εδω.

 

To android auto τι ειναι??

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θαναση το ξερεις οτι μετα απο φλασαρισμα καινουριας rom πρεπει να ξαναρουταρεις απ την αρχη ετσι??

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους. αρχιζουν λιγο να ξεκαθαριζουν τα πραγματα. δεν ειχα ξανακανει ρουτ.

λοιπον, εχουμε και λεμε

εχω κανει ανλοκ τον μπουτλοουντερ.

το twrp κανω κανονικα την εντολη νατο περασω (απο τον υπολογιστη, το παραθυρο δειχνει πως ολα οκ, αλλα μετα οταν μπαινω σε recovery mode (volume up + power) δεν μου δειχνει καποιο μενου του twrp. αρα να υποθεσω πως το ιματζ δεν ειναι το σωστο? χρησιμοποιω απο το σαιτ αυτο

https://clickitornot.com/install-twrp-recovery-and-root-xiaomi-mi-note-10-pro/

αυτο εδω το ιματζ που δινει

https://androidfilehost.com/?fid=4349826312261654180

οντως λεει πως το twrp ειναι unofficial Για το μι νοτε 10 προ. εγω πρεπει για να μην μπρικαρω τη συσκευη να περασω το σωστο twrp της συγκεκριμενης συσκευης ετσι? αρα οντως ο λογος που αποτυγχανω ειναι το οτι δεν εχει βγει (ή εγω δεν βαζω) σωστο ιματζ στο υπολογιστη για να περαστει με twrp? εχει κανεις το προ και εχει βαλει καποιο αλλο ιματζ που δουλεψε?

αν δεν βγει σωστο ιματζ δεν κανω τιποτα ε? πρεπει να περιμενω.

και κατι τελευταιο. αν περασω twrp (με το σωστο ιματζ) και μετα ματζισκ, θα μου σβησει ολα τα δεδομενα ή μπα? να το στησω δηλαδη το κινητο ή να περιμενω πρωτα να περαστει το ροοτ?

και κατι τελευταιο. εκανα επαναφορα στο κινητο. μου εβαλε τις εφαρμογες που ειχα και τις ρυθμισεις τους κτλ. εχω ενα προγραμμα για τον συναγερμο του αυτοκινητου και πολεον δεν μου δινει καμια ενημερωση στην αρχικη οθονη ενω πριν εδειχνε οποτε το ενεργοποιουσα κτλ. η εφαρμογη δουλευει κανονικα. παει καπου το μυαλο σας? ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ. πετυχα θρεντ στο xda που ελεγε πως πρεπει να κανω ριμπουτ με την εντολη fastboot oem reboot-recovery

αλλιως διαγραφοταν το twrp αυτοματα. και εφαγα ολο τον κοσμο και αισθανομουν χαζος. συγνωμη για το πρηξιμο. αλλα ηταν το πρωτο μου ρουτ οποτε δεν μπορουσα να καταλαβω τι κανω λαθος.

οταν βγει αντροιντ δεκα για το κινητο μας δεν θα μπορω να παρω απντειτ? μπορει το ματζισκ να βοηθησει να το κρυψω το οτι εχω ρουτ? να ειστε καλα

 

υγ. σημαντικη ερωτηση. αν κανω φορματ στο κινητο, οταν το ξαναστησω, θα εχει χαθει το ρουτ?

υγ2. εσεις πως μεταφερετε αρχεια στο κινητο απο το πισι (και το αναποδο) γρηγορα? εχω 17000 φωτος που θελω να περασω (μη γελατε) και κανει 2 μερες ξερω γω. η ταχυτητα ειναι χαλια...

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.η τελευταια dev rom einai android 10.δεν εχω δει προβληματα για την ωρα την φοραω 2 μερες φουλ,πολυ καλη διαχεριση μπαταριας.

το ροοτ θα χαθει οταν κανεις φορματ αλλα μετα την ρομ θα βαλεις το magisk,δεν ειναι πρβλημα.Υπαρχουν ρομ που το εχουν μεσα ηδη εγκατεστημενο(Miglobe).Η ελληνικη XTRV ειναι πολυ καλη με μεγαλη ανταποοκριση στο φορουμ και δικος τους twrp που υποστηριζει πληρω; το android 10.

τα αρχεια στο κινητο τα αντιγραφεις ειτε μεσα απο την ρομ ,με την επιλογη μεταφορα αρχειων οταν θα ανοιξει το παραθυρο ,ειτε απο τοπ twrp.

οταν αλλαζεις ρομ απο global se china,dev se stable καλυτερα να κανεις φορματ.γενικα οτνα εχουμε προβληματα στην εγκατασταση φορματ.εδω τα βηματα που παντα δινουην αποτελεσμα

put your (mi note 10) into fastboot mode

- open command prompt in your fastboot folder

- enter: "fastboot flash recovery recovery.img" (without " )

- enter: fastboot boot recovery.img

- enter recovery

- format data partition (not wipe!) (if you get an error reboot to recovery and try again)

- reboot to recovery

- copy the xiaomi rom to your phone and flash it via twrp

- reboot to recovery

- format data partition

- reboot to system

Edited by giannisgr41
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναρωτήσει, όμως δεν κατάφερα να βρω λύση.

Υπάρχει ένα πρόβλημα με τις επαφές.

Δηλαδή, ενώ στις επαφές google είναι όλα σωστά, στις επαφές της συσκευής, εμφανίζει κάποιες επαφες δύο και τρείς φορές, με διαφορετικά γράμματα και σειρά, π.χ. κεφαλαία, πεζά, κλπ. το ίδιο κάνει και στο Viber και ενώ κάνω διαγραφή όλες τις επαφές μια, μια, την επόμενη μέρα ξανά εμφανίζονται.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως από κάπου τις συγχρονίζει αυτές τις επαφές.

Όμως από πού;

Να πω ότι το προηγούμενο κινητό ήταν ένα Nokia lumia 730 με Windows 10.

Όμως στο Microsoft outlook δεν υπάρχουν επαφές, για να τις συγχρονίσει από εκεί.

Σκέφτηκα μήπως είναι αποθηκευμένες στην κάρτα sim της Vodafone.

Πήγα τη συσκευή στη Vodafone, πλήρωσα και 13 ευρώ, γιατί μου είπαν πως η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει την επιλογή να διαλέξεις από πού θα συγχρονίζει, από πού θα παίρνει δηλαδή τις επαφές και πρέπει να συνδεθεί σε υπολογιστή για να γίνει μια ειδική διαδικασία.

Οκ λεω κάντε το να ησυχάσω, όμως την επόμενη ημέρα, πάλι τα ίδια.

Τους είπα να αλλάξουμε κάρτα sim μήπως είναι εκεί οι επαφές και τις φορτώνει από εκεί, όμως μου λένε όχι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Το ξανά πήγα, το είδανε και πάλι δίχως να μπορέσουν να δώσουν λύση και μου είπαν θα το ψάξουν και θα με ειδοποιήσουν, όμως πέρασαν δυο εβδομάδες και ακόμη δε βρήκανε λύση,

Μήπως κάποιος γνωρίζει τη λύση;

Η έστω μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο να κάνω;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναρωτήσει, όμως δεν κατάφερα να βρω λύση.

Υπάρχει ένα πρόβλημα με τις επαφές.

Δηλαδή, ενώ στις επαφές google είναι όλα σωστά, στις επαφές της συσκευής, εμφανίζει κάποιες επαφες δύο και τρείς φορές, με διαφορετικά γράμματα και σειρά, π.χ. κεφαλαία, πεζά, κλπ. το ίδιο κάνει και στο Viber και ενώ κάνω διαγραφή όλες τις επαφές μια, μια, την επόμενη μέρα ξανά εμφανίζονται.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως από κάπου τις συγχρονίζει αυτές τις επαφές.

Όμως από πού;

Να πω ότι το προηγούμενο κινητό ήταν ένα Nokia lumia 730 με Windows 10.

Όμως στο Microsoft outlook δεν υπάρχουν επαφές, για να τις συγχρονίσει από εκεί.

Σκέφτηκα μήπως είναι αποθηκευμένες στην κάρτα sim της Vodafone.

Πήγα τη συσκευή στη Vodafone, πλήρωσα και 13 ευρώ, γιατί μου είπαν πως η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει την επιλογή να διαλέξεις από πού θα συγχρονίζει, από πού θα παίρνει δηλαδή τις επαφές και πρέπει να συνδεθεί σε υπολογιστή για να γίνει μια ειδική διαδικασία.

Οκ λεω κάντε το να ησυχάσω, όμως την επόμενη ημέρα, πάλι τα ίδια.

Τους είπα να αλλάξουμε κάρτα sim μήπως είναι εκεί οι επαφές και τις φορτώνει από εκεί, όμως μου λένε όχι, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Το ξανά πήγα, το είδανε και πάλι δίχως να μπορέσουν να δώσουν λύση και μου είπαν θα το ψάξουν και θα με ειδοποιήσουν, όμως πέρασαν δυο εβδομάδες και ακόμη δε βρήκανε λύση,

Μήπως κάποιος γνωρίζει τη λύση;

Η έστω μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο να κάνω;

 

τσεκαρες το xiaomi λογαριασμο?εκει μαλλον. συγχρινιζε επαφες μονο με την google.κανεις διαγραφη στο κινητο σου αλλα οχι απο τους σερβερ.κανει συγχωνευση διπλοτυπως και στο συγχρινισμο βαλε μονο της google

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.η τελευταια dev rom einai android 10.δεν εχω δει προβληματα για την ωρα την φοραω 2 μερες φουλ,πολυ καλη διαχεριση μπαταριας.

το ροοτ θα χαθει οταν κανεις φορματ αλλα μετα την ρομ θα βαλεις το magisk,δεν ειναι πρβλημα.Υπαρχουν ρομ που το εχουν μεσα ηδη εγκατεστημενο(Miglobe).Η ελληνικη XTRV ειναι πολυ καλη με μεγαλη ανταποοκριση στο φορουμ και δικος τους twrp που υποστηριζει πληρω; το android 10.

τα αρχεια στο κινητο τα αντιγραφεις ειτε μεσα απο την ρομ ,με την επιλογη μεταφορα αρχειων οταν θα ανοιξει το παραθυρο ,ειτε απο τοπ twrp.

οταν αλλαζεις ρομ απο global se china,dev se stable καλυτερα να κανεις φορματ.γενικα οτνα εχουμε προβληματα στην εγκατασταση φορματ.εδω τα βηματα που παντα δινουην αποτελεσμα

put your (mi note 10) into fastboot mode

- open command prompt in your fastboot folder

- enter: "fastboot flash recovery recovery.img" (without " )

- enter: fastboot boot recovery.img

- enter recovery

- format data partition (not wipe!) (if you get an error reboot to recovery and try again)

- reboot to recovery

- copy the xiaomi rom to your phone and flash it via twrp

- reboot to recovery

- format data partition

- reboot to system

φιλε σε υπερευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Για να ειμαι ειλικρινης το ρουτ το εκανα οχι για να φλασαρω αλλες ρομ αλλα για να μπορω να εμφανιζονται κρακαρισμενες εφαρμογες στο συστημα αντροιντ οτο του αμαξιου.

Δεν εχω σκοπο να φλασαρω καποια αλλη ρομ πλην αυτης που παιρνω με ota. δεν εχω διαθεση να μπλεξω. χωρις να σημαινει οτι ειναι κακο να φλασαρεις ή οτιδηποτε.

Απλα αποτι καταλαβαινω, με over the air updates, ουτε σου σβηνονται τα αρχεια και οι ρυθμισεις ουτε τιποτα. οποτε για αυτο το προτιμω. ενω οταν φλασαρεις μεσω υπολογιστ, σβηνονται τα παντα. σωστα? οπως και να εχει προτιμω ota updates. οποτε δεν με χαλαει να περιμενω να βγει το απντειτ και να το παρω απο wifi. και ας βγει σε 2 μηνες. δεν με πειραζει. το θεμα ειναι, θα το παρω? εχω ρουτ και εχω βαλει και το magisk. και δουλευει σωστα. αρα θα μου ερθει, το απντειτ, σωστα? αν οχι, πρεπει να την φλασαρω χειροκινητα με κινδυνο να χαθουν τα αρχεια μου? και να το ξαναστησω απο την αρχη?? ή και στο φλασαρισμα απο υπολογιστη δεν χανονται? ευχαριστω

συγνωμη για το πρηξιμο

 

υγ. γκουγκλαρωντας βρηκα αυτον τον οδηγο. τον εχει κανει κανενας? φαινεται απλος και αν δουλευει, ολα ποπα

https://www.thecustomdroid.com/install-ota-update-rooted-android-device-guide/

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερής οδηγός, κάτι ανάλογο χρησιμοποιώ σε OnePlus 7t.

Από ότι καταλαβα, δεν πρέπει να έχετε custom rom, έχω από xiaomi.eu, αλλά official rom root.

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερής οδηγός, κάτι ανάλογο χρησιμοποιώ σε OnePlus 7t.

Από ότι καταλαβα, δεν πρέπει να έχετε custom rom, έχω από xiaomi.eu, αλλά official rom root.

εγω δεν εχω καστομ ρομ, ουτε εχω σκοπο ποτε να βαλω για να ειμαι ειλικρινης. ισως και να κανω βλακεια βεβαια. τις οφισιαλ θα βαζω αλλα θα δοκιμασω τον τροπο που λεει στο λινκ που ποσταρα, και ελπιζω να πανε ολα καλα.

σας ευχαριστω ολους. ξαναστηνω το κινητο απο την αρχη, ελπιζω για τελευταια φορα. και συντομα θα σας πω και τις εντυπωσεις μου.μαλλον εκανα πολυ καλη επιλογη παντως. το κινητο οσο περναει ο καιρος πεταει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από μένα από σήμερα έγινα κάτοχος και γω του note 10 θα ηθελα να μάθω να υπάρχει κάποια gcam που ειναι πλήρως λειτουργική επάνω στο κινητό μας
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φίλε εγώ όσες δουλειά καμια δεν με ικανοποίησε. Περιμένω πως και πως να βγει μια καλή. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπανω....

by the way

https://miui.blog/mi-note-10/gcam-apk-mi-note-10/

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για κάτι που μου λείπει (σε σχέση με τα windows). Δεν μπορώ με κάποιον τρόπο, στις επαφές, να λινκαρω τον προφίλ τους στο φεισμπουκ (και όχι μόνο) έτσι ώστε να παιρνει πχ την φωτοβαποβτο φμπ και να την βάζει φωτο επαφης; δεν το βρισκω
Link to comment
Share on other sites

τελικα μιας που εχει περασει και λιγος καιρος και ισως και καποια update η καμερα καθυστερει;

(αναφερομαι στην default αναλυση - οχι τοσο στο 108MP)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ολα καλα με το τηλεφωνο.

μας λειπουν τα notifications στο alwayson και να διορθωθει το slowmotion video,

που σε χαμηλο φωτισμο ειναι πολυ σκοτεινο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα μιας που εχει περασει και λιγος καιρος και ισως και καποια update η καμερα καθυστερει;

(αναφερομαι στην default αναλυση - οχι τοσο στο 108MP)

 

μετα απο 2-3 μικρα updates που εχουν ερθει,η καμερα παει σφαιρα εκτος της νυχτερινης(λογικο)που θελει 2-3 δευτ.να κανει την επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρες το xiaomi λογαριασμο?εκει μαλλον. συγχρινιζε επαφες μονο με την google.κανεις διαγραφη στο κινητο σου αλλα οχι απο τους σερβερ.κανει συγχωνευση διπλοτυπως και στο συγχρινισμο βαλε μονο της google

 

δεν έχω λογαριασμό xiaomi

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από μένα από σήμερα έγινα κάτοχος και γω του note 10 θα ηθελα να μάθω να υπάρχει κάποια gcam που ειναι πλήρως λειτουργική επάνω στο κινητό μας

 

Καλημερα φίλε εγώ όσες δουλειά καμια δεν με ικανοποίησε. Περιμένω πως και πως να βγει μια καλή. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπανω....

by the way

https://miui.blog/mi-note-10/gcam-apk-mi-note-10/

 

Η καλυτερες ειναι οι UltraCam 1.1.8_7.2.010 και η UltraCam 2.2.1. Απλα θυμηθειτε να ενεργοποιησετε το Lib pacher αλλα μην πειραξετε κατι αλλο απο κει. Βγαζει μεχρι 27 mp αλλα ειναι κλασεις ανωτερη απο την στοκ. Βαλτε τη και θα με θυμηθειτε.

Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

την ultracam 2.2.1 για καποιο λογο δεν μπορω να την βρω... αν μπορεις να βοηθησεις φιλε.... ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

την ultracam 2.2.1 για καποιο λογο δεν μπορω να την βρω... αν μπορεις να βοηθησεις φιλε.... ευχαριστω

Δεν θυμαμαι που τη βρηκα. Εριξα μια γρηγορη ματια στο google αλλα δεν τη βρηκα. Εχω το ultracam 2.2.1.apk αποθηκευμενο στο κινητο ομως.. πως μπορω να το ανεβασω καπου?? Εντω μεταξυ βαλε την νεα 3.2.3 απο εδω... https://drive.google.com/file/d/1WwK9rx6vymRbVscDXHdzSknGrD_gx0gS/view

και πες εντυπωσεις. Δεν την εβαλα ακομη εγω αλλα λενε οτι υποστηριζει εως 48 mp σε rooted συσκευες. Iσχυει οτι και παραπανω για τo lib patcher.

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

την ultracam 2.2.1 για καποιο λογο δεν μπορω να την βρω... αν μπορεις να βοηθησεις φιλε.... ευχαριστω

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-UltraM8/

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα αυτονομίας μπαταρίας πώς πάτε γιατί έχω παρατηρήσει από τέρμα φορτισμένο πέφτει σχετικα πολυ γρήγορα
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι που τη βρηκα. Εριξα μια γρηγορη ματια στο google αλλα δεν τη βρηκα. Εχω το ultracam 2.2.1.apk αποθηκευμενο στο κινητο ομως.. πως μπορω να το ανεβασω καπου?? Εντω μεταξυ βαλε την νεα 3.2.3 απο εδω... https://drive.google.com/file/d/1WwK9rx6vymRbVscDXHdzSknGrD_gx0gS/view

και πες εντυπωσεις. Δεν την εβαλα ακομη εγω αλλα λενε οτι υποστηριζει εως 48 mp σε rooted συσκευες. Iσχυει οτι και παραπανω για τo lib patcher.

 

σας ευχαριστω και τους 2. θυα βαλω την 3.2.3 αν ειναι και θα τσεκαρω. ειχα διαβασει πως πρεπει αν αλλαζεις gcam, να σβηνεις τις ρυθμισεις κουκιζ ορ γουατεβερ. μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως το πετυχαινω αυτο? για να ειμα ισιγουρος οτι καθεται σωστα η Gcam. ευχαριστω παρα πολυ. καλο τριημερο σε ολους

Link to comment
Share on other sites

καλημερα η ultracam γενικα δεν ειναι σταθερη,κανει πολλα κολληματα.

μια λειτουργικη πληρως ειναι η rz_end: MGC-7.2.010-MN10-rZEnd-v1.apk

ειναι πολυ σταθερη ,δουλεθει αρκετα καλα,καλη ποιότητα αλλα τα χρωμματα ειναι ξεπλυμένα

τα καλυτερα λογια λεγονται γα την η marco: 6.1_GCam_MJL_v3_Miniflex-beta9.apk αλλα εμενα μου κρασαρε.τωρα με ανδροιδ 10 δεν εχω δοκιμασει

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από θέμα αυτονομίας μπαταρίας πώς πάτε γιατί έχω παρατηρήσει από τέρμα φορτισμένο πέφτει σχετικα πολυ γρήγορα

 

9 με 11 ωρες,2 καρτες 4g.λιγο παιχνιδια. Απο 0% μεχρι 1% απώλεια μεσα στην νυχτα.rom exo Dev android 10 και το naptime εγκατεστημενο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...