Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα η ultracam γενικα δεν ειναι σταθερη,κανει πολλα κολληματα.

μια λειτουργικη πληρως ειναι η rz_end: MGC-7.2.010-MN10-rZEnd-v1.apk

ειναι πολυ σταθερη ,δουλεθει αρκετα καλα,καλη ποιότητα αλλα τα χρωμματα ειναι ξεπλυμένα

τα καλυτερα λογια λεγονται γα την η marco: 6.1_GCam_MJL_v3_Miniflex-beta9.apk αλλα εμενα μου κρασαρε.τωρα με ανδροιδ 10 δεν εχω δοκιμασει

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

9 με 11 ωρες,2 καρτες 4g.λιγο παιχνιδια. Απο 0% μεχρι 1% απώλεια μεσα στην νυχτα.rom exo Dev android 10 και το naptime εγκατεστημενο

 

Κανένα λινκ από την ρομ έχουμε αν είναι εύκολο;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Χρησιμοποιω τις ρομ απο εδω πολλα χρνια χωρις κανενα προβλημα.κάνεις επιλογη τι θελεις να εχει μεσα η ρομ οπως εφαρμογες της xiaomi κ ροοτ ,την κατεβαζεις και την εγκαθιστας απο twrp.βασιζονται πανω στις xiaomi.eu rom αρα ειναι κινεζικες και οχι global.Φυσικα πληρως μεταφρασμενες.δεν χειαζεται debloat μια και δεν εχουν μεσα αν δνε θες τιποτα περισσευούμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω την Ultracam 2.2.1 και δεν ειδα καποιο κολλημα εδω και 20 μερες.

 

οτι κανει κοληματα το λενε πολλοί στο xda,προσωπικα εχω δει και εγω μερικες φορες,οταν αλλαζεις λειτουργιες και χρειαζεται διακοπη για να ξαναλειτουργησει.αυτα βεβαια τα λανει οταν κανω τεστ ,οχι σε απλη χρηση.δεν σημαινει ομως οτι δνε υπαρχουν πιο σταθερες ή πιο πληρεις εκδοσειος γιοα το δικο μας κινητο που να δουλευουν ολες οι καμερες όπως η fu24.τελετευταιες μερες χρησιμοποιω την τελευταια 7.3 parrot.αρκετα καλη και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρόκειται να πάρω το pro, αλλά με προβληματιζει ένα βασικό πράγμα για εμένα...η ταχύτητα του shutter και αν lagαρει καθόλου από τη στιγμή που πατάς το κλικ. Δεν είχα πρόβλημα με p20 απλό/iPhone 11 , αλλά είχα με το p30 pro. Δεν τραβούσε άμεσα τη φώτο και αυτό το δέκατο έκανε τις φωτογραφίες των παιδιών που ήταν σε κίνηση να είναι 9 στις 10 θολές. Με το p20 της γυναίκας μου το απλο δεν το κάνει.Ας πούμε κάνει κούνια ο μικρός και έχω πεντακάθαρες λήψεις. Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος κάτι ανάλογο και να μας πει; Πχ σε σκοτεινο σχετικά περιβάλλον ακόμη και το op7pro άργησε πολύ να τραβήξει τη φώτο και δεν το περίμενα...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Χρησιμοποιω τις ρομ απο εδω πολλα χρνια χωρις κανενα προβλημα.κάνεις επιλογη τι θελεις να εχει μεσα η ρομ οπως εφαρμογες της xiaomi κ ροοτ ,την κατεβαζεις και την εγκαθιστας απο twrp.βασιζονται πανω στις xiaomi.eu rom αρα ειναι κινεζικες και οχι global.Φυσικα πληρως μεταφρασμενες.δεν χειαζεται debloat μια και δεν εχουν μεσα αν δνε θες τιποτα περισσευούμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

οτι κανει κοληματα το λενε πολλοί στο xda,προσωπικα εχω δει και εγω μερικες φορες,οταν αλλαζεις λειτουργιες και χρειαζεται διακοπη για να ξαναλειτουργησει.αυτα βεβαια τα λανει οταν κανω τεστ ,οχι σε απλη χρηση.δεν σημαινει ομως οτι δνε υπαρχουν πιο σταθερες ή πιο πληρεις εκδοσειος γιοα το δικο μας κινητο που να δουλευουν ολες οι καμερες όπως η fu24.τελετευταιες μερες χρησιμοποιω την τελευταια 7.3 parrot.αρκετα καλη και αυτη.

 

Μήπως έχεις και το λινκ από την σελίδα από πού μπορούμε να την κατεβάσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,νεος κατοχος και εγω του MI NOTE 10,βλεπω οτι ακομα εχεις android 9,εσας εχεις παρει αναβαθμιση σε 10 γιατι πριν ειχα το MI9 και την ειχε παρει αλλα αυτο μπα ακομα 9
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν γράφω βίντεο σε 1080 και με 30 και με 60 καρέ το κινητό κάνει κολλήματα και χάνει καρέ ;;

 

Έχει κανείς άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ;;

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

καποια κλωτσηματακια εχω και εγω και στις 2 περιπτωσεις που αναφερεις.

λογικα θα διορθωθει σε καποιο update,οπως και τα σκοταδια με χαμηλο φωτισμο στο βιντεο "αργη κινηση".

Link to comment
Share on other sites

κατόχος και εγω πλεον του note 10...

φαινεται πολυ καλο για αρχη....

Εκείνο που δεν μπορω να βρω αν γινεται ειναι να ρυθμίζω ξεχωριστά την ένταση των ειδοποιήσεων από αυτή του ήχου κλήσης γιατί για παράδειγμα θέλω να ακουω 100% όταν χτυπήσει το τηλέφωνο αλλα δεν θέλω να ακουω καθόλου ή πιο χαμηλά τις ειδοποιησείς από τα social.... εχει βρει κανεις πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει όλες τις gcam για το κινητό μας. (Ultracam miniflex hypercam parrot mgc mn10 και αλλες) Η καλύτερη και σταθερότερη μέχρι στιγμής είναι του fu24 μαζί με τα configs που δίνει. (Υποστηρίζει και 4 κάμερες εκτος από την macro) δεύτερη καλύτερη που μπορείτε να την βάλετε μαζί με αυτή του fu24 είναι η dmgc 3.14 υποστηρίζει και πορτραίτο και το night mode είναι μακράν καλύτερο από όλες τις gcam για το κινητό μας. Μόλις την βάλετε απενεργοποιήσετε το super Res zoom γιατί θα κρασαρει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει όλες τις gcam για το κινητό μας. (Ultracam miniflex hypercam parrot mgc mn10 και αλλες) Η καλύτερη και σταθερότερη μέχρι στιγμής είναι του fu24 μαζί με τα configs που δίνει. (Υποστηρίζει και 4 κάμερες εκτος από την macro) δεύτερη καλύτερη που μπορείτε να την βάλετε μαζί με αυτή του fu24 είναι η dmgc 3.14 υποστηρίζει και πορτραίτο και το night mode είναι μακράν καλύτερο από όλες τις gcam για το κινητό μας. Μόλις την βάλετε απενεργοποιήσετε το super Res zoom γιατί θα κρασαρει.
σε ευχαριστω φιλε. εγω οσες gcam ειχα βαλει, δεν ειχα δει διαφορες απο την στοκ. και αν ειχα δει, ηταν με διαφορα προς το χειροτερο...

Προτινεις να βαλω την τελευταια? Gcam_6.1.021_Advanced_V1.6-Fu24_5Lens-02b-A10.apk (fu24, 2020-01-23, normal/wide angle, android 10, configs, changelog)

επειδη δεν βλεπω αν εχει ρυθμισεις για τα κινητα μας, μπορεις να μοιραστεις τι ρυθμισεις αλλαξες εσυ? εγω βεβαια εχω το προ αλλα φανταζομαι δεν θα εχει ιδιαιτερη διαφορα. σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/drive/folders/128Ak7p4MFYyALWmx9kLqc2VRHWFLoaQy

 

Το α9 που είναι για android 9 τα configs είναι για το κινητό μας. Από τα configs το fu24 θα χρησιμοποιείς καθημερινά πιο πολύ τα άλλα είναι για πορτραίτα night mode κτλπ.

Βάλε και την dmgc 3.14 μπορείς να τα έχεις και τα 2

Edited by shooterg
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από χθες του Note 10 Pro...

Τους τελευταίους μήνες πέρασαν αρκετά κινητά από τα χέρια μου. Σε ΟΛΑ κάτι με πείραζε, κάτι με ενοχλούσε:

1) P30 Pro

Καλές φωτογραφίες, καλή φάση το ζουμ αλλά πιο πολύ για παιχνίδι, τέλεια συσκευή γενικά σε οθόνη,μπταρία κλπ ΑΛΛΑ Α Ρ Γ Ο shutter speed, με αποτέλεσμα τα παιδιά μου να βγαίνουν μονίμως θολά, ένα θέμα που δεν το είχα ούτε με το απλο P20 της γυναίκας μου (φανταστικό κινητό). Fully Inconsistent...MONO σε ένα ξένο review το είχε αναφέρει κάποιος ότι του έσπασε τα νεύρα, το είχα γράψει εδώ στο αντίστοιχο νήμα. Επίσης, μόνιμη μια παραπάνω κιτρινίλα λόγω του RYYB φίλτρου. Έφυγε...

2) Iphone 11

Μετάβαση πρώτη φορά σε ios... Ωραίο, σταθερό, πολύ γρήγορη κάεμα, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ηχεία και βίντεο σε όλες τις συνθήκες, καλή μπαταρία...ΑΛΛΑ...δεν είχε τρελή λεπτομέρεια στις φωτογραφίες αν ζουμαρες (λόγω 12 mp) και δν είχε τηλεφακο...Συν 5 πράγματα που μου έσπασαν τα νεύρα στην καθημερινότητα και δεν αντιμετωπίζω με android (πατάς νούμερα, δε σου φέρνει την επαφη να την καλέσεις, μόνο αν συμπληρώσεις όλα τα νούμερα. Δεν έχει κλικ στη σύνταξη μέσα σε μία λέξη, παρά μονο σύρσιμο σε όποιο σημείο θες να αλλάξεις ένα γράμμα, βασικό: ΑΥΤΟΜΑΤΟ 2G/3G χωρίς να μπορείς να κλειδώσεις μόνο σε 3G πχ, με αποτέλεσμα να μην έχω ιντερνετ αφού αν είχα μία γραμμή 3G ακόμη κι αν άνοιγαν σφαίρα οι σελίδες, το γυρνούσε σε 10sec σε 2G και δεν ανοιγε τπτ - flight mode, ξεflight mode, 10 δευτερόλεπτα 3g ανοιγμα σλίδας, 2G παπαλα...ξανα το ίδιο, επί 5 μέρες τις γιορτές στο χωριο...). Έφυγε...

3) Note 10+

Υπέροχη οθόνη, το stylus τελικά ψιλοάχρηστο, καλές φωτογραφίες, σφαίρα, καλό βίντεο (αν και σε έντονο εσωτερικό φως έκανε κάθετα φλασαρίσματα στο φως στο βίντεο και έπρεπε να παίζω με το focus, το ίδιο έκανε και στο iphone στα 60 fps). Το δακτυλικό αποτύπωμα με ΤΜΑΧ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ, 3 περάσματα fingerprints ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ ΠΟΤΈ.

Και 720€ ΔΕΝ τα άξιζε...

 

Και παίρνω το Mi note 10 pro στα 480 σφραγισμένο από Γερμανό...

Ε, έχω τρελαθεί...ΟΟΟΟΛΑ τα παραπάνω δεν υπάρχουν σαν προβλήματα.

1 fingerprint περασμένο με ΑΣΧΕΤΟ ΟΕΜ τζάμι, ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕ ΣΦΑΙΡΑ!!!!Όπως κάνει και με το MOCOLO που ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ πέρασα αφού έκανε τραμπάλα, έτρεχαν από εδώ κι από εκεί οι κόλλες και το τζαμι εκανε βόλτες!!!Τελικά περάστηκε αρκετά καλά, εκτός από ενα σημείο 2 εκατοστών που άσφησε φούσκα. θα την παλέψω...Το δακτυλικό του ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Οι κάμερες απλά ΑΛΛΟΥ. Ζούμαρες στο iphone και στο note και τα πρόσωπα γέμιζαν σπασίματα λόγω των 12MP...Τώρα ζουμάρεις στα 27mp και είναι όλα SOFT. Περιττό να πω ότι τα έβαλα δίπλα δίπλα στο ΠΛΑΙΣΙΟ με S20 ULTRA και με τα 108mp και με την απλή φωτογραφία ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ και διάβαζα μικρά γράμματα ταμπέλας που με το s20 ultra ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΑ!!! ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ!!!!

Επίσης οκ αργεί 2 sec να σώσει τα 108mp ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΙΣΗ ΜΟΝΟ ΑΡΓΕΙ, OXI STO VIEWFINDER-ΒΓΆΖΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝ ΘΕΣ. Αλλά δε με απασχολεί, την απλή φώτο (27mp δηλαδή ποια απλή) και σε burst τη σώζει ΣΦΑΙΡΑ.

Το θέμα που είχα με τα φώτα σε iphone 11 και note 10+...

Μου το κάνει και εδώ...Είχα Anti banding στις ρυθμίσεις της φωτογραφίες 60hz...το βάζω στo AUTO...κρυσταλλο!!!!!!

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΑ. Μόνες αστοχίες το σκοτάδι στην αργή κίνηση που δεν το χρησιμοποιώ συχνά και μπορώ να περιμένω να φτιαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/drive/folders/128Ak7p4MFYyALWmx9kLqc2VRHWFLoaQy

 

Το α9 που είναι για android 9 τα configs είναι για το κινητό μας. Από τα configs το fu24 θα χρησιμοποιείς καθημερινά πιο πολύ τα άλλα είναι για πορτραίτα night mode κτλπ.

Βάλε και την dmgc 3.14 μπορείς να τα έχεις και τα 2

σε υπερευχαριστω φιλε. την εβαλα. σιγουρα ειναι καλυτερη απο ολες τις αλλες gcam που ειχα δοκιμασει. εκανα καποια πειραματα αλλα δεν ειδα τοσο μεγαλη διαφορα με την στοκ. θα δοκιμασω και αυριο με μερα. τις ρυθμισεις πρεπει καπως να τις ενεργοποιησω ή απλα τις βαζω στο σωστο φακελο που βλεπω στα σετινγκς?

γενικα, διαβαζα τα καλυτερα για την gcam και σε οσα σαιτ εβλεπα φωτος τραβηγμενες με ή χωρις gcam η διαφορα ηταν αισθητη. εγω δεν το εχω δει αυτο. οποτε ή η στοκ καμερα πηρε απντειτ αρκετα και εγινε πολυ καλη, ή εγω κανω κατι λαθος. μαλλον το δευτερο...

Link to comment
Share on other sites

σε υπερευχαριστω φιλε. την εβαλα. σιγουρα ειναι καλυτερη απο ολες τις αλλες gcam που ειχα δοκιμασει. εκανα καποια πειραματα αλλα δεν ειδα τοσο μεγαλη διαφορα με την στοκ. θα δοκιμασω και αυριο με μερα. τις ρυθμισεις πρεπει καπως να τις ενεργοποιησω ή απλα τις βαζω στο σωστο φακελο που βλεπω στα σετινγκς?

γενικα, διαβαζα τα καλυτερα για την gcam και σε οσα σαιτ εβλεπα φωτος τραβηγμενες με ή χωρις gcam η διαφορα ηταν αισθητη. εγω δεν το εχω δει αυτο. οποτε ή η στοκ καμερα πηρε απντειτ αρκετα και εγινε πολυ καλη, ή εγω κανω κατι λαθος. μαλλον το δευτερο...

 

Απλά βάζεις τα configs και τα ενεργοποιείς δεν πειράζεις κάτι άλλο. Μεγάλη διαφορά δεν θα δεις με την στοκ γιατί είναι ήδη καλη. Εγω χρησιμοποιώ την gcam για τις σελφι και τα πορτραίτα

Link to comment
Share on other sites

Απλά βάζεις τα configs και τα ενεργοποιείς δεν πειράζεις κάτι άλλο. Μεγάλη διαφορά δεν θα δεις με την στοκ γιατί είναι ήδη καλη. Εγω χρησιμοποιώ την gcam για τις σελφι και τα πορτραίτα
σε υπερευχαριστω φιλε. να ρωτησω κατι χαζο? πως τις ενεργοποιω? δεν βρισκω κατι στις ρυθμισεις... θα ψαξω και σε ξενα φορουμ, με οδηγιες, αλλα αν δεν ειναι δυσκολο, μου λες. να εισαι καλα
Link to comment
Share on other sites

https://bigota.d.miui.com/V11.0.14.0.PFDEUXM/miui_TUCANAEEAGlobal_V11.0.14.0.PFDEUXM_2d67efc5e3_9.0.zip

Νεα ενημέρωση. Την εβγαλαν στο site αλλα δεν την εδωσαν μεσω update...

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

σε υπερευχαριστω φιλε. να ρωτησω κατι χαζο? πως τις ενεργοποιω? δεν βρισκω κατι στις ρυθμισεις... θα ψαξω και σε ξενα φορουμ, με οδηγιες, αλλα αν δεν ειναι δυσκολο, μου λες. να εισαι καλα

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

Link to comment
Share on other sites

Shootreg σε ευχαριστω πολυ. Το fu24.xml ειναι το κλασικό αρχειο σωστα; και τα αλλα ειναι για τις αλλες καμερες.

 

Παιδια εχω ενα αλλο θεμα. Αρχιζει και μου δειχνει το νουμερο 1 πανω απο τα μηνυματα ή το φεισμπουκ μεσεντζερ κατα καιρους. Λες και εχω νεα μηνυματα. Αλλα δεν εχω. Εκανα ντιλιτ κασε δεδομενα κτλ αλλα πλαι μετα απο λογο εμφανιζεται. Εχειβσυμβει σε κανεναν;

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

α) Εχει βαλει κανεις κανενα τζαμακι προστατευτικο που να μην έχει το στρογγυλο παραθυρακι για το αποτυπωμα ακομα και "χαμηλης προστασίας"????

β) εχει βρει κανεις πως χαμηλωνουν σε volume τα notifications χωρις να χαμηλώνει το ringtone?

thx!!!

Link to comment
Share on other sites

mocolo, αλλά προσοχή γιατί κάνει τραμπαλα το κιν λόγω των καμερών και δε στέκεται σε ευθεία... εμένα εττεχαν οι κολλες και το τζαμι εκανε βόλτες! αλλά το έβαλα κατα 95% καλα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορείτε να κολλήσετε κατι σε σφουγγάρι από την αλλη πλευρά για να μην παίζει το κινητό, μια βαση σαν των ΤΜΑΧ θα ηταν ταμάμ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...