Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως αν το 5αρι έχει επεξεργαστή της σειράς 7 όπως λένε η διαφορά με τον 855 θα είναι μεγάλη, τουλάχιστον σε επιδόσεις

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι σίγουρα στην επεξεργαστική ισχύ θα είναι κατώτερο, ότι βελτιστοποίηση και να κάνουν

 

Αλλά θα βγει και σε μικρότερη τιμή από ότι αρχικά το 4/XL

 

Για τους enthusiasts μπορεί να μην κάνει, αλλά αν η τιμή είναι σωστή μπορεί να έχει μεγαλύτερη απήχηση απότι το 4

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν καταλαβαίνω....ας βάλουν ξανά τον 855 ή τον plus.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν καταλαβαίνω....ας βάλουν ξανά τον 855 ή τον plus.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Σωστό

 

Αλλά σε αυτές τις τιμές που βγήκε το 4/4XL δεν πούλησε

 

Και φέτος δεν νομίζω ότι στέκει έκδοση με 64 GB (ούτε στο 4a δεν έβγαλαν έκδοση με 64GB), άρα θα πρέπει να βγει με τουλάχιστον 128GB

 

Αν κρατήσουν τον περσινό επεξεργαστή, η τιμή ενός μοντέλου με μεγάλη οθόνη (που φέτος φαίνεται να είναι το μοναδικό μοντέλο του 5) θα έφτανε πάλι τα $1000, και μάλλον πάλι οι πωλήσεις θα πάτωναν

 

Άρα για μείωση του κόστους καταργούν Motion Sense (soli radar) και τον επεξεργαστή της σειράς 800, για να πετύχουν μια τιμή ίσως στα $650-$700

 

(Το 4a5G θα κάνει $500 αλλά σε σχέση με το 5 μάλλον μικρότερο μέγεθος οθόνης, χωρίς ip68, ασύρματη φόρτιση, υποδεέστερα υλικά, μια μόνο κάμερα όπως το 4a)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σε ορισμένα σημεία είναι καλύτερο αλλά όχι στο face unlock το οποίο για τους περισσότερους χρήστες είναι χειρότερο από το αποτύπωμα αφού δεν υποστηρίζεται από όλες τις εφαρμογές

 

Στο 5 δεν αποκλείεται να υποστηρίζονται και τα δύο (χωρίς soli)

 

Για μένα είναι χειρότερο, αλλά με βάση τα όσα διαβάζω οι περισσότεροι το προτιμούν ως μέθοδο ξεκλειδώματος.

 

Τα σημεία που είναι καλύτερο είναι πολλά όμως.

Ποιότητα οθόνης, Hz, ταχύτητα, κάμερες κ.ο.κ.

Δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ των συσκευών. Το μόνο που μετράει είναι η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Στο AI Benchmark πάντως η διαφορά στο γενικό σκορ είναι 0,1

 

Pixel 4 XL - 39,5

Pixel 5 με 765G και 8GB RAM - 39,4

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ φαίνεται να έχει αρκετές διαφορές

https://versus.com/en/qualcomm-snapdragon-765-vs-qualcomm-snapdragon-855

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι χειρότερο, αλλά με βάση τα όσα διαβάζω οι περισσότεροι το προτιμούν ως μέθοδο ξεκλειδώματος.

 

 

 

Τα σημεία που είναι καλύτερο είναι πολλά όμως.

 

Ποιότητα οθόνης, Hz, ταχύτητα, κάμερες κ.ο.κ.

 

Δεν τίθεται σύγκριση μεταξύ των συσκευών. Το μόνο που μετράει είναι η τιμή.

 

Ναι, αν το συγκρίνουμε με το 4a/4a5G

 

Αλλά το 5 θα έχει και αυτό δύο κάμερες (στην χειρότερη περίπτωση ίδιου επιπέδου με του 4) και οθόνη συχνότητας 90 ή 120Hz, λογικά μεγάλη αφού βγαίνει μόνο ένα μοντέλο.

 

Χάνει το Soli Radar, πιθανόν και το Face unlock (οι κάμερες του οποίου έπιαναν και αρκετό χώρο στο 4), και κατεβαίνει μια κατηγορία σε επεξεργαστή

 

Αν βγει στα $650 μάλλον θα πουλήσει καλύτερα από το 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εγω παντως το παραγγειλα χτες απο το amazon.de το Pixel 4 XL σε λευκο που ειναι πολυ ομορφο,ελπιζω να μην το μετανιωσω πρωτη φορα σε pixel.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εγω παντως το παραγγειλα χτες απο το amazon.de το Pixel 4 XL σε λευκο που ειναι πολυ ομορφο,ελπιζω να μην το μετανιωσω πρωτη φορα σε pixel.
Αν το μετανιώσεις, εδώ είμαι εγώ :)

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εγω παντως το παραγγειλα χτες απο το amazon.de το Pixel 4 XL σε λευκο που ειναι πολυ ομορφο,ελπιζω να μην το μετανιωσω πρωτη φορα σε pixel.
Με γεια

 

Εφόσον είσαι πρώτη φορά σε Pixel, θα ικανοποιηθείς από την εμπειρία χρήσης

 

Το μόνο που μπορεί να σε εκνευρίσει είναι οι εφαρμογές που θέλουν 2FA αλλά δεν υποστηρίζουν Face Unlock

 

Αλλά αν τις χρησιμοποιείς αραιά μπορεί να μην σε νοιάζει

 

Επίσης εν έτει 2020 καλό θα ήταν να έχει 128gb όπως όλα αυτής της κατηγορίας

 

Πόσο σου πήγε?

Link to comment
Share on other sites

Με γεια

 

Εφόσον είσαι πρώτη φορά σε Pixel, θα ικανοποιηθείς από την εμπειρία χρήσης

 

Το μόνο που μπορεί να σε εκνευρίσει είναι οι εφαρμογές που θέλουν 2FA αλλά δεν υποστηρίζουν Face Unlock

 

Αλλά αν τις χρησιμοποιείς αραιά μπορεί να μην σε νοιάζει

 

Επίσης εν έτει 2020 καλό θα ήταν να έχει 128gb όπως όλα αυτής της κατηγορίας

 

Πόσο σου πήγε?

Ευχαριστω!Μου στοίχισε 765 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παραγγειλει απο τις 13 του μηνος το 4xl απο το amazon.de οπως εχω πει και πιο πανω και ακομα δεν εχει σταλει ,μαλιστα οταν το παραγγειλα ελεγε οτι ειχε stock 7 κομματια και μετα απο λιγες ωρες που κοιταξα ελεγε οτι θα ειναι διαθεσιμο απο τις 19 του μηνα,θελω να πω οτι και το amazon μας δουλευει αν και αυριο δεν μου το στειλει βλεπω να ακυρωνω την παραγγελια και να κοιταζω αλλου γιατι μαλλον απο οτι φαινεται δεν το εχουν διαθεσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το amazon.de απο 716 ευρω που το ειχε το πηγε 842 ευρω πηρε χαμπαρι οτι εχει περασει και ανεβασε την τιμη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το amazon.de απο 716 ευρω που το ειχε το πηγε 842 ευρω πηρε χαμπαρι οτι εχει περασει και ανεβασε την τιμη.
Εννοείται ότι θα συνέβαινε αυτό. Μετά το 4/4XL, είναι άγνωστο ποια θα είναι η επόμενη flagship συσκευή της Google.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το amazon.de απο 716 ευρω που το ειχε το πηγε 842 ευρω πηρε χαμπαρι οτι εχει περασει και ανεβασε την τιμη.

 

Δεν νομίζω όμως ότι είναι ευκαιρία στα €842 (ήτοι €900 με το ΦΠΑ ελλάδας) + ταχυδρομικά

 

Αν ανέβεις σε αυτό το ποσό με €900 παίρνεις το ONEPLUS 8 PRO που έχει ισοδύναμο περιβάλλον χρήστη (και βελτιωμένο στα σημεία), ομορφότερο design, και καλύτερο hardware σε όλα τα σημεία (επεξεργαστή 865 έναντι 855, μόντεμ 5G, αποθηκευτικό χώρο 128GB έναντι 64GB, περισσότερη RAM, επιπλέον υπερευρυγώνια κάμερα, καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη, συχνότητα 120Hz έναντι 90Hz, αισθητήρα αποτυπώματος έναντι face unlock, μεγαλύτερη μπαταρία, γρηγορότερη φόρτιση ενσύρματη και ενσύρματη, κλπ)

 

Στο μόνο που είναι υποδεέστερο είναι το λογισμικό της κάμερας το οποίο μπορεί να λυθεί εγκαθιστώντας την GCam

(και μελλοντικά αν ο Levoy φτιάξει κάτι αντίστοιχο στην Adobe, την universal camera της adobe)

Link to comment
Share on other sites

Γινεται πανικος για το pixel 4 xl στο amazon σε οποιοδηποτε amazon τωρα που κοιταζω περιμενοντας να σταλει το δικο μου ακομα,δεν υπαρχει ποτε βγαζουν 1 με 2 κομματια εξαφανιζεται σε χρονο μηδεν πολυ περαση ρε παιδι μου ουτε οταν κυκλοφορουσε κανονικα δεν ειχε τετοια ζητηση.
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, λες να κάναμε επένδυση όσοι το έχουμε? Λογικα θα κοπανανε τις τιμες

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, λες να κάναμε επένδυση όσοι το έχουμε? Λογικα θα κοπανανε τις τιμες

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άνετα θα κρατήσει τιμή ψηλά για καιρό. Στο διπλανό forum τους τα έγραφα, αλλά αυτοί νόμιζαν ότι η Google θα σταματήσει τα Pixels και θα τα αγοράζεις με 300€ :p

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για κάποιο λόγο όλοι νόμιζαν ότι θα σκοτωναμε και τις τιμές στα μεταχειρισμένα

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η πρώτη φορά που κρατάω συσκευή 8 μήνες. Είναι φανταστική σε όλα.

Συνήθως αλλάζω στους 3 το πολύ.

Πόσο λέτε να τη βάλω αγγελία; Άριστη με προίκα.

Ελεγα να δω S20+ για μερικούς μήνες και μόλις πέσει το 1+8pro να το δω και αυτό. (Μεταχειρισμένα πάντα).

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι η σειρά 4 ήταν "επένδυση" ως συσκευή αν την έβρισκες σε κάποια από τις εκπτώσεις. Τα τηλέφωνα είναι εξαιρετικά (ειδικά το XL που έχει και καλή μπαταρία). Αντίθετα, δεν είμαι πολύ αισιόδοξος για το 5, ειδικά με το 4α να υπάρχει σε τόσο καλή τιμή.

 

Στο μόνο που είναι υποδεέστερο είναι το λογισμικό της κάμερας το οποίο μπορεί να λυθεί εγκαθιστώντας την GCam

(και μελλοντικά αν ο Levoy φτιάξει κάτι αντίστοιχο στην Adobe, την universal camera της adobe)

 

Βελτιώνεται, αλλά δεν λύνεται.

Δεν είναι λύση δια πάσα νόσο ένα GCam, έχει λάβει σχεδόν μεταφυσικές ιδιότητες στα διάφορα φόρουμ. :)

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, θα επερνα το 4 XL (αφου εδινα το 3 XL) αλλα λεω να περιμενω μεχρι 10/2020 που λενε θα βγει το 5 και τοτε θα αποφασισω. Για εμενα παντως δεν ειναι προβλημα ο 765G μιας και η χρηση μου ειναι καθημερινη και φυσιολογικη χρηση και οχι παιχνιδια κλπ. Επισης, για να βγαλει κινητο με 765G η Google σιγουρα εχει δοκιμασει οτι το κινητο θα ειναι οκ και μην ξεχναμε οτι το Α & το Ω ειναι το OS.

 

Λετε τα δυο μοντελα που ειναι να βγουν στην σειρα 5, το ενα απο αυτα να ειναι με 765G και το αλλο με 865;

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα έχουν πει ότι δεν θα βγάλουν με 865. Για απλή χρήση μια χαρά θα είναι ο 700αρης.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, θα επερνα το 4 XL (αφου εδινα το 3 XL) αλλα λεω να περιμενω μεχρι 10/2020 που λενε θα βγει το 5 και τοτε θα αποφασισω. Για εμενα παντως δεν ειναι προβλημα ο 765G μιας και η χρηση μου ειναι καθημερινη και φυσιολογικη χρηση και οχι παιχνιδια κλπ. Επισης, για να βγαλει κινητο με 765G η Google σιγουρα εχει δοκιμασει οτι το κινητο θα ειναι οκ και μην ξεχναμε οτι το Α & το Ω ειναι το OS.

 

Λετε τα δυο μοντελα που ειναι να βγουν στην σειρα 5, το ενα απο αυτα να ειναι με 765G και το αλλο με 865;

 

Και τα δύο (4a5G και 5) θα έχουν τον 765G

Σίγουρα το 5 θα χρειαστεί περισσότερο από τις άλλες φορές και το pixel neural core για επιτάχυνση των υπολογισμών στη gcam

Δεύτερο της σειράς 5 σε αυτήν την φάση δεν θα υπάρξει

Ίσως υπάρξει 5a του χρόνου

Εκτός αν εξορθολογίσουν την αρίθμηση και πάνε το 2021 σε 6 και 6a και δεν υπάρξει καθόλου 5a

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο (4a5G και 5) θα έχουν τον 765G

 

Σίγουρα το 5 θα χρειαστεί περισσότερο από τις άλλες φορές και το pixel neural core για επιτάχυνση των υπολογισμών στη gcam

 

Δεύτερο της σειράς 5 σε αυτήν την φάση δεν θα υπάρξει

 

Ίσως υπάρξει 5a του χρόνου

 

Εκτός αν εξορθολογίσουν την αρίθμηση και πάνε το 2021 σε 6 και 6a και δεν υπάρξει καθόλου 5a

Το 4Α έχει ακόμα πιο υποδεέστερο, τον 730G.

Όσο για τα versus που κάνουμε οι περισσότεροι για το επόμενο Pixel, εάν επαληθευτούν οι φήμες περί snap765, τότε θα είναι μεγάλη η διαφορά σε πολλούς τομείς. Αρκεί να πατήσει κάνεις το link παρακάτω.

Το μόνο που θα σώσει τη κατάσταση στο υποδεέστερο Pixel 5 (σε performance ειδικά) θα είναι η τιμή.

 

https://versus.com/en/qualcomm-snapdragon-765g-vs-qualcomm-snapdragon-855

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...