Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχεις κανένα θέμα με τα δίκτυα.

 

Σουπερ,σ'ευχαριστω:)

Επισης,αξιζει η μεταβαση στο Pixel 4xl(εχω ενα s10e αυτη την στιγμη και θα το δωσω στην γυναικα μου που τις εσπασε η οθονη στο δικο τις κιν) το λεω γιατι ειμαι φαν τις φωτο.

Και θα ηθελα την προταση σου εαν παω σε καποιο (pixel 4) μου αρεσει κ το απλο pixel 4 αλλα θελω εντιπωσεις απο battery γιατι ακουω οτι δεν τα παει κ τοσο καλα.

Ευχαριστω.

Edited by Djoker1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα. Τα έχω όλα ανοικτά και τους sensors. Προς το παρόν μπορώ να σου πω ότι παρολου που έχω κάνει εκτεταμένη χρήση θεωρώ ότι έχει καλύτερη μπαταρία από το 2. Τα 90hz μόνιμα ανοικτά.

Θα δούμε.

Για μένα το ότι δεν έχει δακτυλικό δεν με πείραξε καθόλου. Το face unlock λειτουργεί φοβερά καλά και η AOD κλείνει όταν είσαι μακριά.

Τα 90hz είναι must.

Το απόλυτο software τηλέφωνο. Έχω πάθει πλάκα με το πόσο smooth είναι.

Σκέφτηκα για το s20+ αλλά από όσο φαίνεται ευτυχώς δεν πήγα.

Η ύπαρξη τρύπας στην οθόνη και το ο,τι για να ενεργοποιηθούν τα 120hz θέλει full Hd καθώς και η παραμετροποίηση του λογισμικού από την Sammy (παρολο που ακούω ότι στην 10 το βελτιωσαν πολύ) και τα 200+ ευρώ πάνω με έκαναν να πάρω το 4XL.

Βέβαια υπάρχουν και αρνητικά.

64Gb χωρις cloud είναι φάουλ.

Συσκευή χωρίς ακουστικά ενώ στο 3 είχε. (Δεν τους πιάνω).

 

Δεν είναι εύκολο να αποχωριστείς την στοκιλα.

 

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα πω και τις δικές μου πρώτες εντυπώσεις.

Smooth, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, κορυφαία κάμερα, επιτέλους μία πολύ καλή οθόνη, καμία σχέση με το Pixel 2, κάθεται πολύ καλά στο χέρι για one hand mode και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ όπως λέω και στο βίντεο, αρκετά παραμετροποιήσιμο Android.

Τα αρνητικά, γνωστά, λίγα gb αποθηκευτικού χώρου, fingerprint nope, τα παρελκόμενα της συσκευής ανύπαρκτα όσο δε πάει (μου θύμισε παλιές συσκευές της Motorola, πάρε ένα USB και πολύ σου είναι...), τέλος βρίσκω τσιμπημένη τη τιμή για όλο το πακέτο.

 

Πάρτε μάτι και τη γνήσια θήκη...

Thanks @chris1984

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτά όλα (WiFi, Location, Bluetooth)

Ασύρματο bluetooth

Αυτόματη φωτεινότητα

Internet κυρίως με κινητή τηλεφωνία (eSIM Cosmote)

2 Κάρτες, φυσική SIM + eSIM

Παιχνίδια περίπου 30-40 λεπτά

Instagram, Facebook, Signal

Battery Saver στο 15%

 

SOT 6h 36min

 

https://i.postimg.cc/76TwBW7L/Screenshot-20200223-171558.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τις 6,5 ώρες οθόνης στο 24ωρο αναμονής, εάν την ξεζουμισεις μέχρι το 10% και πιο κάτω, σίγουρα τις έχει. Εγώ με πιο lite χρήση φτάνω τις 41 ώρες standby και γύρω στις 5,5 ωρες οθονης.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για το απλό pixel 4 battery εμπειρία έχει κάποιος, μου αρέσει που είναι μικρούλι.

Δεν είναι απαιτητικός χρήστης μόνο φωτο κ λιγο social(Όπως είπα κ ποιο πανω έχω ήδη Ένα s10e στην κατοχή μου που θα το δώσω στην γυναίκα μου) και είμαι σούπερ ευχαριστημένος κ σε μέγεθος κ σε μπαταρία(100% 8:00 το πρωί κ μέχρι τις 11 που θα πέσω για ύπνο είναι στο 15%) είμαι σούπερ ικανοποιημένος.

Αλλά θέλω σαν τρελός να μεταβώ σε ένα pixel(φαν στοκ android είχα όλα τα nexus)

Ευχαριστώ

Edited by Djoker1
Link to comment
Share on other sites

Για το απλό pixel 4 battery εμπειρία έχει κάποιος, μου αρέσει που είναι μικρούλι.

Δεν είναι απαιτητικός χρήστης μόνο φωτο κ λιγο social(Όπως είπα κ ποιο πανω έχω ήδη Ένα s10e στην κατοχή μου που θα το δώσω στην γυναίκα μου) και είμαι σούπερ ευχαριστημένος κ σε μέγεθος κ σε μπαταρία(100% 8:00 το πρωί κ μέχρι τις 11 που θα πέσω για ύπνο είναι στο 15%) είμαι σούπερ ικανοποιημένος.

Αλλά θέλω σαν τρελός να μεταβώ σε ένα pixel(φαν στοκ android είχα όλα τα nexus)

Ευχαριστώ

Το μικρό Pixel 4 σίγουρα χρειάζεται κάθε μέρα φόρτιση. Την βγάζει την ημέρα, αλλά μέχρι εκεί.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό Pixel 4 σίγουρα χρειάζεται κάθε μέρα φόρτιση. Την βγάζει την ημέρα, αλλά μέχρι εκεί.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω θέμα κ το s10e κάθε βράδυ κατά τις 11 που πέφτω για ύπνο το φορτίζω είμαι στο 15-20% κάθε μέρα, αν είναι κ τι μικρό σε αυτά τα στάνταρ είμαι σούπερ κομπλέ. Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν έχω θέμα κ το s10e κάθε βράδυ κατά τις 11 που πέφτω για ύπνο το φορτίζω είμαι στο 15-20% κάθε μέρα, αν είναι κ τι μικρό σε αυτά τα στάνταρ είμαι σούπερ κομπλέ. Ευχαριστώ κ πάλι.

Με τα λίγα που γνωρίζω από φίλο που το έχει και μιλάμε καθημερινά, κάπου εκεί κυμαίνεται και το Pixel 4 σε αυτονομία. Ένα 24ωρο με νορμάλ χρήση το έχει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίγα που γνωρίζω από φίλο που το έχει και μιλάμε καθημερινά, κάπου εκεί κυμαίνεται και το Pixel 4 σε αυτονομία. Ένα 24ωρο με νορμάλ χρήση το έχει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ,Ευχαριστώ πάρα πολύ, θα προχωρήσω προς την αγορά τώρα στις γιορτές το Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί μέχρι αργά βράδυ2e509b5e3b429eb35ba7dc20c3bd891e.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Για το απλό pixel 4 battery εμπειρία έχει κάποιος, μου αρέσει που είναι μικρούλι.

Δεν είναι απαιτητικός χρήστης μόνο φωτο κ λιγο social(Όπως είπα κ ποιο πανω έχω ήδη Ένα s10e στην κατοχή μου που θα το δώσω στην γυναίκα μου) και είμαι σούπερ ευχαριστημένος κ σε μέγεθος κ σε μπαταρία(100% 8:00 το πρωί κ μέχρι τις 11 που θα πέσω για ύπνο είναι στο 15%) είμαι σούπερ ικανοποιημένος.

Αλλά θέλω σαν τρελός να μεταβώ σε ένα pixel(φαν στοκ android είχα όλα τα nexus)

Ευχαριστώ

 

Το έχω το Pixel 4 το μικρό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

ΑΛΛΑ, αν είναι να παίζεις παιχνίδια ή να κάθεσαι με τις ώρες δεν σου κάνει. Δεν φτάνει το SOT του μεγαλύτερου.

Επειδή βρίσκομαι κοντά σε υπολογιστή/λάπτοπ σχεδόν συνέχεια, δεν κάθομαι με τις ώρες. Η χρήση του είναι αρκετά τηλέφωνα, πολλά e-mail, πολλά μηνύματα (Viber-Hangouts), browsing, κάποια βίντεο και αρκετά social media (Twitter, Instagram, Facebook). Έχω άπειρα "ξεκλειδώματα" την ημέρα, αλλά κάθε φορά είναι για λίγο σχετικά.

Σύμφωνα με το GSam ο μ.ο. μου είναι σχεδόν 2 μέρες με περίπου 2,5 ώρες οθόνη.

Αν έχεις περισσότερη χρήση, βγάζει 4ωρο οθόνη σε 1 μέρα χωρίς πρόβλημα. Παραπάνω δεν μπορώ να το δοκιμάσω, δεν το χρησιμοποιώ τόσο περισσότερο.

Όλα αυτά βέβαια και ανάλογα με τη χρήση. Αν είσαι έξω π.χ. με μεγαλύτερη φωτεινότητα ή χειρότερο σήμα θα πέσουν τα νούμερα ή τις μέρες που ακούω μουσική ή αν χρησιμοποιήσεις Google Maps για navigation. Επίσης η κάμερα τρώει αρκετά.

Σίγουρα παίζει ρόλο και τι ρυθμίσεις έχεις.

Εγώ έχω κάνει force τα 90Hz (που τρώνε παραπάνω), έχω ανοιχτό το Motion Sense, αλλά δεν χρησιμοποιώ την Always On Display.

Το έχω να ανάβει η οθόνη όταν πλησιάζω το χέρι μου (βάζοντας OLED μαύρο lockscreen background) οπότε βλέπω αν υπάρχει κάτι. Το ιδανικό θα ήταν να δούλευε καλύτερα αυτό που σε καταλαβαίνει όταν είσαι κοντά, αλλά η εμπειρία μου είναι ότι είναι εξαιρετικά ευαίσθητο.

 

Μετά από 2 μήνες χρήσης μπορώ να πω ότι το μοναδικό αρνητικό που βρίσκω συνεχίζει να είναι η έλλειψη του fingerprint. Το ξεκλείδωμα με το πρόσωπο είναι σούπερ-γρήγορο, αλλά υπάρχουν κάποιες συνθήκες που δεν λειτουργεί τόσο καλά. Συμβαίνει βασικά όταν είμαι στο κρεβάτι και έχει να κάνει με το γεγονός ότι το φέρνω πιο κοντά στο πρόσωπο. Δεν έχει να κάνει με φως-σκοτάδι κτλ. Κατά τα άλλα γυαλιά, κουκούλες κτλ λειτουργούν μια χαρά. Προσωπικά θα προτιμούσα να είχαν κρατήσει το αποτύπωμα που στο Pixel 2 ήταν εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω το Pixel 4 το μικρό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

ΑΛΛΑ, αν είναι να παίζεις παιχνίδια ή να κάθεσαι με τις ώρες δεν σου κάνει. Δεν φτάνει το SOT του μεγαλύτερου.

Επειδή βρίσκομαι κοντά σε υπολογιστή/λάπτοπ σχεδόν συνέχεια, δεν κάθομαι με τις ώρες. Η χρήση του είναι αρκετά τηλέφωνα, πολλά e-mail, πολλά μηνύματα (Viber-Hangouts), browsing, κάποια βίντεο και αρκετά social media (Twitter, Instagram, Facebook). Έχω άπειρα "ξεκλειδώματα" την ημέρα, αλλά κάθε φορά είναι για λίγο σχετικά.

Σύμφωνα με το GSam ο μ.ο. μου είναι σχεδόν 2 μέρες με περίπου 2,5 ώρες οθόνη.

Αν έχεις περισσότερη χρήση, βγάζει 4ωρο οθόνη σε 1 μέρα χωρίς πρόβλημα. Παραπάνω δεν μπορώ να το δοκιμάσω, δεν το χρησιμοποιώ τόσο περισσότερο.

Όλα αυτά βέβαια και ανάλογα με τη χρήση. Αν είσαι έξω π.χ. με μεγαλύτερη φωτεινότητα ή χειρότερο σήμα θα πέσουν τα νούμερα ή τις μέρες που ακούω μουσική ή αν χρησιμοποιήσεις Google Maps για navigation. Επίσης η κάμερα τρώει αρκετά.

Σίγουρα παίζει ρόλο και τι ρυθμίσεις έχεις.

Εγώ έχω κάνει force τα 90Hz (που τρώνε παραπάνω), έχω ανοιχτό το Motion Sense, αλλά δεν χρησιμοποιώ την Always On Display.

Το έχω να ανάβει η οθόνη όταν πλησιάζω το χέρι μου (βάζοντας OLED μαύρο lockscreen background) οπότε βλέπω αν υπάρχει κάτι. Το ιδανικό θα ήταν να δούλευε καλύτερα αυτό που σε καταλαβαίνει όταν είσαι κοντά, αλλά η εμπειρία μου είναι ότι είναι εξαιρετικά ευαίσθητο.

 

Μετά από 2 μήνες χρήσης μπορώ να πω ότι το μοναδικό αρνητικό που βρίσκω συνεχίζει να είναι η έλλειψη του fingerprint. Το ξεκλείδωμα με το πρόσωπο είναι σούπερ-γρήγορο, αλλά υπάρχουν κάποιες συνθήκες που δεν λειτουργεί τόσο καλά. Συμβαίνει βασικά όταν είμαι στο κρεβάτι και έχει να κάνει με το γεγονός ότι το φέρνω πιο κοντά στο πρόσωπο. Δεν έχει να κάνει με φως-σκοτάδι κτλ. Κατά τα άλλα γυαλιά, κουκούλες κτλ λειτουργούν μια χαρά. Προσωπικά θα προτιμούσα να είχαν κρατήσει το αποτύπωμα που στο Pixel 2 ήταν εξαιρετικό.

 

Τέλεια χίλια Ευχαριστώ για την ενημέρωση,Και εγώ δεν παίζω καν παιχνίδια μόνο σοσιαλ, φώτο, λίγο βίντεο (στο διάλλειμα μου στην δουλειά) και αυτό είναι.

Thanks για το μίνι review φίλε μου ,θα το τσιμπήσω το Πάσχα.

Edited by Djoker1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα θέμα με τα δίκτυα.

 

Στο θέμα εγγύησης πάντα το άμαζον είναι καλύτερο αλλά θα πρέπει να το στείλεις εσύ Γερμανία άρα έξοδα δικά σου. Επίσης αν τύχει κάτι και θέλει να πάει σε service θα πρέπει εσύ να το στείλεις στο service της Google όπου θα σου υποδείξουν. Το πρόβλημα ωστόσο υπάρχει με το κομμάτι της επιστροφής πίσω. Είτε το στείλεις στην Google(service) γερμανίας είτε Αγγλίας, αυτοί δεν μπορούν να το στείλουν πίσω direct. Οπότε θα πρέπει να δεις πως θα το πάρεις από αυτούς. Κάποιο parcel2go ή κάτι τέτοιο. Πάλι φυσικά κόστος δικό σου.

Αν το πάρεις από skroutz μπορεί να ασχοληθεί το κατάστημα με όλη αυτή την διαδικασία. Αλλά εκεί δεν έχεις λογικά την πιθανότητα για αντικατάσταση με νέα συσκευή ή refund. Άρα επιλέγεις και παίρνεις. Τα λέω αυτά από πολύ πρόσφατη επικοινωνία για Pixel 2 XL. Όπου για ανεξήγητο λόγο έφυγε το καπάκι του Power button.

Amazon μου έδινε δωρεάν παραγγελία του ανταλλακτικού αλλά θα έπρεπε να το βάλω μόνος μου. Ωστόσο υπήρχαν διαθέσιμα μόνο σε Κίνα και το κόστος ήταν κάπου 30-35€ μαζί με τα μεταφορικά. Όπως τους ενημέρωσα, σε μία τέτοια περίπτωση ίσως είχα τελωνείο το οποίο δεν ξέρω πόσο είναι. Ίσως να είναι άλλα τόσα. Αυτοί ωστόσο δεν μπορούσαν να μου δώσουν παραπάνω χρήματα. Άρα με μετέφεραν εσωτερικά στη Google και τηλεφωνικά μου άνοιξαν case και μου είπαν να το στείλω αλλά η επιβάρυνση να πάει το κινητό εκεί είναι δική μου όπως και ότι δεν στέλνουν πίσω Ελλάδα. Άρα θα έπρεπε να βρω τρόπο να το στείλουν κάπου δωρεάν στην Γερμανία και μετά να αποσταλεί σε εμένα με δικό μου κόστος.

 

Αυτό με την εγγύηση πραγματικά δεν το ήξερα...Και καλά να έχεις κάποιον Αγγλία η Γερμανία, μπορείς να συνεννοηθεις μαζί του...Αν δεν έχεις όμως τι κανεις;;;

 

Και από την άλλη,τα έξοδα δεν θα είναι και λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η απάντηση από την Dome ότι δεν θα βγάλει για το 4XL τζάμι ...:eek:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η απάντηση από την Dome ότι δεν θα βγάλει για το 4XL τζάμι ...:eek:
Δυστυχώς το περίμενα γτ στο 4 δεν είναι κουρπαριστη η οθόνη.

Έτσι παραγγειλα την invisible shield της zagg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώνουμε την ενταση της κλησης χωρίς να μπαινουμε στο πλαινο μενου ?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώνουμε την ενταση της κλησης χωρίς να μπαινουμε στο πλαινο μενου ?
Ρυθμίσεις ήχου

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Feature drop Μαρτίου... https://9to5google.com/2020/02/27/pixel-tips-march-feature-drop-dark-mode-schedule/

Για να δούμε, θα έχουμε κάποιο "δωράκι" από τη Google στο update του Μαρτίου Δευτέρα βράδυ;

 

Dark mode scheduling...

 

Cards & Passes...

 

Play/pause Motion Sense gesture...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Feature drop Μαρτίου... https://9to5google.com/2020/02/27/pixel-tips-march-feature-drop-dark-mode-schedule/

Για να δούμε, θα έχουμε κάποιο "δωράκι" από τη Google στο update του Μαρτίου Δευτέρα βράδυ;

 

Dark mode scheduling...

 

Cards & Passes...

 

Play/pause Motion Sense gesture...

Την Δευτέρα το βραδάκι, θα μάθουμε.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μονο στην 11αρα δεν λεει οτι θα μπουν αυτα, η καταλαβα λαθος?

 

Λέει για το Feature Drop του Μαρτίου.

Ωραίο το Play/Pause αλλά όσο δεν παίζει με το Poweramp για μένα δεν έχει νόημα. Δοκιμάζω μια στο τόσο το YT Music αλλά δεν με κερδίζει.

Και προφανώς το προγραμμτισμένο Dark mode.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας όλους

Σκέφτομαι να αγοράσω το πρώτο μου pixel και είμαι μεταξύ του 3 XL και του 4 XL.

Για το 3 μου αρέσει πολύ η διπλή selfie camera και η ύπαρξη fingerprint. Οι ανησυχίες μου είναι το future proof μιας τέτοιας αγοράς το 2020 (κυρίως λόγω των 4GB RAM).

Για το 4 μου αρέσει το ελαφρώς πιο λεπτό σώμα, προφανώς το πιο φρεσκο hardware και κάποια καλουδια στην κάμερα όπως τα dual exposure sliders. Με χαλάει πολύ η έλλειψη fingerprint και ότι λόγω τιμής θα πρέπει αναγκαστικά να πάω στα 64 GB..

Οποιαδήποτε άποψη από εσάς είναι ιδιαιτέρως επιθυμητή!☺️

Και δύο ερωτήσεις για το 4 που βασίζονται στους δύο προβληματισμός που ανέφερα παραπάνω.

1. Θεωρείτε ότι είναι διαχειρισιμο το 64 GB; Πάντα είχα κινητά με SD κάρτα και σκέφτομαι πώς μπορώ να αρκεστω στα 64.. Μάλλον με Google drive το οποίο αν έχω καταλάβει καλά δεν είναι πλέον δωρεάν για full ανάλυση ούτε για τις φωτογραφίες του κινητού. Πώς το δουλεύετε εσείς το όλο θέμα; Δηλ με έναν όγκο φωτό και βίντεο γύρω στα 100 γιγα, πως το χειρίζεστε;

2. Σε εφαρμογές όπως e-banking (ή και cloud κλπ) που μπαίνεις με fingerprint, με το pixel 4 γίνεται δουλειά με face unlock ή κάθε φορά βάζεις pin;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας όλους

Σκέφτομαι να αγοράσω το πρώτο μου pixel και είμαι μεταξύ του 3 XL και του 4 XL.

Για το 3 μου αρέσει πολύ η διπλή selfie camera και η ύπαρξη fingerprint. Οι ανησυχίες μου είναι το future proof μιας τέτοιας αγοράς το 2020 (κυρίως λόγω των 4GB RAM).

Για το 4 μου αρέσει το ελαφρώς πιο λεπτό σώμα, προφανώς το πιο φρεσκο hardware και κάποια καλουδια στην κάμερα όπως τα dual exposure sliders. Με χαλάει πολύ η έλλειψη fingerprint και ότι λόγω τιμής θα πρέπει αναγκαστικά να πάω στα 64 GB..

Οποιαδήποτε άποψη από εσάς είναι ιδιαιτέρως επιθυμητή!☺️

Και δύο ερωτήσεις για το 4 που βασίζονται στους δύο προβληματισμός που ανέφερα παραπάνω.

1. Θεωρείτε ότι είναι διαχειρισιμο το 64 GB; Πάντα είχα κινητά με SD κάρτα και σκέφτομαι πώς μπορώ να αρκεστω στα 64.. Μάλλον με Google drive το οποίο αν έχω καταλάβει καλά δεν είναι πλέον δωρεάν για full ανάλυση ούτε για τις φωτογραφίες του κινητού. Πώς το δουλεύετε εσείς το όλο θέμα; Δηλ με έναν όγκο φωτό και βίντεο γύρω στα 100 γιγα, πως το χειρίζεστε;

2. Σε εφαρμογές όπως e-banking (ή και cloud κλπ) που μπαίνεις με fingerprint, με το pixel 4 γίνεται δουλειά με face unlock ή κάθε φορά βάζεις pin;

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα!

Θα σου πω έχοντας τώρα το pixel 4 xl, και στο παρελθόν μεταξύ άλλων όλα τα pixel xl.

 

Λοιπόν η διπλή selfie κάμερα του 3 xl είναι εκπληκτική.

Έχω γράψει ξανά ότι η selfie κάμερα του 3xl είναι πολλά χρόνια μπροστά από τον τότε τουλάχιστον ανταγωνισμό.

 

Αν και πάει καιρός που είχα 3 xl, νομίζω στο κομμάτι αυτό είναι μπροστά από το νέο μοντέλο.

 

Το δακτυλικο αποτύπωμα δεν μου έχει λείψει καθόλου.

Κάτι που η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα.

 

Στις εφαρμογές τραπεζών nbg και winbank χρειάζεται να πληκτρολογείς τον 4ψηφιο κωδικό.

Δεν λειτουργεί το faceid.

 

Είναι θέμα εφαρμογών που πιστεύω θα το προσθέσουν στο μέλλον.

Πχ στην revolut ξεκλειδώνει με faceid.

 

Τα 4gb ram σε κάποιες περιπτώσεις θα καταλάβεις ότι δεν αρκούν.

Τα 6gb είναι κάπως καλύτερα.

 

Αλλά δεν είναι και 12 όπως του note 10 plus που είχα πριν το 4 xl.

Χωρίς να σημαίνει ότι έχει πρόβλημα ενοχλητικό στην λειτουργία ακόμα και το 3 xl.

 

Η ενσωματωμένη μνήμη, μόνο 64 gb, χωρίς sd ή δωρεάν χώρο στο Google photos είναι πραγματικά πρόβλημα.

 

Για μένα κανένας χώρος στο Cloud,

καμία ενσωματωμένη μνήμη,

δεν μπορεί να αντικατασταθεί από μια ταπεινή sd card.

 

Η ευκολία βγάζω την κάρτα και την βάζω σε άλλο τηλέφωνο και έχω όμορφα ωραία τακτοποιήμενα 250 gb δεν υπάρχει.

 

Τι έχω κάνει?

Με το 3 xl είχα ανεβάσει μεγάλο όγκο φωτογραφιών.

Ετσι τώρα δεν έχω μεγάλη απώλεια αρχείων.

 

Τώρα ανεβάζω από το 4 xl σε πλήρη ανάλυση για τα 15 gb που δίνει δωρεάν και μετά βλέπουμε.

Ίσως αγοράσω λίγο χώρο.

 

Μόνο για τα πιξελ ξεχνάω ενσωματωμένη μνήμη, απώλεια sd, ram κτλ. :)

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά με τις φωτογραφίες κατέληξα στο εξής...

Τις έχω βάλει να ανεβαίνουν και στο dropbox!

Από εκεί τις μεταφέρω μετά σε κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο!

Μακάρι να είχαμε το απεριόριστο του 1ου Pixel...

 

Dropbox vs. Google Photos με ενεργοποιημένο το Camera Upload

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...