Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ και τους δύο. Επομένως, μπορεί κανείς να πει ότι είναι συγκρίσιμη η μπαταρία με το Pixel 3a XL ;
Εξαρτάται τι και πως θα το δουλεύεις. Δεν παίζει ρόλο μόνο η χρήση που θα του κάνεις εσύ αλλά και ποια από τα features της συσκευής θα έχεις ανοιχτά.

 

Πχ το motion sense, τρώει πολύ μπαταρία. Εάν τι έχεις σε ένα γραφείο και είδα σχετικά κοντά, η συσκευή θα σε βλέπει και οι πληροφορίες της οθόνης θα είναι μονίμως ανοιχτές. Το βράδυ στον ύπνο το ίδιο, εάν το έχεις σε μικρή σχετικά απόσταση από εσένα. Την νύχτα έχανα περίπου 7 με 8% με το motion sense. Υπάρχει βέβαια μια λύση. Να έχεις την συσκευή τούμπα, με την οθόνη προς τα κάτω. Όλα αυτά εάν θεωρείς ότι το motion sense σαν λειτουργία σε βολεύει και θες να το χρησιμοποιείς.

 

Η AOD έχει επίσης μια μικρή επίπτωση στην αυτονομία. Αυτό συμβαίνει λίγο πολύ σε όλα τα smartphones που έχουν always on display. Εκεί η μπορείς να την έχεις μονίμως ενεργή η απλά να ανοίγει όταν βρίσκεσαι κοντά, σαν αυτό που περιεγραψα παραπάνω. Προσωπικά την έχω κλειστή και ανοίγει όταν σηκώνω την συσκευη.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Πιστεύετε ότι αξίζει να αναβαθμίσει κάποιος από 3α xl σε 4 xl? Ειδικά τώρα που αρχίζει σιγά σιγά και πέφτει η τιμή του?

 

Κράτησα το Pixel 3a XL για περίπου δύο μήνες. Και πήγα στο 4 XL.

Motion Sense... Το δοκιμάζεις, αλλάζεις κανένα τραγούδι, κλείνεις το ξυπνητήρι, κάνεις αθόρυβο το κινητό στις κλήσεις... Αυτά! Και τρως μπαταρία! Αν προχωρήσει και σε άλλες λειτουργίες μπορεί και να το ξανά ενεργοποιήσω!

90Hz... Ποιο smooth οθόνη δεν έχω ξανά δει σε Pixel!

Μπαταρία... Υπάρχει άνθρωπος που δεν το φορτίζει κάποια στιγμή το απόγευμα, βράδυ για να το έχει την επόμενη μέρα φορτισμένο; Εγώ το φορτίζω...

Camera... Νομίζω ότι όποιος αγοράζει Pixel... ξέρει!

Face Unlock... Ναι μου λείπει το fingerprint κυρίως σε εφαρμογές τραπεζων κλπ. Αναμονή για αναβάθμιση των apps και υποστήριξη του Face Unlock.

64GB... λίγα! Το 128GB ακόμα ακριβό!

Όλα τα καλούδια του Android 10....

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Πιστεύετε ότι αξίζει να αναβαθμίσει κάποιος από 3α xl σε 4 xl? Ειδικά τώρα που αρχίζει σιγά σιγά και πέφτει η τιμή του?
Κάνε λίγο υπομονή, να δεις και το 4a xl

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Face Unlock... Ναι μου λείπει το fingerprint κυρίως σε εφαρμογές τραπεζων κλπ. Αναμονή για αναβάθμιση των apps και υποστήριξη του Face Unlock.

 

...

 

Αν έχεις ρουτ, υπάρχει και η λύση του Fingerface:

 

 

Fingerface

 

Redirect all API requests from*FingerprintManager*to*BiometricManager*and*BiometricPrompt. This allows users to use Face Unlock in apps that only support fingerprints; very useful for devices such as Pixel 4 and Pixel 4 XL as they no longer have fingerprint scanners, and most apps out there are not updated to use*BiometricPrompt*yet.

 

https://github.com/topjohnwu/Fingerface

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι και πως θα το δουλεύεις. Δεν παίζει ρόλο μόνο η χρήση που θα του κάνεις εσύ αλλά και ποια από τα features της συσκευής θα έχεις ανοιχτά.

 

Πχ το motion sense, τρώει πολύ μπαταρία. Εάν τι έχεις σε ένα γραφείο και είδα σχετικά κοντά, η συσκευή θα σε βλέπει και οι πληροφορίες της οθόνης θα είναι μονίμως ανοιχτές. Το βράδυ στον ύπνο το ίδιο, εάν το έχεις σε μικρή σχετικά απόσταση από εσένα. Την νύχτα έχανα περίπου 7 με 8% με το motion sense. Υπάρχει βέβαια μια λύση. Να έχεις την συσκευή τούμπα, με την οθόνη προς τα κάτω. Όλα αυτά εάν θεωρείς ότι το motion sense σαν λειτουργία σε βολεύει και θες να το χρησιμοποιείς.

 

Η AOD έχει επίσης μια μικρή επίπτωση στην αυτονομία. Αυτό συμβαίνει λίγο πολύ σε όλα τα smartphones που έχουν always on display. Εκεί η μπορείς να την έχεις μονίμως ενεργή η απλά να ανοίγει όταν βρίσκεσαι κοντά, σαν αυτό που περιεγραψα παραπάνω. Προσωπικά την έχω κλειστή και ανοίγει όταν σηκώνω την συσκευη.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από προσωπική μου εμπειρία, το Motion Sense δεν τρώει μπαταρία αν δεν έχεις το AOD.

Έχω κόψει αυτό το "να σε καταλαβαίνει αν είναι κοντά" και το AOD, αλλά έχω κρατήσει το Motion Sense κι η μπαταρία στο 4αρι μου είναι μια χαρά.

Αντίθετα όσο είχα την AOD και σε ένιωθε το Motion Sense, έχανα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία, το Motion Sense δεν τρώει μπαταρία αν δεν έχεις το AOD.

 

Έχω κόψει αυτό το "να σε καταλαβαίνει αν είναι κοντά" και το AOD, αλλά έχω κρατήσει το Motion Sense κι η μπαταρία στο 4αρι μου είναι μια χαρά.

 

Αντίθετα όσο είχα την AOD και σε ένιωθε το Motion Sense, έχανα αρκετά.

 

Ένα από τα βασικά του χαρακτηριστικά όμως υποτίθεται πως είναι αυτό. Εάν είναι να το έχω ενεργό μόνο για να αλλάζω τραγούδια με την κίνηση του χεριού μου, δεν έχει νόημα. Θεωρητικά, πιο χρήσιμο μπορείς να πεις ότι είναι να μπορείς να βλέπεις στην οθόνη τις ειδοποιήσεις σου, πλησιάζοντας το.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα βασικά του χαρακτηριστικά όμως υποτίθεται πως είναι αυτό. Εάν είναι να το έχω ενεργό μόνο για να αλλάζω τραγούδια με την κίνηση του χεριού μου, δεν έχει νόημα. Θεωρητικά, πιο χρήσιμο μπορείς να πεις ότι είναι να μπορείς να βλέπεις στην οθόνη τις ειδοποιήσεις σου, πλησιάζοντας το.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει συνέχεια η οθόνη αναμμένη. Και για λόγους μπαταρίας και με το φόβο του burn-in (αν και το ρολόι μετακινείται συνεχώς). Γι' αυτό αρχικά είχα μόνο το να ενεργοποιείται όταν με βλέπει κοντά. Είναι όμως υπερβολικά ευαίσθητο (δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο σκοπός τους) και όταν απλά το έχω στο γραφείο παραδίπλα συνεχίζει να έχει αναμμένη οθόνη. Δεν γίνεται να το έχω στα 5 μέτρα μακριά.

 

Έτσι έχω βγάλει αυτη την επιλογή και έχω το Idle lock screen off. Και πάλι όμως λειτουργεί μια χαρά γιατί έχω ενεργοποιήσει το "Reach to check phone" και πλησιάζοντας το χέρι μου από πάνω (αντιλαμβάνεται ότι πάω να το σηκώσω) ανοίγει η οθόνη και βλέπω τις ειδοποιήσεις. Έτσι και η οθόνη μου είναι κλειστή και το Motion Sense ενεργοποιεί την οθόνη όταν ακριβώς το θέλω. Συνεπώς δεν χάνω κάτι και έχω και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω την ασύρματη φόρτιση του 4XL και φοβάμαι λίγο τις θερμοκρασίες που μπορεί να αναπτυχθούν κατά την φόρτιση για την υγεία της μπαταρίας, ξέρει κανείς να μου πει ποιες είναι θεωρητικά οι "επιθυμητές" η οι "ανησυχητικές" θερμοκρασίες; Δηλαδή αν για παράδειγμα την ώρα που φορτίζει η συσκευή, η θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξύ 30-35 βαθμών, είναι εντάξει;

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βαϊε έχει μερικούς ασύρματους φορτιστές η Samsung οι οποίοι έχουν ενσωματωμένο ανεμιστηρακι..

Εγώ έχω τέτοιον και δεν έχω παρατηρήσει υψηλές θερμοκρασίες ποτέ.

Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει και απλό για να δω διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.de/dp/B07Z6MT56K/

Έπεσε και άλλο η τιμή του

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Και μάλλον θα πέσει κι άλλο...αφού αρκετοί περιμένουν πλέον το Pixel 4a...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το περιμένω να πέσει (αν πέσει) κάπου στα 500-520 χωρίς ΦΠΑ και τότε θα το χτυπήσω!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον θα πέσει κι άλλο...αφού αρκετοί περιμένουν πλέον το Pixel 4a...

 

Το 4Α έχω την εντύπωση ότι είναι υποδεέστερο σαν συσκευή...Πως θα κατεβάσει την τιμή του???

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποτέ θα δώσουν να ξεκλειδώνει με face unlock εφαρμογές τραπέζης;;

 

Δεν είναι θέμα της Google, είναι θέμα της κάθε εφαρμογής. Στην Αμερική υπάρχουν τράπεζες που το έχουν δώσει εδώ και καιρό.

Εγώ προσωπικά το Dropbox περιμένω πώς και πώς μια που το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα της Google, είναι θέμα της κάθε εφαρμογής. Στην Αμερική υπάρχουν τράπεζες που το έχουν δώσει εδώ και καιρό.

Εγώ προσωπικά το Dropbox περιμένω πώς και πώς μια που το χρησιμοποιώ συνέχεια.

 

Όταν είχα Op7pro οι εφαρμογές των τραπεζών δούλευαν μια χαρά. Τι αλλάζει στο pixel;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα Op7pro οι εφαρμογές των τραπεζών δούλευαν μια χαρά. Τι αλλάζει στο pixel;;
Δούλευε το face unlock? Το Pixel δεν έχει fingerprint sensor οπότε είναι θέμα εφαρμογής πότε θα ενσωματώσει την επικοινωνία με το API του Face Unlock για να το χρησιμοποιήσει για είσοδο στην εφαρμογή

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα Op7pro οι εφαρμογές των τραπεζών δούλευαν μια χαρά. Τι αλλάζει στο pixel;;
Το OnePlus 7 Pro εάν θυμάμαι μόνο με δαχτυλικο συνεργαζόταν με τέτοιες εφαρμογές.

 

Μια από τις ελάχιστες ίσως εφαρμογές που έχουν ξεκλείδωμα με face unlock και τυγχάνει να χρησιμοποιώ, είναι το Enpass.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το 4Α έχω την εντύπωση ότι είναι υποδεέστερο σαν συσκευή...Πως θα κατεβάσει την τιμή του???

 

Παρά τα υποδεέστερα specs, μπορεί να αποδειχθεί το 4a προτιμότερο/καλύτερο συνολικά (όπως φαίνεται πως έγινε και με τη σειρά 3a που έχει λάβει πολύ καλές κριτικές). Εν αναμονή του 4a ίσως κάποιοι δεν προχωρούν σε αγορά του 4...

Link to comment
Share on other sites

Δούλευε το face unlock? Το Pixel δεν έχει fingerprint sensor οπότε είναι θέμα εφαρμογής πότε θα ενσωματώσει την επικοινωνία με το API του Face Unlock για να το χρησιμοποιήσει για είσοδο στην εφαρμογή

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Ναι όντως. Ήταν με δακτυλικο. Σόρρυ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος ποτέ θα δώσουν να ξεκλειδώνει με face unlock εφαρμογές τραπέζης;;
Ίσως αργήσουν πολύ, ειδικά οι εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών

 

Εφόσον η Google δεν αναγκάζει τους developers να χρησιμοποιήσουν το νέο API, και το πρόβλημα είναι μόνο στo Pixel 4, του οποίου οι πωλήσεις τόσο σχετικά χαμηλές παγκοσμίως λόγω τιμής, και του οποίου οι χρήστες στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι, δεν νομίζω να έχουν ιδιαίτερο κίνητρο να ασχοληθούν

 

Ίσως το δούμε σε κάνα χρόνο

 

Για την ώρα υπάρχει η λύση του Fingerface

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην κάτσουν οι ελληνικές τράπεζες να ενσωματώσουν το API. Και αν το κάνουν καλό Android 11. Εδώ η Πειραιώς κράσαρε στην 10αρα ενώ είχε κυκλοφορήσει επίσημα 1+ μήνα. Γενικά είναι αργή η ενσωμάτωση τους. Οπότε δεν έχω πολλές ελπίδες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου λέτε σας παρακαλώ αν το αγοράσω από το Γερμανικό Amazon, πόση εγγύηση θα έχω και πώς καλύπτομαι σε περίπτωση επισκευής, εντός ή εκτός εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

Μου λέτε σας παρακαλώ αν το αγοράσω από το Γερμανικό Amazon, πόση εγγύηση θα έχω και πώς καλύπτομαι σε περίπτωση επισκευής, εντός ή εκτός εγγύησης.

Επικοινωνείς με Amazon και αναλόγως ή θα το στείλεις σε αυτούς ή θα σε μεταφέρουν αυτοί στην Google της χώρας(Γερμανίας στην περίπτωση σου) που το αγόρασες και θα πρέπει να το στείλεις εκεί. Όλα με δικά σου έξοδα είτε εντός είτε εκτός εγγύησης. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει καν κάποιο pick-up σημείο οπότε οποιαδήποτε αποστολή χρεώνεται σε εσένα. Τώρα από Amazon δεν ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις τα μεταφορικά με κάποιον άλλο τρόπο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

LTE plus έχει η συσκευή; Γιατί δεν έχω δει ποτέ το +.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...