Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα σου πω έχοντας τώρα το pixel 4 xl, και στο παρελθόν μεταξύ άλλων όλα τα pixel xl.

 

Λοιπόν η διπλή selfie κάμερα του 3 xl είναι εκπληκτική.

Έχω γράψει ξανά ότι η selfie κάμερα του 3xl είναι πολλά χρόνια μπροστά από τον τότε τουλάχιστον ανταγωνισμό.

 

Αν και πάει καιρός που είχα 3 xl, νομίζω στο κομμάτι αυτό είναι μπροστά από το νέο μοντέλο.

 

Το δακτυλικο αποτύπωμα δεν μου έχει λείψει καθόλου.

Κάτι που η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα.

 

Στις εφαρμογές τραπεζών nbg και winbank χρειάζεται να πληκτρολογείς τον 4ψηφιο κωδικό.

Δεν λειτουργεί το faceid.

 

Είναι θέμα εφαρμογών που πιστεύω θα το προσθέσουν στο μέλλον.

Πχ στην revolut ξεκλειδώνει με faceid.

 

Τα 4gb ram σε κάποιες περιπτώσεις θα καταλάβεις ότι δεν αρκούν.

Τα 6gb είναι κάπως καλύτερα.

 

Αλλά δεν είναι και 12 όπως του note 10 plus που είχα πριν το 4 xl.

Χωρίς να σημαίνει ότι έχει πρόβλημα ενοχλητικό στην λειτουργία ακόμα και το 3 xl.

 

Η ενσωματωμένη μνήμη, μόνο 64 gb, χωρίς sd ή δωρεάν χώρο στο Google photos είναι πραγματικά πρόβλημα.

 

Για μένα κανένας χώρος στο Cloud,

καμία ενσωματωμένη μνήμη,

δεν μπορεί να αντικατασταθεί από μια ταπεινή sd card.

 

Η ευκολία βγάζω την κάρτα και την βάζω σε άλλο τηλέφωνο και έχω όμορφα ωραία τακτοποιήμενα 250 gb δεν υπάρχει.

 

Τι έχω κάνει?

Με το 3 xl είχα ανεβάσει μεγάλο όγκο φωτογραφιών.

Ετσι τώρα δεν έχω μεγάλη απώλεια αρχείων.

 

Τώρα ανεβάζω από το 4 xl σε πλήρη ανάλυση για τα 15 gb που δίνει δωρεάν και μετά βλέπουμε.

Ίσως αγοράσω λίγο χώρο.

 

Μόνο για τα πιξελ ξεχνάω ενσωματωμένη μνήμη, απώλεια sd, ram κτλ. :)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και την εξαιρετικη και to the point απάντηση!!

Ξέρεις μέχρι πότε μένουν στο Google drive (σε original ανάλυση) οι φωτό που έχουν ανέβει με το 3;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και την εξαιρετικη και to the point απάντηση!!

Ξέρεις μέχρι πότε μένουν στο Google drive (σε original ανάλυση) οι φωτό που έχουν ανέβει με το 3;

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο για την "διαμονή" εκεί.

Το όριο ήταν στο upload.

χρονικά για 2 χρόνια από την κυκλοφορία του 3,

Και σαν όγκος γι αυτά τα δύο χρόνια απεριόριστος.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο για την "διαμονή" εκεί.

Το όριο ήταν στο upload.

χρονικά για 2 χρόνια από την κυκλοφορία του 3,

Και σαν όγκος γι αυτά τα δύο χρόνια απεριόριστος.

 

Όντως το όριο είναι στο upload! Μέχρι 31 Ιανουαρίου 2022.

 

https://support.google.com/photos/answer/6220791?co=GENIE.Platform%3DAndroid&hl=el

 

Pixel 3

"Θα έχετε απεριόριστο δωρεάν αποθηκευτικό χώρο σε Αρχική ποιότητα για όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο που ανεβάζετε στις Φωτογραφίες Google από το Pixel 3 έως τις 31 Ιανουαρίου 2022. Οι φωτογραφίες που θα ανεβάσετε εκείνη την ημέρα ή πριν από τη συγκεκριμένη ημερομηνία θα παραμείνουν σε Αρχική ποιότητα δωρεάν. Μετά τις 31 Ιανουαρίου 2022, οι νέες φωτογραφίες θα μεταφορτώνονται σε Υψηλή ποιότητα δωρεάν. Εάν ανεβάσετε νέες φωτογραφίες σε Αρχική ποιότητα, θα υπολογιστούν στο όριο του αποθηκευτικού χώρου σας."

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έσκασε
168 mb 7a9b6af6a7547591f8d9ad52eee6d5ee.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εγκατέστησα. Τα πρώτα features που περιμέναμε και βρηκα.fe66de8d5922b30c9f1f2ab317e3188b.jpgd502dbe4d18d97f033b03bf14a8493ed.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και για βελτίωση στο brightness.

To default στο 4 είναι κάπου 460-70.

Στους xda με root το ξεκλιδωσαν στα 620 περιπου.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και για βελτίωση στο brightness.

To default στο 4 είναι κάπου 460-70.

Στους xda με τούτο το ξεκλιδωσαν στα 620 περιπου

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι αλλά θέλει root για να το φτάσεις κάπου στα 610nits, με επιπτώσεις στην αυτονομία φυσικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την εγκατέστησα. Τα πρώτα features που περιμέναμε και βρηκα.fe66de8d5922b30c9f1f2ab317e3188b.jpgd502dbe4d18d97f033b03bf14a8493ed.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επίσης...

Pin 4 εφαρμογές επιλογής μας στο share menu (χαρακτηριστικό του Android 11)

Play/pause gesture στο Motion Sense

AR effects στα Duo video calls

Και άλλα...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις ήχου

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν εννοώ αυτό . Αν θες να μειώσεις την ενταση της κλησης πρέπει να μπεις στο μενού η από το πλάι .Εννοώ αλλον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα από Γερμανία!0b34e59d6ed6f907ecf280e0e90ebd46.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που όλα τα γυαλιά αφήνουν αυτό το κενό στο επάνω μέρος για τους αισθητήρες, με ξεπερνάει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που όλα τα γυαλιά αφήνουν αυτό το κενό στο επάνω μέρος για τους αισθητήρες, με ξεπερνάει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε μετά πας για το full που προσωπικά το χω δοκιμάσει σε προηγούμενα κινητά και δεν μου αρέσει καθόλου.

 

Δεν είναι domeglass στην αφή αλλά είναι αρκετά ίδιο στα υπόλοιπα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ε μετά πας για το full που προσωπικά το χω δοκιμάσει σε προηγούμενα κινητά και δεν μου αρέσει καθόλου.

 

Δεν είναι domeglass στην αφή αλλά είναι αρκετά ίδιο στα υπόλοιπα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με μαύρα πλαίσια είναι εκείνο να υποθέσω;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με μαύρα πλαίσια είναι εκείνο να υποθέσω;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβως.

Τουλάχιστον η zagg δίνει εφόρου ζωής εγγύηση.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.

Τουλάχιστον η zagg δίνει εφόρου ζωής εγγύηση.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή που πήρες τώρα πως κάθεται στην οθόνη; Όπως αυτές που βρίσκουμε στο Amazon, τύπου Qitayo, Omoton και Migimi;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Rules

 

Χρησιμοποίησα το location της δουλειάς μου, με μια ακτίνα 122μ έτσι ώστε το κινητό μου να μπαίνει αυτόματα σε Vibrate Mode.

Μόλις απομακρυνθώ από τη δουλειά μου, ξανά μπαίνει σε Ringtone Mode!

Νομίζω ότι θα επεκταθεί και σε άλλα πραγματάκια...

 

Rules-Location.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

“Hey Google, read this page”

 

Απλά τρέλα... πριν από λίγο με το Pixel μου!

 

https://photos.app.goo.gl/H93H7Sfgh6pbjYG66

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

“Hey Google, read this page”

 

 

 

Απλά τρέλα... πριν από λίγο με το Pixel μου!

 

 

 

https://photos.app.goo.gl/H93H7Sfgh6pbjYG66

Μακάρι να τα είχαμε και στα ελληνικά όλα αυτά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που πήρες τώρα πως κάθεται στην οθόνη; Όπως αυτές που βρίσκουμε στο Amazon, τύπου Qitayo, Omoton και Migimi;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχω δει αυτές τις μάρκες. Έχει πάντως καλούπι για να την τοποθετήσεις.

Στα άκρα έχει πολύ λίγα κενά και πάνω δεν καλύπτει την κάμερα και τους σενσορες.

Έκατσε καλά δεν έχει φούσκες κτλ.

Θα ήθελα λίγο καλύτερη υφή στο touch.

Δυστυχώς που η dome δεν θα ασχοληθεί.

Στην αρχή θα πήγαινα για την nilkin αλλά την ακύρωσε το μαγαζι. Η Spigen είχε με πλαίσια οπότε πήγα στην zagg.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω το κινητό αλλά είμαι μεταξύ αυτού και του Galaxy S10+.

Έχει κανείς εμπειρία και από τα δυο; Θέλω να χρησιμοποιώ αρχεία office για editing όποτε με ενδιαφέρει η διάρκεια μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει αυτές τις μάρκες. Έχει πάντως καλούπι για να την τοποθετήσεις.

Στα άκρα έχει πολύ λίγα κενά και πάνω δεν καλύπτει την κάμερα και τους σενσορες.

Έκατσε καλά δεν έχει φούσκες κτλ.

Θα ήθελα λίγο καλύτερη υφή στο touch.

Δυστυχώς που η dome δεν θα ασχοληθεί.

Στην αρχή θα πήγαινα για την nilkin αλλά την ακύρωσε το μαγαζι. Η Spigen είχε με πλαίσια οπότε πήγα στην zagg.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και δύο μήνες τζαμακια της Qitayo από το γερμανικό Amazon. Είναι παρόμοιο με αυτό της Zagg, προφανώς κατώτερης ποιότητας μιας και κοστίζουν 9 ευρώ και η συσκευασία έχει 3 κομμάτια μέσα και έχει την ίδια εγκοπή στο επάνω μέρος.

 

Το πάνω και το κάτω μέρος του γυαλιού της οθόνης είναι σχετικά εκτεθειμένα. Το καλό όμως είναι ότι καλύπτει στα πλαϊνά την ωφέλιμη οθόνη. Με άλλο τζαμακι που είχα δοκιμάσει από skroutz, στα πλαϊνά υπήρχε ένα κενό 2 χιλιοστών περίπου και φαινότανε κομμάτι της ωφέλιμης οθόνης. Συν ότι εμπόδιζε και στα gestures επειδή έβρισκε το δάχτυλο. Με της Qitayo δεν έχω τέτοιο θεμα και η αφή δεν την λες κακή.

 

Απλά αυτό που ρωτάω, είναι μήπως το τζαμακι της Zagg καλύπτει ολόκληρο το μπροστινό γυάλινο πάνελ (όχι μόνο την οθόνη), σε σημείο που είναι επίφοβο να σηκωθεί από κάποια θήκη. Ειδάλλως δε βλέπω τον λόγο να πάω σε κάτι τόσο ακριβό.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Nillkin Tempered Glass 0.2mm H+ PRO 2.5D. Έχει κενά αλλά με θήκη που έχω πάντα δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Πολύ καλό τζαμακι και σχετικά φθηνό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...