Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οποίο που το υπολογίζεις? Αμοιβή εκτελωνιστή δεν θέλει?

 

Στο τελικό στάδιο της πληρωμής, μαζί με τα μεταφορικά πληρώνεις και το τελωνείο

Link to comment
Share on other sites

Στο τελικό στάδιο της πληρωμής, μαζί με τα μεταφορικά πληρώνεις και το τελωνείο

 

ΟΚ. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Από όσο ήξερα δεν μπορεί να γίνει πληρωμή του τελωνείου από την μεριά του πωλητή καθώς δεν ξέρει και ακριβώς την τιμή. Αυτό που λέει η Amazon σαν Customs charges αφορούν σίγουρα την Ελλάδα? Το έχετε ξανακάνει? Εκτός και αν είναι κάτι που παρέχει η Amazon μόνο? Είναι λίγο offtopic αλλά ρωτάω και εγώ για μελλοντικές αγορές.

Σε γενικές γραμμές γνωρίζω ότι οτιδήποτε έχει μικτή(κόστος προϊόντος + μεταφορικά) πάνω από 22€ περνάει για εκτελωνισμό και έχει 24% ΦΠΑ + 20€ τέλος ΕΛΤΑ + δασμό. Τουλάχιστον μέχρι τα 150€ αν δεν κάνω λάθος. Μετά θέλει και αμοιβή εκτελωνιστή αν δεν πας εσύ που είναι κανά 80αρι ακόμα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Από όσο ήξερα δεν μπορεί να γίνει πληρωμή του τελωνείου από την μεριά του πωλητή καθώς δεν ξέρει και ακριβώς την τιμή. Αυτό που λέει η Amazon σαν Customs charges αφορούν σίγουρα την Ελλάδα? Το έχετε ξανακάνει? Εκτός και αν είναι κάτι που παρέχει η Amazon μόνο? Είναι λίγο offtopic αλλά ρωτάω και εγώ για μελλοντικές αγορές.

Σε γενικές γραμμές γνωρίζω ότι οτιδήποτε έχει μικτή(κόστος προϊόντος + μεταφορικά) πάνω από 22€ περνάει για εκτελωνισμό και έχει 24% ΦΠΑ + 20€ τέλος ΕΛΤΑ + δασμό. Τουλάχιστον μέχρι τα 150€ αν δεν κάνω λάθος. Μετά θέλει και αμοιβή εκτελωνιστή αν δεν πας εσύ που είναι κανά 80αρι ακόμα.

 

Ναι γίνεται εδώ και καιρό από την Amazon. Δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου κάποιο πρόβλημα. Νομίζω και το Newegg το κάνει, αλλά τα ποσά είναι ψιλοαπαγορευτικά πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Ολα μεσα στην τιμη ειναι. Απλα, επικοινωνει η dhl μαζι σου οταν ειναι τελωνειο για να τους δωσεις καποια στοιχεια σου, οπως ΑΦΜ κλπ και αφου γινει αυτο, την επομενη εργασιμη συνηθως το εχεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , πρώην κάτοχος 1XL , 2XL, και τώρα 3XL

Σκεφτομαι να πάω για το 4αρι αλλά έχω απογοητευτεί από την αφαίρεση του Original quality στο photos καθώς επίσης και από την πατατα με τις εφαρμογές που δεν είναι compatible με το Face unlock.

Πχ τώρα Alpha bank θα καθόμαστε να βαζουμε κωδικούς ?

 

Επίσης ήθελα το μικρό αλλά την καταστρέψανε την μπαταρία...

 

Σκεφτομαι για iPhone 11 Pro δυστυχώς αλλά δεν έχω δει κανένα από τα 2 γιατί ταξιδεύω και δεν έχω πρόσβαση στην αγορά.

 

Τι θα προτείνατε ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια που μου εχει σπασει τα νευρα ειναι το δευτερο pixel 4xl που εχω στη διαθεση μου και δεν μπορω με τιποτα να περασω αρχεια μεσω του καλωδιου απ το pc

Ενω το συνδεω δε μου βγαζει το φακελο του κινητου για να τον δω απ την εξερευνηση των windows.Με ολες τις αλλες συσκευες note 10,p30 pro κλπ κανενα θεμα εδω τιποτα.Τα εχω δοκιμασει ολα στην επιλογη που βγαζει το τηλεφωνο για μεταφορα αρχειων και φορτιση αλλα ενω κανει τον ηχο οτι συνδεεται το φακελο αρχειων ωστε να κανω απευθειας μεταφορα δεν...Windows 10 ειναι το Pc.

 

Εχετε καμμια ιδεα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απορια που μου εχει σπασει τα νευρα ειναι το δευτερο pixel 4xl που εχω στη διαθεση μου και δεν μπορω με τιποτα να περασω αρχεια μεσω του καλωδιου απ το pc

Ενω το συνδεω δε μου βγαζει το φακελο του κινητου για να τον δω απ την εξερευνηση των windows.Με ολες τις αλλες συσκευες note 10,p30 pro κλπ κανενα θεμα εδω τιποτα.Τα εχω δοκιμασει ολα στην επιλογη που βγαζει το τηλεφωνο για μεταφορα αρχειων και φορτιση αλλα ενω κανει τον ηχο οτι συνδεεται το φακελο αρχειων ωστε να κανω απευθειας μεταφορα δεν...Windows 10 ειναι το Pc.

 

Εχετε καμμια ιδεα?

Ευχαριστω

 

Έχεις επιλέξει σαν mode την μεταφορά αρχείων? Συνήθως η default στα pixel είναι η φόρτιση κινητού.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , πρώην κάτοχος 1XL , 2XL, και τώρα 3XL

 

Σκεφτομαι να πάω για το 4αρι αλλά έχω απογοητευτεί από την αφαίρεση του Original quality στο photos καθώς επίσης και από την πατατα με τις εφαρμογές που δεν είναι compatible με το Face unlock.

 

Πχ τώρα Alpha bank θα καθόμαστε να βαζουμε κωδικούς ?

 

 

 

Επίσης ήθελα το μικρό αλλά την καταστρέψανε την μπαταρία...

 

 

 

Σκεφτομαι για iPhone 11 Pro δυστυχώς αλλά δεν έχω δει κανένα από τα 2 γιατί ταξιδεύω και δεν έχω πρόσβαση στην αγορά.

 

 

 

Τι θα προτείνατε ?

Για το θέμα της μη λειτουργίας του Face Unlock, μπορείς να μετριάσεις το πρόβλημα χρησιμοποιώντας ένα password manager που λειτουργεί με Face Unlock, όπως το LastPass

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lastpass.lpandroid

 

Η χρήση ενός password manager έτσι κι αλλιώς είναι χρήσιμη

 

Και κάποια στιγμή οι τραπεζικές εφαρμογές θα χρησιμοποιήσουν το νέο biometric API

 

Αυτό με το original quality στο Google photos είναι πρόβλημα

 

Αφού έχεις δύο χρόνια ακόμη με το Pixel 3 XL μέχρι τον Ιανουάριο του 2022, εγώ θα έμενα σε αυτό

 

Μετά μπορείς να αγοράσεις συνδρομή στο Google One, ή να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο Pixel 1 που έχει lifetime original quality, και να το χρησιμοποιείς για ανέβασμα φωτογραφιών στο Google Photos

 

Δεν νομίζω ότι έχεις λόγο να το αλλάξεις πάντως το 3XL για το 4

Καλύτερα περίμενε να δεις πως θα είναι και το 5

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει σαν mode την μεταφορά αρχείων? Συνήθως η default στα pixel είναι η φόρτιση κινητού.

Ναι ρε γμτ εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους

 

Άλλη θύρα? Άλλο καλώδιο?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Άλλη θύρα? Άλλο καλώδιο?

Ολα...Με τον ιδιο ακριβως τροπο κανενα αλλο δεν εχει θεμα ακομα και με android 10 οπως oneplus 7t pro και note 10 plus

Link to comment
Share on other sites

Ολα...Με τον ιδιο ακριβως τροπο κανενα αλλο δεν εχει θεμα ακομα και με android 10 οπως oneplus 7t pro και note 10 plus
Usb debugging το έχεις επιλέξει από τις επιλογές για προγραμματιστές;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Usb debugging το έχεις επιλέξει από τις επιλογές για προγραμματιστές;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χρειαζεται αυτο για να μεταφερω αρχεια στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται αυτο για να μεταφερω αρχεια στο κινητο?
Δοκίμασε να το βγάλεις αν το έχεις επιλεγμένο
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το update Ιανουαρίου.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια δυο αποριες για οσους εχουν ενεργη διπλη sim μεσω esim...

Λειτουργει οπως στο iphone?

Δηλαδη επιλεγεις απο default απο που θα τραβαει δεδομενα κια απο που κλησεις?

Εχει επιλογη πριν απο καποια κληση να διαλεγεις με ποια γραμμη θα την κανεις?

Μπορεις να οριζεις απο default καποιους αριθμους με ποια γραμμη θα καλει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια δυο αποριες για οσους εχουν ενεργη διπλη sim μεσω esim...

 

Λειτουργει οπως στο iphone?

 

Δηλαδη επιλεγεις απο default απο που θα τραβαει δεδομενα κια απο που κλησεις?

 

Εχει επιλογη πριν απο καποια κληση να διαλεγεις με ποια γραμμη θα την κανεις?

 

Μπορεις να οριζεις απο default καποιους αριθμους με ποια γραμμη θα καλει?

 

Ευχαριστω

Όπως δουλεύουν όλα τα dual SIM, δουλευουν όλα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως δουλεύουν όλα τα dual SIM, δουλευουν όλα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι baioss. Τα iPhone όταν μιλάς από μια γραμμή η άλλη φαίνεται κλειστή ενώ σε one plus δεν συμβαίνει αυτό. Προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι baioss. Τα iPhone όταν μιλάς από μια γραμμή η άλλη φαίνεται κλειστή ενώ σε one plus δεν συμβαίνει αυτό. Προσωπική εμπειρία.
Αν μιλάς δηλαδή από τη μια γραμμή και σε καλέσουν στην άλλη, θα χτυπήσει?
Link to comment
Share on other sites

Στο one plus Ναι
Αυτό γίνεται μέσω της σύνδεσης δεδομένων με χρήση volte? Γιατί για να συνδεθείς σε δύο διαφορετικές κεραίες κινητής ταυτόχρονα, μάλλον απαιτούνται δύο πομποδέκτες που δεν νομίζω να έχει
Link to comment
Share on other sites

Όχι baioss. Τα iPhone όταν μιλάς από μια γραμμή η άλλη φαίνεται κλειστή ενώ σε one plus δεν συμβαίνει αυτό. Προσωπική εμπειρία.
Μπορεί. Δεν το θυμάμαι αυτό στο OnePlus 7 Pro.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό ο χρήστης κάνει την επιλογή

 

https://support.google.com/pixelphone/answer/9449293?hl=en

 

Set default SIM for data, calls, and text messages

Open your Settings app.

Tap Network & internet and then Mobile network and then your network.

For each network, set your preferences:

Data: Turn on Mobile data.

Important: Only one SIM can be the default for data. If you already have one set up, you'll get a notification.

Calls: Tap Call Preference. Then pick your default carriers, or tap Ask me every time.

Texts: Tap SMS Preference. Then pick your default carriers, or tap Ask me every time.

Use a different SIM during calls

Calls: If you’re on a call, you can’t get a call through the other SIM at the same time. Calls to the other SIM will go to voicemail.

Data: Most data goes through the default SIM for that use type. Exception: During a phone call, all data goes through the SIM making the call.

To use data during calls on a SIM not normally used for data:

Open your Settings app.

Tap Network & internet and then Mobile network.

Turn on Data during calls.

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Κατά την κλήση όταν αυξομειωνετε την ένταση βλέπετε διάφορα?Δε ξέρω αν υπήρχε και νωρίτερα αλλά σήμερα που μιλούσα βλέπω και που χαμηλώνω την ένταση η άλλη πλευρά ακούγεται το ίδιο.

Άραγε είναι bug η εγώ έχω κάνει ρύθμιση και δε το ξέρω;

 

Υ.Γ.Σε ανοιχτη ακροαση δουλευει κανονικα

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...