Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ερώτηση. Έχει φίλος το φορτιστή iPhone type c fast charger 18 w. Κάνει στο pixel 4xl; ;;

 

ναι αλλα δεν φορτιζει fast charging... αν θυμαμαι καλα... τσεκαρε το... αλλα δεν θα το προτεινα να το φορτιζεις με της apple....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ερώτηση. Έχει φίλος το φορτιστή iPhone type c fast charger 18 w. Κάνει στο pixel 4xl; ;;

 

Θεωρητικά (δεν είχα ποτέ iphone) οπότε δεν ξέρω 100%, όλοι οι φορτιστές δουλεύουν στις ίδιες τάσεις ή στην ίδια βασική τάση και μετά ανάλογα το fast charging πρωτόκολλο την αλλάζουν. Οπότε υπό αυτή την έννοια κάνει. PD που νομίζω έχει και το 4αρι δεν θα έχει όμως λογικά οπότε ίσως δεν φορτίζει γρήγορα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το pixel 4xl με 18 w είναι το fast charging; ;

 

Γιατί βλέπω στο site της Google ότι και 45 w; ;;

18W δίνει νομίζω στο κουτί. Τώρα αν πάρεις και 100W φορτιστή, αν δεν το υποστηρίζει το τηλέφωνο δεν έχει σημασία. Αν η Google δίνει η ίδια καλύτερο φορτιστή τότε πιθανότατα το τηλέφωνο να τον υποστηρίζει.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν και η θήκη της dbrand είναι λίγο χοντροκομμένη το όλο consept με το skin του "JerryRigEverything" τo κάνει εντυπωσιακό!

 

dbrand-skin.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Αν και η θήκη της dbrand είναι λίγο χοντροκομμένη το όλο consept με το skin του "JerryRigEverything" τo κάνει εντυπωσιακό!

 

 

 

dbrand-skin.jpg

Είχε κάνει το 3 κανονικά διάφανο και όχι σκιν ή θήκη, βγάζοντας το χρώμα από το καπάκι. Μεγάλη διαδικασία αλλά το αποτέλεσμα ήταν φοβερό! Λ

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Για οποιον ενδιαφερεται, το XL 64GB υπαρχει στο amazon.com και ερχεται Ελλαδα κανονικα, πλεον. Τιμη: 746€ (αν εχεις και χαρτι για φπα, ακομα πιο χαμηλα).

https://www.amazon.com/Google-Pixel-Just-Black-Unlocked/dp/B07YMFYTYY/ref=as_li_ss_tl?th=1&linkCode=sl1&tag=drolif05-20&linkId=aa35645feb2edca0cd8f06cafdd0d655&language=en_US

 

*Εριξαν την τιμη 100-150$

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το δούλευα στα 90hz και πήγαινε σφαίρα εννοείται. Είπα να τα απενεργοποιησω να δω πως πάει. Δεν είδα καμιά αλλαγή. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το δούλευα στα 90hz και πήγαινε σφαίρα εννοείται. Είπα να τα απενεργοποιησω να δω πως πάει. Δεν είδα καμιά αλλαγή. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο αυτό;;
Μήπως το έχεις ενεργοποιημένο και στις επιλογές για προγραμματιστές;

8515d12c8d262a49010839e8a1cc978d.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις ενεργοποιημένο και στις επιλογές για προγραμματιστές;

8515d12c8d262a49010839e8a1cc978d.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι απενεργοποιημενο και από κει. Εχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι απενεργοποιημενο και από κει. Εχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;;
Γενικά είναι smooth η συσκευή είτε με 60Hz είτε με 90Hz. Στα 60Hz όμως μπορείς να παρατηρήσεις κάτι μικρά "σπασιματακια" που και που.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι smooth η συσκευή είτε με 60Hz είτε με 90Hz. Στα 60Hz όμως μπορείς να παρατηρήσεις κάτι μικρά "σπασιματακια" που και που.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν παρατήρησα κάτι ήταν μέσα σε εφαρμογές. Που κάπως άνοιγαν λίγο πιο αργά. Εσύ;;

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατήρησα κάτι ήταν μέσα σε εφαρμογές. Που κάπως άνοιγαν λίγο πιο αργά. Εσύ;;
Εγώ και στο scrolling παρατηρώ διαφορά.

Δοκίμασε για παράδειγμα στις επιλογές για προγραμματιστές, που έχει μακρύ μενού, να κάνεις σκρολ πάνω κάτω και πιστεύω θα αντιληφθείς την διαφορά.

Για να είναι όμως ειλικρινής, στο OnePlus 7 Pro που έχω, νομίζω ότι είναι λίγο πιο εμφανής η διαφορά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Για οποιον ενδιαφερεται, το XL 64GB υπαρχει στο amazon.com και ερχεται Ελλαδα κανονικα, πλεον. Τιμη: 746€ (αν εχεις και χαρτι για φπα, ακομα πιο χαμηλα).

 

https://www.amazon.com/Google-Pixel-Just-Black-Unlocked/dp/B07YMFYTYY/ref=as_li_ss_tl?th=1&linkCode=sl1&tag=drolif05-20&linkId=aa35645feb2edca0cd8f06cafdd0d655&language=en_US

 

 

 

*Εριξαν την τιμη 100-150$

 

Το λινκ αυτό φαίνεται να είναι από το αμερικανικό Amazon. Είναι και το τελωνείο μέσα σε αυτή την τιμή?

Ή το στέλνουν από ευρωπαϊκή αποθήκη και δεν έχει κόστος τελωνείου?

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ αυτό φαίνεται να είναι από το αμερικανικό Amazon. Είναι και το τελωνείο μέσα σε αυτή την τιμή?

Ή το στέλνουν από ευρωπαϊκή αποθήκη και δεν έχει κόστος τελωνείου?

 

Γραψε λαθος...ξεχασα οτι εχει και tax free και δεν προχωρησα την παραγγελια για pay now να δω την τελικη του τιμη με ολα. :p

Με tax free βγαινει κοντα στα 950...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατήρησα κάτι ήταν μέσα σε εφαρμογές. Που κάπως άνοιγαν λίγο πιο αργά. Εσύ;;

 

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να έχει διαφορά στο πώς ανοίγει μια εφαρμογή. Δεν επηρεάζει κάπως ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης. Αυτό που επηρεάζεται είναι η εικόνα που προσλαμβάνεις εσύ. Οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Απο note 9 128 gb να πάω σε XL..

τι λέτε;

 

Αν τα κριτήριά σου είναι:

 

  • Περιβάλλον χρήστη stock android χωρίς το bloatware/crapware της Samsung
  • Άμεσες αναβαθμίσεις Android και μηνιαίες ενημερώσεις ασφάλειας
  • Δυνατότητα για ξεκλείδωμα για ρουτ ή/και τροποποιημένες ρομ χωρίς πρόβλημα εγγύησης

 

τότε ναι.

 

Για αντίστοιχο 128GB θες πάνω από €1000

Αν οι βελτιώσεις που θα δεις είναι οριακές, γιατί να τα δώσεις ?

Καλύτερα αποταμίευσέ τα και περίμενε να δεις και το 5 XL

Link to comment
Share on other sites

 

[*]Δυνατότητα για ξεκλείδωμα για ρουτ ή/και τροποποιημένες ρομ χωρίς πρόβλημα εγγύησης

 

Αυτό όντως ισχύει; Γιατί είναι ένα πλεονέκτημα που έχουν και τα OnePlus.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως ισχύει; Γιατί είναι ένα πλεονέκτημα που έχουν και τα OnePlus.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω ότι εννοεί ότι δεν χτυπάει κάποιο flag! Στα Samsung αν θυμάμαι καλά υπάρχει flag που δεν γίνεται reset μετά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως ισχύει; Γιατί είναι ένα πλεονέκτημα που έχουν και τα OnePlus.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, η Google και η OnePlus είναι οι πιο φιλικές στην τροποποίηση του λογισμικού της συσκευής

Επιτρέπουν δηλαδή το ξεκλείδωμα του bootloader, και μετά μπορείς να κάνεις root ή να βάλεις τροποποιημένο Recovery, τροποποιημένο Kernel, ή τροποποιημένη Rom.

Αντίθετα υπάρχουν εταιρίες που κάνουν δύσκολο το ξεκλείδωμα του bootloader, και δεν καλύπτουν με εγγύηση συσκευές στις οποίες έχει κάποτε ξεκλειδωθεί. Στην περίπτωση της Samsung, έχει έναν δείκτη σαν ηλεκτρονική ασφάλεια (e-fuse) που άπαξ και ξεκλειδώσεις, αυτή η ασφάλεια δείχνει ότι κάποτε ξεκλειδώθηκε και δεν ξαναγυρνάει ποτέ στην αρχική της κατάσταση. Σε άλλες εταιρίες όπως η Xiaomi, μπορεί να μην υπάρχουν e-fuses αλλά για να το ξεκλειδώσεις ζητάς κωδικό από την εταιρία, άρα γνωρίζουν αν το ξεκλείδωσες, έστω και αν μετά το επανέφερες.

Γενικά για βελτίωση λογισμικού, παίρνεις Google ή OnePlus

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η Google και η OnePlus είναι οι πιο φιλικές στην τροποποίηση του λογισμικού της συσκευής

 

Επιτρέπουν δηλαδή το ξεκλείδωμα του bootloader, και μετά μπορείς να κάνεις root ή να βάλεις τροποποιημένο Recovery, τροποποιημένο Kernel, ή τροποποιημένη Rom.

 

Αντίθετα υπάρχουν εταιρίες που κάνουν δύσκολο το ξεκλείδωμα του bootloader, και δεν καλύπτουν με εγγύηση συσκευές στις οποίες έχει κάποτε ξεκλειδωθεί. Στην περίπτωση της Samsung, έχει έναν δείκτη σαν ηλεκτρονική ασφάλεια (e-fuse) που άπαξ και ξεκλειδώσεις, αυτή η ασφάλεια δείχνει ότι κάποτε ξεκλειδώθηκε και δεν ξαναγυρνάει ποτέ στην αρχική της κατάσταση. Σε άλλες εταιρίες όπως η Xiaomi, μπορεί να μην υπάρχουν e-fuses αλλά για να το ξεκλειδώσεις ζητάς κωδικό από την εταιρία, άρα γνωρίζουν αν το ξεκλείδωσες, έστω και αν μετά το επανέφερες.

 

Γενικά για βελτίωση λογισμικού, παίρνεις Google ή OnePlus

Η Samsung απ' όσο θυμάμαι είχε πάντα ξεκλειδωτους bootloaders. Εάν έκανες root όμως, μετρούσε το Knox. Αυτά στο Galaxy S3 τουλάχιστον, όταν πρόσθεσαν το Knox με update. Ένα χρόνο πριν το S3, στο Galaxy S2, υπήρχε ένας κρυφος μετρητής, που μετρούσε κάθε φορά που έκανες την συσκευή root η περνούσες custom ROMs. Μπορούσες όμως εάν ήθελες να τον μηδενίσεις με usb jig, όπως τα έλεγαν τότε. Είχε γεμίσει θυμάμαι ο τόπος στο internet και στο eBay με αυτά.

 

Ένας λόγος που έπαιρνα OnePlus λοιπόν, ήταν και αυτός. Ότι εάν πάθαινε κάτι η συσκευή και την έστελνες για service, είτε την είχες root, είτε όχι, ήταν το ίδιο και το αυτό. Αυτό ρωτάω λοιπόν εάν ισχύει και για τα Pixels.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ότι εννοεί ότι δεν χτυπάει κάποιο flag! Στα Samsung αν θυμάμαι καλά υπάρχει flag που δεν γίνεται reset μετά.
Στα Samsung υπάρχει το Knox. Άπαξ και γράψει αυτό ότι έχεις πειράξει κάτι η έχεις βάλει χέρι, βγαίνει εκτός εγγύησης. Θεωρητικά τουλάχιστον. Παλιά που δεν υπήρχε το Knox, υπήρχε τρόπος να μηδενίσεις εναν κρυφό μετρητή, όπως περιγράφω παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

...

Ένας λόγος που έπαιρνα OnePlus λοιπόν, ήταν και αυτός. Ότι εάν πάθαινε κάτι η συσκευή και την έστελνες για service, είτε την είχες root, είτε όχι, ήταν το ίδιο και το αυτό. Αυτό ρωτάω λοιπόν εάν ισχύει και για τα Pixels.

...

 

Ναι ισχύει και για τα Pixel

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...